USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
May 20-24, 2006 - Boys' & Girls' 12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Claycourt Championships in July:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Peachtree City Tennis Center - Peachtree City, Georgia
SINGLES
Boys' 12
Finals
Michael Rinaldi (3) defeated Nick Wood (2), 4-6,6-2,1-0(4)
Third Place Playoff
Gordon Watson (4) defeated Robert Livi (1) -- pictured right -- 6-4,6-3
Semifinals
Michael Rinaldi (3) defeated Robert Livi (1), 6-4,6-0
Nick Wood (2) defeated Gordon Watson (4), 7-5,6-4
Consolation Finals
Mac Styslinger defeated John Richmond, 6-3,2-6,1-0(2)
DOUBLES
Finals
Danny Mack/Gordon Watson (1) defeated John Richmond/Nick Wood (2), 8-6
Semifinals
Danny Mack/Gordon Watson (1) defeated Maxx Lipman/Mac Styslinger (5), 8-3
John Richmond/Nick Wood (2) defeated Elio Livi/Robert Livi (3), 8-6
Girls' 12
SINGLES
Finals
Sachia Vickery (2) defeated Victoria Duval (3), 6-1,6-1
Third Place Playoff
Julia Elbaba (1) defeated Allie Robbins (4), 3-6,6-3,1-0(4)
Semifinals
Victoria Duval (3) defeated Julia Elbaba (1), 6-3,6-0
Sachia Vickery (2) defeated Allie Robbins (4), 6-3,6-2
Consolation Finals
Jacqueline Crawford defeated Denise Starr, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Victoria Duval/Alexandra Morozova (1) defeated Kendall Woodard/Emily Zabor, 8-5
Semifinals
Victoria Duval/Alexandra Morozova (1) defeated Samantha Crawford/Amyrn Soldier-Mukadam, 8-2
Kendall Woodard/Emily Zabor defeated Ashley Kitchen/Elizabeth Klyachkin, 8-3

Baltimore Tennis Patrons - Baltimore, Maryland
SINGLES
Boys' 12
Finals
Strong Kirchheimer (7) defeated Jonathan Carcione (3) -- pictured right -- 6-4,6-2
Third Place Playoff
TJ Pura (1) defeated Roy Lederman (5), 6-2,6-4
Semifinals
Strong Kirchheimer (7) defeated Thomas Pura (1), 3-6,7-5,1-0(8)
Jonathan Carcione (3) defeated Roy Lederman (5), 3-6,7-6(4),1-0(11)
Consolation Finals
Howard Weiss (4) defated Conrad Harron (2), 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Richard Del Nunzio/Kyle Martino defeated Daniel Kerznerman/TJ Pura (3), 8-4
Semifinals
Richard Del Nunzio/Kyle Martino defeated Carlos De Bracamonte/Conrad Harron, 8-4
Daniel Kerznerman/TJ Pura (3) defeated Ryan Shane/Christopher Vrable (2), 9-8(7)
Girls' 12
SINGLES
Finals
Anna Mamalat (2) defeated Julie Vrabel (1), 6-1,6-1
Third Place Playoff
Skylar Morton (4) defeated Jamie Loeb (3) -- pictured right -- 6-0,6-4
Semifinals
Julie Vrabel (1) defeated Skylar Morton (4), 7-5,6-1
Anna Mamalat (2) defeated Jamie Loeb (3), 6-2,6-2
Consolation Finals
Tina Jiang defeated Spencer Liang, 6-0,6-4
DOUBLES
Finals
Claudia Li/Julie Vrabel (2) defeated Tina Jiang/Jamie Loeb (3), 8-3
Semifinals
Tina Jiang/Jamie Loeb (3) defeated Annie Dimuro/Cara Wirth (1), 8-4
Claudia Li/Julie Vrabel (2) defeated Lauren Davis/Skylar Morton (4), 8-4


