RADO ORANGE BOWL INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS
Key Biscayne, Florida - December 13-20, 1999

Andy Roddick Boys' 18
SINGLES
Finals-Andy Roddick (14) -- pictured right -- defeated Maximilian Abel (11), 6-1,6-7(5),6-4
Semifinals-Maximilian Abel (11) defeated Juan Pablo Guzman, 7-6(6),6-4; Andy Roddick (14) defeated Todor Enev (7), 6-1,6-4
Quarterfinals-Juan Pablo Guzman/ARGENTINA defeated Paul-Henri Mathieu/FRANCE (13), 7-6(2),6-3; Maximilian Abel/GERMANY (11) defeated Mardy Fish/USA (8), 6-3,6-3; Todor Enev/BULGARIA (7) defeated Michael Lammer/SWITZERLAND (12), 6-4,6-0; Andy Roddick/USA (14) defeated Nicolas Mahut/FRANCE (6), 6-3,7-5
DOUBLES
Finals-Julien Benneteau/Nicolas Mahut (1) defeated Mardy Fish/Joachim Johansson (3), 6-3,6-4
Semifinals-Julien Benneteau/Nicolas Mahut (1) defeated Feliciano Lopez/Tommy Robredo (4), 7-6(1),6-3; Mardy Fish/Joachim Johansson (3) defeated Tres Davis/Jean Julien Rojer (5), 6-3,6-3
Quarterfinals-Julien Benneteau/Nicolas Mahut-FRANCE (1) defeated Michael Lammer-SWITZERLAND/Jonathan Medina-VENEZEULA, 6-0,7-6(3); Feliciano Lopez/Tommy Robredo-SPAIN (4) defeated Ladislav Chramosta/Jan Mertl-CZECH REP (5), 7-5,6-1; Tres Davis-USA/Jean Julien Rojer-NETHERLAND ANTILLES (5) defeated Levar Harper-Griffith/Andy Roddick-USA (3), 7-6,3-6,6-2; Mardy Fish-USA/Joachim Johansson-SWEDEN (5) defeated Jose DeArmas-VENEZUELA/Daniel Langre-MEXICO, 7-6(2),5-7,6-4

Girls' 18
SINGLES
Finals-Maria Martinez (13) defeated Maria Emilia Salerni (5), 6-4,6-1
Semifinals-Maria Emilia Salerni (5) defeated Daniela Bedanova (3), 4-6,6-2,6-2; Maria Martinez (13) defeated Lourdes Dominguez (2), 6-2,6-0
Quarterfinals-Maria Emilia Salerni/ARGENTINA (5) defeated Renata Voracova/CZECH REP, 3-6,6-2,7-6(11); Daniela Bedanova/CZECH REP (3) defeated Scarlett Werner/GERMANY (11), 6-2,7-6(6); Maria Martinez/SPAIN (13) defeated Anabel Medine/SPAIN (12), 6-2,6-0; Lourdes Dominguez/SPAIN (2) defeated Gisela Dulko/ARGENTINA, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals-Yuki Arai/Bethanie Mattek defeated Melanie Marois/Marie Eve Pelletier, 6-4,6-4
Semifinals-Yuki Arai/Bethanie Mattek defeated Ekaterina Kozhokina/Eugenia Subbotina, 3-6,6-4,6-3; Melanie Marois/Marie Eve Pelletier over Andrea Plackova/Renata Voracova, withdrew
Quarterfinals-Yuki Arai-JAPAN/Bethanie Mattek-USA over Martina Babakova-SLOVAKIA/Yulia Beygetzimer-UKRAINE (5), withdrew; Ekaterina Kozhokhina-CROATIA/Alexandra Zerkalova-RUSSIA, 6-4,6-1; Melanie Marois/Marie-Eve Pelletier-CANADA over Maria Jose-Martinez/Anabel Medina-SPAIN, withdrew; Andrea Plackova/Renata Voracova-CZECH REP (5) defeated Bernstein/Olivia Sanchez-FRANCE, 1-6,6-4,7-6(3)

