USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
May 17-21, 2008 - Boys' & Girls' 18s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Hard Court Championships in August:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Hudlow Tennis Center - Norcross, Georgia
Boys' 18
SINGLES
Finals

Ryan Lipman (2) (above) defeated Kevin King (1), 3-6,7-6(5),6-1
Third Place Playoff
Ignacio Taboada defeated Richard Doverspike (9), 6-4,2-6,6-4
Semifinals
Kevin King (1) defeated Richard Doverspike (9), 6-3,6-0
Ryan Lipman (2) defeated Ignacio Taboada, 6-4,2-6,6-0
Consolation Finals
Jack Sock over Mitchell Frank, walkover/injured
DOUBLES
Finals
Doverspike/Taboada (5) defeated Barnard/Blanchard, 8-5
Third Place Playoff
Deb-Sen/Fauchet (3) defeated Khoury/King (5), 8-4
Semifinals
Doverspike/Taboada (5) defeated Deb-Sen/Fauchet (3), 8-2
Barnard/Blanchard defeated Khoury/King (5), 8-6
Girls' 18
SINGLES
Finals

Alexandra Anghelescu (2) defeated Kate Fuller (9), 6-4,6-1
Third Place Playoff
Brett Ellen Keeler defeated Courtney McLane (9), 6-4,6-4
Semifinals
Kate Fuller (9) defeated Brett Ellen Keeler, 7-6(6),7-5
Alexandra Anghelescu (2) defeated Courtney McLane (9), 6-4,6-2
Consolation Finals
Alina Jerjomina over Kayla Duncan, walkover/injured
DOUBLES
Finals
Clay/Min defeated Duncan/Hardenbergh (1), 8-4
Third Place Playoff
Jerjomina/Keeler (5) defeated Kay/Peretz, 8-5
Semifinals
Duncan/Hardenbergh (1) defeated Jerjomina/Keeler (5), 8-4 Clay/Min defeated Kay/Peretz, 9-8(4)

Naples Bath & Tennis Club - Naples, Florida
Boys' 18
SINGLES
Finals

Brennan Boyajian (1) (above) defeated Evan King (2), 1-6,6-3,6-3
Third Place Playoff
Joey Burkhardt (3) defeated Sekou Coker Bangoura (4), 3-6,6-4,6-3
Semifinals
Brennan Boyajian (1) defeated Joey Burkhardt (3), 4-6,6-1,6-2
Evan King (2) defeated Sekou Coker Bangoura (4) 6-3,6-0
Consolation Finals
Raymond Sarmiento defeated Jeffrey Morris, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Boyajian/Hunter (1) defeated King/Sarmiento (2), 8-6
Third Place Playoff
King/Sarmiento (2) defeated Gutsche/Snook, 8-3
Semifinals
Boyajian/Hunter (1) defeated Bernstein/Burkhardt (5), 8-6
King/Sarmiento (2) defeated Clausen/Morris, 8-6
Girls' 18
SINGLES
Finals

Lauren Embree (1) (above) defeated Maria Belaya (13), 7-5,6-4
Third Place Playoff
Rachael White (4) defeated Chichi Scholl, 6-1,0-6,7-5
Semifinals
Lauren Embree (1) defeated Rachael White (4), 6-2,6-3
Maria Belaya (13) defeated Chichi Scholl, 7-5,6-3
Consolation Finals
Kate Turvy defeated Kara Cecil, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Bodine/Scholl defeated Dolehide/Yapp-Shing (3), 8-3
Third Place Playoff
not played
Semifinals
Dolehide/Yapp-Shing (3) over Borsanyi/Sanon, walkover/ill
Bodine/Scholl defeated Domenech/Laurente, 8-5

Lakewood Tennis Center - Lakewood, California
Boys' 18
SINGLES
Finals
Denis Lin (3) defeated Kyle McMorrow (1), 6-2,6-1
Third Place Playoff

Spencer Smith (5) (above) over Clay Thompson, 15-0 retired
Semifinals
Kyle McMorrow (1) defeated Clay Thompson, 6-1,3-6,6-3
Denis Lin (3) defeated Spencer Smith (5), 6-1,6-2
Consolation Finals
Sean Berman defeated Walker Kehrer, 7-5,6-4
DOUBLES
Finals
Brigham/Chafetz (4) defeated Cheung/Huang, 8-6
Third Place Playoff
not played
Semifinals
Brigham/Chafetz (4) defeated Ho/Tchan, 8-4
Cheung/Huang defeated Johnson/McMorrow, 8-2
Girls' 18
SINGLES
Finals
Danielle Lao (9) defeated Gabrielle De Simone, 6-3,6-3
Third Place Playoff
Samantha Critser defeated Lacey Smyth, 6-1,6-4
Semifinals
Gabrielle De Simone defeated Samantha Critser, 6-4,6-3
Danielle Lao (9) defeated Lacey Smyth, 6-1,6-0
Consolation Finals

Catherine Isip (above) defeated Britney Sanders, 6-4,2-6,6-2
DOUBLES
Finals
Ellison/Ellison (8) defeated Boren/Gaytan-Leach (4), 8-6
Third Place Playoff
not played
Semifinals
Ellison/Ellison (8) defeated Isip/Sanford (1), 9-8
Boren/Gaytan-Leach (4) defeated Davis/Radeva (2), 8-6

El Paso Youth Tennis Center - El Paso, Texas
Boys' 18
SINGLES
Finals
David Nguyen (1) defeated Max Stevens (2), 6-4,6-1
Third Place Playoff

John Lamble (3) (above) defeated Jamin Ball (9), 3-6,6-0,6-2
Semifinals
David Nguyen (1) defeated John Lamble (3), 6-3,2-6,6-4
Max Stevens (2) defeated Jamin Ball (9), 6-4,6-2
Consolation Finals
Benjamin Chen over Daniel Hoffman, walkover/ill
DOUBLES
Finals
Ball/Lamble (3) defeated Alexander/Chen (4), 9-7
Third Place Playoff
Eriksson/Hoffman defeated Kelly/Nguyen (2), 8-5
Semifinals
Alexander/Chen (4) defeated Eriksson/Hoffman, 8-5
Ball/Lamble (3) defeated Kelly/Nguyen (2), 8-5
Girls' 18
SINGLES
Finals

Hideko Tachibana (2) (above) defeated Krista Damico (9), 6-2,3-6,6-2
Third Place Playoff
Lilly Kimbell (1) defeated Alexandra Leatu (9), 3-6,6-2,6-0
Semifinals
Krista Damico (9) defeated Lilly Kimbell (1), 6-4,4-6,6-2
Hideko Tachibana (2) defeated Alexandra Leatu (9), 6-2,7-5
Consolation Finals
Blair Seideman defeated Zoe De Bruycker (5), 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
De Bruycker/Kimbell (1) defeated Calhoun/Leatu (4), 8-5
Third Place Playoff
Lehman/Stracar (7) defeated Abajian/Allin, 9-7
Semifinals
De Bruycker/Kimbell (1) defeated Abajian/Allin, 8-6
Calhoun/Leatu (4) defeated Lehman/Stracar (7), 9-7

 
Back To Listing Of 2008 USTA National Open Championships
We search millions of flight and hotel combinations, to get the best deals. Yes! Getaways makes booking your next vacation as easy as it can get - BOOK TODAY at Yesgetaways.com!








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print









Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors


























Coaching Your Tennis Champion
see review
















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE

































Google























click here for the tabc site














Google







Return to:
College And Junior Tennis