PACIFIC COAST JUNIOR CHAMPIONSHIPS
Round Hill Country Club - Alamo, California - July 25-30, 1999

Boys' 18
SINGLES
Finals-Nicholas Moxley defeated Aron Gortman (4), 6-3,3-6,6-3
Third Place Playoff-Tony Franco defeated Dylan Tubelle, 6-0,7-5
Semifinals-Aron Gortman (4) defeated Dylan Tubewlle, 6-2,6-3; Nicholas Moxley defeated Tony Franco, 6-2,6-7(5),7-6(5)
Quarterfinals-Dylan Tubelle/Lafayette, CA defeated Aaron Ungerleider/Pacific Palisades, CA, 6-4,5-7,6-2; Aron Gortman/Beverly Hills, CA (4) defeated Jeffrey Wilson/Aptos, CA, 6-2,6-2; Nicholas Moxley/Federal Way, WA defeated Dean Wallace/Montclair, NJ, 1-6,6-4,6-1; Tony Franco/Moraga, CA defeated Ngon Huynh/Campbell, CA (8), 6-2,6-7(5),7-6(5)
Consolation Finals-Michael Heule defeated Ngon Huynh, 1-0 ret.
DOUBLES
Finals-David Frankel/Aron Gortman (1) over Erik Van Der Molen/Wkwesi Williams by default
Semifinals-David Frankel/Aron Gortman (1) defeated Conor Nolen/Jeremy Ricks (3), 6-1,6-2; Erik Van der Molen/Wkwesi Williams over Nicholas Moxley/Ryan Scott (2) by default
Quarterfinals-David Frankel/Aron Gortman (1) defeated Ben Regin/Michael Schuldt, 7-6(2),2-6,6-3; Conor Nolen/Jeremy Ricks (3) defeated Brian Casey/Kevin Casey, 6-4,6-2; Eric Van der Molen/Wkwesi Williams defeated Jeffrey Wilson/Benjamin Woodhouse, 6-4,6-3; Nicholas Moxley./Ryan Scott (2) defeated Dean Wallace/Eric Wallace, 6-1,6-1

Girls' 18
SINGLES
Finals-Kristi Roemer (1) defeated Jafra DePontes, 6-1,6-2
Third Place Playoff-June Lee (4) defeated Sara Moglen, 6-0,6-1
SemifinalsKristi Roemer (1) defeated June Lee (4), 6-1,6-3; Jafra DePontes defeated Sara Moglen, 7-6(6-1)
Quarterfinals-Kristi Roemer/Piedmont, CA (1) defeated Cassy Fabiani/Corte Madera, CA (7), 3-6,7-6(2),6-2; June Lee/Mountain View, CA (4) defeated Melissa Nguyen/Los Angeles, CA (4), 7-5,6-2; Sara Moglen/Mill Valley, CA defeated Kerri Roemer/Piedmont, CA, 4-6,7-5,7-6(4); Jafra DePontes/Kailua-Kona, HI defeated Brianna Beauchene/Paradise Valley, AZ (2)
Consolation Finals-Melissa Nguyen fdefeated Brianna Beauchene, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Sara Moglen/Karoline Munger over Whitney Henderson/Andrea Lauer by default
Semifinals-Whitney Henderson/Andrea Lower defeated Brianna Beauchene/Jessica Beauchene (1), 6-2,7-6(2); Sara Moglen/Karoline Munger defeated MoeMoe Myinttun/Annie Rapp, 6-4,6-7(5),6-1
Quarterfinals (First Round)-Brianna Beauchene/Jessica Beauchene (1) received a bye; Whitney Henderson/Andrewa Lauer defeated Alison Barr/Kendyll Whiting, 6-3,6-3; MoeMoe Myinttun/Annie Rapp over Alexis Ann Bawden/Lia Clover Gilles by default; Sara Moglen/Karoline Munger received a bye

Boys' 16
SINGLES
Finals-Brian Morton over W. James Pade (9), 1-0 ret.
Third Place Playoff-Todd Thurston (2) defeated Jason Nguyen (7), 6-2,6-3
Semifinals-W. James Pade (9) defeated Jason Nguyen (7), 6-2,6-2; Brian Morton defeated Todd Thurston (2), 6-2,6-4
Quarterfinals-Jason Nguyen/Chatsworth, CA (7) defeated Benito Hidalgo/Forest City, CA, 7-6(4),7-5; W. James Pade/Redwood City, CA defeated Shannon Morales/Charlotte, NC, 6-2,7-5; Brian Morton defeated Randall Smalley/Paradise Valley, AZ (4), 6-2,6-4; Todd Thurston/Phoenix, AZ (2) defeated Nick Weber/Scottsdale, AZ (6), 6-2,6-3
Consolation Finals-Pablo Pimes de Almeida defeated Shannon Morales, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals-Matt Loucks/Brian Morton (1) defeated Darrin Cohen/Francisco Zepponi (2), 7-5,6-0
Third Place Playoff-James Magsino/Jason Nguyen (3) defeated Ngon Huynh/Pablo Pires de Almeida (4), 4-6,7-6(5),7-5
Semifinals-Matt Loucks/Brian Morton (1) defeated Ngon Huynh/Pablo Pires de Almeida (4), 7-5,6-4; Darrin Cohen/Francisco Zepponi (2) defeated James Magsino/Jason Nguyen (3), 7-6(4),6-7(4),6-4
Quarterfinals-Matt Loucks/Brian Morton (1) defeated Scott Mackenzie/Christopher Rasmussen, 6-3,6-1; Ngon Huynh/Pablo Pires de Almeida (4) defeated Randall Smalley/Todd Thurston, 7-6(5),6-1; James Magsino/Jason Nguyen (3) defeated Michael Guredich/Daniel Iwanicki, 6-1,6-0; Darrin Cohen/Francisco Zepponi (2) defeated Casey Wallace/Nick Weber, 6-4,6-0

