TEXAS OPEN CHAMPIONSHIPS


Boys' 18 - Richardson, Texas - July 26-31, 1998
SINGLES
Finals-Ryan Gillen (4) defeated Vinay Annigeri (1), 6-4,6-3
Semifinals-Vinay Annigeri (1) defeated Leighton Schultz (3), 6-3,6-2; Ryan Gillen (4) defeated chris Hibbets, 6-3,6-3
Quarterfinals-Vinay Annigeri/Manchester, CT (1) defeated Clayton Morgan/Odessa, TX, 6-4,6-3; Leighton Schultz/AUSTRALIA defeated Cason Mays/Monroe, Louisiana(6), 4-6,6-4,6-0; Ryan Gillen/Wichita Falls, TX (4) defeated Jim Shaughnessy/Sudbury, MA (5), 6-4,3-6,6-3; Chris Hibbits/Dallas, Texas defeated Tres Jones/Albuquerque, NM, 6-4,6-4
Third Place Playoff-Leighton Schultz (3) defeated Chris Hibbetts, 6-4,6-3
Consolation Finals-Mitch Aston defeated Tres Jones, 3-6,6-3,6-2
DOUBLES
Finals-Mitch Aston/Matt Frizzell (1) defeated Vinay Annigeri/Prateek Tandon (2), 6-1,6-0
Semifinals-Mitch Aston/Matt Frizzell (1) defeated Ryan Gillen/Chris Hibbits (3), 7-5,1-6,6-3; Vinay Annigeri/Prateek Tandon (2) defeated Jim Shaughnessy/Alex Wong (4), 6-2,4-6,6-3
Quarterfinals-Mitch Aston/Matt Frizzell (1) defeated Hank Bentley/Adam Welwood, 6-4,6-3; Ryan Gillen/Chris Hibbets (3) defeated Tres Jones/Shwan Wooley, 6-1,3-6,6-2; Jim Shaughnessy/Alex Wong (4) defeated Ryan Goldsmith/John Nallon, 6-0,6-2; Vinay Annigeri/Prateek Tandon (2), 7-5,6-2
Consolation Finals-Evan Dixon/Matt Stevens defeated Richard Kane/Billy Sherman, 6-3,4-6,7-5

Girls' 18 - Richardson, Texas - July 26-31, 1998
SINGLES
Finals-Jenny Hopkins (1) defeated Stephanie Moat (2), 6-2,6-1
Semifinals-Jenny Hopkins (1) defeated Shelley Henderson (3), 6-2,6-1; Stephanie Moat (2) defeated Andrea Hidalgo, 7-5,6-2
Quarterfinals-Jenny Hopkins/Leawood, KS (1) defeated Christy Sumrow/Plano, TX, 6-1,6-0; Shelley Henderson/Arlington, TX (5) defeated Heather Holford/Fresno, TX, 6-4,6-2; Andrea Hidalgo/Garland, TX defeated Megan Suarez/Grapevine, TX, 6-1,7-5; Stephanie Moat/Newman, GA (2) defeated Mandy Stegman/Delray Beach, FL, 6-1,7-5
Third Place Playoff-Andrea Hildalgo defeated Shelley Henderson 3), 6-4,6-4
Consolation Finals-Robin Singh defeated Michelle Colaninni, 6-4,3-6,7-6(6)
DOUBLES
Finals-Vanessa Kelley/Stephanie Moat (1) defeated Michelle Colaninni/Christy Sumrow (2), 7-6(1),6-4
Semifinals-Vanessa Kelley/Stephanie Moat (1) defeated Heather Holford/Megan Suarez, 7-6(5),6-7(6),6-1; Michelle Colaninni/Christy Sumrow (2) defeated Andrea Hidalgo/Heather McGowan, 6-2,6-7(6),6-4
Quarterfinals-Vanessa Kelley/Stephanie Moats (1) defeated Gayle Jones/Robin Singh, 6-3,7-5; Heather Holford/Megan Suarez defeated Jessica Ferguson/Brooke Gray (3), 6-4,5-7,6-4; Andrea Hidalgo/Heather McGowan defeated Shelby Lipson/Katherine Warren (4), 4-0 ret; Michelle Colaninni/Christy Sumrow (2) over Bethane Nix/Vanessa Vandiver by default
Consolation Finals-Jessica Ferguson/Brooke Gray defeated Mandy Stegman/Nicole Strokes, 4-6,6-3,6-1

