USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
November 22-26, 2007 - Boys' & Girls' 14s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Winter Championships in December:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff for each, as well as consolation finals.

Mobile Tennis Center - Mobile, Alabama
Boys' 14
SINGLES
Finals
Gordon Watson (2) defeated John Richmond (1) -- pictured right -- 6-4,6-7(4),6-4
Third Place Playoff
Thai Kwiatkowski (4) defeated Morgan Mays (5), 6-3,6-3
Semifinals
Gordon Watson (2) defeated Morgan Mays (5), 1-6,6-0,6-2
John Richmond (1) defeated Thai Kwiatkowski (4), 6-2,6-1
Consolation Finals
Kenneth Sabacinski defeated Nicholas Naumann, 6-3,7-5
DOUBLES
Finals
Richmond/Strobel (1) defeated Mays/Watson (2), 8-2
Third Place Playoff
Frias/Naumann (5) over Goodman/Sabacinski (4), walkover/injured
Semifinals
Mays/Watson (2) defeated Frias/Naumann (5), 8-0
Richmond/Strobel (1) defeated Goodman/Sabacinski (4), 9-8(7)
Girls' 14
SINGLES
Finals
Kourtney Keegan (5-8) defeated Kirsten Lewis (5-8), 4-6,6-2,6-4
Third Place Playoff
Ellie Yates (4) defeated Kendal Woodard (3), 6-3,6-2
Semifinals
Kirsten Lewis (5-8) defeated Ellie Yates (4), 4-6,6-3,6-2
Kourtney Keegan (5-8) defeated Kendal Woodard (3), 6-3,3-6,6-4 Consolation Finals
Jessica Northcutt over Stephanie Nauta, walkover/injured
DOUBLES
Finals
Pitt/Woodard defeated Keegan/Northcutt, 8-4
Third Place Playoff
Nauta/Yates (2) defeated Nance/Reed (1), 8-1
Semifinals
Pitt/Woodard defeated Nauta/Yates (2), 9-8(8)
Keegan/Northcutt defeated Nance/Reed (1), 8-3

Racquet Club At Harper's Point - Cincinnati, Ohio
Boyss' 14
SINGLES
Finals
Quoc-Daniel Nguyen (1) defeated Alex Sidney (6), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Jared Hiltzik (4) -- pictured right -- defeated Frederick Abunku (14), 6-1,5-7,6-1
Semifinals
Alex Sidney (6) defeated Frederick Abunku (14), 6-3,6-3
Quoc-Daniel Nguyen (1) defeated Jared Hiltzik, 6-1,6-4
Consolation Finals
Jonathan Ho defeated Sam Bloom (3), 6-7,6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Kumar/Mueck (4) defeated Karl/Lipman (2), 8-3
Semifinals
Karl/Lipman (2) defeated Hiltzik/Wood (8), 8-1
Kumar/Mueck (4) defeated Richmond/Zade, 8-6

Queen City Racquet Club - Cincinnati, Ohio
Girls' 14
SINGLES
Finals
Kyle McPhillips (1) -- pictured right -- defeated Jerricka Boone (3), 6-1,6-2
Third Place Playoff
Nicole Flower (2) defeated Blair Shankle (4), 6-4,6-4
Semifinals
Jerricka Boone (3) defeated Nicole Flower (2), 7-6,6-1
Kyle McPhillips (1) defeated Blair Shankle (4), 6-2,6-1
Consolation Finals
Kelly Whelan (6) defeated Amanda Lin (5), 7-6,4-6,6-4
DOUBLES
Finals
Flower/McPhillips (1) defeated Boone/Lin (2), 8-3
Semifinals
Boone/Lin (2) defeated Hyman/Lipp (3), 8-4
Flower/McPhillips (1) defeated Dohanics/Whelan (4), 8-2

A.J.B. Enterprises - Costa Mesa, California
Boys' 14
SINGLES
Finals
Kristofer Yee (2) defeated David Doehring (5), 5-7,6-2,6-3
Third Place Playoff
Jonathan Huang (4) -- pictured right -- defeated Alex Scheinman (9), 6-0,6-1
Semifinals
Kristofer Yee (2) defeated Jonathan Huang (4), 6-0,5-7,6-4
David Doehring (5) defeated Alex Scheinman (9), 6-1,6-0
Consolation Finals
TJ Pura defeated Nikhil Jayashankar, 6-4,5-7,6-4
DOUBLES
Finals
Agbayani/Baylon (6) defeated Huang/Yeh (5), 8-3
Semifinals
Agbayani/Baylon (6) defeated Lim/Porutiu, 8-5
Huang/Yeh (5) defeated Bauer/Lawson, 8-2
Girls' 14
SINGLES
Finals
Ashley Dai (1) defeated Desirae Krawczyk (3) -- pictured right -- 6-3,6-7,6-2
Third Place Playoff
Katelyn Nguyen defeated Valerie Thong (8), 6-1,3-1 retired/ill
Semifinals
Desirae Krawczyk (3) defeated Valerie Thong (8), 6-3,7-5
Ashley Dai (1) defeated Katelyn Nguyen, 6-3,6-3
Consolation Finals
Sophia Bott defeated Lindsey Kostas, 4-6,6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Dai/Thong (1) defeated Gealer/Krawczyk (2), 8-3
Semifinals
Gealer/Krawczyk (2) defeated Polayes/Smith, 8-5
Dai/Thong (1) defeated Irish/Yam (3), 8-0

Tennis-n-Gear - Liverpool, New York
Boys' 14
SINGLES
Finals
William Spector (2) defeated Alexander Steinroeder (3), 6-4,6-4
Third Place Playoff
Bert Vancura (1) -- pictured right -- defeated Josh Levine, 6-2,6-2
Semifinals
William Spector (2) defeated Josh Levine, 6-4,6-0
Alexander Steinroeder (3) defeated Bert Vancura (1), 7-6(5),6-3
Consolation Finals
Nolan Paige defeated Daniel Hirschberg, 15-0 retired/injured
DOUBLES
Finals
Paige/Revzin (1) defeated Carcione/Yaraghi (5), 8-4
Semifinals
Carcione/Yaraghi (5) defeated Caputo/Del Nunzio (2), 8-6
Paige/Revzin (1) defeated Parker/Rubin, 8-1
Girls' 14
SINGLES
Finals
Jillian Rooney (12) defeated Tess Bernard-Feigenbaum (4), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Skylar Morton (2) defeated Fabiola Chaillo (6), 7-6,6-1
Semifinals
Jillian Rooney (12) defeated Skylar Morton (2), 6-1,6-2
Tess Bernard-Feigenbaum (4) defeated Fabiola Chaillo (6), 6-1,6-3
Consolation Finals
Julie Vrabel defeated Amanda Muliawan, 4-6,7-5,7-5
DOUBLES
Finals
Elbaba/Morton (3) defeated Casselbury/Wirth (1), 8-6 Bernard-Feigenbaum/Vrabel (2) defeated Griffin/Shtilkind, 8-3 Third Place Playoff
Semifinals
Elbaba/Morton (3) defeated Bernard-Feigenbaum/Vrabel (2), 8-6 Casselbury/Wirth (1) defeated Griffin/Shtilkind, 8-6

 
Back To Listing Of 2007 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors














































Google






Return to:
College And Junior Tennis