USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
July 2-6, 2005 - Boys' & Girls' 12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Championships in August:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Deer Park High School - Deer Park, Texas
Boys' 12
SINGLES
Finals
Andrew Korinek (2) defeated Shane Vinsant (1), 6-4,6-0
Third Place Playoff
Mitchell Krueger (4) defeated Sean Rodriguez (5), 7-5,6-3
Semifinals
Shane Vinsant (1) defeated Sean Rodriguez (5), 6-2,7-5
Andrew Korinek (2) defeated Mitchell Krueger (4), 6-3,7-6(3)
Consolation Finals
Harrison Adams defeated Jeffrey Offerdahl, 6-3,7-6(4)
DOUBLES
Finals
Korinek/Vinsant (1) defeated Celestine/Celestine, 8-2
Semifinals
Korinek/Vinsant (1) over Rodriguez/Trinh, walkover
Celesteine/Celestine defeated McDonald/Offerdahl, 8-6
Girls' 12
SINGLES
Finals
Blair Shankle (1) -- pictured right -- defeated Katherine Rossi (10), 6-1,6-0
Third Place Playoff
Nikita Meka (2) defeated Lauren Quisenberry (3), 6-1,6-3
Semifinals
Blair Shankle (1) defeated Lauren Quisenberry (3), 6-3,6-4
Katherine Rossi (10) defeated Nikita Meka (2), 6-4,6-1
Consolation Finals
Akiko Okuda defeated Chelsea Horan, 7-5,2-6,11-9
DOUBLES
Finals
Fotopoulos/Shankle (1) defeated Rossi/Vasquez (2), 8-2
Semifinals
Fotopoulos/Shankle (1) defeated Delgado/Quisenberry (3), 8-4
Rossi/Vasquez (2) defeated Horan/Oba, 8-6

Tulatin Hills Tennis Center - Beaverton, Oregon
Boys' 12
SINGLES
Finals
Emmett Egger (1) -- pictured right -- defeated Jenya Pereverzin (2), 6-3,6-3
Third Place Playoff
Dennis Novikov (3) defeated Michael Chamerski (4), 6-4,6-0
Semifinals
Emmett Egger (1) defeated Michael Chamerski (4), 6-0,6-3
Jenya Pereverzin (2) defeated Dennis Novikov (3), 6-7,6-3,10-5
Consolation Finals
Mikey Zablan defeated Alex Scheinman, 6-3,6-0
DOUBLES
Finals
Egger/Pereverzin (1) defeated Chamerski/Novikov (2), 8-3
Semifinals
Egger/Pereverzin (1) defeated Orth/Sivakumar, 8-0
Chamerski/Novikov (2) defeated Scheinman/Zablan (3), 8-6
Girls' 12
SINGLES
Finals
Noel Scott (1) -- pictured right -- defeated Gabrielle DeSimone (2), 6-0,6-1
Third Place Playoff
Ellen Tsay (3) defeated Arthi Padmanabhan (6), 6-3,6-2
Semifinals
Noel Scott (1) defeated Ellen Tsay (3), 6-0,6-2
Gabrielle DeSimone (2) defeated Arthi Padmanabhan (6), 6-4,6-1
Consolation Finals
Meghan Cassens defeated Annie Mulholland, 6-2,4-6,10-8
DOUBLES
Finals
DeSimone/Scott (1) defeated Padmanabhan/Tsay, 8-2
Semifinals
DeSimone/Scott defeated Flores/Gealer, 8-0
Padmanabhan/Tsay defeated Cassens/Niu (2), 8-5

Arkansas Tennis Patrons Foundation - Little Rock, Arkansas
Boys' 12
SINGLES
Finals
Kyle Berman (1) defeated Nevy Singh (5-8), 6-4,6-2
Third Place Playoff
Paul Nahon (5-8) defeated Thai Kwiatkowski (2) -- pictured right -- 6-7,7-5,1-0
Semifinals
Kyle Berman (1) defeated Paul Nahon (5-8), 6-2,6-3
Nevy Singh (5-8) defeated Thai Kwiatkowski (2), 6-1,6-1
Consolation Finals
Anton Kovrigin defeated Robbie Mudge (3), 5-7,6-3,1-0
DOUBLES
Finals
Fieldsend/Mudge (1) defeated Kovrigin/Okuyama (4), 8-3
Semifinals
Fieldsend/Mudge (1) defeated Singh/Strobel (5-8), 8-1
Kovrigin/Okuyama (4) defeated Adams/Gardner (5-8), 9-7
Girls' 12
SINGLES
Finals
Jenny Falcone (1) defeated Haley Martin (2), 7-6,6-3
Third Place Playoff
Jennifer Pfeifler (3) defeated Ellie Yates (4), 6-2,6-3
Semifinals
Jenny Falcone (1) defeated Jennifer Pfeifler (3), 6-3,7-5
Haley Martin (2) defeated Ellie Yates (4), 6-2,6-2
Consolation Finals
Kaitlin Ray defeated Epiphany Turner, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Falcone/Martin (1) defeated Pfeifler/Siegler(2) , 8-3
Semifinals
Falcone/Martin (1) defeated Fieldsend/Loeb, 8-1
Pfeifler/Siegler (2) defeated Chadwell/Daniell, 9-7

Omaha Tennis Association - Omaha, Nebraska
Boys' 12
SINGLES
Finals
Jackson Withrow (5-8) defeated Winston Lin (1), 6-3,6-4
Third Place Playoff
Jack Hamburg (3) defeated Benjamin Quazzo, 6-4,6-4
Semifinals
Winston Lin (1) defeated Jack Hamburg (3), 7-5,6-2
Jackson Withrow (5-8) defeated Benjamin Quazzo, 3-6,6-2,1-0(8)
Consolation Finals
Eric Frueh defeated Aaron Skinner, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Mulhall/Skinner (3) defeated Barrancotto/Kay (2), 8-3
Semifinals
Mulhall/Skinner (3) defeated Elliott/Kumar, 8-5
Barrancotto/Kay (2) defeated Redlicki/Zhang (5-8), 8-5
Girls' 12
SINGLES
Finals
Hailee Gopinath (1) defeated Jarret Fisher (5-8), 6-1,6-1
Third Place Playoff
Whitney Kay (2) defeated Monica Turewicz (5-8) -- pictured right -- 6-3,6-1
Semifinals
Hailee Gopinath (1) defeated Monica Turewicz (5-8), 6-1,6-2
Jarret Fisher (5-8) defeated Whitney Kay (2), 6-0,6-3
Consolation Finals
Alecia Kauss defeated Aria Lambert, 6-4,7-5
DOUBLES
Finals
Gopinath/Kay (1) defeated Lambert/O'Koniewski, 8-4
Semifinals
Gopinath/Kay (1) defeated Puig/Turewicz (3), 8-2
Lambert/O'Koniewski (2) defeated Kauss/Vialle (3), 8-5

 
Back To Listing Of 2005 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print





So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect
















click here for the tabc site





Google







































Return to:
College And Junior
Tennis Homepage