Girls 16
SINGLES
Finals-Jenna Loeb (2) defeated Megan Marton (1), 7-6(6),7-5
Third Place Playoff-Patricia Chien (4) defeated Angela Fry, 6-1,7-5
Semifinals-Megan Marton (1) defeated Angela Fry, 6-2,6-4; Jenna Long (2) defeated Patricia Chien (4), 6-1,6-1
Quarterfinals-Megan Morton/Phoenix, AZ (1) defeated Leigh Ann Merriman/Coto De Caza, CA, 7-5,6-7(5),7-5; Angela Fry/Mercer Island, WA over Erin Miller/Coto de Caza, CA (3) by default; Patricia Chien/Dixon, CA (4) defeated Megan Carter Schulman/Auburn, CA, 6-1,6-4; Jenna Long/Fremont, CA (2) defeated Emily Yeomans/Lafayette, CA (5), 6-4,6-3
Consolation Finals-Georgette Wright defeated Emily Yeomans, 7-5,6-4
DOUBLES (Round Robin)
First Round-Rio Del Rosario/Jenna Long over Sekita Grant/Kristi Roemer by default; YuYu Myinttun/Georgette Wright defeated Megan Marton/Megan Carter Schulman, 6-1,6-3
Second Round-Megan Morton/Megan Carter Schulman over Sekita Grant/Kristi Roemer by default; Rio Del Rosario/Jenna Long defeated Yu Myinttun/Georgette Wright, 6-3,6-4
Third Round-YuYu Myinttun/Georgette Wright over Sekita Grant/Kristi Roemer by default; Rio Del Rosario/Jenna Long defeated Megan Marton/Megan Carter Schulman, 6-2,6-0

Boys' 14
SINGLES
Finals-John Mano defeated Michael Guredich, 6-3,6-4
Third Place Playoff-Michael Ricks (2) defeated Aaron Ellis (5), 5-7,6-4,6-4
Semifinals-John Mano defeated Aaron Ellis (5), 6-3,6-2; Michael guredich defeated Michael Ricks (2), 3-6,7-5,6-2
Quarterfinals-John Mano/Seal Beach defeated David Goodman/Victorville, CA (1), 3-6,7-5,7-6(3); Aaron Ellis/Hayward, CA (5) defeated Bill Sperry, 6-2,6-2; Michael Guredich/Brooklyn, NY defeated Daniel Solomon/Los Gatos, CA, 6-3,6-3; Michael Ricks/Orinda, CA (2) defeated Adam Loucks/Irvine, CA (6), 6-2,6-2
Consolation Finals-David Goodman defeated Adam Loucks, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-David Goodman/Adam Loucks (1) defeated Aaron Ellis/Mohammed Shaikh, 6-2,6-1
Semifinals-David Goodman/Adam Loucks (1) defeated Erick Grotemeyer/Gleb Martovetsky, 6-3,6-1; Aaron Ellis/Mohammed Shaikh defeated Michael Fleming/Chris Floyd, 6-0,6-2
Quarterfinals (First Round)-David Goodman/Adam Loucks (1) defeated Eric Chow/John Pettit, 1-6,6-3,6-0; Erik Grotemeyer/Gleb Martovetsky defeated Bill Sperry/Cameron Waldman, 6-2,6-4; Michael Fleming/Chris Floyd over Spencer Hsu/Adrian Ng by default; Aaron Ellis/Mohammed Shaikh defeated Matt Seeberger/Daniel Solomon, 6-3,6-3

Girls' 14
SINGLES
Finals-Erin Ivey defeated Anna Varnay, 6-1,7-5
Third Place Playoff-Meghan Wolfgram (1) defeated Natalie Rosenblum, 6-3,6-4
Semifinals-Erin Ivey defeated Meghan Wolfgram (1), 6-3,6-4; Anna Varnay defeated Natalie Rosenbaum, 6-1,1-6,6-3
Quarterfinals-Meghan Wolfgram/Granite Bay, CA advanced after a double default; Erin Ivey/Laguna Niguel, CA defeated Julie Gates/Encinitas, CA, 6-3,6-3; Natalie Rosenblum defeated Daron Moore/Studio City, CA, 6-4,6-3; Anna Varnay/Tiburon, CA defeated Yulia Rivelis/San Francisco, CA (5), 4-6,6-3,6-3
Consolation Finals-Julie Gates defeated Daron Moore, 3-6,6-3,6-1
DOUBLES (Round Robin)
First Round-Katie McKee/Meghan Wolfgram defeated Gabbi Hernandez/Richelle Marasigan, 1-6,6-2,6-3
Second Round-Kati McKee/Meghan Wolfgram over Christine Dao/Daron Moore by default
Third Round-Gabbi Hernandez/Richelle Marasigan over Christine Dao/Daron Moore by default

1998 PACIFIC COAST CHAMPIONSHIPS


Return to:

Contact Us:
info@collegeandjuniortennis.com
Overture Search the Web.