USTA CLAYCOURT CHAMPIONSHIPS

Boys' 18 - Louisville, Kentucky - July 19-26, 1998
SINGLES
Finals-Robert Kowalezyk (3) defeated LeVar Harper-Griffith (9), 6-4,6-3
Semifinals-LeVar Harper-Griffith (9) defeated Matias Boeker (4), 6-4,6-1; Robert Kowalczyk (3) defeated Lesley Joseph (9), 7-5,6-1
Quarterfinals-LeVar Harper-Griffith/Brooklyn, NY (9) defeated Keith From/Tallahassee, FL, 6-4,4-6,6-4; Matias Boeker/Deerfield Beach, FL (4) defeated Phillip King/Long Beach, CA (6), 6-3,4-6,6-2; Robert Kowalczyk/Vera Beach, FL (3) defeated Andrew Laflin/Tampa, FL (17), 2-6,7-6(2),6-4; Lesley Joseph/Rock Hill, SC (9) defeated Chase Exon/Irvine, CA (8), 6-4,7-6(5)
Consolation Finals-Phillip King defeated Chase Exon, 6-2,7-6(5)
DOUBLES
Finals-Scott Lipsky/Jeremey Wurtzman (9) defeated Nick Fustar/Nicholas Rainey (1), 1-6,6-2,6-1
Semifinals-Nick Fustar/Nicholas Rainey (1) defeated Keith From/Jose Lieberman (5), 1-6,6-2,6-1; Scott Lipsky/Jeremey Wurtzman (9) defeated Trent Brendon/Ryan Haymond, 6-7,(4),6-2,6-4
Quarterfinals-Nick Fustar/Nicholas Rainey (1) defeated Cody Jackson/Carl McCafferty, 5-7,6-4,7-5; Keith From/Jose Lieberman (5) defeated Ryan Haviland/Trevor Smith (4), 4-6,7-6(5),6-2; Trent Brendon/Ryan Haymond defeated Blake Baratz/Winfield Stevens (3), 6-7(4),6-2,7-5; Scott Lipsky/Jeremey Wurtzman (9) defeated Nicholas Boeker/Kevin Gill, 6-4,6-3
Third Place Playoff-Keith From/Jose Lieberman (5) defeated Trent Brendon/Ryan Haymond, 6-2,5-7,6-0

Girls' 18 - Memphis, Tennessee - July 19-26, 1998
SINGLES
Finals-Jenny Hopkins (4) -- pictured right -- defeated Sara Walker (3), 7-6(1),6-4
Semifinals-Sara Walker (3) defeated Michelle Dacosta (7), 6-4,6-0; Jenny Hopkins (4) defeated Laura Granville (9), 6-3,3-6,6-3
Quarterfinals-Michelle Dacosta/Huber Heights, OH (7) defeated Michi Bittner/Saratoga, FL, 6-2,6-1; Sara Walker/El Paso, TX (3) defeated Anne Nguyen/Lancaster, PA (6), 6-4,4-6,6-1; Jenny Hopkins/Leawood, KS (4) defeated Lia Jackson/Glendale, WI, 6-3,6-1; Laura Granville/Chicago, IL (9) defeated Ansley Cargill/Atlanta, GA (2), 6-4,6-3
Third Place Playoff-Laura Granville (9) defeated Michelle Dacosta (7), 6-7(6),6-2,6-1
Consolation Finals-Anne Nguyen defeated Ansley Cargill, 0-6,7-6(3),7-5
DOUBLES
Finals-JoAnne Masongsong/Kaysie Smashey (1) defeated Ansley Cargill/Anne Nguyen (3), 6-4,6-4
Semifinals-JoAnne Masongsong/Kaysie Smashey defeated Lori Grey/Morales Milangela (4), 6-3,6-4; Ansley Cargill/Anne Nguyen (3) defeated Alyssa Cohen/Marlene Mejia (5), 6-4,6-4
Quarterfinals-JoAnne Masongsong/Kaysie Smashey (1) defeated Hillary Adams/Lauren Barnikow (5), 6-3,1-6,7-5; Lori Grey/Milangela Morales (4) defeated Vilmarie Castellvi/Kiki Nin, 7-5,6-0; Alyssa Cohen/Marlene Mejia (5) defeated Jenny Ketchum/Kathleen Mele (9), 6-1,6-3

