EDDIE HERR INTERNATIONAL JUNIOR CHAMPIONSHIPS
Bollettieri Sports Academy - Bradenton, Florida - December 1-6, 1998

Boys' 18
SINGLES
Finals-David Nalbandian (2) defeated Eric Prodon (13), 6-3,7-6(5)
Semifinals-Eric Prodon (13) defeated Guillermo Coria (3), 6-2,6-0; David Nalbandian (2) defeated Timo Nieminen, 6-2,6-0
Quarterfinals-Eric Prodon/FRANCE (13) defeated Karol Beck/SLOVAKIA, 6-4,3-6,6-4; Guillermo Coria/ARGENTINA (3) defeated Julien Benneteau/FRANCE, 7-5,7-6(2); Timo Nieminen/FINLAND defeated Chul-Dong Lee/KOREA, 7-5,6-7(8),6-3; David Nalbandian/ARGENTINA (2) defeated Stefan Wauters/Belgium (7), 6-2,6-3
DOUBLES
Finals-Guillermo Coria/David Nalbandian (2) defeated Ignacio Gonzalez King/Emilano Redondo(3), 6-1,6-2
Semifinals-Ignacio Gonzalez King/Emilano Redondi (3) defeated Mardy Fish/Robert Kowalczyk, 6-0,6-4; Guillermo Coria/David Nalbandian (2) defeated Sergei Samoseiko/Orest Tereschuk, 6-7(6),7-5,6-3
Quarterfinals-Mardy Fish/Robert Kowalczyk-USA defeated David Martin-USA/Jean-Julien Rojer-NETH ANTILLES (1), 0-1,retired/injured; Ignacio Gonzalez King/Emiliano Redondi-ARGENTINA (3) defeated Jacob Adaktusson-SWEDEN/Jarkko Nieminer-FINLAND (6), 7-6(4),6-2; Sergei Samoseiko-BELARUS/Orest Tereschuk-UKRAINE defeated Eric Prodon-FRANCE/Stefan Weeda-NETHERLANDS, 6-3,6-1; Guillermo Coria-ARGENTINA/David Nalbadian-ARGENTINA (2) defeated Frantisek Babej/Milosav Grolmus-SLOVAKIA (5), 6-3,6-4

18s MIXED DOUBLES
Finals-Amer Delic/Sanela Kunovac defeated Jenny Hopkins/Sebastian Libertino, 6-4,6-4
Semifinals-Jenny Hopkins/Sebastian Libertino over Monique Adamczak/Aleksandar Vlaski, withdrew; Amer Delic/Sanela Kunovac over Vukasin Jankovic/Ana Timotic, withdrew
Quarterfinals-Monique Adamczak-AUSTRALIA/Alexksandar Vlaski-YUGOSLOAVKIA defeated German Berkovich/Kristina Portnova-Russia, 7-6(4),6-3; Jenny Hopkins-USA/Sebastian Libertino-ARGENTINA defeated Jennifer Magley/Stephen Moros-USA, 4-6,6-4,6-4; Amer Delic-USA/Sanela Kunovac-BIH defeated Marek Blaskovic-SLOVAKIA/Amanda Johnson-USA, 6-4,6-3; Vukasin Jankovic/Ana Timotic-YUGOSLAVIA over Alex Bogomolov/Megan Bradley-USA, by default

Girls' 18
SINGLES
Finals-Virginie Razzano defeated Stanislava Hrozenska (13), 6-3,7-5
Semifinals-Virginie Razzano defeated Flavia Pennetta, 6-0,3-6,6-3; Stanislava Hrozenska (13) defeated Roberta Vinci, 6-2,6-1
Quarterfinals-Virginie Razzano/FRANCE defeated Nadejda Petrova/RUSSIA (1), 6-2,1-6,7-5; Flavia Pennetta/ITALY defeated Laura Bao/SWITZERLAND (16), 6-2,6-4; Stanislava Hrozenska/SLOVAKIA (13) defeated Laetitia Sanchez/FRANCE, 2-6,6-4,6-0; Roberta Vinci/ITALY defeated Erica Krauth/ARGENTINA (2), 6-3,7-5
Zsofia Gubacsi DOUBLES
Finals-Zsofia Gubacsi (pictured right)/Nadejda Petrova (3) defeated Kim Clijsters/Daniela Hatuchova (2), 3-6,6-4,6-3
Semifinals-Zsofia Gubacsi/Nadejda Petrova (3) defeated Clarissa Fernandez/Erica Krauth (1), 6-3,6-4; Kim Clijsters/Daniela Hatuchova (2) defeated Hillary Adams/Lauren Barnikow, 6-4,6-1
Quarterfinals-Clarissa Fernandez/Erica Krauth-ARGENTINA (1) defeated Nives Culum/Urska Juric-SLOVENIA, 6-4,6-3; Zsofia Gubacsi-HUNGARY/Nadejda Petrova-Russia (3) defeated Ansley Cargill-USA/Alesia Nikolaeva-BELARUS (5), 6-2,6-2; Hillary Adams/Lauren Barnikow-USA defeated Laura Bao-SWITZERLAND/Lindsay Dawaf-USA (4), 2-6,6-4,7-5; Kim Clijsters-BELARUS/Daniela Hantuchova-SLOVAKIA (2) defeated Laetitia Sanchez/Aurelie Vedy-FRANCE, 6-2,6-2

Boys' 16
SINGLES
Finals-Nicolas Mahut (3) defeated Cristian Villagran, 6-1,1-0 retired/injured
Semifinals-Nicolas Mahut (3) defeated Yevgeny Smirnov (14), 7-5,7-5; Cristian Villagran defeated Lee Childs, 2-6,6-0,6-4
Quarterfinals-Yevgeny Smirnov/RUSSIA (14) defeated James Nelson/GREAT BRITAIN (16), 2-6,6-4,6-3; Nicolas Mahut/FRANCE (3) defeated Sergey Pozdnev/RUSSIA (8), 6-3,6-2; Cristian Villagran/ARGENTINA defeated Dmitri Sitak/RUSSIA, 6-3,6-0; Lee Childs/GREAT BRITAIN (11) defeated Julien Cassaigne/FRANCE, 7-6(3),6-4
Steven Timu DOUBLES
Finals-Philip Gubenco/Stephan Timu (pictured left) defeated Aleksander Djuranovic/Kim Alexander Zimmerman, 6-1,6-4
Semifinals-Philip Gubenco/Stephen Timu defeated Mark Riddell/Alessandro Piccari, 4-6,7-6(3),6-2; Aleksander Djuranovic/Kim Alexander Zimmerman defeated Julien Cassaigne/Nicolas Renauand, 6-4,7-6(4)
Quarterfinals-Philip Gubenco/Stephan Timu-CANADA defeated Andrew Banks/Ben Riby-GREAT BRITAIN, 6-3,3-6,6-3; Mark Riddell-USA/Ratis Tukans-LATVIA defeated Ytai Abougzir-USA/Jonathan Medina-VENEZUELA, 7-6(5),6-7(4),7-6(5); Julien Cassaigne/Nicolas Renauand-FRANCE defeated Stephanie Bohli/Roman Valent-SWITZERLAND, 7-5,4-6,7-6(4); Aleksander Djuranovic/Kim Alexander Zimmerman-GERMANY defeated Jacobo Hernandez-MEXICO/Sergey Pozdnev-RUSSIA (2), 6-4,6-2

