USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
May 19-23, 2007 - Boys' & Girls' 14s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Claycourt Championships in July:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Macon Tennis Association - Macon, Georgia
Boys' 14
SINGLES
Finals
Vikram Hundal (3) defeated Michael Rinaldi (4), 7-5,6-3
Third Place Playoff
Lewis Butler (1) defeated Gordon Watson (5), 6-2,6-1
Semifinals
Michael Rinaldi (4) defeated Lewis Butler (1), 6-4,6-3
Vikram Hundal (3) defeated Gordon Watson (5), 6-0,6-0
Consolation Finals
Andrew Goodwin over Christopher Cox, walkover/injured
DOUBLES
Finals
Richmond/Wood (5) defeated Butler/Goodwin (2), 9-8
Third Place Playoff
Cox/Gordon over Kwiatkowski/Oh, 8-1
Semifinals
Richmond/Wood (5) defeated Cox/Gordon, 9-7
Butler/Goodwin (2) defeated Kwiatkowski/Oh, 8-1
Girls' 14
SINGLES
Finals
Sachia Vickery (5) -- pictured right -- defeated Jacqueline Crawford (9), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Molly O'Koniewski (1) defeated Kate Vialle (2), 6-3,6-1
Semifinals
Sachia Vickery (5) defeated Molly O'Koniewski (1), 5-7,6-4,6-3
Jacqueline Crawford (9) defeated Kate Vialle (2), 6-2,6-2
Consolation Finals
Caroline Price defeated Katherine White, 7-5,6-4
DOUBLES
Finals
Vialle/White (1) defeated Keegan/Northcutt, 8-4
Third Place Playoff
Jeremiah/Price (3) defeated Hyman/Zordani (4), 8-0
Semifinals
Vialle/White (1) defeated Hyman/Zordani (4), 8-4
Keegan/Northcutt defeated Jeremiah/Price (3), 8-5

College Park Tennis Center - College Park, Maryland
Boys' 14
SINGLES
Finals
Mitchell Frank (1) defeated Michael Zhu (4), 6-4,6-0
Third Place Playoff
Bjorn Fratangeo (2) -- pictured right -- defeated Anton Kovrigin (9), 6-0,6-0
Semifinals
Mitchell Frank (1) defeated Anton Kovrigin (9), 6-3,6-1
Michael Zhu (4) defeated Bjorn Fratangelo (2), 6-1,7-5
Consolation Finals
Asika Isoh defeated Eiichiro Okuyama, 6-3,7-5
DOUBLES
Finals
Frank/Okuyana (4) defeated Isoh/Vancura, 8-5
Third Place Playoff
Fratangelo/Kocovic (1) defeated Dorn/Kovrigin (3), 9-8
Semifinals
Frank/Okuyama (4) defeated Fratangelo/Kocovic (1), 8-6
Isoh/Vancura defeated Dorn/Kovrigin (3), 9-7
Girls' 14
SINGLES
Finals
Caitlyn Williams (2) -- pictured right -- defeated Julie Vrabel (4), 7-5,6-3
Third Place Playoff
Megan Kurey (8) defeated Ronit Yurovsky (3), 6-3,6-4
Semifinals
Julie Vrabel (4) defeated Megan Kurey (8), 7-6(2),6-3
Caitlyn Williams (2) defeated Ronit Yurovsky (3), 7-6(4),6-1
Consolation Finals
Lauren Davis defeated Skylar Morton, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Kurey/Williams (1) defeated Davis/Pinchoff (2), 8-4
Third Place Playoff
Chaillo/Morton defeated Meighan/Schonfeld (4), 8-6
Semifinals
Kurey/Williams (1) defeated Chaillo/Morton, 8-1
Davis/Pinchoff (2) defeated Meighan/Schonfeld (4), 8-6

Barnes Tennis Center - San Diego, California
Boys' 14
SINGLES
Finals
Johnny Wang defeated Alexios Halebiab (2), 4-6,6-4,6-4
Third Place Playoff
Reo Asami (4) -- pictured right -- defeated Rickey Baylon (16), 6-0,6-2
Semifinals
Johnny Wang defeated Rickey Baylon (16), 6-0,6-4
Alexios Halebiab (2) defeated Reo Asami (4), 4-6,6-2,6-2
Consolation Finals
Daniel Faierman defeated David Doehring, 3-6,6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Bernhardt/Faierman defeated Wang/Yeh (5), 8-3
Third Place Playoff
Hernandez/Lee defeated Billa/Kipouras (1), 8-4
Semifinals
Wang/Yeh (5) defeated Billa/Kipouras (1), 8-4
Bernhardt/Faierman defeated Hernandez/Lee, 8-4

Park City Racquet Club - Park City, Utah
Girls' 14
SINGLES
Finals
Giuliana Olmos (5) defeated Aria Lambert (2), 3-6,6-4,6-1
Third Place Playoff
Ashley Dai (9) defated Krista Hardebeck, 3-6,6-4,6-4
Semifinals
Giuliana Olmos (5) defeated Ashley Dai (9), 7-5,7-6
Aria Lambert (2) defeated Krista Hardebeck, 6-1,6-0
Consolation Finals
Bianca Martinez-Cobian (4) defeated Kelsey Dieters (7), 6-3,6-0
DOUBLES
Finals
Dai/Thong (2) defeated Gealer/Krawczyk, 8-4
Third Place Playoff
Dieters/Dunn (3) defeated Lambert/Parker (1), 8-6
Semifinals
Gealer/Krawczyk defeated Lambert/Parker (1), 8-4
Dai/Thong (2) defeated Dieters/Dunn (3), 8-5

Lakes Tennis Academy - Frisco, Texas
Boys' 14
SINGLES
Finals
Jose Martinez (1) -- pictured right -- defeated Mitchell Krueger (3), 6-0,6-3
Third Place Playoff
Tam Trinh defeated Evan McElwain (4), 6-4,6-4
Semifinals
Jose Martinez (1) defeated Evan McElwain (4), 6-0,6-3
Mitchell Krueger (3) defeated Tam Trinh, 6-4,6-4
Consolation Finals
Andrew Korinek defeated Ross Guignon, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Korinek/Martinez (1) defeated Wiggins/Zappia, 8-2
Third Place Playoff
Guignon/McElwain (2) defeated Hiltzik/Krueger, 8-3
Semifinals
Korinek/Martinez (1) defeated Hiltzik/Krueger, 8-2
Wiggins/Zappia defeated Guignon/McElwain (2), 8-6

Girls' 14
Arlington Tennis Center - Arlington, Texas
Girls' 14
SINGLES
Finals
Kyle McPhillips (1) -- pictured right -- defeated Nicole Melichar (2), 1-6,6-4,7-5
Third Place Playoff
Stephanie Nauta (14) defeated Shayne Austin (7), 6-3,6-2
Semifinals
Kyle McPhillips (1) defeated Shayne Austin (7), 6-2,6-2
Nicole Melichar (2) defeated Stephanie Nauta (14), 6-1,6-3
Consolation Finals
Breaunna Addison defeated Blair Shankle, 2-6,6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Elbaba/McPhillips (2) defeated Nance/Zein (6), 8-2
Third Place Playoff
Addison/Delgado (1) over Burkhartt/Wagner (5) by default
Semifinals
Nance/Zein (6) defeated Addison/Delgado (1), 8-4
Elbaba/McPhillips (2) over Burckhartt/Wagner by default

 
Back To Listing Of 2007 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors


























Google




















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE







click here for the tabc site






Return to:
College And Junior Tennis