2007 NEW ENGLAND OPEN CHAMPIONSHIPS
Yale University - New Haven, Connecticut - May 25-29, 2007


Boys' 14
SINGLES
Finals
Kyle Berman (1) -- pictured right -- defeated Jonathan Cypers (2), 6-0,5-7,7-5
Third Place Playoff
Daniel Hirschberg (4) defeated Anton Kovrigin (3), 6-1, retired/ill
Semifinals
Kyle Berman (1) defeated Anton Kovrigin (3), 6-2,3-6,6-0
Jonathan Cypers (2) defeated Daniel Hirschberg (4), 6-2,5-7,6-1
Quarterfinals
Kyle Berman/Armonk, NY (1) defeated Nolan Paige/Fairfield, CT (7), 6-1,6-3
Anton Kovrigin/Rockville, MD (3) defeated Ross Putterman/Vernon Hills, IL (6), 6-2,2-6,6-1
Daniel Hirschberg/Westport, CT (4) defeated Wayne Harrell/East Windsor, CT (5), 2-6,7-5,6-2
Jonathan Cypers/Chappaqua, NY (2) defeated Noah Bragg/Brookline, MA (8), 7-6,6-4 Consolation Finals
Wayne Harrell defeated Ross Putterman, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals
Luca Corintelli/Anton Kovrigin (2) defeated Kyle Berman/Jonathan Cypers (1), 8-3
Semifinals
Kyle Berman/Jonathan Cypers (1) defeated Joncloudy Petrini/Roy Skinner (4), 8-1
Luca Corintelli/Anton Kovrigin (2) defeated Noah Bragg/Wayne Harrell (5), 8-4
Quarterfinals
Kyle Berman/Jonathan Cypers (1) defeated Kyle Martino/TJ Pura, 8-3
Joncloudy Petrini/Roy Skinner (4) defeated Eric Ambrosio/Noah Rubin, 8-6
Noah Bragg/Wayne Harrell (5) defeated Jeremy Court/Andrew Prince, 8-3
Luca Corintelli/Anton Kovrigin (2) defeated Carlos De Bracamonte/Morgan Mays, 8-2

Girls' 14
SINGLES
Finals
Tina Tehrani defeated Molly O'Koniewski (1) -- pictured right -- 6-2,6-3
Third Place Playoff
Leeza Nemchinov (6) defeated Teal Vosburgh (7), 6-2,6-1
Semifinals
Molly O'Koniewski (1) defeated Teal Vosburgh (7), 6-1,6-1
Tina Tehrani defeated Leeza Nemchinov (6), 1-6,6-4,6-1
Quarterfinals
Molly O'Koniewski/Needham, MA (1) defeated Sherry Li/Flanders, NJ (5), 6-2,6-0
Teal Vosburgh/Katy, TX (7) defeated Maria Pylypiv/Weatogue, CT, 6-2,7-5
Leeza Nemchinov/Rye, NY (6) defeated Kimberly Przeszlowski/Southington, CT (4), 6-4,6-0
Tina Tehrani/New Canaan, CT defeated Nelo Phiri/Tuckahoe, NY, 7-6,6-1
Consolation Finals
Abigail Shewalter over Sherry Li, walkover
DOUBLES
Finals
Molly O'Koniewski/Abigail Shewalter (1) defeated Maria Pylypiv/Staley Smith, 9-8
Semifinals
Molly O'Koniewski/Abigail Shewalter (1) defeated Margaret Crampton/Lauren Douglass, 8-3
Maria Pylypiv/Staley Smith defeated Maya Hart/Kimberly Przeszlowski (2), 8-3
Quarterfinals
Molly O'Koniewski/Abigail Shewalter (1) defeated Hannah Camhi/Rosemary Li, 8-3
Margaret Crampton/Lauren Douglass over Margaret Crampton/Lauren Douglass by default
Maria Pylypiv/Staley Smith defeated Julia Keenan/Alayne McLaughlin-Newlson, 8-5
Maya Hart/Kimberly Przeszlowski (2) defeated Ashley Noyes/Katherine Petee, 8-3

Boys' 12
SINGLES
Finals
Carl Reid defeated Grant Solomon (5), 6-3,4-6,6-4
Third Place Playoff
Artemie Amari -- pictured right -- defeated Sam Swank, 7-6,6-2
Semifinals
Carl Reid defeated Artemie Amari, 6-3,2-6,6-1
Grant Solomon (5) defeated Sam Swank, 2-6,6-4,7-6
Quarterfinals
Artemie Amarie/New York, NY defeated Nicholas Kiger/Katonah, NY, 6-4,6-4
Carl Reid/Mattapan, MA defeated Christopher Ellis/Shrewsbury, MA (3), 6-4,6-4
Sam Swank/Bedford, NY defeated Thomas Suchodolski/Amherst, NY (8), 6-1,6-1
Grant Solomon/Dallas, TX (5) defeated Jared Donaldson/Cumberland, RI (11), 7-5,6-2
Consolation Finals
Christopher Ellis defeated Juan Sheppard, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Nicholas Kiger/Hugh Mo (5) defeated Christopher Ellis/Victor Gurevich (2), 8-4
Semifinals
Nicholas Kiger/Hugh Mo (5) defeated Jared Donaldson/Thomas Suchodoiski, 8-4
Christopher ELlis/Victor Gurevich (2) defeated Bryan Adams/Graham Airutz (3), 8-4
Quarterfinals
Nicholas Kiger/Hugh Mo (5) defeated Cam Chapman/Benjamin Tso (1), 8-5
Jared Donaldson/Thomas Suchodoiski defeated Artemie Amari/Douglas Mo (4), 8-4
Bryan Adams/Graham Alrutz (3) defeated Taiyo Hamanaka/Spencer Rhoads, 8-4
Christopher Ellis/Victor Gurevich (2) defeated Christopher Davis/Kelvin Lee, 8-2

Girls' 12
SINGLES
Finals
Katrine Steffenson (1) -- pictured right -- defeated Alexandria Stiteler (6), 6-0,6-0
Third Place Playoff
Emma Alderman (3) defeated Kimmy Guerin (2), 6-0,6-3
Semifinals
Karine Steffensen (1) defeated Emma Alderman (3), 6-0,6-0
Alexandria Stiteler (6) defeated Kimmy Guerin (2), 6-4,6-2
Quarterfinals
Katrine Steffensen/Scarsdale, NY (1) defeated Madeline Ecker/Mequon, WI (5), 6-0,6-1
Emma Alderman/Hingham, MA (3) defeated Kylie Isaacs/Wexford, PA (8), 6-3,6-0
Alexandria Stiteler/Lakeville, MA (6) defeated Rachel Horton/Stamford, CT (4), 6-3,2-6,6-4
Kimmy Guerin/Weston, CT (2) defeated McKayla Zupan/Wilmington, NC (7), 1-6,7-6,6-0
Consolation Finals
Rachel Horton defeated Valeria Deronjic, 7-5,6-3
DOUBLES
Finals
Emma Alderman/Rachel Horton (1) defeated Kelly Dodd/Morgan Holbrook, 8-5
Semifinals
Emma Alderman/Rachel Horton (1) defeated Kylie Isaacs/Kristine Rojo (3), 8-5
Kelly Dodd/Morgan Holbrook defeated Valeria Deronjic/Fay Feghali (2), 9-7
Quarterfinals
Emma Alderman/Rachel Horton (1) defeated Nicole Frenkel/Isabel Goldfine, 8-0
Kylie Isaacs/Kristine Rojo (3) over Sommer CHampion/Mckayla Zupan, withdrew/injured
Kelly Dodd/Morgan Holbrook defeated Francesca Garofalo/Kimmy Guerin, 8-3
Valeria Deronjic/Fay Feghali (2) defeated Ana Caticha/Lexi Welton, 8-2


Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors























Google





Return to:
College And Junior Tennis