USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
June 30-July 4, 2007 - Boys' & Girls' 18s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Hardcourt Championships in August:

Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Lakewood Tennis Center - Lakewood, California
Boys' 18
SINGLES
Finals
Steve Johnson (1) -- pictured right -- defeated Lawrence Formentera (8), 6-1,2-6,6-3
Third Place Playoff
Nicolas Meister (2) defeated Daniel Gliner (6), 6-3,6-2
Semifinals
Steve Johnson (1) defeated Daniel Gliner (6), 7-5,6-4
Lawrence Formentera (8) defeated Nicolas Meister (2), 6-2,2-6,7-5
Consolation Finals
Denis Lin defeated Tyler Bowman, 6-2,7-6
DOUBLES
Finals
Steve Johnson/Nicolas Meister (1) defeated Lawrence Formentera/Joe Young, 8-6
Third Place Playoff
Chris Ho/Daniel Nguyen defeated Denis Lin/Jason Lin (3), 8-4
Semifinals
Steve Johnson/Nicolas Meister (1) defeated Denis Lin/Jason Lin (3), 9-7
Lawrence Formentera/Joe Young defeated Chris Ho/Daniel Nguyen, 8-5
Girls' 18
SINGLES
Finals
Catherine Isip (3) defeated Nicole Gibbs (4) -- pictured right -- 6-3,6-4
Third Place Playoff
Tayler Davis (12) defeated Thien-Trang Nguyen (5), 6-3,6-3
Semifinals
Catherine Isip (3) defeated Thien-Trang Nguyen (5), 6-2,7-5
Nicole Gibbs (4) defeated Tayler Davis (12), 4-6,6-1,7-6
Consolation Finals
Kaitlyn Christian defeated Stephany Chang, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Roxanne Ellison/Sierra Ellison (1) -- pictured right -- defeated Stephanie Hammel/Michelle Sulahian (2), 8-3
Third Place Playoff
Kaitlyn Christian/Catherine Isip defeated Yuka Kondo/Alexandra Welliver, 8-5
Semifinals
Roxanne Ellison/Sierra Ellison (1) defeated Kaitlyn Christian/Catherine Isip, 8-3
Stephanie Hammel/Michelle Sulahian (2) defeated Yukia Kondo/Alexandra Welliver, 8-5

Tallahassee Tennis Association - Tallahassee, Florida
Boys' 18
SINGLES
Finals
Tennys Sandgren (5) -- pictured right -- defeated James Seal, 4-6,6-3,6-4
Third Place Playoff
Ryan Noble defeated Luke Marchese (2), 7-5,6-4
Semifinals
James Seal defeated Ryan Noble, 6-4,3-6,6-2
Tennys Sandgren (5) defeated Luke Marchese (2), 6-3,6-4
Consolation Finals
Jadon Phillips defeated Brennan Boyajian, 6-3,3-6,11-9
DOUBLES
Finals
Ryan Noble/James Seal (3) defeated Brennan Boyajian/Zach Hunter (1), 9-8(8)
Semifinals
Brennan Boyajian/Zach Hunter (1) defeated Joey Burkhardt/Luke Mojica (4), 8-4
Ryan Noble/James Seal (3) over Tyler Davis/Ryan Smith (2), walkover/injured
Girls' 18
SINGLES
Finals
Kristie Ahn (3) -- pictured right -- defeated Keilly Ulery (9-16), 6-4,6-3
Third Place Playoff
Alexandra Cercone (9-16) over Lindsay Dvorak (9-16), walkover/ill
Semifinals
Keilly Ulery (9-16) defeated Lindsay Dvorak (9-16), 6-2,6-3
Kristie Ahn (3) defeated Alexandra Cercone (9-16), 7-5,2-6,6-3
Consolation Finals
Monica Chow defeated Cassandra Herzberg, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Alexandra Cercone/Jacqueline Kasler defeated Monica Chow/Cassandra Herzberg (5), 9-8(4)
Semifinals
Alexandra Cercone/Jacqueline Kasler defeated Kristie Ahn/Angela Chupa (4), 8-4
Monica Chow/Cassandra Herzberg (5) defeated Agnes Sibilsky/Hilary Toole (2), 8-3