Boys' 16
SINGLES
Finals-Giovanni Lapenti defeated Alejandro Falla Ramirez, 6-2,6-2
Semifinals-Alejandro Falla Ramirez defeated Julien Maigret (5), 6-3,7-6(5); Giovanni Lapenti defeated Janko Tipsarevic (2), 6-3,6-2
Quarterfinals-Julien Maigret/FRANCE (5) defeated Adrian Cruciat/ROMANIA (1), 6-3,6-0; Alejandro Falla Ramirez/COLUMBIA defeated Carlos Berlocq/ARGENTINA, 7-5,6-4; Giovanni Lapentti/ECUADOR defeated Roman Valent/SWITZERLAND (3), 7-5,7-6(2); Janko Tipsarevic/YUGOSLAVIA (2) defeated Frank Dancevic/CANADA (14), 6-2,6-3
DOUBLES
Finals-Bruno Echagaray/Santiago Gonzalez (2) defeated Adam Kennedy/Todd Reid, 6-4,5-7,6-4
Semifinals-Adam Kennedy/Todd Reid (3) defeated Andrew Banks/Ben Ribby (1), 7-5,6-3; Bruno Echagaray/Santiago Gonzalez (2) defeated K.C. Corkery/Brian Wright (5), 6-4,5-7,6-4
Quarterfinals-Andrew Banks/Ben Riby-GREAT BRITAIN (1) defeated Ytai Abougzir-USA/Julien Maigret-FRANCE (5), 7-6(4),6-1; Adam Kennedy/Todd Reid-AUSTRIA (3) defeated Giovanni Lapentti-ECUADOR/Luciano Vitullo-ARGENTINA (5), 4-6,7-6(4),6-4; K.C. Corkery/Brian Wright-USA (5) over Phillipp Kohlschreiber/Simon Stadler-GERMANY, withdrew; Bruno Echagary/Santiago Gonzalez-MEXICO (2) defeated Rajeev Ram/Jonathan Stokke-USA (5), 6-4,6-3

Girls' 16
SINGLES
Finals-Iona Ciochina Raluca (1) defeated Vera Zvonareva (4), 5-7,6-0,6-3
Semifinals-Iona Ciochina Raluca (1) defeated Eugenia Chialvo, 6-3,6-4; Vera Zvonareva (4) defeated Maria Jose Lopez (2), 6-1,7-5
Quarterfinals-Iona Ciochina Raluca/ROMANIA (1) defeated Stephanie Cohen-Aloro/FRANCE, 6-3,6-3; Eugenia Chialvo/ARGENTINA defeated Edina Gallovits/ROMANIA 95), 7-5,6-3; Vera Zvonareva/RUSSIA (4) defeated Giorgia Mortella/ITALY (14), 6-3,7-6(12); Maria Jose Lopez/MEXICO (2) defeated Melanie Marois/CANADA (6), 2-6,7-6(4),7-6(5)
DOUBLES
We have been unable to obtain final and semifinal results for the Girls' 16s
Quartefinals-Erin Burdette/Jennifer Langer-USA (1) defeated Ilona Somers/Elise tamaele-NETHERLANDS (5), 6-1,6-4; Eugenia Chialvo-ARGENTINA/Lourdes Lopez-MEXICO (4) defeated Inge de Geest/Laurette van der Knapp-NETHERLANDS, 6-3,6-3; Maria Jose Lopez/Melissa Torres-MEXICO (3) defeated Megan Bradley/Danielle Schwartz-USA (5), 6-4,3-6,6-4; Iona Ciochina Raluca/Edina Gallovits-ROMANIA (5) defeated Hsin-Chieh Chang/Hsia-Han Chao-CHINESE TAPEI, 5-7,6-3,7-5

1998 ORANGE BOWL


Return to:

Contact Us:
info@collegeandjuniortennis.com

In Association with Amazon.com
TENNIS BOOKSTORE