2001 USTA INTERSCHOLASTIC JUNIOR TENNIS CHAMPIONSHIPS

2001 USTA INTERSCHOLASTIC CHAMPIONSHIPS

Boys' 18 - West - Sierra Sport & Racquet Club, Fresno, California - June 25-29, 2001
SINGLES
Finals-Brian Wright (1) defeated Stefan Rozycki (4), 6-0,6-2
Third Place Playoff-Erik Grotemeyer defeated Dean Wallace (2), 6-0,6-0
Semifinals-Brian Wright (1) defeated Erik Grotemeyer, 6-2,6-0; Stefan Rozycki (4) defeated Dean Wallace (2), 4-6,6-2,7-6(9)
Quarterfinals-Brian Wright/Fresno, CA (1) defeated Benito Hidalgo/Foster City, CA, 6-1,6-3; Erik Grotemeyer/Fresno, CA over Eric Walalce/Napa, CA (3), withdrew/injured; Stefan Rozycki/Modesto, CA (4) defeated Matthew Brunner/Sacramento, CA, 6-3,6-0; Dean Wallace/Napa, CA (2) defeated Dustin Ilic/Fresno, CA (5), 6-1,6-4
Consolation Finals-Benito Hidalgo defeated J. Elliot Engberg, 6-4,2-6,6-2
DOUBLES
Finals-Dustin Ilic/Brian Wright (1) defeated Benito Hidalgo/Dean Wallace (2), 6-3,7-5
Semifinals-Dustin Ilic/Brian Wright (1) defeated Samuel Gibbs/Stefan Rozycki, 6-3,6-3; Benito Hidalgo/Dean Wallace (2) defeated Gerardo Gomez/John Tague, 6-0,6-1
Quarterfinals (First Round)-Dustin Ilic/Brian Wright (1) received a bye; Samuel Gibbs/Stefan Rozycki defeated Jake Berriochoa/Colin Day, 7-6(1),7-6(3); Gerardo Gomez/John Tague over Matthew Brunner/Jason Tsui by default; Benito Hidalgo/Dean Wallace (2) received a bye

Girls' 18 - West - Sierra Sport & Racquet Club, Fresno, California - June 25-29, 2001
SINGLES
Finals-Stepahine Svanfeldt (3) defeated Emily Yeomans (2), 6-2,6-2
Third Place Playoff-Alexandra Borowicz defeated Jennifer Berk, 6-1,6-1
Semifinals-Stephanie Svanfeldt (3) defeated Alexandra Borowicz, 6-2,6-1; Emily Yeomans (2) defeated Jennifer Berk, 6-0,6-0
Quarterfinals-Alexandra Borowicz/Santa Rosa, CA over Lejla Hodzic/Cupertino, CA (1), withdrew/injured; Stephanie Svanfeldt/Belvedere, CA (3) defeated Raynie Theis/Bloomington, MN, 6-2,6-2; Jennifer Berk/Scottsdale, AZ defeated Elizabeth Kenfield/Visalia, CA, 6-1,6-3; Emily Yeomans/Lafayette, CA (2), 6-0,6-0
Consolation Finals-Elizabeth Kenfield defeated Raynie Theis, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals-Alexandra Borowicz/Stephaine Svanfeldt (1) defeated Jenna Long/Emily Yeomans (2), 6-2,6-1
Semifinals-Alexandra Borowicz/Stephaine Svanfeldt (1) defeated Lindsay Hughes/Katie Proletti, 6-1,6-0; Jenna Long/Emily Yeomans (2) defeated Elizabeth Kenfield/Sarah Well, 6-1,6-2
Quarterfinals (First Round)-Alexandra Borowicz/Stephanie Svanfeldt (1) received a bye; Lindsay Hughes/Katie Proletti received a bye; Elizabeth Kenfield/Sarah Weil defeated Scotty Chapanian/Ryanie Theis, 6-1,1-6,6-4; Jenna Long/Emily Yeomans (2) received a bye

