USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
July 2-6, 2005 - Boys' & Girls' 14s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Championships in August:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

El Paso Country Club - El Paso, Texas
Boys' 14
SINGLES
Finals
Dominic Bermudez (1) defeated Joseph Dwyer (4), 6-2,6-2
Semifinals
Dominic Bermudez (1) defeated Shane Foster (3), 6-0,6-2
Joseph Dwyer (4) defeated Mario Urquidi, 7-5,7-5
Consolation Finals
Augie Bloom -- pictured right -- defeated Ashok Narayana, 6-1,7-5
DOUBLES
Finals
Cooper/Dwyer (3) defeated Golman/Holiner (1), 8-5
Semifinals
Golman/Holiner (1) defeated De Chatellus/Welnetz, 9-7
Cooper/Dwyer (3) defeated Kuo/Narayana, 8-3
Girls' 14
SINGLES
Finals
Tiffany Tran (1) defeated Amanda DiCarlo, 6-1,6-1
Semifinals
Tiffany Tran (1) defeated Jessica Harrow, 6-1,6-1
Amanda DiCarlo defeated Julie Sabacinski (2) -- pictured right -- 6-3,6-1
Consolation Finals
Casey Johnson over Alexander Leatu, walkover/injured
DOUBLES
Finals
Howell/Vick (2) defeated Saltarelli/YOung (3), 8-1
Semifinals
Saltarelli/Young (3) over Johnson/Lancaster, walkover
Howell/Vick (2) defeated Calhoun/Tran (4), 8-3

El Dorado Park Tennis - Long Beach, California
Boys' 14
SINGLES
Finals
Mousheg Hovhannis (1) defeated Brian Fang (2), 6-2,6-0
Third Place Playoff
Ryan Kim (6) defeated John Lamble (16), 6-2,6-2
Semifinals
Mousheg Hovhannisyan (1) defeated John Lasmble (16), 6-0,6-0
Brian Fang (2) defeated Ryan Kim (6), 6-4,6-3
Consolation Finals
Zhongming Chen defeated Matthew Splindler, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals
Hardie/Keil-long (1) defeated Chen/Fang (2), 8-3
Semifinals
Hardie/Keil-long (1) defeated DeCastro/Kim (4), 8-0
Chen/Fang (2) defeated Nguyen/Sarawasi, 8-6
Girls' 14
SINGLES
Finals
Tayler Davis (2) defeated Arianna Colffer (1), 6-4,3-6,7-6
Third Place Playoff
Cierra Gaytan-Leach (6) defeated Sophie Chang (7), 6-4,6-4
Semifinals
Arianna Clffer (1) defeated Sophie Chang (7), 6-4,6-4
Tayler Davis (2) defeated Cierra Gaytan-Leach (6), 6-4,7-5
Consolation Finals
Casey Johnson over Alexandra Leatu, walkover/injured
DOUBLES
Finals
Davis/Marsh (2) defeated Colffer/Gaytan-Leach, 8-6
Semifinals
Colffer/Gaytan-Leach (1) defeated Christian/Lee (3), 8-6
Davis/Marsh (2) defeated Chang/DeBruycker, 8-1

Champions Club - Lupton City, Tennessee
Boys' 14
SINGLES
Finals
Tennys Sandgren (1) -- pictured right -- defeated Will Reynolds (6), 6-3,6-0
Third Place Playoff
Ian Chadwell (4) defeated Bob Van Overbeek (1), 6-3,6-4
Semifinals
Tennys Sandgren (1) defeated Ian Chadwell (4), 5-7,6-4,7-6
Will Reynolds (6) defeated Bob Van Overbeek (13), 6-3,6-1
Consolation Finals
Jordan Cox defeated William Parker, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Cox/Reynolds (3) defeated Parker/Sandgren (1), 8-4
Semifinals
Parker/Sandgren (1) defeated Berg/Eriksson (4), 8-6
Cox/Reynolds (3) defeatedBangoura/Kudla (2), 8-5
Girls' 14
SINGLES
Finals
Ebie Wilson (1) -- pictured right -- defeated Gabrielle Steele (3), 6-0,6-0
Third Place Playoff
Christina McHale (2) defeated Beatrice Capra (6), 6-3,3-6,6-4
Semifinals
Ebie Wilson (1) defeated Beatrice Capra (6), 6-1,6-4
Gabrielle Steele (3) defeated Christina McHale (2), 2-6,6-4,6-1
Consolation Finals
Hanna Mar defeated Nicole Gibbs, 6-0,6-3
DOUBLES
Finals
Mar/Min (2) defeated Capra/Seideman (1), 8-4
Semifinals
Capra/Seideman (1) defeated Garcia/Hodges, 8-3
Mar/Min (2) defeated Gibbs/McPhillips, 9-8

Midland Community Tennis Center - Midland, Michigan
Boys' 14
SINGLES
Finals
Shaun Bernstein (1) defeated Bryant Dudzik (13), 1-6,6-1,6-2
Third Place Playoff
Justin Rossi defeated Joey Fritz (4), 7-6(3),6-2
Semifinals
Shaun Bernstein (1) defeated Joey Fritz (4), 6-1,6-0
Bryant Dudzik (13) defeated Justin Rossi, 7-5,6-2
Consolation Finals
Bjorn Fratangelo defeated Krishna Ravella, 7-6(8),6-0
DOUBLES
Finals
Chen/Srinivasan (4) defeated Bandy/Kobelt, 8-6
Semifinals
Bandy/Kobelt defeated Andrews/Kamisar (6), 8-5
Chen/Srinivasan (4) defeated Chappell/Rossi, 8-6
Girls' 14
SINGLES
Finals
Brett Ellen Keeler (2) defeated Ariel Caldwell (4) -- pictured right -- 6-2,6-2
Third Place Playoff
Nicole Stracar (1) defeated Christiana Raymond (6), 1-6,6-3,6-2
Semifinals
Ariel Caldwell (4) defeated Nicole Stracar (1), 6-2,6-3
Brett Ellen Keeler (2) defeated Christiana Raymond (6), 6-3,6-2
Consolation Finals
Elizabeth Begley defeaated Nida Hamilton, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Caldwell/Keeler (1) defeated Fujimoto/Raymond (3), 8-5
Semifinals
Caldwell/Keeler (1) defeated Rao/Tapak (4), 9-7
Fujimoto/Raymond (3) over Faber/Jetli (2), walkover/injured

 
Back To Listing Of 2005 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print





So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect














click here for the tabc site




Google








































Return to:
College And Junior
Tennis Homepage