COPPER BOWL JUNIOR CHAMPIONSHIPS
Sheraton El Conquistador Resort
Tucson, Arizona - January 1-5, 1999

Boys' 18 Singles
Finals-Hector Almada defeated Scott Schnugg (11), 6-2,6-1
Third Place Playoff-Thomas Lloyd (13) defeated Damiisa Robinson (9), 6-3,6-3
Semifinals-Hector Almada defeated Damiisa Robinson (9), 6-3,6-2; Scott Schnugg (11) defeated Thomas Lloyd (13), 6-3,6-3
Quarterfinals-Hector Almada/MEXICO defeated Alfonso Perez/Ojai, CA, 6-2,6-3; Damiisa Robinson/Washington, DC (9) defeated Nicholas Monroe/Olathe, KS (8), 6-3,6-3; Scott Schnugg/Medford, OR (11) defeated Quinn Borchard/Camarillo, CA, 6-2,6-3; Thomas Lloyd/Yorba Linda, CA (13) defeated Grant Edwards/St. Louis, MO, 6-0,6-3
Consolation Finals-Ryan Eveloff defeated Justin Hunter, 2-6,6-1,6-4

Girls' 18 Singles
Finals-Henriette Williams (2) defeated Amber Liu (8), 7-5,6-4
Third Place Playoff-Patricia Chang (1) over Anita Loyola (3), by default
Semifinals-Amber Liu (8) defeated Patricia Chang (1), 2-6,7-6(7),6-4; Henriette Williams (2) defeated Anita Loyola (3), 6-3,2-0 ret.
Quarterfinals-Patricia Chang/Marshfield, WI (1) defeated Kendrick Bunn/Wilson, NC (6), 6-4,6-4; Amber Liu/La Mesa, CA (8) defeated Cory Avants/Gastonia, NC (9), 7-6(4),6-0; Anita Loyola/Tucson, AZ (3) defeated Kristina Olshanskaya/Los Angeles, CA, 6-3,6-1; Henriette Williams/Raleigh, NC (2) defeated Ashley Backus/San Diego, CA, 6-2,6-1
Consolation Finals-Tiffany Brymer defeated Catherine Heppell, 6-4,3-6,6-2

Sam Warburg Boys' 16 Singles
Finals-Yeu Wang defeated Ryan Heinberg, 6-4,6-2
Third Place Playoff-Sam Warburg (1) (pictured right) defeated Brian Wright (2), 6-0,6-1
Semifinals-Yeu Wang defeated Sam Warburg (1), 2-6,6-4,6-2; Ryan Heinberg defeated Brian Wright (2), 6-2,7-5
Quarterfinals-Sam Warburg/Sacramento, CA (1) defeated Julian Stokes/Naples, FL, 6-1,6-0; Yeu Wang/Tapei defeated Avery Ticer/Amarillo, TX, 6-3,6-3; Ryan Heinberg/Agoura Hills, CA defeated Brent D'Amico/Aurora, CO, 6-2,6-1; Brian Wright/Fresno, CA 92) defeated Ikaska Jobe/Honolulu, HI (5), 6-3,6-4
Consolation Finals-Jeff Kazarian defeated Ryan Sherry, 6-1,6-3

Girls' 16 Singles
Finals-Eva Wang (15) defeated Alexis Martire (4), 6-2,6-2
Third Place Playoff-Kendra Strohm (12) defeated Kristi Roemer, 7-6(4),6-4
Semifinals-Eva Wang (15) defeated Kendra Strohm (12), 6-4,6-0; Alexis Martire (4) defeated Kristi Roemer, 6-2,6-1
Quarterfinals-Kendra Strohm/Tucson, AZ (12) defeated Sunitha Rao/Bradenton, FL (14), 6-3,6-4; Eva Wang/Haverford, PA (15) defeated Kelly Hyndman/Sarasota, FL, 6-4,6-1; Alexis Martire/Marlboro, NJ (4) defeated Catrina Thompson/Las Vegas, NV, 6-1,6-3; Kristi Romer/Piedmont, CA defeated Jenny Munroe/Valencia, CA (13), 6-3,6-1
Consolation Finals-Staci Stevens defeated Lara Burgarello (3), 6-0,6-1

