USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
May 21-25, 2005 - Boys' & Girls' 12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Claycourt Championships in July:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

McDonough School - Owings Mills, Maryland
Boys' 12
SINGLES
Finals
Bjorn Fratangelo (1) -- pictured right -- defeated Quoc-Daniel Nguyen (3), 6-7(9),6-2,1-0(3)
Third Place Playoff
Bert Vancura (2) defeated Robbie Mudge (4), 6-0,6-4
Semifinals
Bjorn Fratangelo (1) defeated Robbie Mudge (4), 6-2,6-2
Quoc-Daniel Nguyen (3) defeated Bert Vancura (2), 6-1,6-1
Consolation Finals
Noah Bragg defeated Robert Stineman (5), 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Mudge/Stineman (2) defeated Fratangelo/Vancura (1), 9-7
Semifinals
Fratangelo/Vancura (1) defeated Kocovic/Zhu (4), 8-3
Mudge/Stineman (2) defeated Dorn/Kovrigin (3), 8-5
Girls' 12
SINGLES
Finals
Nicole Gibbs (1) -- pictured right -- defeated Madison Cohen (4), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Manuela Velasquez (3) defeated Jenny Falcone (2) 6-3,6-0
Semifinals
Madison Cohen (4) defeated Jenny Falcone (2), 6-4,6-4
Nicole Gibbs (1) defeated Manuela Velasquez (3), 6-1,6-2
Consolation Finals
Molly O'koniewski defeated Lauren Quisenberry, 4-6,6-3,1-0(6)
DOUBLES
Finals
Falcone/Gibbs (3) defeated Pinchoff/Quisenberry (4), 8-4
Semifinals
Falcone/Gibbs (3) defeated Muliawan/Velasquez (1), 9-7
Pinchoff/Quisenberry (4) defeated Fellerhoff/Flower (2), 8-4

Peachtree City Tennis Center - Peachtree City, Georgia
Boys' 12
SINGLES
Finals
Maks Gold (2) over Robert Livi (4), withdrew/ill
Third Place Playoff
Kyle Berman (1) -- pictured right -- defeated Thai Kwiatkowski (3), 6-3,6-0
Semifinals
Maks Gold (2) defeated Thai Kwiatkowski (3), 6-1,-2
Robert Livi (4) defeated Kyle Berman (1), 6-3,6-3
Consolation Finals
Rob Galloway defeated Eugene Oh (5), 6-3,3-6,1-0(7)
DOUBLES
Finals
Gold/Oh (1) defeated Richmond/Watson (4), 8-4
Semifinals
Richmond/Watson (4) defeated Kwiatkowski/Wood (2), 9-8(1)
Gold/Oh (1) defeated Lederman/Livi (3), 8-4
Girls' 12
SINGLES
Finals
Lauren Herring (1) -- pictured right -- defeated Erin Stephens (3), 6-1,6-4
Third Place Playoff
Grace Min (2) defeated Whitney Kay (5), 6-3,7-6(8)
Semifinals
Erin Stephens (3) defeated Grace Min (2), 6-4,2-6,1-0(9)
Lauren Herring (1) defeated Whitney Kay (5), 6-3,6-2
Consolation Finals
Chanelle Van Nguyen defeated Caroline Faught 6-3,6-1

Cooper Tennis Complex - Springfield, Missouri
Boys' 12
SINGLES
Finals
Tommy Marx (6) defeated Shane Vinsant (1) -- pictured right -- 2-6,6-2,1-0
Third Place Playoff
Sam Bloom (5) defeated Ross Guignon (7), 6-3,6-1
Semifinals
Shane Vinsant (1) defeated Sam Bloom (5), 6-3,6-1
Tommy Marx (6) defeated Ross Guignon (7), 6-2,7-5
Consolation Finals
Andrew Korinek defeated Daniel McCall (3), 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Martin/Shankle (1) defeated Klyczek/Turewicz (6), 8-1
Semifinals
Martin/Shankle (1) defeated Kauss/Vialle (5), 8-1
Klyczek/Turewicz (6) defeated Moore/Tang, 8-4
Girls' 12
Finals
Haley Martin (2) defeated Blair Shankle (1) -- pictured right -- 6-3,6-4
Third Place Playoff
Alecia Kauss (4) defeated Epiphany Turner (9), 6-3,7-5
Semifinals
Blair Shankle (1) defeated Alecia Kauss (4), 6-1,7-6(0)
Haley Martin (2) defeated Epiphany Turner (9), 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Korinek/Vinsant (6) defeated Skinner/Tung, 8-2
Semifinals
Korinek/Vinsant (6) defeated Larsen/Marx, 8-0
Skinner/Tung defeated Bloom/McCall (1), 8-1

Sierra Sport & Racquet Club - Fresno, California
Boys' 12
SINGLES
Finals
Mika De Coster (1) -- pictured -- defeated Dane Webb (2), 6-3,6-0
Third Place Playoff
Andrew Malozsak (3) defeated Shaun Chaudhuri (4), 6-1,6-4
Semifinals
Mika De Coster (1) defeated Andrew Malozsak (3), 6-1,6-1
Dane Webb (2) defeated Shaun Chaudhuri (4), 6-2,6-1
Consolation Finals
Stephen Ventimilia defeated Nico Lunardi, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Hawke/Porutiu defeated Scheinman/Zablan (3), 8-5
Semifinals
Scheinman/Zablan (3) defeated Malozsak/McDonald (1), 8-5
Hawke/Porutiu defeated Chaudhuri/Novikov (2), 8-5

Upland Tennis Club - Upland, California/b>
Girls' 12
SINGLES
Finals
Noel Scott (1) defeated Hailee Gopinath (2), 2-6,6-4,10-7
Third Place Playoff
l Ellen Tsay (4) defeated Jessica Parizher (6), 6-1,6-0
Semifinals
Hailee Gopinath (2) defeated Jessica Parizher (6), 6-3,6-2
Consolation Finals
Sarah Lee defeated Sabrina Santamaria, 7-6(4),7-5
DOUBLES
Finals
Lee/Verner (4) defeated Scott/Tachovsky (1), 8-2
Semifinals
Scott/Tachovsky (1) defeated Parizher/Santamaria (3), 9-7
Lee/Verner (4) defeated Gopinath/Tsay (2), 8-4

 
Back To Listing Of 2005 USTA National Open Championships


Tennis Tickets



Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print



Camp Wekeela
Have A Summer of
A Lifetime In
Beautiful Maine!



Google



So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect








Shop at thestore.adidas.com









New...
CollegeAndJuniorTennis'
MegaFitness Store















Central Ohio Grand Prix Tennis



Return to:
College And Junior
Tennis Homepage