SOUTHERN OPEN CHAMPIONSHIPS

Boys' 18 - Chapel Hill Tennis Club - Carrboro, North Carolina - July 11-17, 1999
SINGLES
Finals-Ryan Haviland (1) defeated Bo Hodge (2), 7-5,6-4
Third Place Playoff-Timothy Martin (3) defeated Nicolas Lopez, 6-0,6-3
Semifinals-Ryan Haviland (1) defeated Nicolas Lopez, 6-4,6-1; Bo Hodge (2) defeated Timothy Martin (3), 7-5,1-6,2-2 ret/ill
Quarterfinal Playoff Finals-Mark Prior defeated Kristofer Goddard, 6-4,6-4
Quarterfinals-Ryan Haviland/Sumter, SC (1) defeated Tyler Faulkner/Lawrenceville, GA, 6-1,6-4; Nicolas Lopez/Puerto Rico defeated Kristofer Goddard/St. Petersburg, FL (9), 6-0,6-3; Timothy Martin/Key Biscayne, FL (3) defeated Mark Prior/Louisville, KY, 6-3,6-4; Bo Hodge/Athens, GA (2) defeated Gregg Alpert/Englewood, CO, 6-1,7-6(3)
Consolation Finals-Bill Brehmer over Beau Berglund, withdrew

Girls' 18 - Chapel Hill Tennis Club - Carrboro, North Carolina - July 11-17, 1999
SINGLES
Finals-Avantika Bhargava (8) defeated Kristina Jones, 6-4,6-2
Third Place Playoff-Marie Delvalle defeated Kristin Munn (11), 6-0,6-0
Semifinals-Kristina Jones defeated Kristin Munn (11), 6-2,6-3; Avantika Bhargava (8) defeated Maria Delvalle, 6-1,6-2
Quarterfinal Playoff Finals-carly Gullickson over Catherine Craven, withdrew
Quarterfinals-Kristin Munn/Jacksonville, FL (11) defeated Carlin Kannan/Goldsboro, NC, 6-2,7-5; Kristina Jones/Boca Raton, FL defeated Carly Gullickson/Brentwood, TN, 0-6,7-5,6-2; Maria Delvalle/San Juan, PR defeated Courtney Dobbins/Ponte Vedra Beach, FL, 6-0,6-1; Avantika Bhargava/Franklin Lakes, NJ (8) defeated Catherine Craven/Charlotte, NC, 6-1,6-2
Consolation Finals-Natalie Cherry defeated Erin Logan, 6-3,4-6,6-2

Boys' 16 - Cooper Creek Tennis Center - Columbus, GA - July 11-17, 1999
SINGLES
Finals-Matthew Stubbs (3) defeated Jason Mallaiae (1), 1-0 ret/inj
Semifinals-Jason Mallaiah (1) defeated Jesse Inghelram (4), 6-1,306,7-6(6); Matthew Stubbs (1) defeated Chris Gonyer (2), 6-3,6-1
Fifth Place Playoff-Dong Whee Choi over Ryan Peisel (7) by default
Quarterfinals-Jason Mallaiah/Longwood, FL (1) defeated David Trier/Louisville, KY 914), 6-1,6-2; Jesse Inghelram/San Francisco, CA (4) defeated Paul Rose/Glencoe, IL (8), 6-2,6-3; Matthew Stubbs/Spartanburg, SC (3) defeated Brad Delco/Myrtle Beach, SC, 6-0,6-0; Chris Gonyer/Louisville, KY (2) defeated Ryan Peisel/Savannah, GA (7), 6-3,6-2
Seventh Place Playoff-Daniel Trier (14) defeated Kiernan Laughlin, 6-7,6-2,7-5
DOUBLES
Finals-Paul McNaughton/Paul Rose (5) defeated Matthew Feldman/Matthew Schor (1), 7-6(4),7-5
Semifinals-Matthew Feldman/Matthew Schor (1) defeated Rowan Reynolds/Shaul Yecheskel (8), 7-5,7-6(8); Paul McNaughton/Paul Rose (5) defeated Jason Mallaiah/Illya Trincher (2), 6-4,6-3
Quarterfinals-Matthew Feldman/Matthew Schor (1) defeated Joseph Larisey/David Shay (6), 6-0,6-0; Rowan Reynolds/Shaul Yecheskel (8) defeated Thomas Bagnato/Allen Royce (3), 6-4,6-2; Paul McNaughton?Paul Rose (5) defeated Zace Cardais/Ryan Peisel (4), 7-5,6-3; Jason Mallaiah/Illya Trincher defeated Jesse Inghelram/Jarrel Williams (7), 6-3,6-4

Girls' 16 - Cooper Creek Tennis Center - Columbus, GA - July 11-17, 1999
SINGLES
Finals-Jessica Siebel (3) defeated Jessica Brauer (5), 6-1,6-0
Third Place Playoff-Lindy First (2) defeated Kimberly Singer (4), 7-5,6-2
Semifinals-Jessica Braver (5) defeated Kimberly Singer (4), 6-3,6-1; Jessica Siebel (3) defeated Lindy First (2), 7-5,6-3
Fifth Place Playoff-Shannon Stough (13) defeated Nicole Beck (9), 6-3,6-4
Quarterfinals-Jeeica Brauer/Edmond, OK (5) defeated Courtney Flezzani/Pfafftown, NC, 6-0,6-0; Kimberly Singer/Newport Beach, CA (4) defeated Kathryn Thomas/Long Beach, CA, 5-7,7-5,7-6(6); Jessica Siebel/Ross, CA (3) defeated Nicole Beck/Lawrencevill, GA (9), 7-5,6-3; Lindy First/San Diego, CA (2) defeated Lauren Stephens/Columbia, SC, 6-3,1-6,6-2
Seventh Place Playoff-Kathryn Thomas over Daisy Humperey by default
DOUBLES
Finals-Alexandra Maclennan/Kathryn Thomas (1) defeated Elise Netzler/Katie Sintich, 6-1,6-0
Semifinals-Alexandra Maclennan/Kathryn Thomas (1) defeated Jessica Braver/Mackenzie Mekus (4), 6-0,7-5; Elise Netzler/Katie Sintich defeated Lauren Archer/Jordan Botjer (2), 2-6,6-2,6-3
Quarterfinals-Alexandra Maclennan/Kathryn Thomas (1) over Leslie Boggs/Catherine Koontz by default; Jessica Braver/Mackenzie Mekus (4) defeated Clare Flournoy/Christie Stewart, 6-0,6-2; Elise Netzler/Katie Sintich defeated Nicole Beck/Sunya Sweeney (3), 6-3,7-6(1); Lauren Archer/Jordan Botjer (2) defeated Krista Dewitt/Sarah Sibley, 6-1,6-1

Boys' 14 - Jekyll Island Tennis Center - Jekyll Island, Georgia - July 4-10, 1999
SINGLES
Finals-Nick Rinks (6) defeated Jack Komar, 6-1,6-4
Third Place Playoff-Matthew Christian 91) defeated Brian Fitzgerald (8), 6-3,6-1
Semifinals-Nick Rinks (6) defeated Matthew Christian (1), 6-2,6-2; Jack Komar defeated Brian Fitzgerald (8), 7-6(7),6-3
Quarterfinals-Matthew Christian/Troy, MI (1) defeated Fred DeWitte/Port St. Lucie, FL (7), 6-0,6-1; Nick Rinks/Kalamazoo, MI (6) defeated Mark Brodie/Greensboro, NC (15), 6-1,6-1; Brian Fitzgerald/Herndon, VA (8) over Bruno Agostinelli/Niagara Falls, CANADA (8), by default; Jack Komar/Crystal Lake, IL defeated Nate Nelms/St. Marys, GA (17), 6-3,6-2
Consolation Finals-Scott Oudsema defeated Billy Mulligan, 6-1,6-7(0),6-1
DOUBLES
Finals-Scott Oudsema/Nick Rinks (1) defeated Fred Dewitte/Billy Mulligan (2), 6-3,6-4
Semifinals-Scott Oudsema/Nick Rinks (1) defeated Matthew Christian/Alex Deckard, 6-1,6-1; Fred Dewitte/Billy Mulligan (2) defeated Julian Saporiti/Eric Wilson, 6-4,6-4
Quarterfinals-Scott Oudsema/Nick Rinks (1) defeated Noah Buntman/Jack Komar, 6-1,6-1; Matthew Christian/Alex Deckard defeated Andrew Hart/Andy Magnes, 6-3,6-3; Julian Saporiti/Eric Wilson defeated Michael James/Adam Wallwork, 0-6,6-1,6-4; Fred Dewitt/Billy Mulligan (2) defeated Stuart Cann/Ted Tywang, 6-3,6-0

Shadisha Robinson Girls' 14 - Jekyll Island Tennis Center - Jekyll Island, Georgia - July 4-10, 1999
SINGLES
Finals-Shadisha Robinson (1) defeated Amanda Saiontz (6), 6-1,6-2
Third Place Playoff-Gia Nafarrete (5) defeated Felicia Curcuru (2), 2-6,7-6(11),6-1
Semifinals-Shadisha Robinson (1) defeated Gia Nafarrete (5), 6-1,6-3; Amanda Saiontz (6) defeated Felicia Curcuru (2), 6-4,4-6,7-5
Quarterfinals-Shadisha Robinson/Queens, NY (1) defeated Jessi Robinson/Lewes, DE, 6-1,6-2; Gia Naffarrete/Seal Beach, CA (5) defeated Jessica Vanderdys/Centreville, VA (4), 6-2,6-3; Amanda Saiontz/Miami, FL (6) defeated Hillary Mintz/Bensalem, PA (3), 5-7,6-3,6-2; Feliccia Cucuru/Manasquan, NJ (2) defeated Ashley James/Williamsburg, VA (7), 7-5,6-3
Consolation Finals-Jessi Robinson defeated Hillary Mintz, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals-Jessi Robinson/Shadisha Robinson (2) defeated Serena Fermin/Gia Nafarrete (1), 6-1,6-0
Semifinals-Serena Fermin/Gia Nafarrete (1) defeated Jessica Baron/Erika Shortridge, 6-4,6-3; Jessi Robinson/Shadisha Robinson (2) defeated Felicia Curcuru/Hillary Mintz, 6-1,6-1
Quarterfinals-Serena Fermin/Gia Nafarrete (1) defeated Ashley James/Jessica Vanderdys, 6-2,6-4; Jessica Baron/Erika Shortridge defeated Erica Candenas/Jennifer Renspie, 6-1,6-2; Felicia Curcuru/Hillary Mintz (3) defeated Lindsey Goldstein/Georgia Rose, 6-7(5),6-2,6-0; Jessi Robinson/Shadisha Robinson (1) advanced after a double default