Boys' 18 - East - University of Kentucky, Lexington - May 5-7, 2001
SINGLES
Finals-Matthew Emery (2) defeated Jesse Witten (1) -- pictured right, 6-4,3-6,6-4
Third Place Playoff-Matthew Cloer (3) defeated Shannon Buck (4), 7-6(5),6-2
Semifinals-Jesse Witten (1) defeated Matthew Cloer (3), 6-1,6-2; Matthew Emery (2) defeated Shannon Buck (4), 6-4,6-3
Quarterfinal Playoff-Brett Ross over Matthew Roberts, withdrew/ill
Quarterfinals-Jesse Witten/Naples, FL (1) defeated Matthew Roberts/Little Rock, AR (5), 6-4,6-1; Matthew Cloer/Knoxville, TN (3) defeated Samuel Davidson/Kansas City, MO (8), 7-6,3-6,7-5; Shannon Buck/Dover, DE (4) defeated Danny Bryan/New Orleans, LA (7), 6-1,6-2; Matthew Emery/Lexington, KY (2) defeated Brett Ross/Roswell, GA (6), 6-2,6-2
Consolation Finals-Zachary Smith over Eric Deroche, withdrew/ill
DOUBLES
Finals-Samuel Davidson/Steve Roszak over John Griffee/Matthew Roberts, withdrew/injured
Semifinals-Samuel Davidson/Steve Roszak over Brycen Coward/Warren Woolfolk, withdrew/injured; John Griffee/Matthew Roberts over Phillip Campbell/Nicholas Medica, withdrew/injured
Quarterfinals-Samuel Davidson/Steve Roszak defeated William Boe-Wiegaard/Michael Di Giacomo, 6-3,6-3; Brycen Coward/Warren Woolfold over Reid Bourgeois/Danny Bryan by default; John Griffee/Matthew Roberts defeated Ajay Ghosh/Zachary Aaron Smith, 6-3,6-4; Phillip Campbell/Nicholas Medica over Radek Guzik/Joseph Smeeton, withdrew/injured

Girls' 18 - East - University of Kentucky, Lexington - May 5-7, 2001
SINGLES
Finals-Audra Falk (1) defeated Kathleen McGaffigan (2) -- pictured left, 6-2,6-0
Third Place Playoff-Bryce Marable (4) defeated Ashley Robards (3), 6-4,6-4
Semifinals-Audra Falk (1) defeated Ashley Robards (3), 6-3,1-6,6-4; Kathleen McGaffigan (2) defeated Bryce Marable (4), 6-2,6-0
Quarterfinal Playoff-Kristi Miller defeated Laura Ahmes, 6-0,6-1 Quarterfinals-Audra Falk/Cincinnati, OH (1) defeated Katie Karhohs/Grand Rapids, MI (8), 6-4,6-1; Ashley Robards/Henderson, KY (3) defeated Kristi Miller/Marysville, MI (6), 6-3,6-4; Bryce Marable/Darien, IL (4) defeated Emily Wang/Lawrence, KS, 6-3,6-4; Kathleen McGaffigan/Davenport, IA (2) defeated Laura Ahmes/Sarasota, FL (5), 6-1,1-6,7-5
Consolation Finals-Anna Volberg defeated Kristin Messmer, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals-Kathleen McGaffigan/Laura McGaffigan (1) defeated Lindsey Goldstein/Chelsea Nusslock, 7-5,6-3
Semifinals-Kathleen McGaffigan/Laura McGaffigan (1) defeated Kristi Miller/Alison Silverio, 5-7,6-2,6-4; Lindsey Goldstein/Chelsea Nusslock defeated Sarah Foster/Ashley Robards, 2-6,6-3,7-5
Quarterfinals-Kathleen McGaffigan/Laura McGaffigan (1) defeated Marianne Baker/Kristin Messmer, 6-3,6-4; Kristi Miller/Alison Silverio defeated Lindsay England/Jaclyn Leeper, 6-1,6-2; Sarah Foster/Ashley Robards defeated Katherine Powell/Anne Truetzel, 6-2,6-4; Lindsey Goldstein/Chelsea Nusslock defeated Laura Ahmes/Stephanie Oldock (2), 6-4,6-1


CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips

Join Now!

Return to:
College And Junior Tennis