USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
May 19-23, 2007 - Boys' & Girls' 18s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Claycourt Championships in July:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Hudlow Tennis Center - Norcross, Georgia
SINGLES
Boys' 18
Finals
Tennys Sandgren (9-16) -- pictured right -- defeated Ryan Lipman (3), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Kevin King (9-16) over Jordan Rux, walkover/injured
Semifinals
Tennys Sandgren (9-16) defeated Jordan Rux (1), 3-6,6-3,6-2
Ryan Lipman (3) defeated Kevin King (9-16), 0-6,6-4,6-4
Consolation Finals
Casey Watt defeated Jeffrey Morris, 3-6,6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Caledonia/Wilson (2) defeated Holland/Watt, 8-3
Third Place Playoff
Anderson/Potvin over Hulewicz/Wang, walkover/injured
Semifinals
Holland/Watt defeated Anderson/Potvin (1), 8-6
Caledonia/Wilson (2) over Hulewicz/Wang, Walkover/injured
Girls' 18
SINGLES
Finals
Stacey Lee (1) -- pictured right -- defeated Morgan Frank (2), 6-4,6-3
Third Place Playoff
Sarah Guzick (3) defeated Kate Turvy (9-16), 6-1,6-4
Semifinals
Stacey Lee (1) defeated Kate Turvy (9-16), 6-2,6-4
Morgan Frank (2) defeated Sarah Guzick (3), 6-2,3-6,6-1
Consolation Finals
Hanna Mar defeated Kate Fuller, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Core/Pluskota defeated Dvorak/Frank, 8-1
Third Place Playoff
Attwell/Lee (1) defated Duncan/Hardenburgh (3), 9-8(7)
Semifinals
Core/Pluskota defeated Attwell/Lee (1), 8-4
Dvorak/Frank (2) defeated Duncan/Hardenbergh (3), 8-6

Naples Bath & Tennis Club - Naples, Florida
SINGLES
Boys' 18
Finals
Bob Van Overbeek defeated Peter Rispoli (12) -- pictured right -- 6-3,6-3
Third Place Playoff
William Federhofer over Ryan Kim (2), walkover/ill
Semifinals
Peter Rispoli (12) defeated William Federhofer, 6-2,4-6,6-2
Bob Van Overbeek defeated Ryan Kim (2), 3-6,7-5,6-3
Consolation Finals
Frank Carleton defeated Joey Burkhardt, 6-0,6-4
DOUBLES
Finals
Burkhardt/Federhofer (4) defeated Kim/Wolff (1), 8-5
Third Place Playoff
Waterman/West over Feldman/Wong, walkover
Semifinals
Kim/Wolff (1) defeated Feldman/Wong, 8-3
Burkhardt/Federhofer (4) defeated Waterman/West, 8-2
Girls' 18
SINGLES
Finals
Lauren Embree (1) -- pictured right -- defated Erin Vierra (9), 6-3,6-1
Third Place Playoff
Monica Chow (3) over Maria Belaya, walkover/injured
Semifinals
Lauren Embree (1) defeated Monica Chow (3), 7-6,6-4
Erin Vierra (9) defeated Maria Belaya, 7-5,7-5
Consolation Finals
Rachel Saiontz defeated Ester Goldfeld, 3-6,6-3,7-6
DOUBLES
Finals
Embree/Saiontz (1) defeated Kasler/Yapp-Shing (5), 8-2
Third Place Playoff
Sabacinski/Zobeideh (4) defeated Gunning/Rodriguez, 8-2
Semifinals
Embree/Saiontz (1) defeated Sabacinski/Zobeideh (4), 8-1
Kasler/Yapp-Shing (5) defeated Gunning/Rodriguez, 8-1

Lakewood Tennis Center - Lakewood, California
SINGLES
Boys' 18
Finals
Bozhidar Katsarov (3) -- pictured right defeated Alexei Chijoff-Evans (4), 7-6,6-1
Third Place Playoff
Bradley Klahn (1) over Steve Johnson (2), walkover/ill
Semifinals
Alexei Chijoff-Evans (4) defeated Bradley Klahn (1), 7-6,1-6,6-2
Bozhidar Katasarov (3) defeated Steve Johnson (2), 3-6,6-1,7-5
Consolation Finals
Aba Omodele-Lucien defeated Kyle McMorrow, 6-3,7-6
DOUBLES
Finals
Bowman/Kazarian defeated Hernandez/Kucharski, 8-5
Third Place Playoff
Kehrer/McMorrow over Chijoff-Evans/Stege, walkover
Semifinals
Bowman/Kazarian over Chijoff-Evans/Stege, walkover/injured
Hernandez/Kucharski defeated Kehrer/McMorrow, 8-5
Girls' 18
SINGLES
Finals
Stacey Tan (14) defeated Stephany Chang (1) -- pictured right -- 5-7,6-2,6-1
Third Place Playoff
Catherine Isip (8) defeated Jo-Jo Sanford (4), 6-3,6-3
Semifinals
Stephany Chang (1) defeated Jo-Jo Sanford (4), 6-4,7-6
Stacey Tan (14) defeated Catherine Isip (8), 6-4,3-6,6-1
Consolation Finals
Brittany Augustine (3) defeated Stephanie Hoffpauir, 4-6,6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Sanford/Tan (4) defeated De Bruycker/Isip (5), 9-7
Third Place Playoff
Christian/Davis defeated Gaytan-Leach/Walters, 9-7
Semifinals
Sanford/Tan (4) defeated Christian/Davis, 8-2
De Bruycker/Isip (5) defeated Gaytan-Leach/Walters, 8-3

El Paso Youth Tennis Center - El Paso, Texas
SINGLES
Boys' 12
Finals
Andrew Landwerlen (2) defeated Christopher Price (1), 6-1,6-4
Third Place Playoff
Isamu Tachibana (3) -- pictured right -- defeated Reese Milner (12), 2-0 retired/ill
Semifinals
Christopher Price (1) defeated Reese Milner (12), 6-1,4-6,6-4
Andrew Landwerlen (2) defeated Isamu Tachibana (3), 6-2,7-6
Consolation Finals
Coleman Crutchfield defeated Ryan Anthony Ybarra, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Hansen/Price (1) defeated Jacobs/Landwerlen (2), 8-1
Third Place Playoff
Dwyer/Turpin over Johnson/Stein (4), walkover/injured Semifinals
Hansen/Price (1) defeated Dwyer/Turpin, 8-5
Jacobs/Landserlen (2) over Johnson/Stein (4), walkover/injured
Girls' 18
SINGLES
Finals
Ryan Cutillo (4) -- pictured right -- defeated Heather Steinbauer (9-16), 6-4,7-5
Third Place Playoff
Hilary Bartlett (7) defeated Blair Seideman, 7-5,6-4
Semifinals
Heather Steinbauer (9) defeated Blair Seideman, 6-1,6-4
Ryann Cutillo (4) defeated Hilary Bartlett (7), 6-4,6-2
Consolation Finals
Lauren McHale defeated Amy Allin, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Bartlett/McHale defeated Byron/Wagner (3), 8-3
Third Place Playoff
Allin/Steinbauer (1) defeated Calhoun/Chang, 8-1
Semifinals
Bartlett/McHale defeated Allin/Steinbauer (1), 8-2
Byron/Wagner (3) defeated Calhoun/Chang, 8-6

 
Back To Listing Of 2007 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors




























Google




















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE







click here for the tabc site






Return to:
College And Junior Tennis