BUSH FLORIDA OPEN
Fort Myers, Florida - July 5-11, 1998

Boys' 18
SINGLES
Finals-LeVar Harper-Griffith (1)-- pictured right -- defeated Chris Martin (6), 6-4,6-0
Semifinals-LeVar Harper-Griffith (1) defeated Clay Estes (7), 6-4,6-2; Chris Martin (6) defeated Mark Grae (17), 7-6(2),6-2
Quarterfinals-LeVar Harper-Griffith/Brooklyn, NY (1) defeated Gregory d'Incelli/Scarsdale, NY, 6-4,6-1; Clay Estes/Amarillo, TX (7) defeated Alex Herrera/Gadsden, AL (9), 4-6,6-1,6-0; Chris Martin/Tampa, FL (6) defeated Brandon Wagner/Tampa, FL, 6-3,6-4; Mark Grae/Staten Island, NY (17) defeated Arnaldo Albornoz/West Babylon, NY (17), 6-1,6-2
Third Place Playoff-Clay Estes (7) defeated Mark Grae (17), 6-2,7-5
Consolation Finals-Brandon Wagner defeated Aleksey Bubis, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals-Jonathan Rhett Argo/William Boyles defeated LeVar Harper-Griffith/Alex Herrera, 6-4,1-6,6-3
Semifinals-Jonathan Argo/William Boyles defeated Aleksev Bubis/Yi-Cheng Hisieh, 4-6,7-5,6-1; LeVar Harper-Griffith/Alex Herrera defeated John Ellis/Brian Nachtigall, 6-2,7-5
Quarterfinals-Johnathan Rhett Argo/William Boyles over Bryan Acken/Andrew Golub by default; Aleksev Bubis/Hsieh Yi-Cheng defeated Saeid Mirzadeh/Alexander Walden, 6-3,6-3; Kyle DeSandis/Stephen Spencer defeated Levar Harper-Griffith/Alex Herrera, 6-1,6-4; John Ellis/Brian Nachtigall over Michael Briscoe/Chancey Martin by default.

Girls' 18
SINGLES
Finals-Monique Viele (17) defeated Kelly McCain (5), 6-4,6-1
Semifinals-Kelly McCain (5) defeated Jennifer Tuchband (8), 6-3,6-2; Monique Viele (17) defeated Sonja Vidas (17), 6-1,4-6,6-1
Quarterfinals-Kelly McCain/Largo, FL (5) defeated Vilmarie Castellvi/Torrimar Guayna, PR (1), 6-3,7-5; Jennifer Tuchband/Milburn, NJ (8) defeated Tiffany Chang/Spring, TX (16), 6-2,6-1; Monique Vielel/Coral Springs, FL (17) defeated Sarah Witten/Naples, FL (13), 6-4,6-1; Sonja Vidas/South Africa (17) defeated Amy Tretethen/Sarasota, FL (10), 6-2,6-3
Third Place Playoff-Jennifer Tuchband (8) over Sonja Vidas by default
Consolation Finals-No winner, double default by Elina Baros and Crystal Cleveland
DOUBLES
Finals-Courtney Bergman/Crystal Cleveland defeated Shavonne Thompson/Loni Worsley, 6-1,6-0
Semifinals-Shavonne Thompson/Loni Worsley defeated Caroline Casey/Tiffany Chang, 6-3,7-5; Courtney Bergman/Crystal Cleveland defeated Elina Bairos/Kelly McCain, 7-5,6-1
Quarterfinals-Shavonne Thompson/Loni Worsley defeated Niki DeCou/Jennifer Mitchell, 6-2,6-4; Caroline Casey/Tiffany Chang defeated Trinell Russel/Carissa Sommerlad, 6-0,7-5; Elina Bairos/Kelly McCain defeated Nicole Cercone/Gina Craig, 6-2,6-1; Courtney Bergman/Crystal Cleveland defeated Melisa SanMartin/Jennifer Sinclair, 6-2,6-1

