USTA NATIONAL INDOOR CHAMPIONSHIPS
November 25-29, 1998

Please visit our sponsors.

Ryan Newport Boys' 18 - Brookhaven Country Club - Dallas, Texas - November 25-29, 1998
SINGLES
Finals-Clay Estes (5) defeated Michael Rubin (7), 6-4,3-6,6-2
Third Place Playoff-Philip Stolt (3) defeated Brian Farrell (11), 6-2,6-2
Semifinals-Clay Estes (5) defeated Philip Stolt (3), 6-3,1-6,6-3; Michael Rubin (7) defeated Brian Farrell (11), 7-5,7-6(5)
Quarterfinals-Clay Estes/Amarillo, TX (5) defeated Lesley Joseph/Rock Hill, SC (1), 1-6,6-4,6-4; Philip Stolt/Upper Saddle River, NJ (3) defeated Zachary Held/Indianapolis, IN, 6-1,6-1; Michael Rubin/Canton, OH (7) defeated Jackie Jenkins/College Park, GA (13), 6-3,6-0; Brian Farrell/Lilburn, GA (11) defeated Russell Bennett/Wilmette, IL, 6-4,6-3
Quarterfinal Playoff Finals-Jackie Jenkins defeated Lesley Joseph, 6-7(4),6-1,6-2
Consolation Finals-Jimmy Haney defeated Bucky Mink, 7-6(4),6-2
DOUBLES
Finals-Will Clinton/Ryan Newport -- pictured right -- (4) defeated Matthew Behrmann/Zachary Held (9), 7-5,6-3
Third Place Playoff-Russell Bennett/Michael Rubin (5) defeated Justin Natale/Joshua Tarkoff, 7-6(5),6-4
Semifinals-Matthew Behrmann/Zachary Held (9) defeated Russell Bennett/Michael Rubin (5), 7-5,6-4; Will Clinton/Ryan Newport (4) defeated Justin Natale/Joshua Tarkoff, 7-6(3),6-4,7-6(4)
Quarterfinals-Matthew Behrmann/Zachary Held (9) defeated Ross Greenstein/John Pou (1), 7-6(6),3-6,6-0; Russell Bennett/Michael Rubin (5) defeated James Caiati/Mark Grae, 6-7(4),6-3,7-6(2); Will Clinton/Ryan Newport (4) defeated Kiril Popov/Stuart Waters, 7-6(9),4-6,7-6(1); Justin Natale/Joshua Tarkoff defeated Parker Collins/Ryan Haymond (10), 6-4,7-5

Olivia Dubovikov Girls' 18 - Franklin Fitness & Racquet Club - Southfield, Michigan - November 25-30, 1998
SINGLES
Finals-Patricia Chang (10) defeated Olivia Dubovikov (7) -- pictured left -- , 6-2,6-1
Third Place Playoff-Marlene Mejia (1) defeated Milangela Morales (2), 6-2,6-1
Semifinals-Patricia Chang (10) defeated Marlene Mejia (1), 6-3,6-3; Olivia Dubovikov (7) defeated Milangela Morales (2), 6-4,3-6,6-1
Quarterfinals-Marlene Mejia/Lansdale, PA (1) defeated Linda Tran/Wyoming, MI (16), 6-1,6-1; Patricia Chang/Marshfield, WI (10) defeated Jewel Peterson/College Park, GA (12), 6-1,7-6(2); Olivia Dubovikov/Brooklyn, NY (7) defeated Colleen Gray/Granite Bay, CA (15), 3-6,6-4,6-2; Milangela Morales/Miami, FL (2) defeated Kristen Schlukebir/Kalamazoo, MI (9), 6-3,6-4
Consolation Finals-Michelle DaCosta (3) defeated Kristen Schlukebir (9), 6-4,6-1
DOUBLES
Finals-Jessica Levin/Linda Tran (7) defeated Tiffany Brymer/Marlene Mejia (1), 7-5,6-7(5),6-4
Semifinals-Tiffany Brymer/Marlene Mejia (1) defeated Ashley Hedberg/Lindsey Hedberg (3), 6-4,6-4; Jessica Levin/Linda Tran (7) defeated Nina Kamp/Dana Noel (5), 6-1,6-4
Quarterfinals-Tiffany Brymer/Marlene Mejia (1) defeated Erin Burdette/Jennifer Langer (8), 1-6,6-3,6-1; Ashley Hedberg/Lindsey Hedberg (3) defeated Annie Goodrich/Jennifer McGaffigan, 6-2,6-1; Nina Kamp/Dana Noel (5) defeated Kristen Schlukebir/Aimee Smith (4), 6-3,6-3; Jessica Levin/Linda Tran (7) defeated Anita Loyola/Julie Rotundi (2), 7-5,6-1

