USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
May 21-25, 2005 - Boys' & Girls' 14s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA Claycourt Championships in July:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

John Drew Smith Tennis Center - Macon, Georgia
SINGLES
Boys' 14
Finals
Sam Wells -- pictured right -- defeated Rashaad Williams (2), 1-6,6-2,6-2
Third Place Playoff
Nicholas Gutsche (4) defeated Ryan Noble (1), 6-1,6-0
Semifinals
Sam Wells defeated Ryan Noble (1), 5-7,6-1,6-1
Rashaad Williams (2) defeated Nicholas Gutsche (4), 4-6,6-3,6-3
Consolation Finals
Tennys Sandgren defeated Chicara Kidera, 7-6,6-4
DOUBLES
Finals
Fotopoulos/Noble (1) defeated Gutsche/Polarczyk (4), 8-5
Semifinals
Fotopoulos/Noble (1) defeated Magnes/Robertson, 8-2
Gutsche/Polarczyk (4) defeated Wells/Wolf, 8-4
Girls' 14
SINGLES
Finals
Kara Cecil (5) defeated Ebie Wilson (3) -- pictured right -- 7-6,6-1
Third Place Playoff
Stephanie Vidov (9) defeated Allison Falkin, 4-6,6-4,6-1
Semifinals
Ebie Wilson (3) defeated Stephanie Vidov (9), 7-5,6-1
Kara Cecil (5) defeated Allison Falkin, 6-1,6-4
Consolation Finals
Kate Fuller defeated Kathryn Talbert, 4-6,7-5,7-5
DOUBLES
Finals
Talbert/Wilson (1) defeated Cercone/Frankenberger (2), 8-2
Semifinals
Cercone/Frankenberger (2) defeated Cecil/McPhillips (3), 8-6
Talbert/Wilson (1) defeated Grant/Maurice, 8-1

Tennis Park at College Park - College Park, Maryland
SINGLES
Boys' 14
Finals
Chris Cha (2) defeated Taylor Meyer (7), 3-6,6-1,6-1
Third Place Playoff
Daniel Kreyman (12) defeated Thomas Aliber (3), 7-6(2),6-3
Semifinals
Chris Cha (2) defeated Daniel Kreyman (12), 4-6,6-2,7-6(5)
Taylor Meyer (7) defeated Thomas Aliber (3), 4-6,6-4,6-3
Consolation Finals
Matthew Kandath -- pictured right -- defeated Kevin McMillen, score unavailable
DOUBLES
Finals
Aliber/Cha (1) defeated Sock/Van Overbeek, 8-3
Semifinals
Sock/Van Overbeek defeated Kudla/Ore (3), 8-5
Aliber/Cha (1) defeated Gianakos/McMillen (4), 9-7
Girls' 14
SINGLES
Finals
Brooke Bolender (2) -- pictured right -- defeated Alexandra Lehman (1), 6-2,7-6(1)
Third Place Playoff
Hannah Berner (7) defeated Brett Ellen Keeler (4), 6-3,7-5
Semifinals
Alexandra Lehman (1) defeated Brett Ellen Keeler (4), 6-2,3-6,6-1
Brooke Bolender (2) defeated Hannah Berner (7), 6-1,6-1
Consolation Finals
Kristie Ahn over Michelle Kedzierski withrew/injured
DOUBLES
Finals
Bolender/Capra (1) defeated Kellner/Miller (3), 8-5
Semifinals
Bolender/Capra (1) defeated Berner/Norton (4) 8-4
Kellner/Miller (3) defeated Gluck/Lehman, 8-6

Park City Racquet Club - Park City, Utah
SINGLES
Girls' 14
Finals
Lilly Kimbell (3) defeated Amber Walker -- pictured right -- 6-0,6-2
Third Place Playoff
Taylor Fournier defeated Julia Baltas (1), 3-1 retired/ill
Semifinals
Lilly Kimbell (3) defeated Julia Baltas (1), 6-2,6-7,7-6
Amber Walker defeated Taylor Fournier, 3-6,6-1,6-4
Consolation Finals
Nikole Novikova defeated Alexandra Leatu, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Kimbell/Novikova (1) defeated Baltas/Garrett (3), 8-5
Semifinals
Baltas/Garrett (3) defeated Marsh/Nguyen (2), 8-5
Kimbell/Novikova (1) defeated Saltarelli/Sherwood, 8-2

Barnes Tennis Center - San Diego, California
Boys' 14
SINGLES
Finals
Raymond Sarmiento (1) defeated Sekou Coker Bangoura (6), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Brian Fang (5) defeated Dennis Mkrtchian -- pictured right -- 6-1,6-0
Semifinals
Raymond Sarmiento (1) defeated Brian Fang (5), 6-4,6-2
Sekou Coker Bangoura (6) defeated Dennis Mkrtchian, 6-4,6-3
Consolation Finals
Denis Lin defeated Dominic Bermudez, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Breland/Klemenov (2) defeated Lin/Sarmiento (1), 8-4
Semifinals
Lin/Sarmiento (1) defeated Bangoura/Riggs, 8-6
Breland/Klemenov (2) defeated Chen/Fang (3), 9-8(6)

Lakes Tennis Academy - Frisco, Texas
SINGLES
Boys' 14
Finals
Michael Vutam (1) defeated Augie Bloom (3) -- pictured right -- 6-0,6-2
Third Place Playoff
Joseph Dwyer (8) over Harry Fowler (4), default/injured
Semifinals
Michael Vutam (1) defeated Harry Fowler (4), 6-2,1-6,6-2
Augie Bloom (3) defeated Joseph Dwyer (8), 7-6(6),6-4
Consolation Finals
Adam Bernstein defeated Ashok Narayana, 6-4,6-7,7-5
DOUBLES
Finals
Bernstein/Fowler (1) defeated Oliver/Vutam (2), 8-4
Semifinals
Bernstein/Fowler (1) defeated Clynes/Welnetz (4), 8-3
Oliver/Vutam (2) defeated Narayana/Van Velzer, 8-6

Arlington Tennis Center - Arlington, Texas
Girls' 14
SINGLES
Finals
Tiffany Tran (2) defeated Nicolle Stracar (3), 1-6,6-3,7-5
Third Place Playoff
Jill Saunders (1) defeated Kellye McDade (9), 6-0,6-1
Semifinals
Tiffany Tran (2) defeated Kellye McDade (9), 6-4,0-6,6-4
Nicolle Stracar (3) defeated Jill Saunders (1), 6-4,6-2
Consolation Finals
Ariel Morton defeated Blair Seideman (5), 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Howell/Morton defeated Mira/Navarro, 8-6
Semifinals
Mira/Navarro defeated McDade/Stainback (1), 9-7
Howell/Morton over Driver/Young, default/ill

 
Back To Listing Of 2005 USTA National Open Championships
adidas Tennis




Tennis Tickets




Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print




Camp Wekeela
Have A Summer of
A Lifetime In
Beautiful Maine!




Google




So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect



















$10 off any purchase over $100!

Enter "SPRING10" during checkout through 5/31


















Central Ohio Grand Prix Tennis









CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










On Court Off Court









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage