USTA NATIONAL OPEN CHAMPIONSHIPS
November 22-26, 2007 - Boys' & Girls' 18s

The following players from each of the National Open Championships receive entry into the USTA National Winter Championships in December:
Top Three Singles Finishers
and Doubles Finalists.

Since there were so many championships in each division of the National Open producing quite a lot of results, we are posting the semifinals, finals and third place playoff for each, as well as consolation finals.

Tricity Fitness - Latham, New York
Boys' 18
SINGLES
Finals
Matthew Kandath (3) -- pictured right -- defeated Nicholas Caledonia (8), 6-1,6-1
Third Place Playoff
Marc Powers (1) defeated Jason Magnes (11), 6-2,6-2
Semifinals
Nicholas Caledonia (8) defeated Jason Magnes (11), 7-6(3),6-3
Matthew Kandath (3) defeated Marc Powers (1), 7-5,6-3
Consolation Finals
Blas Moros defeated Sergio Wyss (10), 5-7,6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Powers/Tomczyk (3) defeated Kandath/Williams (1), 8-5
Third Place Playoff
Schultz/Wong defeated Caledonia/Van Velzer, 9-8(3)
Semifinals
Powers/Tomczyk (3) defeated Caledonia/Van Velzer, 8-6
Kandath/Williams (1) defeated Schultz/Wong, 8-5
Girls' 18
SINGLES
Finals
Jennifer Kellner -- pictured right -- defeated Kristin Norton, 4-6,7-6(1),6-0
Third Place Playoff
Blair Seideman (13) defeated Robin Anderson, 6-3,6-1
Semifinals
Jennifer Kellner defeated Blair Seideman (13), 6-3,2-6,6-4
Kristin Norton defeated Robin Anderson, 6-2,6-2
Consolation Finals
Ashley Miller defeated Chelcie Abajian, 6-2,7-6(2)
DOUBLES
Finals
Anderson/Miller defeated Abajian/Anderson, 8-4
Third Place Playoff
Kellner/Norton over Santos/Wolf, Wo (em)
Semifinals
Abajian/Anderson over Santos/Wolf, Wo (em)
Anderson/Miller defeated Kellner/Norton, 8-6

Sunset Tennis Center - St Louis, Missouri
Boys' 18
SINGLES
Finals
Charlie Jones (9-16) defeated Jack Sock, 6-1,6-4
Third Place Playoff
Ryan Lipman (2) -- pictured right -- defeated Kevin King (1), 7-6,6-3
Semifinals
Charlie Jones (9-16) defeated Ryan Lipman (2), 3-6,6-2,6-2
Jack Sock defeated Kevin King (1), 2-6,7-6,6-3
Consolation Finals
Eric West defeated Bryan Welnetz, 6-3,6-7,6-1
DOUBLES
Finals
Klores/Wilson (4) defeated Federhofer/Noble (5), 8-4
Semifinals
Federhofer/Noble (5) defeated Strahl/Welnetz (3), 8-3
Klores/Wilson (4) defeated Jones/Rollinson, 8-1
Girls' 18
SINGLES
Finals
Lilly Kimbell (5) -- pictured right -- defeated Emina Bektas, 6-1,6-0
Third Place Playoff
Gabriela Rangel (7) defeated Taylor Fournier (9), 6-2,7-6
Semifinals
Lilly Kimbell (5) defeated Gabriela Rangel (7), 6-1,6-4
Emina Bektas defeated Taylor Fournier (9), 3-6,6-2,6-2
Consolation Finals
Maria Mira defeated Brynn Boren, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
King/Wilbert defeated Fournier/Rangel, 9-7
Semifinals
Fournier/Rangel defeated Kedzierski/Lehman (5), 9-7
King/Wilbert defeated Do/Zein, 8-6

Laurel Hill Swim & Tennis Club - Toledo, Ohio
Boys' 18
SINGLES
Finals
Casey Watt (1) -- pictured right -- defeated Drew Courtney (2), 4-6,7-6,6-2
Third Place Playoff
Sekou Coker Bangoura (8) defeated Patrick Daciek (5), 6-7,6-1,6-4
Semifinals
Drew Courtney (2) defeated Patrick Daciek (5), 6-4,6-2
Casey Watt (1) defeated Sekou Coker Bangoura (8), 6-3,6-2
Consolation Finals
Denis Bogatov defeated Marcus Rebersak, 5-7,6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Keeton/Watt (1) defeated Courtney/Sicora (2), 8-5
Semifinals
Courtney/Sicora (2) defeated Bogatov/Lippert (5), 8-3
Keeton/Watt (1) defeated Jackson/Roebker, 8-3

Shadow Valley Club - Maumee, Ohio
Girls' 18
SINGLES
Finals
Misia Krasowski (7) -- pictured right -- defeated Hilary Bartlett (1), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Elizabeth Epstein (2) defeated Stephanie Danesis, 6-4,6-4
Semifinals
Misia Krasowski (7) defeated Elizabeth Epstein (2), 6-4,2-6,6-3
Hilary Bartlett (1) defeated Stephanie Danesis, 6-3,6-2
Consolation Finals
Hilary Toole defeated Kate Turvy, 2-6,6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Bartlett/Duncan (1) defeated Haviland/Hubbs (2), 8-4
Semifinals
Haviland/Hubbs (2) defeated Burns/Griffith, 8-4
Bartlett/Duncan (1) defeated Epstein/Krasowski (3), 8-5

A.J.B. Enterprises - Costa Mesa, California
Boys' 18
SINGLES
Finals
Ryan Thacher (1) defeated JT Sundling (9-16), 6-4,6-2
Third Place Playoff
Andre Dome (9-16) defeated Denis Lin (3), 7-5,3-6,6-2
Semifinals
JT Sundling (9-16) defeated Andre Dome (9-16), 2-6,7-5,6-3
Ryan Thacher (1) defeated Denis Lin (3), 6-4,6-3
Consolation Finals
David Nguyen defeated Kyle McMorrow, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Lin/Lin (3) defeated Bridge/Smith (1), 8-6
Semifinals
Lin/Lin (3) defeated Bowman/Kazarian (2), 9-7
Bridge/Smith (1) defeated Johnson/Kells, 8-6

Hudlow Tennis Center - Norcross, Georgia
Girls' 18
SINGLES
Finals
Keri Wong (3) -- pictured right -- defeated Sarah Guzick (4), 6-4,3-0 retired
Third Place Playoff
Sarah Guzick (4) defeated Monica Chow (2), 6-4,6-7(4),6-3
Semifinals
Keri Wong (3) defeated Courtney Dolehide (9), 6-2,6-0
Monica Chow (2) defeated Kathryn Talbert (5), 6-4,6-3
Consolation Finals
not played
DOUBLES
Finals
Smyth/Vierra (2) over Talbert/Wong (1), walkover
Semifinals
Fuller/Sabacinski over Cercone/Kasler (3), walkover
Smyth/Vierra (2) defeated Fuller/Sabacinski, 8-5
Talbert/Wong (1) defeated Cercone/Kasler (3), 9-7

 
Back To Listing Of 2007 USTA National Open Championships
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors














































Google






Return to:
College And Junior Tennis