Gates Tennis Association - Denver, Colorado
Boys' 18
SINGLES
Finals
Samuel Keeton -- pictured right defeated Casey Watt (2), 6-2,2-6,6-4
Third Place Playoff
Ryan Lipman (1) over Evan Rose, walkover/injured
Semifinals
Samuel Keeton defeated Ryan Lipman (1), 3-6,4-4 retired/injured
Casey Watt (2) defeated Evan Rose, 6-4,6-1
Consolation Finals
Andrew Landwerlen defeated Isamu Tachibana, 6-3,4-6,7-5
DOUBLES
Finals
Travis Filmore/Samuel Keeton defeated Max Stevens/Daniel Whitehead (7), 8-5
Semifinals
Travis Filmore/Samuel Keeton defeated Jonathan Pine/Zachary Pine, 8-6
Max Stevens/Daniel Whitehead (7) defeated Erik Kreutzer/WIll Vasos (4), 8-6

El Paso Youth Tennis Center - El Paso, Texas
Girls' 18
SINGLES
Finals
Lilly Kimbelll (8) -- pictured right -- defeated Hilary Bartlett (1), 6-0,1-6,6-2
Third Place Playoff
Chelsea Davis (6) defeated Kacie Wagner (7), 6-1,6-3
Semifinals
Hilary Bartlett (1) defeated Kacie Wagner (7), 6-3,6-3
Lilly Kimbell (8) defeated Chelsea Davis (6), 6-2,6-0
Consolation Finals
Heather Steinbauer defeated Hideko Tachibana, 3-6,6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Amy Allin/Heather Steinbauer (1) defeated Hilary Bartlett/Emily Wolf (4), 9-8
Semifinals
Amy Allin/Heather Steinbauer (1) defeated Lilly Kimbell/Hideko Tachibana (3), 8-3
Hilary Bartlett/Emily Wolf (4) defeated Courtney Byron/Kacie Wagner (2), 9-8

Delco Tennis Association - Aston, Pennsylvania
Boys' 18
SINGLES
Finals
Drew Courtney (2) -- pictured right -- defeated Jonathan Jaklitsch (1), 6-3,3-6,6-2
Third Place Playoff
Kevin King (4) defeated Daniel Stahl (6), 1-6,6-4,6-2
Semifinals
Jonathan Jaklitsch (1) defeated Kevin King (4), 6-3,6-0
Drew Courtney (2) defeated Daniel Stahl (6), 6-4,6-3
Consolation Finals
Richard Doverspike defeated Michael Sicora, 7-6(2),3-6,7-6(6)
DOUBLES
Finals
Richard Doverspike/Anderson Reed defeated David Nguyen/Sergio Wyss, 9-7
Third Place Playoff
Michael Sicora/Stephen Vogel (5) defeated Joshua Graves/Austin Klores (4), 8-5 Semifinals
David Nguyen/Sergio Wyss defeated Joshua Graves/Austin Klores (4), 8-4
Richard Doverspike/Anderson Reed defeated Michael Sicora/Stephen Vogel (5), 8-1

Sugar Creek Tennis - Atlanta, Georgia
Girls' 18
SINGLES
Finals
Lauren Herring defeated Courtney Dolehide, 6-4,2-6,7-6(4)
Third Place Playoff
Natalie Pluskota defeated Erica Krisan, 6-3,6-2
Semifinals
Lauren Herring defeated Natalie Pluskota, 6-3,1-6,6-1
Courtney Dolehide defeated Erica Krisan, 6-3,6-3
Consolation Finals
Erin Vierra defeated Grace in, 7-6,2-6,7-5
DOUBLES
Third Place Playoff
Lauren Herring/Grace Min defeated Julia Brown/Natalie Pluskota, 8-4
Finals
Kayla Duncan/Lindsey Hardenbergh (1) defeated Alexandra Smyth/Erin Vierra (7), 8-6
Semifinals
Kayla Duncan/Lindsey Hardenbergh (1) defeated Lauren Herring/Grace Min, 8-6
Alexandra Smyth/Erin Vierra (7) defeated Julia Brown/Natalie Pluskota, 10-8

 
Back To Listing Of 2007 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors






























Google






















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE






click here for the tabc site





Return to:
College And Junior Tennis