Boys' 16 - Rockville, Maryland - July 19-26, 1998
SINGLES
Finals-Eric Nunez (11) defeated Nicholas Weiss (21), 6-3,6-2
Semifinals-Eric Nunez (11) defeated Evan Austin (9), 6-3,6-3; Nicholas Weiss (21) defeated Chad Harris (2), 6-4,2-6,6-3
Quarterfinals-Evan Austin/Naples, FL (9) defeated Andrew Rosenfeld/Beverly Hills, CA, 6-2,6-1; Eric Nunez/Aventura, FL (11) defeated Jesse Witten/Naples, FL, 6-2,6-3; Nicholas Weiss/Santa Monica, CA (21) defeated Bobby Reynolds/Acworth, GA (30), 6-3,6-4; Chad Harris/Aurora, CO (2) defeated Chris Martin/Key Biscayne, FL (13), 7-6(4),7-5
Third Place Playoff-Chad Harris (2) defeated Evan Austin (9), 4-6,7-5,7-6(3)
Consolation Finals-Chris Martin defeated Mark Riddell, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals-Tres Davis/Alberto Francis (2) defeated Alex Bogomolov/Travis Rettenmaier (1). 6-4,4-6,7-6(4)
Semifinals-Alex Bogomolov/Travis Rettenmaier (1) defeated Quinn Borchard/Andrew Rosenfeld, 6-3,7-5; Tres Davis/Alberto Francis (2) defeated Luis Haddock/Nicholas Monroe (12), 6-4,6-2
Quarterfinals-Alex Bogomolov/Travis Rettenmaier (1) defeated Chris Martin/Ryan Redondo (6), 1-0 retired/injured; Quinn Borchard/Andrew Rosenfeld defeated Justin Kinney/West Nott, 6-3,6-3; Luis Haddock/Nicholas Monroe (12) defeated Evan Austin/Hamid Mirzadeh (4), 6-7(1),6-2,6-3; Tres Davis/Alberto Francis (2) defeated Chad Harris/Brian Wilson (10), 6-0,6-0
Third Place Playoff-Luis Haddock/Nicholas Monroe (12) defeated Quinn Borchard/Andrew Rosenfeld, 6-4,4-6,7-6(4)

Girls' 16 - Virginia Beach, Virginia - July 19-26, 1998
SINGLES
Finals-Kelly McCain (2) -- pictured right -- defeated Lauren Fisher, 6-0,6-0
Semifinals-Lauren Fisher defeated Raquel Kops-Jones, 6-7(2),7-5,6-3; Kelly McCain (2) defeated erin Burdette (4), 6-2,4-6,6-4
Quarterfinals-Lauren Fisher/Pittsburgh, PA defeated Amber Liu/La Mesa, CA (9), 6-4,6-1; Raquel Kops-Jones/Fresno, CA defeated Luana Magnani/Pasadena, CA (11); Erin Burdette/Jackson, GA (4) defeated Christina Denny/Canton, OH (6); Kelly McCain/Largo, FL (2) defeated Megan Bradley/Columbia, MO, 6-3,3-6,6-3
Third Place Playoff-Erin Burdette (4) defeated Raquel Kops-Jones (7), 6-2,4-6,6-3
Consolation Finals-Christina Denny defeated Jieun Jacobs, 6-3,2-6,6-4
DOUBLES
Finals-Megan Bradley/Audra Falk (4) defeated Lauren Connelly/Aleke Tsoubanos, 3-6,6-3,6-3
Semifinals-Lauren Connelly/Aleke Tsoubanos defeated Elina Bairos/Kelly McCain (6), 6-4,6-3; Megan Bradley/Audra Falk (4) defeated Erin Burdette/Sauerborn, 6-3,6-4
Quarterfinals-Elina Bairos/Kelly McCain (6) defeated Kristin Schlukebir/Danielle Schwartz, 7-6(2),6-2; Lauren Connelly/Aleke Tsoubanos defeated Emilia Anderson/Michelle Krinke, 6-4,6-3; Megan Bradley/Audra Falk (4) defeated Anne Menees/Kristin Stastny (5), 6-0,6-4; Erin Burdette/Sauerborn defeated Blaszak/Martzolf, 6-4,6-3
Third Place Playoff-Erin Burdette/Sauerborn defeated Elina Bairos/Kelly McCain (6), 3-6,6-3,6-3