Boys' 16 - Houston, Texas - July 26-August 1, 1998
SINGLES
Finals-Dustin Tsu (1) defeated Brandon Johnson (4), 6-2,6-3
Semifinals-Dustin Tsu (1) defeated Steven Liao (3), 7-5,7-5; Brandon Johnson (4) defeated Tommie Pernell Jr. (5-8), 6-2,6-2
Quarterfinals-Dustin Tsu/San Marino, CA (1) defeated Sean Streckfus/Houston, TX, 6-0,6-0; Steven Liao/Sugarland, TX (3) defeated Matthew Tate/The Woodlands, TX, 5-7,6-3,6-4; Brandon Johnson/Roanoke, VA (4) defeated Hunter Emmott/Cypress, TX, 6-1,6-1; Tommie Pernell Jr./Austin, TX (5-8) defeated Joshua Stearns/League City, TX, 0-6,7-6(5),7-5
Third Place Playoff-Tommie Pernell Jr. (5-8) defeated Steven Liao (3), 6-2,6-3
Consolation Finals-Adam Kent defeated Hunter Emmott, 6-1,6-3
DOUBLES
Finals-Brandon Johnson/Ryan McBride (2) defeated Keith Powell/Adam Stone, 6-2,6-3
Semifinals-Keith Powell/Adam Stone defeated Andy Courson/Sean Streckfus, 6-3,6-4; Brandon Johnson/Ryan McBride (2) defeated Hunter Emmott/Joshua Stearns, 7-6(4),6-0
Quarterfinals-Keith Powell/Adam Stone defeated Dustin Tsu/Brian West (1), 6-3,0-6,6-4; Andy Courson/Sean Streckfus defeated Dash Connell/Matthew Drummond, 6-2,2-6,7-6(6); Hunter Emmott/Joshua Stearns defeated Scotty George/Jason Purser (3), 6-3,4-6,6-3; Brandon Johnson/Ryan McBride (2) over Paul Quach/Thomas Quach by default

Girls' 16 - Houston, Texas - July 26-August 1, 1998
SINGLES
Finals-Ginger Lowdermilk (1) defeated Kristen Steinbock, 6-4,6-4
Semifinals-Ginger Lowdermilk (1) defeated Paige Brown, 6-3,6-1; Kristen Steinbock defeated Monica Martin, 6-4,7-5
Quarterfinals-Ginger Lowdermilk/Bossier City, LA (1) defeated Bethany Griffin/Amarillo, TX, 7-5,6-7(4),6-1; Paige Evans/Dallas, TX (4) defeated Tara Ravichandran/Houston, TX (5), 6-4,6-2; Kristen Steinbock/Lubbock, TX defeated Lindsey Bryan/New Orleans, LA (3), 6-3,7-6(4)
Consolation Finals-Tara Ravichandran defeated Robin Gorman, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals-Paige Brown/Paige Evans (2) defeated Bethany Griffin/Kristen Steinbock, 5-7,6-3,7-6(6)
Semifinals-Bethany Griffin/Kristen Steinbock defeated Ginger Lowdermilk/Jennifer Miller (1), 6-3,1-6,6-3; Paige Brown/Paige Evans (2) defeated Julie Cuellar/Robin Gorman, 6-2,7-5
Quarterfinals-Ginger Lowdermilk/Jennifer Miller (1) received a bye; Bethany Griffin/Kristen steinbock defeated Lauren Coppola/Rachel Krippner, 6-3,6-4; Julie Cuellar/Robin Gorman moved up with a withdrawal; Paige Brown/Paige Evans defeated Amy Cao/Tara Ravichandran, 6-2,6-1