Boys' 16 - The Longfellow Club - Wayland, Massachusetts - November 25-29, 1998
SINGLES
Finals-West Nott (3) defeated Bobby Reynolds (7), 2-6,6-4,6-2
Third Place Playoff-Travis Rettenmaier (5) defeated Nicholas Monroe (6), 6-3,4-6,6-2
Semifinals-Bobby Reynolds (7) defeated Travis Rettenmaier (5), 6-0,6-4; West Nott (3) defeated Nicholas Monroe (6), 6-3,6-3
Quarterfinals-Travis Rettenmaier/Camarillo, CA (5) defeated Chad Harris/Aurora, CO (1), 4-6,7-5,6-1; Bobby Reynolds/Acworth, GA (7) defeated Troy Hahn/Indianapolis, IN (4), 7-5,6-3; West Nott/Midland, MI (3) defeated Brian Wan/Woodbury, NY (8), 2-6,6-3,6-2; Nicholas Monroe/Olathe, KS (6) defeated Thomas Hanus/Palatine, IL (2), 1-6,7-5,6-3
Consolation Finals-Christopher Chiou defeated Justin Kinney, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals-K.C. Corkery/Travis Rettenmaier (4) defeated John Curtis/Andrew Rogers, 3-6,6-3,6-2
Semifinals-K.C. Corkery/Travis Rettenmaier (4) defeated Luis Haddock/Nicholas Monroe (1), 6-2,7-6(3); John Curtis/Andrew Rogers defeated Chad Harris/Brian Wilson (2), 7-5,6-2
Quarterfinals-Luis Haddock/Nicholas Monroe (1) defeated Hunter Jack/Brian Wan, 2-6,-6-2,6-3; K.C. Corkery/Travis Rettenmaier (4) defeated Troy Hahn/P.J. Passalacqua, 6-3,6-3; John Curtis/Andrew Rogers defeated Conner Murnighan/Jason Zimmerman, 6-7(2),6-2,6-4; Chad Harris/Brian Wilson (2) defeated Mark Dietrich/Bobby Reynolds, 7-5,6-2

Girls' 16 - Chancellors Racquet & Fitness Club - Houston, Texas - November 25-30, 1998
SINGLES
Finals-Candice Fuchs (1) defeated Kathleen Blaszak, 6-3,6-3
Third Place Playoff-Meghan Bradley (9) defeated Cory Ann Avants (4), 6-4,6-2
Semifinals-Candice Fuchs (1) defeated Megan Bradley (9), 4-6,6-4,6-4; Kathleen Blaszak defeated Cory Ann Avants (4), 2-6,6-0,6-3
Quarterfinals-Candice Fuchs/San Diego, CA (1) defeated Jennifer Smith/Charlotte, NC, 6-2,6-0; Megan Bradley/Key Biscayne, FL (9) defeated Kristina Stastny/St. Louis, MO (9), 6-4,6-3; Cory Ann Avants/Gastonia, NC (4) defeated Varita Sureephong/Haines City, FL (9), 6-1,6-4; Kathleen Blaszak/Fairfax, VA defeated Megan Racette/Urbandale, IA, 6-0,6-3
Quarterfinal Playoff Finals-Megan Racette defeated Kristina Stastny, 7-6(3),7-6(11)
Consolation Finals-Danielle Schwartz defeated Erin McGill, 6-2,7-6(3)
DOUBLES
Finals-Sarah Connelly/Aleke Tsoubanos (2) defeated Meagan Caldwell/Candice Fuchs (5), 6-4,6-2
Third Place Playoff-Emilia Anderson/Michelle Krinke (1) defeated Lindsey Deason/Danielle Schwartz (4), 7-6(6),4-6,6-3
Semifinals-Meagan Caldwell/Candice Fuchs (5) defeated Emilia Anderson/Michelle Krinke (1), 6-4,6-2; Sarah Connelly/Aleke Tsoubanos (2) defeated Lindsey Deason/Danielle Schwartz (4), 6-4,6-2
Quarterfinals-Emilia Anderson/Michelle Krinke (1) defeated Kendall Cline/Megan Racette, 7-6(3),6-1; Meagan Caldwell/Candice Fuchs (5) defeated Megan Muth/Elizabeth Sauerborn, 6-0,6-3; Lindsey Deason/Danielle Schwartz (4) defeated Eva Choe/Adriana Marianella (5), 6-1,6-2; Sarah Connelly/Aleke Tsoubanos (2) defeated Allison Ashley/Stephanie White, 6-2,4-6,6-0

