NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
SOUTHLAND


Men - San Antonio, Texas - April 22-24
FINALS
Texas A&M-Corpus Christi 4, Texas-San Antonio 0
Raul Morant-Rivas (TAMUCC) defeated Dennis Andrade (TSA), 6-2,6-0
Jeremy Blandin (TAMUCC) defeated Anthony Portois (TSA), 6-2,6-3
David Plasencia (TAMUCC) defeated Joe Olfindo (TSA), 6-4,6-2
Jeremy Blandin/Andrey Kumanstov (TAMUCC) defeated Dennis Andrade/Ricardo Almeida (TSA), 8-6
Oscar Roman/Raul Morant-Rivas (TAMUCC) defeated Jonas Hoglund/Adam Becker (TSA), 8-5

SEMIFINALS
Texas A&M-Corpus Christi 4, Southeastern Louisiana 1
Morant-Rivas (TAMUCC) defeated Krivka (SL), 6-1,6-0
Figueiredo (TAMUCC) defeated Huremovic (SL), 6-3,6-1
Kumantsov (TAMUCC) defeated Lousao (SL), 7-5,6-2
David Plasencia (TAMUCC) defeated Birkett (SL), 6-1,6-2
Julien Lousao/Olivier Nussbaum (SL) defeated Jeremy Blandin/Andrey Kumantsov (TAMUCC), 8-6
Illie Babinciuc/Haris Huremovic (SL) defeated Goncalo Figueiredo/Javier Bacaicoa (TAMUCC), 9-7
Oscar Roman/Raul Morant-Rivas (TAMUCC) defeated Paul Birkett/Ondrej Krivka (SL), 8-5

Texas-San Antonio 4, No. 2 Texas-Arlington 3
Morant-Rivas (TAMUCC) defeated Krivka (SL), 6-1,6-0
Figueiredo (TAMUCC) defeated Huremovic (SL), 6-3,6-1
Kumantsov (TAMUCC) defeated Lousao (SL), 7-5,6-2
David Plasencia (TAMUCC) defeated Birkett (SL), 6-1,6-2
Julien Lousao/Olivier Nussbaum (SL) defeated Jeremy Blandin/Andrey Kumantsov (TAMUCC), 8-6
Illie Babinciuc/Haris Huremovic (SL) defeated Goncalo Figueiredo/Javier Bacaicoa (TAMUCC), 9-7
Oscar Roman/Raul Morant-Rivas (TAMUCC) defeated Paul Birkett/Ondrej Krivka (SL), 8-5

QUARTERFINALS
Not Played

Women - San Antonio, Texas - April 22-24
FINALS
Southeastern Louisiana 4, Texas-Arlington 0
Simurkova (SL) defeated Novokova (TA), 6-2,6-2
Knavs (SL) defeated Rozkalne (TA), 6-4,6-4
Phillips (SL) defeated Jessica Shepard (TA), 6-1,6-4
Nina Knavs/Breda Kovac (SL) defeated Pavla Mesterova/Daniela Novokova (TA), 8-3
Emilija Arnaudouska/Zdenka Puflerova (SL) defeated Simri Van Rooyen/Gretel Hach (TA), 8-4

SEMIFINALS
Texas-Arlington 4, Sam Houston State 1
Mesterova (TA) defeated Assudani (SHS), 4-6,6-3,6-2
Novokova (TA) defeated Hassib (SHS), 6-2,6-3
Rudich (SHS) defeated Hach (TA), 6-3,6-3
Jessica Shepard (TA) defeated Yurkiw (SHS), 6-2,2-6,6-2
Pavla Mesterova/Daniela Novokova (TA) defeated Lata Assudani/Mounia Hassib (SHS), 8-4
Monika Peciulionyte/Anete Rozkalne (TA) defeated Emma McDougall/Bethany Yurkiw (SHS), 8-1
Southeastern Louisiana 4, McNeese State 3
Furno (MCN) defeated Kovac (SL), 7-6,7-6
Arnaudouska (SL) defeated Risoleo (MCN), 6-3,6-2
Simurkova (SL) defeated Doberesk (MCN), 6-1,6-7,6-2
Hakansson (MCN) defeated Knavs (SL), 4-6,6-3,6-0
Grobbelaar (MCN) defeated Puflerova (SL), 6-1,6-0
Phillips (SL) defeated Gando (MCN), 6-2,6-7,6-4
Emilija Arnaudouska/Zdenka Puflerova (SL) defeated Urska Doberesk/Madeleine Hakansson (MCN), 8-4
Bonnie Phillips/Jana Simurkova (SL) defeated Ann Grobbelaar/Marina Gando (MCN), 8-6

QUARTERFINALS
Sam Houston State 4, Lamar 1
Assudani (SHS) defeated Martinez (L), 6-1,6-2
Hassib (SHS) defeated Bakker (L), 6-2,6-7,6-1
Flores (SHS) defeated Gibbs (L), 6-0,6-1
Yurkiw (SHS) defeated LeRoy (L), 6-2,6-0
Marion Brument/Hayley Bakker (L) defeated Cristina Flores/Erika Rudich (SHS), 8-4
Kendall Gibbs/Marine LeRoy (L) defeated Emma McDougall/Bethany Yurkiw (SHS), 8-4

McNeese State 4, Louisiana-Monroe 2
Espinal (LM) defeated Furno (McN), 6-4,6-1
Ostrokova (LM) defeated Risoleo (McN), 6-4,6-2
Doberesk (McN) defeated Leon (LM), 4-6,6-2,6-2
Hakansson (McN) defeated Sithimorada (LM), 6-0,6-2
Gando (McN) defeated Burlet (LM), 6-0,6-2
Urska Doberesk/Madeleine Hakansson (McN) defeated Diana Espinal/Noelia Leon (LM), 8-6
Ann Grobbelaar/Marina Gando (McN) defeated Pauline Bourdet/Elodie Burlet (LM), 8-3

 
Return To 2005 Conference Championships Directory

adidas Running








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print





The Latest News at Tennis Week









TENNIS BOOKSTORE













Return to:
College And Junior
Tennis Homepage