USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
June 28-July 2, 2008- Boys' & Girls' 14s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Hardcourt Championships in August:

Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Midland Community Tennis Center - Midland, Michigan
SINGLES
Boys' 14
Finals

Tyler Gardiner (1) (above defeated Jared Hiltzik (2)), 6-1,6-4
Third Place Playoff
Damon Niquet (3) defeated Jayson Glickman (6), 6-4,7-5
Semifinals
Tyler Gardiner (1) defeated Damon Niquet (3), 6-4,7-6(4)
Jared Hiltzik (2) defeated Jayson Glickman (6), 7-6(2),6-1
Consolation Finals
Luca Corinteli defeated Brian Page, 6-3,6-0
DOUBLES
Finals
Murray/Van Meter (6) defeated Gardiner/Goldberg (1), 9-8(6)
Third Place Playoff
Levin/Vrabel (7) defeated Cahn/Forman, 9-8(6)
Semifinals
Gardiner/Goldberg (1) defeated Levin/Vrabel (7), 8-4
Murray/Van Meter (6) defeated Cahn/Forman, 8-1
Girls' 14
SINGLES
Finals

Jerricka Boone (1) (above) defeated Spencer Liang (2), 7-6(3),6-1
Third Place Playoff
Jamie Loeb (3) defeated Alyson Coran (4), 6-3,6-1
Semifinals
Jerricka Boone (1) defeated Alyson Coran (4), 6-4,7-6(2)
Spencer Liang (2) defeated Jamie Loeb (3), 7-6(3),6-4
Consolation Finals
Rachel Nelson defeated Keisha Clousing, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Liang/Loeb (1) defeated Boone/Coran (2), 8-5
Third Place Playoff
Lin/Ng (6) defeated D'Ascenzo/Najarian, 8-4
Semifinals
Liang/Loeb (1) defeated Lin/Ng (6), 8-5
Boone/Coran (2) defeated D'Ascenzo/Najarian, 8-2

Arkansas Tennis Patrons Foundation - Little Rock, Arkansas
SINGLES
Boys' 14
Finals

Mac Styslinger (1) defeated Trey Daniel (5) (above), 6-1,6-3
Third Place Playoff
Sean Karl (9) defeated Nick Wood (6), 2-6,6-3,6-4
Semifinals
Mac Styslinger (1) defeated Nick Wood (6), 6-3,6-1
Trey Daniel (5) defeated Sean Karl (9), 6-3,6-3
Consolation Finals
Roy Lederman defeated Will Adams, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Karl/Wood (3) defeated Adams/Styslinger (1), 8-4
Semifinals
Adams/Styslinger (1) defeated Crawford/Sandefur, 8-2
Karl/Wood (3) defeated Daniel/Zitsch (5), 8-5
Girls' 14
SINGLES
Finals

Catherine Harrison (2) defeated Liz Jeukeng (9) (above), 6-4,6-0
Third Place Playoff
Elaina Cummer (4) defeated Samantha Crawford, 2-6,6-4,6-1
Semifinals
Liz Jeukeng (9) defeated Elaina Cummer (4), 6-2,4-6,6-4
Catherine Harrison (2) defeated Samantha Crawford, 6-0,6-1
Consolation Finals
Frances Altick defeated Quinn Gleason, 6-1,6-4 Quinn Gleason (9) defeated Gabrielle Andrews (9), 6-2,4-6,6-2
DOUBLES
Finals
Cervin/Johnson (2) defeated Caballero/Coots, 8-6
Semifinals
Caballero/Coots defeated Camhi/Harrison (1), 9-8
Cervin/Johnson (2) defeated Meyers/Williams (5), 8-6

El Dorado Park Tennis Center - Long Beach, California
SINGLES
Boys' 14
Finals

Alex Scheinman (1) defeated Jonathan Huang (3) (above), 6-3,6-2
Third Place Playoff
Alexander Wallace (6) defeated Jayabharath Billa (2), 6-1; 7-6
Semifinals
Alex Scheinman (1) defeated Alexander Wallace (6), 4-6,6-4,6-4
Jonathan Huang (3) defeated Jayabharath Billa (2), 6-3,6-1
Consolation Finals
Travis Tu defeated Justin Agbayani, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Billa/Sutter (2) defeated Scheinman/Wallace (1), 8-4
Third Place
Madregallejo/McDonald (7) defeated Aguilar/Foley (4), 9-7
Semifinals
Scheinman/Wallace (1) defeated Aguilar/Foley (4), 8-0
Billa/Sutter (2) defeated Madregallejo/McDonald (7), 8-3
Girls' 14
SINGLES
Finals

Lindsey Kostas (4) defeated Sarah Gealer (1) (above), 4-6,6-4,6-1
Third Place Playoff
Lauren Stratman (6) defeated Katelyn Nguyen (5), 1-0Ret (inj)
Semifinals
Sarah Gealer (1) defeated Katelyn Nguyen (5), 6-2,6-1
Lindsey Kostas (4) defeated Lauren Stratman (6), 6-3,6-2
Consolation Finals
Alyssa Smith (2) defeated Ki Ryang Kim, walkover
DOUBLES
Finals
Krems/Stratman (2) defeated Gealer/Smith (1), 9-7
Third Place Playoff
Gong/Taylor (4) defeated Boyer/Eisenbrand (3), 8-6
Semifinals
Gealer/Smith (1) defeated Gong/Taylor (4), 8-4
Krems/Stratman (2) defeated Boyer/Eisenbrand (3), 8-2

El Paso Country Club - El Paso, Texas
SINGLES
Boys' 14
Finals
Howard Weiss (2) defeated Conrad Harron (3), 6-0,6-3
Third Place Playoff
not played
Semifinals

Conrad Harron (3) defeated Robert Livi (1) (above), 4-6,6-3,7-6
Howard Weiss (2) defeated Ronnie Schneider (4), 6-3,7-5
Consolation Finals
David Weiner defeated Jacob Hedderig (11), 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Harron/Livi(1) defeated Cooper/Weiss (2), 6-1,2-6,1-0(5)
Semifinals
Harron/Livi (1) defeated Bhargava/Davies (5), 8-5
Cooper/Weiss (2) defeated Di Laura/Weiner (3), 8-5
Girls' 14
SINGLES
Finals

Brooke Austin (1) (above) defeated Emily Safron (2), 6-3,6-0
Third Place Playoff
not played
Semifinals
Brooke Austin (1) defeated Claudia Li (4), 6-0,6-1
Emily Safron (2) defeated Katherine Yau (3), 3-6,6-3,6-1
Consolation Finals
Katrine Steffensen defeated Dhanielly Quevedo, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Austin/Steffensen(3) defeated Ecker/Guttormsen, 9-7
Semifinals
Austin/Steffensen (3) defeated Porter/Rotwein, 8-1
Ecker/Guttormsen defeated Mahoney/Mahoney, 8-0

 
Back To Listing Of 2008 USTA National Open Championships
We search millions of flight and hotel combinations, to get the best deals. Yes! Getaways makes booking your next vacation as easy as it can get - BOOK TODAY at Yesgetaways.com!






Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors













Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

Sibling Pairs featured in
American Doubles...













Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

College Tennis featured in
American Doubles...






Coaching Your Tennis Champion
see review












CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE



























Google




















click here for the tabc site












Google






Return to:
College And Junior Tennis