Boys' 12 - The Westside Tennis Center - Spartanburg, SC - August 20-23, 1999
SINGLES
Finals-Andrew Stubbs (1) defeated Kenny Hodge, 6-0,6-0
Third Place Playoff-Christopher Edwards (3) defeated Lee Floyd (4), 6-1,6-3
Semifinals-Andrew Stubbs (1) defeated Christopher Edwards (3), 6-0,6-0; Kenny Hodge defeated Lee Floyd (4), 6-2,6-7(2),6-4
Quarterfinals-Andrew Stubbs/Spartanburg, SC (1) defeated Tyler Cook/Louisville, KY (9), 6-0,6-0; Christopher Edwards/Richmond, VA (3) defeated Charly Brody/Washington, DC, 6-3,6-3; Lee Floyd/Spartanburg, SC (4) defeated Robert Thomas Cherry/Louisville, KY, 6-1,6-0; Kenny Hodge/Louisville, KY defeated Ricky Bowling/Montgomery, AL, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals-Shane Collins/Kenny Hodge defeated Randy Loden/Steven Wright (3), 6-2,6-1
Semifinals-Randy Loden/Steven Wright (3) defeated Christopher Edwards/Ryan Mostrom (1), 1-6,7-6(3),7-6(5); Shane Collins/Kenny Hodge defeated Lee Floyd/Andrew Stubbs, 6-4,3-6,6-2
Quarterfinals-Christopher Edwards/Ryan Mostrom (1) defeated Derrick Davison/Eric Jackson, 6-3,6-1; Randy Loden/Steven Wright (3) defeated Christopher Motes/Davey Sandgren, 6-4,4-6,7-6(2); Shane Collins/Kenny Hodge defeated Charly Brody/Leon Vessels-Grigby, 6-1,6-4; Lee Floyd/Andrew Stubbs defeated Ricky Bowling/Micah Morris, 6-1,6-2

Girls' 12 - The Westside Tennis Center - Spartanburg, SC - August 20-23, 1999
SINGLES
Finals-Lindsey Howard (3) defeated Lin Waterford (3), 6-3,3-6,6-2
Third Place Playoff-Catherine Newman (6) defeated Kara Worsley (8), 6-1,6-0
Semifinals-Lindsey Howard (3) defeated Catherine Newman (6), 6-4,6-1; Lin Waterford (2) defeated Kara Worsley (8), 6-0,6-1
Quarterfinals-Catherine Newman/Greensboro, NC (6) defeated Cathy Nimitz/Allen, VA (11), 6-4,5-7,6-3; Lindsey Howard/Richmond, VA (3) defeated Abbey Walker/Lancaster, SC (7), 6-1,6-1; Kara Worsley?Winston-Salem, NC (8) defeated Jamie Lee Hampton/Enterprise, AL, 2-6,7-6,(5),6-3; Lin Waterford/Joliet, IL (2) defeated Lindsey Stuckey/Greensboro, NC (5), 6-3,6-2
Consolation Finals-Abbey Angelle defeated Melissa Wolf, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Kelly Adams/Abbey Walker (2) defeated Catherine Newman/Lindsey Stuckey (3), 3-6,6-4,6-4
Semifinals-Catherine Newman/Lindsey Stuckey (3) defeated Koren Fleming/Lindsey Howard, 6-0,6-3; Kelly Adams/Abbey Walker (2) defeated Gracie Glassmeyer/Eddie McDonald, 6-1,6-1
Quarterfinals-Koren Fleming/Lindsey Howard (1) defeated Oniki Ismaila/Christina Salerno, 6-2,6-4; Catherine Newman/Lindsey Stuckey (3) defeated Jamie Lee Hampton/Laurianne Henry, 6-2,5-7,6-3; Gracie Glassmeyer/Edie McDonald over Merritt Emery/Frances Trigg by default; Kelly Adams/Abbey Walker (2) over Brittany Lippard/Kara Worsley by default

1998 SOUTHERN OPEN CHAMPIONSHIPS


CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Recommended in the USTA
Guide to College Campuses
Join Now!
Return to:

Contact Us:info@collegeandjuniortennis.com