SINGLES
Boys' 12
Finals
Harrison Adams (1) -- pictured right -- defeated Morgan Mays (4), 1-6,6-3,1-0(4)
Third Place Playoff
Scott Elsass (6) defeated Mihir Kumar (15), 6-0,6-1
Semifinals
Harrison Adams (1) defeated Scott Elsass (6), 6-4,7-5
Morgan Mays (4) defeated Mihir Kumar (15), 6-4,6-1
Consolation Finals
Rafe Mosetick defeated Patrick Bared, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals
Harrison Adams/Mihir Kumar (3) defeated Scott Elsass/Morgan Mays (6), 8-4
Semifinals
Scott Elsass/Morgan Mays (6) defeated Miles Holvoet/Elliott Yee, 8-3
Harrison Adams/Mihir Kumar (3) defeated Patrick Bared/Baker Newman (2), 8-6
Girls' 12
SINGLES
Finals
Jerricka Boone (5) defeated Kate Vialle (1), 6-1,4-6,1-0(6)
Third Place Playoff
Breaunna Addison (2) defeated Brooke Austin (6), 6-4,6-2
Semifinals
Kate Vialle (1) defeated Brooke Austin (6), 6-1,6-3
Jerricka Boone (5) defeated Breaunna Addison (2), 3-6,7-5,1-0(6)
Consolation Finals
Madeline Lipp defeated Ali Foster, 7-6(5),6-2
DOUBLES
Finals
Breaunna Addison/Liza Fieldsend (1) defeated Ali Foster/Bobbi Modesto, 8-4
Semifinals
Breaunna Addison/Liza Fieldsend (1) defeated Keisha Clousing/Liz Jeukeng (4), 8-1
Ali Foster/Bobbi Modesto defeated Brooke Austin/Adesuwa Osabuohien, 8-6

Sierra Sport & Racquet Club - Fresno, California
SINGLES
Boys' 12
Finals
Reo Asami (2) defeated Joseph DiGiulio (1) -- pictured right -- 6-4,6-2
Third Place Playoff
Connor Farren (4) defeated Lovedeep Singh (13), 6-2,5-7,10-7
Semifinals
Joseph DiGiulio (1) defeated Lovedeep Singh (13), 6-1,6-2
Reo Asami (2) defeated Connor Farren (4), 6-0,6-2
Consolation Finals
Nathan Lewis (14) defeted Alex Scheinman (3), 6-4,3-6,10-6
DOUBLES
Finals
Connor Farren/Caryl Hernandez defeated Joseph DiGiulio/Alex Scheinman (3), 8-2
Semifinals
Joseph DiGiulio/Alex Scheinman (3) defeatedJimmy Castellanos/Arthur Chimeno (1), 8-1
Connor Farren/Caryl Hernandez defeated Kent Andreasen/John Stormans (2), 8-3

Upland Tennis Club - Upland, California
Girls' 12
SINGLES
Finals
Belinda Niu (4) defeated Coy Jones Hunter (8), 6-4,6-7(3),1-0(4)
Third Place Playoff
Desirae Krawczyk (1) -- pictured right -- defeated Ashley Dai (6), 7-6(5),5-7,10-8
Semifinals
Belinda Niu (4) defeated Desirae Krawczyk (1), 6-1,6-1
Coy Jones Hunter (8) defeated Ashley Dai (6), 7-6(4),6-3
Consolation Finals
Kimberly Yee defeated Valerie Thong, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Ashley Dai/Valerie Thong (2) defeated Alyssa Smith/Dorothy Tang (3), 8-2
Semifinals
Alyssa Smith/Dorothy Tang (3) defeated Sarah Gealer/Desirae Krawczyk (1), 8-1
Ashley Dai/Valerie Thong (2) defeated Natasha Boulad/Sheehan Dizon (4), 8-2

 
Back To Listing Of 2006 USTA National Open Championships
What could you do with 4 years of college tennis?

Get the Degree AND the Competition




Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Google









click here for the tabc site






















Check Out
TENNIS WEEK














Return to:
College And Junior
Tennis Homepage