Rajeev Ram Boys' 14 - Mid-Town Tennis Club - Chicago, Illinois - November 25-30, 1998
Finals-Brian Baker (3) defeated Rajeev Ram (1) -- pictured right -- , 3-6,7-6(6),6-3
Third Place Playoff-Chris Kwon (8) defeated Val Banada (2), 6-2,5-7,6-1
Semifinals-Rajeev Ram (1) defeated Chris Kwon (8), 6-2,6-4; Brian Baker (3) defeated Val Banada (2), 6-1,6-2
Quarterfinals-Rajeev Ram/Carmel, IN (1) defeated Brett Joelson/Plano, TX (6), 6-2,6-1; Chris Kwon/North Hills, NY (8) defeated Kean Feeder/Portland, OR, 7-5,6-1; Brian Baker/Nashville, TN (3) defeated Sukhwa Young/Wesley Chapel, FL (7), 2-6,6-4,6-4; Val Banada/Miami, FL (2) defeated Blake Willmarth/Grosse Point, MI, 6-3,4-6,6-3
Fifth Place Playoff-Sukhwa Young defeated Brett Joelson, 6-3,6-0
Consolation Finals (3/4 losers)-Josh Cohen defeated Aaron Yovan, 6-3,6-0
Consolation Finals-Chad Tsuda defeated Christopher Surapol, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals-Brian Baker/Rajeev Ram (1) defeated Hart Ku/Eric Langekamp (2), 6-4,6-1
Third Place Playoff-Brett Joelson/Chris Kwon (4) defeated Pramod Dabir/Jonathan Wong, 6-3,6-3
Semifinals-Brian Baker/Rajeev Ram (1) defeated Brett Joelson/Chris Kwon (4), 6-2,6-0; Hart Ku/Eric Langekamp (2) defeated Pramod Dabir/Jonathan Wong, 6-4,4-6,7-6(0)
Quarterfinals-Brian Baker/Rajeev Ram (1) defeated Kean Feeder/Aron Spencer, 6-2,6-2; Brett Joelson/Chris Kwon (4) defeated Lester Cook/Rylan Rizza (5), 6-7(4),6-2,6-4; Pramod Dabir/Jonathan Wong defeated Nick Meythaler/Joshua Surowski (5), 3-6,6-3,6-1; Hart Ku/Eric Langenkamp (2) defeated Kazuya Otani/Matthew Schor, 6-0,5-7,6-3

Girls' 14 - Sunset Tennis Center - St. Louis, Missouri - November 25-30, 1998
SINGLES
Finals-Iris Ichim (3) defeated Eva Wang (4), 6-2,6-2
Third Place Playoff-Jackie Carleton (1) defeated Dianne Matias (2), 7-5,6-7,6-4
Semifinals-Iris Ichim (3) defeated Jackie Carleton (1), 6-2,6-3; Eva Wang (4) defeated Dianne Matias (2), 6-4,6-2
Quarterfinals-Jackie Carleton/Jenkintown, PA (1) defeated Shadisha Robinson/Ozone Park, NY (5), 6-3,6-2; Iris Ichim/Beverly Hills, CA (3) defeated Theresa Logar/Rochester Hills, MI (7), 6-2,6-4; Eva Wang/Haverford, PA (4) defeated Julie Smekodub/Brooklyn, NY (8), 7-6(3),6-0; Dianne Matias/Gardena, CA (2) defeated Kelly Baritot/Pittsburgh, PA (6), 6-3,6-1
Consolation Finals (3-4)-Melissa Schaub defeated Judith DeVera, 6-3,6-3
Consolations 3 Finals-Alli Baker defeated Yelena Klurfeld, 7-6(3),6-1
DOUBLES
Finals-Lauren Connelly/Shadisha Robinson (1) defeated Jackie Carleton/Eva Wang (2), 6-0,7-5
Third Place Playoff-Judith De Vera/Dianne Matias (3) defeated Alexis Prousis/Melissa Schaub (4), 6-1,6-1
Semifinals-Lauren Connelly/Shadisha Robinson (1) defeated Judith De Vera/Dianne Matias (3), 6-3,6-2; Jackie Carleton/Eva Wang (2) defeated Alexis Prousis/Melissa Schaub (4), 6-1,6-1
Quarterfinals-Lauren Connelly/Shadisha Robinson (1) defeated Kelly Baritot/Alexandra Maclennan (6), 7-5,6-3; Judith De Vera/Dianne Matias (3) defeated Julie Martin/Jamie Peisel, 6-2,7-5; Alexis Prousis/Melissa Schaub (4) defeated Alli Baker/Kristin Cargill (5), 7-5,6-3; Jackie Carleton/Eva wang (2) defeated Theresa Logar/Kristen McClung (8), 6-0,6-1


In Association with Amazon.com Return to:

Contact Us:ClgAndJr@Aol.com