Boys' 14 - Austin, Texas - August 2-8, 1998
SINGLES
Finals-Chad Tsuda (1) defeated Dhaka Shantanu (2), 4-6,6-1,6-2
Semifinals-Chad Tsuda (1) defeated Richard Sanborn, 6-1,6-1; Dhaka Shantanu (2) defeated Robert Gallman, 6-1,6-3
Quarterfinals-Chad Tsuda/Boulder, CO (1) defeated Justin Alpert/Wall, NJ (7), 6-4,7-5; Richard Sanborn/Houston, TX defeated John Nallon/Garland, TX (4), 7-6(4),7-5; Robert Gallman/Highland Village, TX defeated William Vidal/Guaynabo, PR, 6-2,6-2; Shantanu Dhaka/Chelmsford, MA (2) defeated Josh Raff/Bryn Maur, PA (8), 6-2,6-2
Third Place Playoff-Robert Gallman defeated Richard San Born, 4-6,6-2,6-3
Consolation Finals-John Nallon defeated William Vidal, 6-4,7-6(0)
DOUBLES
Finals-Justin Alpert/Josh Raf (2) defeated Chad Tsuda/Mark Weinig (1), 7-5,7-5
Semifinals-Chad Tsuda/Mark weinig (1) defeated Cesar Gutierrez/Charles Collins Hart, 6-2,6-4; Justin Alpert/Josh Raff (2) defeated Kyle Mims/John Nallon (4), 6-1,6-1
Quarterfinals-Chad Tsuda/Mark Weinig (1) defeated Richard Sanborn/Rodney Vickers, 6-0,6-4; Cesar Gutierrez/Charles Collins Hart defeated Remus Anduiza/Williams Vidal (3), 1-6,7-6(5),7-6(3); Kyle Mims/John Nallon (4) defeated Francisco Coll/Robert Gallman, 6-3,6-1; Justin Alpert/Josh Raff (2) defeated Matthew Bain/Brandon Davis, 6-1,6-1

Girls' 14 - Austin, Texas - August 2-8, 1998
SINGLES
Finals-Alexis Provsis (1) defeated Alexandra Maclennan, 4-6,7-5,6-0
Semifinals-Alexis Provsis (1) defeated Nicole Beck (4), 7-6(0),6-3; Alexandra McLennan defeated Shannon Stough, 6-1,6-3
Quarterfinals-Alexis Provsis/Northbrook, IL defeated Alicia Cummings/San Saba, Texas, 6-1,6-0; Nicole Beck/Lawrenceville, GA (4) defeated Sarah Sansom/Temecula, CA, 6-2,6-2; Alexandra Maclennan/Beverly Hills, CA defeated Claire Conerly/Alexandria, LA, 6-1,6-3; Shannon Stough/Hot Springs, AR defeated Brooke Mills/College Station, TX, 6-2,7-5
Third Place Playoff-Nicole Beck (4) defeated Shannon Stough, 6-1,7-5
Consolation Finals-Claire Conerly defeated Chelsea Nusslock, 6-3,3-6,6-2
DOUBLES
Finals-Chelsea Nusslock/Alexis Prousis (1) defeated Nicole Beck/Sarah Sansom (2), 6-1,6-2
Semifinals-Chelsea Nusslock/Alexis Prousis (1) defeated Amanda Jasso/Ashley Wroten, 3-6,6-0,6-4; Nicole Bech/Sarah Sansom (2) defeated Paige Mowry/Jessica Vanderdys, 6-3,6-0
Quarterfinals-Chelsea Nusslock/Alexis Prousis (1) received a bye; Amanda Jasso/Ashley Wroton defeated Lauren Barzilla/Brooke Mills, 6-7(3),6-2,7-6(5); Paige Mowry/Jessica Vanderdys defeated Catherine Cobb/Jackie Moreno, 6-0,6-4; Nicole Beck/Sarah Sansom received a bye


Return to:

CONTACT US

In Association with Amazon.com AllergyBuyersClub.com 125 x 125 animated logo banner