USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
May 20-24, 2006 - Boys' & Girls' 16s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Claycourt Championships in July:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Midland College - Midland, Texas
SINGLES
Boys' 16
Finals
Erik Hannah (1) -- pictured right -- Blake Davis (2), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Ben Guthrie (11) defeated Daniel Whitehead (5), 6-2,7-5
Semifinals
Erik Hannah (1) defeated Daniel Whitehead (5), 6-2,7-5
Blake Davis (2) defeated Ben Guthrie (11), 6-3,6-0
Consolation Finals
Shaun Bernstein defeated Austin Klores, 6-3,7-6(7)
DOUBLES
Finals
Austin Klores/Andreson Walls defeated Nicholas Caledonia/Donald Van Velzer (4), 8-5
Semifinals
Nicholas Caledonia/Donald Van Velzer (4) defeated Erik Hannah/Alex Hillard (1), 8-5
Austin Klores/Anderson Walls defeated Geoffrey Lewis/Calix Van Liex (2), 8-1
Girls' 16
SINGLES
Finals
Lilly Kimbell (7) -- pictured right -- defeated Kristi Boxx (2), 6-2,6-0
Third Place Playoff
Lauren McHale (1) defeated Heather Steinbauer, 6-2,6-4
Semifinals
Lilly Kimbell (7) defeated Lauren McHale (1), 6-3,3-6,6-3
Kristi Boxx (2) defeated Heather Steinbauer (4), 6-2,6-3
Consolation Finals
Millie Nichols defeated Chelcie Abajian, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Kristi Boxx/Charlotte Calhoun (3) defeated Lilly Kimbell/Heather Steinbauer (2), 8-3
Semifinals
Kristi Boxx/Charlotte Calhoun (3) defeated Millie Nichols/Stefanie Peana (1), 8-6
Lilly Kimbell/Heather Steinbauer (2) defeated Chelcie Abajian/Nicole Stracar (4), 8-5

>Laguna Creek Racquet Club - Elk Grove, California
SINGLES
Boys' 16
Finals
Thai Tu (1) defeated Jason Smith (2) -- pictured right -- 6-3,6-3
Third Place Playoff
Walker Kehrer (4) defeated Sky Lovill (15), 7-6(3),6-1
Semifinals
Thai Tu (1) defeated Sky Lovill (15), 6-2,6-2
Jason Smith (2) defated Walker Kehrer (4), 6-1,6-0
Consolation Finals
Joe Young defeated Evan Urbina, 1-6,6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Matthew Elefant/Thai Tu (1) defated Denis Bogatov/Henry Chi (2), 8-6
Semifinals
Matthew Elfant/Thai Tu (1) defeated Raymond Sarmiento/Joe Young (3), 8-2
Denis Bogatov/Henry Chi (2) defeated Steven Dawson/Chris Eriksson, 8-6
Girls' 16
SINGLES
Finals
Zoe DeBruycker (4) -- pictured right -- defeated Britney Sanders (8), 7-5,3-6,6-2
Third Place Playoff
Fidan Manashirova (12) over Tayler Davis (7), walkover/injured
Semifinals
Zoe DeBruycker (4) defeated Tayler Davis (7), 6-1,6-7(3),7-6(4)
Britney Sanders (8) defeated Fidan Manashirova (12), 0-6,7-6(3),6-3
Consolation Finals
Amber Walker defeated Sofia Novak, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Britney Sanders/Amber Walker (2) defeated Paige Miles/Hailey Swenson (4), 8-2
Semifinals
Paige Miles/Hailey Swenson (4) defeated Courtney Kilarski/Lindsey Marsh, 8-1
Britney Sanders/Amber Walker (2) defeated Giovanetti/Hemm, 8-2

Westwood Tennis Center - Norman, Oklahoma
SINGLES
Boys' 16
Finals
Ryan Harrison (1) -- pictured right -- defeated Jason Zafiros (2), 6-4,3-6,6-4
Third Place Playoff
Harry Fowler (4) defeated Max Stevens (3), 0-6,6-4,6-0
Semifinals
Ryan Harrison (1) defeated Max Stevens (3), 3-6,6-4,6-3
Jason Zafiros (2) defeated Harry Fowler (4), 6-0,0-6,6-1
Consolation Finals
Blas Moros defeated Eric West, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Ryan Harrison/Max Stevens (1) defeated Evan Corona-Saunders/Ryan Anthony Ybarra, 9-7
Semifinals
Ryan Harrison/Max Stevens (1) defeated Harry Fowler/David Holiner, 8-6
Evan Corona-Saunders/Ryan Anthony Ybarra over Marc Pretorius/Jonah Schwartz by default
Girls' 16
SINGLES
Finals
Jessica Alexander (2) -- pictured right -- defeated Martha Blakely (1), 6-1,6-4
Third Place Playoff
Michelle Kedzierski defeated Emily Wolf (11), 2-1 retired/ill
Semifinals
Martha Blakely (1) defeated Emily Wolf (11), 2-6,6-4,6-2
Jessica Alexander (2) defeated Michelle Kedzierski, 6-4,6-1
Consolation Finals
Nicole Gibbs over Kimberly Anicete, walkover
DOUBLES
Finals
Nicole Gibbs/Monica Yajima over Jessica Alexander/Jessica Yanoff (2), walkover/injured
Semifinals
Nicole Gibbs/Monica Yajima defeated Gillian Hush/Maureen Rielley (4), 8-6
Jessica Alexander/Jessica Yanoff (2) over Laura Chen/Amanda Wu, walkover

 
Back To Listing Of 2006 USTA National Open Championships
What could you do with 4 years of college tennis?

Get the Degree AND the Competition




Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Google









click here for the tabc site












Return to:
College And Junior
Tennis Homepage