Josh Cohen Boys' 14 Singles
Finals-Josh Cohen (1) (pictured left) defeated Jonathan Howard (4), 6-0,6-1
Third Place Playoff-Christopher Surapol (3) defeated Gavin Stuart (10), 6-1,6-1
Semifinals-Josh Cohen (1) defeated Christopher Surapol (3), 6-2,6-2; Jonathan Howard (4) defeated Gavin Stuart (10), 7-5,6-4
Quarterfinals-Josh Cohen/Philadelphia, PA (1) defeated John Stetson/West Des Moines, IA, 6-1,6-0; Chirstopher Surapol/Whittier, CA (3) defeated Hiu Yu/HONG KONG, 6-4,7-5; Jonathan Howard/Waskom, TX (4) defeated Pramod Dabir/Saratoga, CA (5), 7-6(3),6-1; Gavin Stuart/Alamo, CA (10) defeated Stephen Bess/Bronxville, NY, 6-3,6-1
Consolation Finals-Jaysen Chung (9) defeated Joey Atlas, 6-4,6-2

Girls' 14 Singles
Finals-Leigh Tippins (1) defeated Su Heieh (16), 7-6(3),7-6(4)
Third Place Playoff-Alli Baker (4) defeated Kristin Cargill (3), 6-1,6-4
Semifinals-Leigh Tippins (1) defeated Alli Baker (4), 6-2,3-6,7-5; Su Hsieh (16) defeated Kristin Cargill (3), 6-4,6-2
Quarterfinals-Leigh Tippins/Alpharetta, GA (1) defeated Natale Waits/Phoenix, AZ, 6-1,6-4; Alli Baker/Raleigh, NC (4) defeated Preethi Mukundan/Folsom, CA (12), 6-3,7-6(6); Kristin Cargill/Atlanta, GA (3) defeated Erica Sauer/Somis, CA (9), 6-2,7-5; Su Hsieh/TAIWAN (16) defeated Riza Zalameca/Los Angeles, CA, 6-0,6-2
Consolation Finals-Janea Jackson (5) defeated Cindy Chu, 6-4,6-1

Boys' 12 Singles
Finals-Eric Roberson (3) defeated Sergy Vagramian (4), 6-1,7-5
Third Place Playoff-Jeremy Sonkin (13) defeated Andrew Eklov (9), 7-5,6-0
Semifinals-Sergy Vagramian (4) defeated Jeremy Sonkin (1), 6-3,6-3; Eric Roberson (3) defeated Andrew Eklov (9), 6-2,6-2
Quarterfinals-Jeremy Sonkin/Wheaton, IL (1) defeated Bradley Stein/Deerfield, IL, 6-1,6-4; Sergy Vagramiar/Glendale, CA (4) defeated Blake Boswell/Tulsa, OK, 6-2,6-1; Eric Roberson/Sacramento, CA (3) defeated Clancy Shields/Grand Junction, CO (5), 6-3,6-3; Andrew Eklou/Reno, NV (9) defeated Andrew Roth/Houston, TX (7), 6-4,6-2
Consolation Finals-Jeff Fitch defeated Stephanie Kusano (2), 6-3,6-2

Girls' 12 Singles
Finals-Malvina De La Canal (1) defeated Stephanie Kusano (2), 6-3,6-2
Third Place Playoff-Amber Harper (3) defeated Lauren Burton (9), 6-2,3-6,7-6(6)
Semifinals-Malvina De La Canal (1) defeated Amber Harper (3), 6-2,4-6,7-6(3)
Quarterfinals-Malvina De La Cana/Los Angeles, CA (1) defeated Shannon Brady/Torrance, CA, 6-2,6-2; Amber Harper/Tarzana, CA (3) defeated Tiffancy Lee/San Jose, CA (7), 6-1,6-3; Victoria Brymer/Apple Valley, CA defeated Alex Jurewitz/Rancho Palos Verdes, CA, 6-3,6-1; Stephanie Kusano/Houston, TX (2) defeated Yesenia De La Canal/Los Angeles, CA (5), 6-3,6-0
Consolation Finals-Charlotte Scatiffo defeated Katie Callaghan, 6-1,6-1


Return to:

CONTACT US

CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE