NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
OHIO VALLEY


Men - Nashville, Tennessee - April 15-17
FINALS
Jacksonville State 4, Samford 3
Vedran Sirola (JS) defeated Manuel Miletic (S), 6-2,6-2
Arturo Nieto (JS) defeated Stuart Misner (S), 7-5,3-6,6-3
Rodney Rapson (JS) defeated Renan Silveira (S), 5-7,6-3,6-2
Kieran Ricci (JS) defeated Johnny Griffee (S), 6-3,6-0
Brad Weaver (S) defeated Christian Rybertt (JS), 6-4,
6-4 Hank Grant (S) defeated Andres Amores (JS), 6-4,4-6,6-3
Sirola/Rapson (JS) defeated Miletic/Silveira (S), 8-0
Grant/Misner (S) defeated Neto/Ricci (JS), 9-8
Bryce/Griffee (S) defeated Rybertt/Amores (JS), 9-7
SEMIFINALS
Samford 4, Tennessee Tech 3
Manuel Miletic (S) defeated Shunsuke Shimizu (TT), 6-4,6-7,6-4
Michele Panzeri (TT) defeated Stuart Misner (S), 4-6,6-0,7-6
Borja Zarco (TT) defeated Renan Silveira (S), 6-3,6-2
Tiago Gilioli (TT) defeated Johnny Griffee (S), 6-3,6-3
Brad Weaver (S) defeated Juan Pablo Gomez (TT), 2-6,6-2,6-2
Hank Grant (S) defeated Javier Saab (TT), 7-5,7-5
Miletic/Silveira (S) defeated Shimizu/Saab (TT), 9-7
Grant/Misner (S) defeated Panzeri/Zarco (TT), 9-8
Gomez/Gilioli (TT) defeated Bryce/Griffee (S), 8-6

Jacksonville State 4, Morehead State 2
Greg Johnstone (MOR) defeated Vedran Sirola (JS)
Arturo Nieto (JS) defeated Kim Kachel (MOR), 7-6,6-1
Rodney Rapson (JS) defeated Peter Taylor (MOR), 6-2,6-2
Jacob McLeod (MOR) defeated Kieran Ricci (JS), 6-4,6-4
Christian Rybertt (JS) led Louis Orieux (MOR), 5-7,6-2,2-1 Did Not Finish
Andres Amores (JS) defeated Adam Storti (MOR), 6-2,7-5
Sirola/Rapson (JS) defeated Johnstone/McLeod (MOR), 9-8
Neto/Ricci (JS) defeated D. Storti/Kachel (MOR), 8-4
A. Storti/Taylor defeated Rybertt/Amores (JS), 8-4

QUARTERFINALS
Tennessee Tech 4, Eastern Kentucky 0
Shunsuke Shimizu (TT) defeated Tom Wospil (EK), 6-2,6-3
Michele Panzeri (TT) defeated Lars Gratzki (EK), 6-1,6-3
Tiago Gilioli (TT) defeated Chase Armstrong (EK), 6-1,6-2
Shunsuke Shimizu/Javier Saab (TT) defeated Tom Wospil/Lars Gratzki (EK), 8-3
Juan Pablo Gomez/Tiago Gilioli (TT) defeated Nic Brenner/Frederico Goncalves (EK), 8-3

Samford 4, Austin Peay 0
Stuart Misner (S) defeated Amdrew Naidu (AP), 6-0,6-1
Johnny Griffee (S) defeated Wesleigh Pancho (AP), 6-0,6-0
Hank Grant (S) defeated Cody Wall (AP), 6-1,6-1
Hank Grant/Stuart Misner (S) defeated Wesleigh Pancho/Nabil Labebedi (AP), 8-3
James Bryce/Johnny Griffee (S) defeated Patrick Puertolas/Cody Wall (AP), 8-3

Jacksonville State 4, UT Martin 1
Vedran Sirola (JS) defeated Gustavo Anzola (UTM), 6-3,6-3
Rodney Rapson (JS) defeated Ben Hatchell (UTM), 6-1,6-1
Kieran Ricci (JS) defeated Danny McGuire (UTM), 6-4,6-2
Christian Rybertt (JS) defeated Aldofo Anzola (UTM), 6-4,6-0
Vedran Sirola/Rodney Rapson (JS) defeated Adolfo Anzola/Gustavo Anzola (UTM), 8-3
Dirk Prinsloo/Danny McGuire (UTM) defeated Arturo Nieto/Kieran Ricci (JS), 9-8
Olti Mollyaymeri/Curtis Slabbart (UTM) defeated Christian Rybertt/Andres Amores (JS), 8-5

Morehead State 5, Murray State 0
Greg Johnson (MOR) defeated Fadi Zamjoui (MUR), 7-5, default
Peter Taylor (MOR) defeated Yuri Pompeu (MUR), 6-2,6-3
Jacob McLeod (MOR) defeated Jeff Lester (MUR), 6-1,6-1
Adam Storti (MOR) defeated Hank Grant (MUR), 6-1,6-0
Damian Storti/Kim Kachel (MOR) defeated Yuri Pompeu (MUR), 8-6
Adam Storti/Peter Taylor (MOR) defeated Clayton Clark/Jeff Lester (MUR), 8-4

Women - Nashville, Tennessee - April 15-17
FINALS
Tennessee-Martin 4, Murray State 3
Anna Lask (MUR) defeated Sari Nortje (UTM), 6-1,6-3
Jacleyn Leeper (MUR) defeated Gayatri Remesh (UTM), 6-2,6-0
Elly Shearman (UTM) defeated Jennifer Ward (MOR), 6-2,6-4
Rachel Lask (MUR) defeated Katrina Domela (UTM), 7-5,6-2
Jeanne deWet (UTM) defeated Casady Pruitt (MUR), 3-6,6-4,7-5
Elizma Schoonees (UTM) defeated Christina Hall (MUR), 6-2,6-3
Nortje/Domela (UTM) defeated Leeper/A. Lask (MUR), 8-4
Remesh/deWet (UTM) defeated Robards/R. Lask (MUR), 8-2

SEMIFINALS
UT Martin 4, Samford 0
Sari Nortje (UTM) defeated Emily White (S), 6-3,6-2
Elly Shearman (UTM) defeated Katie McMiller (S), 6-3,6-2
Elizma Schoonees (UTM) defeated Christie Baker (S), 6-1,6-1
Shearman/Schoonees (UTM) defeated White/McKey (S), 8-5
Nortje/Domela (UTM) defeated Crawford/Benson (S), 9-7

Murray State 4, Tennessee Tech 0
Anna Lask (MUR) defeated Marina Tashera (TT), 6-4,6-2
Jaclyn Leeper (MUR) defeated Alex Boonzaier (TT), 6-3,6-2
Jennifer Ward (MUR) defeated Melisa Cansado (TT), 7-5,7-5
Leeper/A. Lask (MUR) defeated Ngiam/Carter (TT), 8-2
Robards/R. Lask (MUR) defeated Cansado/Russinova (TT), 8-4

QUARTERFINALS
UT Martin 4, Eastern Illinois 0
Katrina Domela (UTM) defeated Jill Wirtz (EI), 6-1,6-2
Jeanne DeWet (UTM) defeated Ashley Glover, 6-0,6-1
Elizma Schoonees (UTM) won by default
Sari Nortje/Katrina Domela (UTM) defeated Sarah Freeman/Jill Wirtz (EI), 8-1
Gayatri Remesh/Jeanne DeWet (UTM) won by default

Samford 4, Eastern Kentucky 3
Meredith Giles (EK) defeated Emily White (S), 6-2,6-1
Lucia Vojtkova (EK) defeated Sarah McKey (S), 2-6,6-1,6-2
Katie McMiller (S) defeated Hannah Bartsch (EK), 4-6,6-4,6-3
Bethany Benson (S) defeated Lindsay Herrera (EK), 3-6,7-5,6-1
Sandra Soditt (EK) defeated Katie Crawford (S), 6-3,7-5
Christie Baker (S) defeated Terin Roof (EK), 3-6,6-1,7-5
Emily White/Sarah McKey (S) defeated Meredith Giles/Terin Roof (EK), 8-4
Lucia Vojtkova/Hannah Bartsch (EK) defeated Katie Crawford/Bethany Benson (S), 9-7
Katie McMiller/Lauren Pitcher (S) defeated Lindsay Herrera/Sandra Soditt (EK), 8-6

Murray State 4, Morehead State 0
Jaclyn Leeper (MS) defeated Mariana Weschenfelder (MOR), 6-4,6-2
Casady Pruitt (MS) defeated Leah Lobnitz (MOR), 6-1,6-0
Christina Hall (MS) defeated Ariana Garcia-Medrano (MOR), 6-1,6-1
Jaclyn Leeper/Anna Lask defeated Mariana Weschenfelder/Ariana Garcia-Medrano (MOR), 8-5
Whitney Robards/Rachel Lask defeated Leah Lobnitz/Laura Ferreira (MOR), 8-6

Tennessee Tech 4, Jacksonville State 0
Margaret Carter (TT) defeated Erin Higgs (JS), 6-2,6-2
Kay Ngiam (TT) defeated Babette Lombardo (JS), 6-2,6-1
Maja Russinova (TT) defeated Layla Abby (JS), 6-1,6-0
Marina Tashera/Alex Boonzaier (TT) defeated Babette Lombardo/Michelle Dushner (JS), 8-4
Melisa Cansado/Maja Russinova (TT) defeated Zeynep Gurkaynak/Erin Higgs (JS), 8-4

 
Return To 2005 Conference Championships Directory

adidas Tennis




Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print



















TENNIS BOOKSTORE

































Return to:
College And Junior
Tennis Homepage