Ryan Russell

16s MIXED DOUBLES
Finals-Neyssa Etienne/Jacobo Hernandez defeated Lindsay Dawaf/Ryan Russell (pictured right), 6-3,6-3
Semifinals-Neyssa Etienne/Jacobo Hernandez defeated Shenay Perry/Daniel Pinchbeck, 6-2,6-2; Lindsay Dawaf/Ryan Russell defeated Raissa Gourevitch/Mikhail Kartachov, 5-7,6-2,7-5
Quarterfinals-Neyssa Etienne-HAITI/Jacober Hernandez-MEXICO defeated Roy Boutagy-CANADA/Eva Choe-USA, 6-1,6-1; Shenay Perry-USA/Daniel Pinchbeck-AUSTRALIA defeated Adam Kennedy-AUSTRALIA/Jesse Rocheford-USA, 6-4,6-2; Raissa Gourevitch/Mikhail Kartachov-RUSSIA defeated Saras Arasu-USA/Marco Beeler-SWITZERLAND, 6-1,6-0; Lindesey Dawaf-USA/Ryan Russell-JAMAICA defeated Jason Engelhardt-NETHERLANDS/Richele Le Saldo-BARBADOS, 6-2,6-1

Girls' 16
SINGLES
Finals-Chloe Carlotti (11) defeated Boyana Peric (6), 6-2,6-1
Semifinals-Chloe Carlotti (11) defeated Melinda Czink, 6-3,6-2; Boyana Peric (6) defeated Bettina Pirker, 1-6,6-4,6-3
Quarterfinals-Chloe Carlotti/FRANCE (11) defeated Mhairi Brown/GREAT BRITAIN, 6-2,6-1; Melinda Czink/HUNGARY defeated Rui-Jing Wong/SIN, 6-3,7-5; Boyana Peric/CANADA (6) defeated Heidi Farr/GREAT BRITAIN, 6-0,7-5; Bettina Pirker/AUSTRIA defeated Elina Bairos/USA (16), 6-1,2-6,6-3
DOUBLES
Finals-Neyssa Etienne/Zerene Reyes (5) defeated Eugenia Chialvo/Gisela Dulko, 6-3,6-4
Semifinals-Neyssa Etienne/Zerene Reyes (5) defeated Elizabeth Proctor/Aimee Smith, 6-3,6-2; Eugenia Chialvo/Gisela Dulko defeated Yulia Beygelziner/Yulia Mirna (2), 4-6,6-4,6-0
Quarterfinals-Neyssa Etienne-HAITI/Zerene Reyes-MEXICO (5) defeated Sanja Jukic-YUGOSLAVIA/Boyana Peric-CANADA, 6-3,6-3; Elizabeth Proctor/Aimee Smith-USA over Julia Smith/Kathy Vymetal-GREAT BRITAIN, retired/injured; Eugenia Chialvo/Gisela Dulko-ARGENTINA defeated Raissa Gourevitch-Russia/Lourdes Lopez-MEXICO, 6-4,6-3; Yulia Beygelziner/Yulia Mirna-UKRAINE (2) defeated Chloe Carlotti/Virginie Pichet-FRANCE (6), 6-3,6-4

Boys' 14
SINGLES
Finals-Ivan Stelko (3) defeated Christian Johansson, 6-2,6-3
Semifinals-Ivan Steiko (3) defeated Dori Sadovnik (7), 6-0,6-4; Christian Johansson defeated Adam Chadaj (9), 6-0,6-2
Quarterfinals-Dori Sadovnik/ISRAEL (7) defeated Josh Cohen/USA (15), 7-6(6),6-2; Ivan Stelko/CROATIA (3) defeated Todd Reid/AUSTRALIA, 6-4,6-2; Christian Johansson/SWEDEN defeated Juan Monaco/ARGENTINA (6), 6-4,6-2; Adam Chadaj/POLAND (9) defeated Josip Rupena/CHILE, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals-Chris Kwon/Todd Reid defeated Mikhail Kartachov/Sergei Leoniouk, 6-4,1-6,6-2
Semifinals-Chris Kwon/Todd Reid defeated Christian Johansson/Henrik Lilja, 6-3,6-1; Mikhail Kartachov/Sergei Leoniouk defeated Nicholas Crawley/Robert Searle, 7-5,6-3
Quarterfinals-Chris Kwon-USA/Todd Reid-AUSTRALIA defeated Lester Cook/Steven Laio-USA, 6-2,6-0; Christian Johansson/Henrik Lilja-SWEDEN defeated Farukh Dustov/Murat Inoyatov-UZB, 7-5,6-3; Nicholas Crowley/Robert Searle-GREAT BRITAIN defeated Carlos De La Rena/Sebastian Salas-MEXICO, 6-3,6-3; Mikhail Kartachov-RUSSIA/Sergei Leoniovk-BELARUS over Craig Evans/Tom Pocock-GREAT BRITAIN (2), retired/injured

14s MIXED DOUBLES
http://www.clgandjrtennis.com/ Finals-Bethanie Mattek/Todd Reid defeated Salome Devide/Sukhwa Young, 6-1,6-2
Semifinals-Salome Devide/Sukhwa Young defeated Dillon Brozyna/Maria Sharapova, 6-2,7-5; Bethanie Mattek/Todd Reid defeated Chris Kwon/Nicole Pitts, 4-6,6-0,6-3
Quarterfinals-Dillon Brozyna-USA/Maria Sharapova-RUSSIA defeated Jirou Nakajima-USA/Caroline Neves-BRAZIL, 7-6(5),6-4; Salome Devidze-GEORGIA/Sukhwa Young-USA defeated Anne Perez-THAILAND/Daniel Yoo-PRK, 6-1,6-0; Chris Kwon/Nicole Pitts-USA defeated Dominique Van Boekel-NETHERLANDS/Francois Van der Merwe-SOUTH AFRICA, 6-4,7-6(5); Bethanie Mattek-USA/Todd Reid-AUSTRALIA defeated Laura Ahmes/Hyungkwon Kim-USA, 6-2,6-1

Girls' 14
SINGLES
Finals-Katrina Bandere (3) defeated Melissa Torres (6), 6-1,7-5
Semifinals-Katrina Bandere (3) defeated Barbora Strycova (7), 6-0,6-1; Melissa Torres (6) defeated Rommy Farah, 6-2,6-3
Quarterfinals-Barbora Strycova/CZECHOSLOVAKIA (7) defeated Yael Glitstein/ISRAEL, 6-2,6-0; Katrina Bandere/LATVIA (3) defeated Maria J. Lopez/MEXICO, 6-3,6-4; Rommy Farah/COLUMBIA defeated Maria Rehkova/BULGARIA (4), 3-6,6-2,7-5; Melissa Torres/MEXICO (6) defeated Jelena Jankovic/YUGOSLAVIA, 3-6,6-3,6-3
DOUBLES
Finals-Dominika Dieskova/Barbora Strycova (2) defeated Salome Devidze/Maria Lopez, 7-5,7-5
Semifinals-Salome Devidze/Maria Lopez defeated Katrina Bandere/Maria Renkova (1), 6-2,6-4; Dominika Dieskova/Barbora Strycova (2) defeated Yael Glitstein/Tetiana Luzhanska, 6-7(3),6-2,6-2
Quarterfinals-Katrina Bandere-LATVIA/Maria Renkova-BULGARIA (1) defeated Maria Argeri/Jorgelina Barrera-ARGENTINA, 2-6,6-3,7-6(1); Salome Devidze-GEORGIA/Maria J. Lopez-MEXICO defeated Tanner Cochran/Ashley Harkleroad-USA (3), 2-6,6-3,7-6(6); Yael Glitstein/Tetiana Luzhanska-ISRAEL (4) defeated Daniela Casanova/Virginie Oulevay-SWITZERLAND, 6-3,5-7,6-3; Dominika Dieskova-SWITZERLAND/Barbora Strycova-CZECHOSLOVAKIA (2) defeated Anna Hawkins/Sarah Wright-GREAT BRITAIN, 7-5,6-4


In Association with Amazon.com

Return to:

CONTACT US