Boys' 16
SINGLES
Finals-Chip Webb (2) defeated Hamid Mirzadeh (6), 6-0,4-6,6-3
Semifinals-Hamid Mirzadeh (6) defeated Eric Nunez (1), 6-4,2-6,6-2; Chip Webb (2) defeated Mark Riddell (8), 6-3,7-6(5)
Quarterfinals-Eric Nunez/Aventura, FL (1) defeated Roger Gubser/Laredo, TX (17), 6-1,6-0; Hamid Mirzadeh/Lake Worth, FL (6) defeated Chris Brandi/Gainesville, FL (11), 6-3,6-4; Mark Riddell/Sarasota, FL (8) defeated R.J. Murray/Clearwater, FL (10), 7-5,6-2; Chip Webb/Chattanooga, TN (2) defeated Amer Delic/Jacksonville, FL (5), 6-3,5-7,6-1
Third Place Playoff-Eric Nunez (1) defeated Mark Riddell (8), 7-6(5),2-6,6-2
Consolation Finals-Amer Delic defeated Jesse Witten, 1-0 ret/inj
DOUBLES
Finals-Evan Austin/Mirzadeh Hamid defeated Amer Delic/Drew Dinkmeyer, 6-2,6-2
Semifinals-Evan Austin/Mirzadeh Hamid defeated Brent Saiontz/Julian Stokes, 6-4,6-0; Amer Delic/Drew Dinkmeyer defeated Roger Gubser/Ryan Murphy, 5-7,6-2,7-5
Quarterfinals-Evan Austin/Hamid Mirzadeh defeated David Goldman/Jesse Witten, 6-3,6-1; Brent Saiontz/Julian Stokes defeated Chris Brandi/R.J. Murray, 7-5,6-4; Roger Gubser/Ryan Murphy defeated David Loqwenthal/Bernard Tsepelman, 7-5,6-3; Amer Delic/Drew Dinkmeyer defeated Taylor Ralph/Ryan Sherry, 6-3,6-1

Girls' 16
SINGLES
Finals-Courtney Bergman (1) defeated Alexandra Smith (2), 6-3,6-2
Semifinals-Courtney Bergman (1) defeated Tory Zawacki (8), 6-4,6-3; Alexandra Smith (2) defeated Megan Bradley (3), 6-4,6-4
Quarterfinals-Courtney Bergman/Boca Raton, FL (1) defeated Eva Choe/Terry Hill, NJ (5), 6-2,6-3; Tory Zawacki/Union, NJ (8) defeated Lauren Walker/Duncanville, TX (4), 7-6(3),7-6(1); Megan Bradley/Key Biscayne, FL (3) defeated Sekita Grant/Orinda, CA (17), 6-4,6-2; Alexandra Saruth/Marietta, GA (2) defeated Mei Lan Ly/Miami, FL (10), 6-0,6-2
Third Place Playoff-Megan Bradley (3) defeated Tori Zawacki (8), 6-2,6-1
Consolation Finals-Eva Choe defeated Lindsey Marvel, 7-6(1),6-1
DOUBLES
Finals-Eva Choe/Adriana Marianella defeated Jordan Botjer/Mei Lan Ly, 6-2,6-7(4),6-1
Semifinals-Jordan Botier/Mei Lan Ly defeated Angela Piedrahita/Carolina Ramirez, 2-6,6-4,6-4; Eva Choe/Adriana Marianella defeated Kimberly Barfuss/Courtney Iseldyke, 6-3,7-5
Quarterfinals-Jordan Botjer/Mei Lan Ly over Anne Kofol/Alina Korogodsky by default; Angela Piedrahita/Carolina Ramirez defeated Saber Pierce/Lauren Walker, 4-6,6-3,6-2; Eva Choe/Adriana Marianella defeated Tamrin Wilcox/Michelle Heaton, 6-3,3-6,6-0; Kimberly Barfuss/Courtney Iseldke defeated Laura Ahmes/Evangelina Soriano, 7-6,3-6,6-1


Return to:

Contact us:

E-Mail: info@collegeandjuniortennis.com