USTA ZONE CHAMPIONSHIPS

SOUTHWEST
16s - Austin, Texas - July 31-August 5, 1999
Girls Finals-Southern California Silver defeated Texas Red, 5-2
Girls Winning Team-Christie Posner, Casey Cross, Alexandra Maclennan, Kate Thomas, Dehlia Feliz
Boys Finals-Southern California Silver defeated Texas Red, 4-3
Boys Winning Team-Steven Hsu, James Magsino, Jason Nguyen, Ari Rosenthal, Garrett Leight
14s - Delray Beach, Florida - July 11-15, 1999
Girls Finals-Southern California C over Florida C, 81 games won to 75 games won
Girls Winning Team-Yelena Olshanskaya, Elizabeth Exon, Serena Fermin, Samantha Hammond, Colby Comstock
Boys Finals-Southern California B over Texas C, 102 games won to 96 games won
Boys Winning Team-Brandon Wai, John Caldwell, Brent Besson, J. Lub, Brian Chen

MID-SOUTH
14s - Asheville, North Carolina - July 11-15, 1999
Girls Finals-Mid Atlantic White over Mid Atlantic Red, 95 games won to 74 games won
Girls Winning Team-Alana Vandervort, Kristin Messmer, Lesley Price, Marianna Baker, Heather Reynolds
Boys Finals-Midwest Red over Northern California Blue, 79 games won to 63 games won
Boys Winning Team-Eric Hodgman, Peter Amundson, Dane Pilsbury, James O'Connell, Jeffrey Schlectman

NORTH
14s - Old Westbury, New York - July 11-15, 1999
Girls Finals-Eastern 2 over Midwest 3, 79 games won to 64 games won
Girls Winning Team-Robin Carter, Jennifer Larson, Christina Kim, Sari Shuster, Katherine Santosa
Boys Finals-Middle States 2 over Midwest 1, 99 games won to 64 games won
Boys Winning Team-Josh Raff, Paul Mirabello, Matt Fawcett, Kyle Devlin, Peter Wietrak

SOUTH
14s - Pompano Beach, Florida - July 11-15, 1999
Finals (Boys & Girls together)-Missouri Valley A over Intermountain A, 163 games won to 146 games won
Girls Winning Team-Amanda Pretzel, Kelli Sturm, Lakann Teal Wagley, Natalie Villaflor, Emily Wang
Boys Winning Team-Ross Cunningham, Ryan Friend, Ryan Reid, Nolan Lern, Ian Fillmore

CENTRAL
12s - Oklahoma City, Oklahoma - July 24-30, 1999
Girls First Place-Missouri Valley Slicers-Colleen Rielley, Kali Krisik, Ashley Freeman, Cameron Hubbs, Susan Sullivan
Boys First Place-Texas Jaguars-Chong Wang, Tyler Bohrnstedt, Travis Stegner, Calon Alpar, Kayvon Karimi
Girls Second Place-Texas Slicers-Valerie Chacon, Nina Munch-Soegaard, Lisa Soloman, Katie O'Riley, Emily Gorham
Boys Second Place-Texas Vettes-Aneal Vallurupalli, Tyler Tarnasky, Rook Schellenberg, Nicholas Chamis, David Bilger
Girls Third Place-Texas Aces-Lauren Lui, Megan Alexander, Kiki Burns, Laura Pfaff, Kristin Canon
Boys Third Place-Texas Benzes, Stephen Shields, Philip Kafka, Sasha Kharekevitch, Josh Zavala, Scotlin Bowden

NORTHEAST
Girls Finals-Midwest Flamingos defeated Eastern Broncos, 4-3
Girls Winning Team-Kara Guzman, Laura Levin, Rachel Taylor, Shelley Brady, Mary Clark
Boys Finals-Missouri Valley Clydesdales defeated Midwest Cheetahs, 5-2
Boys Winning Team-Davy Lee, Aaron Forsberg, Dan Wright, Mike Rubinelli, Cole Ritchie

PACIFIC
12s - Tucson, Arizona - July 24-30, 1999

SOUTHEAST
16s - Winston-Salem, North Carolina - July 31-August 5, 1999
Girls Finals-Southern Panthers defeated Southern Wolves, 3-2
Girls Winning Team-Douglas Wink, Jennifer Hodge, Laura Sims, Jenna Marks, Amanda Paluch
Boys Finals-Florida Wolves defeated Southern Panthers, 5-2
Boys Winning Team-Noah Tyler, James Gill, Justin Small, Jacob Auerbach, John Sloan
12s - Nashville, Tennessee - July 24-30, 1999

NORTHWEST
16s - Salt Lake City, Utah - July 31-August 5, 1999
Girls Finals-Southern California Sunshine defeated Northern California Extravert, 1-0
Girls Winning Team-Georgette Wright, Lauren Perl, Christin Seitian, Jessica Leck, Casey Knutson
Boys Finals-Pacific Northwest Desperados defeated the Southwest Six Shooter, 1-0
Boys Winning Team-Peter Farkus, James Cromwell, Jason Wilson, Philip Laubscher, Jeff Olson

1998 USTA ZONE CHAMPIONSHIPS


adidas Tennis
Contact us:
E-Mail: info@collegeandjuniortennis.com
In Association with Amazon.com
TENNIS BOOKSTORE