Boys' 14 - Fort Lauderdale, Florida - July 19-26, 1998
SINGLES
Finals-Rajeev Ram (15) -- pictured right -- defeated Derrick Bauer (2), 6-3,6-3
Semifinals-Rajeev Ram (15) defeated Joshua Cohen (3), 3-0 retired/injured; Derrick Bauer (2) defeated Robert Yim (6), 7-6(5),6-0
Quarterfinals-Rajeev Ram/Carmel, IN (15) defeated Chris Kwon/North Hills, NY (17), 6-3,6-2; Joshua Cohen/Philadelphia, PA (3) defeated Brian Baker/Nashville, TN (7), 6-2,0-6,7-5; Robert Yim/Glendale, CA (6) defeated J. Montgomery/Channel Isl, CA, 4-6,6-2,6-2; Derrick Bauer/Marina Del Rey, CA (2) defeated Brett Joelson/Plano, TX (8), 6-0,6-2
Third Place Playoff-Robert Yim (6) over Joshua Cohen (3), withdrew/injured
Consolation Finals-Brian Baker defeated Ryland Rizza, 7-5,6-3
DOUBLES
Finals-Derrick Bauer/Aaron Yovan (2) defeated Brian Baker/Rajeev Ram (1), 6-2,6-4
Semifinals-Brian Baker/Aaron Yovan (1) defeated Hart Ku/Eric Langekamp (5), 6-4,6-1; Derrick Bauer/Aaron Yovan (2) defeated Val Banada/Vahid Mirzadeh (3), 6-2,6-4
Quarterfinals-Brian Baker/Rajeev Ram (1) defeated Adrian Mardyks/Rylan Rizza (9), 6-2,6-1; Hart Ku/Eric Langenkamp (5) defeated Chris Kwon/Colin Purcell (9), 4-6,6-0,6-4; Val Banada/Vahid Mirzadeh (3) defeated Kean Feeder/Arron Spencer, 6-3,6-2; Derrick Bauer/Aaron Yovan (2) defeated Dillon Jordan/Jordan Dolberg (9), 6-4,4-6,6-3
Third Place Playoff-Hart Ku/Eric Langekamp (5) defeated Val Banada/Vahid Mirzadeh (3), 3-6,6-4,6-3

Girls' 14 - Plantation, Florida - July 19-26, 1998
SINGLES
Finals-Tanner Cochran (9) -- pictured right -- defeated Kelley Hyndman (14), 6-1,6-0
Semifinals-Kelly Hyndman (14) defeated Ashley Hackleroad (1), 7-5,6-2; Tanner Cochran (9) defeated Sunitha Rao (11), 6-1,6-3
Quarterfinals-Ashley Hackleroad (1) defeated Eva Wang (17), 6-4,4-6,7-6(2); Kelly Hyndman (14) defeated Sara Anundsen (17), 7-5,6-2; Sunitha Rao (11) defeated Dianne Matias (8), 6-1,6-0; Tanner Cochran (9) defeated Mandy Pallais (5), 3-6,6-2,6-2
Other scores not available

Boys' 12 - Greensboro, North Carolina - July 10-16, 1998
SINGLES
Finals-Ned Samuelson defeated Ken Nakahara, 7-5,7-6
Semifinals-Ken Nakahara defeated Adam Monich, 6-4,6-1; Ned Samelson defeated Jason Pinsky, 5-7,6-3,6-1
Quarterfinals-Ken Nakahora/Danville, CA defeated Jeremy Sonkin/Wheaton, IL, 6-2,6-0; Adam Monich/Ann Arbor, MI defeated David Stone/Greensboro, NC, 6-2,6-3; Jason Pinsky/Potomac, MD defeated Eric Robertson/Sacramento, CA, 6-3,6-2; Ned Samuelson/Belmont, MA defeated Daniel Lee/Naples, FL, 6-0,6-1
Consolation Finals-Logan Passmore defeated Ashish Patil, 4-6,6-2,6-4

Girls' 12 - Boca Raton, Florida - July 10-16, 1998
SINGLES
Finals-Nicole Pitts defeated Neka Uberoi, 6-2,4-6,7-5
Semifinals-Neha Uberoi defeated anita Ivancevic, 6-3,6-0; Nicole Pitts defeated Eric Schweyer, 6-4,6-1
Quarterfinals-Anita Ivancevic/Bensenville, IL defeated Polina Zarester/Brooklyn, NY, 6-2,5-7,6-0; Neha Uberoi/Wesley Chapel, FL defeated Amanda Taylor/Chillicothe, OH, 6-3,6-3; Erica Schweyer/Manhattan Beach, CA defeated Jenna Loeb/Ossining, NY, 6-4,6-3; Nicole Pitts/Ft Lauderdale, FL defeated Kady Pooler/Laguna Niguel, CA, 6-0,6-0
Consolation Finals-Ragini Acharya defeated Sarah Coleman, 3-6,6-0,6-0
DOUBLES
Finals-Nicole Pitts/Liberty Svekis defeated Gia Natarette/Kady Pooler, 6-0,6-1
Semifinals-Gia Nafarette/Kady Pooler defeated Naomi Miller/Amanda Taylor, 4-6,6-4,6-1; Nicole Pitts/Liberty Svekis defeated Elizabeth Lumpkin/Monica Milewski, 6-0,6-1
Quarterfinals-Naomi Miller/Amanda Taylor defeated Blair dowell/Charlotte Scathfte, 7-5,6-0; Gia Naffarete/Kady Pooler defeated Christi Baxlev/Stephanie Kusano, 6-4,6-3; Elizabeth Lumpkin/Monica Milewski defeated Lauren Burton/Alexis Plukas, 4-6,6-2,6-3; Nicole Pitts/Liberty Suekis defeated Gabriella Emerson-Braga/Jennifer Lee Heinser,
6-1,6-2


Return to:

Contact us:
E-Mail: info@collegeandjuniortennis.com