USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
November 22-26, 2007 - Boys' & Girls' 12s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Winter Championships in December:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff (where played) for each, as well as consolation finals.

Sanlando Park - Altamonte Springs, Florida
Boys' 12
SINGLES
Finals
Baker Newman (1) defeated Stephen Watson, 7-5,3-6,1-0(7)
Third Place Playoff
Jimmy Bendeck defeated Samuel Lampman (13), 6-3,6-3
Semifinals
Baker Newman (1) defeated Jimmy Bendeck, 6-4,6-2
Stephen Watson defeated Samuel Lampman (13), 6-3,6-0
Consolation Finals
Benjamin Donovan defeated Juan Padilla, 6-3,6-0
DOUBLES
Finals
Donovan/Newman (2) defeated Ishihara/Watson (6), 8-3
Semifinals
Donovan/Newman (2) defeated Corwin/Reist, 8-4
Ishihara/Watson (6) defeated Koussev/Rusyniak, 8-6
Girls' 12
SINGLES
Finals
Alizee Michaud (5) defeated (7) Jessie Lynn Paul (7), 6-0,6-1
Third Place Playoff
Alexandria Stiteler (8) defeated Elizabeth Stewart (6), 4-6,6-1,1-0(4)
Semifinals
Jessie Lynn Paul (7) defeated Elizabeth Stewart (6), 7-5,6-2
Alizee Michaud (5) defeated (8) Alexandria Stiteler (8), 7-5,6-0
Consolation Finals
Andie Daniell defeated Mikaela Pierce, 6-1,6-2
DOUBLES
Finals
Huffman/Stewart (2) defeated Clegg/Kuhlman, 9-8(5)
Semifinals
Huffman/Stewart (2) defeated Pierce/Stiteler (3), 8-2
Clegg/Kuhlman defeated Daniell/Meredith (1), 8-6

Newman Tennis Center - Augusta, Georgia
Boys' 12
SINGLES
Finals
Jacob Dunbar (4) vs. David Parker (9), not played
Third Place Playoff
not played
Semifinals
Jacob Dunbar (4) defeated Jess Jones (8), 6-3,6-0
David Parker (9) defeated Grant Solomon (3), 6-3,6-0
Consolation Finals
Christian Garay vs. Jordan Belga, not played
DOUBLES
Finals
Alda/Catanzariti (2) defeated Jones/Parker (3), 8-6
Third Place Playoff
Belga/Dunbar (1) defeated Benton/Burke (4), 8-5
Semifinals
Alda/Catanzariti (2) defeated Benton/Burke (4), 8-5
Jones/Parker (3) defeated Belga/Dunbar (1), 8-6
Girls' 12
SINGLES
Finals
Brooke Austin (1) defeated Aryn Greene (3), 6-1,6-3
Third Place Playoff
Aryn Greene (3) defeated Juliana Cardi (2), 6-2,6-1
Semifinals
Brooke Austin (1) defeated Hannah King (4), 7-6(6),6-2
Juliana Cardi (2) defeated Marika Cusick (6), 6-4,6-1
Consolation Finals
Samantha Light defeated Caroline Henderson, 6-0,6-0
DOUBLES
Finals
Austin/Cardi (3) defeated Greene/King (1), 8-5
Third Place Playoff
Light/Ward (2) defeated Henderson/Traxler (4), 8-3
Semifinals
Austin/Cardi (3) defeated Light/Ward (2), 8-5
Greene/King (1) defeated Henderson/Traxler (4)

USTA National Tennis Center - Flushing, New York
Boys' 12
SINGLES
Finals
Ethan Bogard (1) defeated Christopher Ellis (2), 6-1,6-4
Third Place Playoff
Zain Ali (3) defeated Sam Swank (9), 5-7,2-3 retired/injured
Semifinals
Christopher Ellis (2) defeated Sam Swank (9), 6-3,6-4
Ethan Bogard (1) defeated Zain Ali (3), 7-5,6-4
Consolation Finals
Artemie Amari defeated Cam Chapman, 4-6,6-1,1-0(9)
DOUBLES
Finals
Ellis/Tso (2) over Crystal/Swank (5), retired/injured
Semifinals
Ellis/Tso (2) defeated Daniels/Hadavi, 8-3
Crystal/Swank (5) defeated Mitchell/Musyoka, 8-1

Alley Pond Tennis Center - Queens Village, New York
SINGLES
Finals
Lexi Borr (1) defeated Rima Asatrian (9), 7-5,6-2
Third Place Playoff
Katrine Steffensen (2) -- pictured right -- defeated Kimmy Guerin (4), 6-0,6-2
Semifinals
Rima Asatrian (9) defeated Katrine Steffensen (2), 6-2,7-6,1-0(8)
Lexi Borr (1) defeated Kimmy Guerin (4), 6-1,6-4
Consolation Finals
Maureen Slattery defeated Ekaterina Bure, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Guerin/Paltsios (3) defeated Pahz/Slattery (2), 8-5
Semifinals
Pahz/Slattery (2) defeated Lineva/Rodriguez (4), 8-5
Guerin/Paltsios (3) defeated Caravaggio/Frey (1), 8-6

Dana Hills Tennis Center - Dana Point, California
Boys' 12
SINGLES
Finals
Gregory Garcia (1) defeated Garrett Auproux (2), 6-1,6-4
Third Place Playoff
David Hsu (3) defeated Juan Aragone, 6-3,6-0
Semifinals
Garrett Auproux (2) defeated David Hsu (3), 6-3,6-4
Gregory Garcia (1) defeated Juan Aragone, 6-2,6-3
Consolation Finals
Robert Seby defeated Nikko Madregallejo, 3-6,6-3,11-9
DOUBLES
Finals
Auproux/Garcia (1) defeated Hsu/Solonin, 8-4
Semifinals
Hsu/Solonin defeated Mahlangu/Sabatka, 9-7
Auproux/Garcia (1) defeated Madregallejo/Smith, 8-2

Randolph Tennis Center - Tucson, Arizona
Girls' 12
SINGLES
Finals
Kimberly Yee (2) defeated Christina Makarova -- pictured right -- 6-1,6-1
Third Place Playoff
Jwany Sherif (3) defeated Peggy Porter, 6-3,6-0
Semifinals
Kimberly Yee (2) defeated Jwany Sherif (3), 6-3,6-1
Christina Makarova defeated Peggy Porter, 6-3,5-7,1-0(8)
Consolation Finals
Gabrielle Andrews defeated Caroline Doyle, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Andrews/Yee (1) defeated Ivanova/Makarova, 8-2
Third Place Playoff
Hassey/Rochin (4) defeated Berg/Heidenreich, 8-1
Semifinals
Ivanova/Makarova defeated Berg/Heidenreich, 8-3
Andrews/Yee (1) defeated Hassey/Rochin (4), 8-2

 
Back To Listing Of 2007 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors















































Google






Return to:
College And Junior Tennis