2005 ITA AWARDS
NCAA Division I - Regional


MEN

Wilson/ITA National Coach of the Year
Northeast-Jay Harris, Brown
Mideast-Brian Boland, Virginia
Southeast-Andy Jackson, Florida
& Sylvain Guichard, Mississippi State
Midwest-Bill Richards, Ball State
Central-James Wadley, Oklahoma State
South Central-Matt Knoll, Baylor
Mountain-Mike Phillips, Montana State
West-Matt Anger, Washington

ITA National Assistant Coach of the Year
Northeast-Matt Shaine, Brown
Mideast-Don Johnson, North Carolina
Southeast-Michael Metz, Mississippi State
Midwest-Marc Wurtzman, Ohio State
Central-Kris Miller, Oklahoma
South Central-Rob Cheyne, Baylor
Mountain-Loren Dils, New Mexico
West-Per Nilsson, Pepperdine

Ted A. Farnsworth/ITA National
Senior Player of the Year

Northeast-Jonathan Chu, Harvard
Mideast-Nathan Thompson, Clemson
Southeast-Jesse Witten, Kentucky
Midwest-Avery Ticer, Minnesota
Central-Boris Kuharic, Oklahoma State
South Central-Benedikt Dorsch, Baylor
Mountain-Henner Nehles, UNLV
West-Sam Warburg, Stanford

ITA National Rookie of the Year
Northeast-Ashwin Kumar, Harvard
Mideast-Somdev Dewarman, Virginia
Southeast-Greg Ouelette, Florida
Midwest-Kevin Anderson, Illinois
Central-Will Gray, Tulsa
South Central-Lars Poerschke, Baylor
Mountain-Luke Shields, Boise State
West-Benjamin Kohlloeffel, UCLA

ITA/Rafael Osuna Sportsmanship Award Nominees
Northeast-Andrew Lieu, Princeton
Central-Adrians Zguns, Arkansas
South Central-Benjamin Becker, Baylor
West-Sven Swinnen, Oregon

ITA National Player to Watch
Northeast-Mark Barry, Penn State
Mideast-Doug Stewart, Virginia
Southeast-John Isner, Georgia
Midwest-Devin Mullings, Ohio State
Central-Marek Velicka, Oklahoma
South Central-Jerry Makowski, Texas A&M
Mountain-Marko Bundalo, Colorado
West-Conor Niland, California

ITA/Arthur Ashe Sportsmanship Award
Northeast-Mario Arce, St. Bonaventure
Mideast-Mat Cloer, Florida State
Southeast-Hamid Mirzadeh, Florida
Midwest-Brent D'Amico, Notre Dame
Central-Tommy Garrison, Oklahoma
South Central-Robert Searle, Rice
Mountain-Beck Roghaar, Boise State
West-Patrick Briaud, California

John Van Nostrand Memorial Award Nominees
Northeast-Adil Shamasdin, Brown
Mideast-Izak van der Merwe, Old Dominion
Southeast-Catalin Gard, Mississippi
Midwest-Avery Ticer, Minnesota
Central-Mark Van Elden, Oklahoma State
South Central-Benedickt Dorsch, Baylor
West-Alex Vlaski, Washington

 
WOMEN

Wilson/ITA National Coach of the Year
East-John Mercer, Marshall
Southeast-Mark Guilbeau, Kentucky
South-Bryan Shelton, Georgia Tech
Midwest-Claire Pollard, Northwestern
Central-Craig Manning, BYU
Southwest-Dave Borelli, TCU
Northwest-Nils Schyllander, Oregon
West-Richard Gallien, Southern California

ITA National Assistant Coach of the Year
East-Stephanie Nickitas, Harvard
Southeast-Carlos Drada, Kentucky
South-Nannie de Villiers, Georgia Tech
Midwest-Leigh Weinraub, Northwestern
Central-Roy Canada, New Mexico
Southwest-Rebekah Rhodes, Baylor
Northwest-Frankie Brennan, STanford
West-Paul Reber, Arizona State

ITA National Senior Player of the Year
East-Courtney Bergman, Harvard
Southeast-Julie Coin, Clemson
South-Megan Bradley, Miami
Midwest-Cynthya Goulet, Illinois
Central-Gitte Osermann, Nebraska
Southwest-Story Tweedie-Yates, TCU
Northwest-Dea Sumantri, Washington
West-Dianne Hollands, Arizona

ITA National Rookie of the Year
East-Megan Moulton-Levy, Willaim & Mary
Southeast-Tarkaa Bertrand, Vanderbilt
South-Kristi Miller, Georgia Tech
Midwest-Audra Cohen, Northwestern
Central-Iryna Tkachenko, Oklahoma State
Southwest-Zuzanna Zemenova, Baylor
Northwest-Suzi Babos, California
West-Nicole Leimbach, Southern California

ITA National Player to Watch
East-Ramona But, Maryland
Southeast-Amanda Fish, Vanderbilt
South-Robin Stephenson, Alabama
Midwest-Alexis Prousis, Northwestern
Central-Maja Kovacek, New Mexico
Southwest-Helena Besovic, TCU
Northwest-Suzi Babos, California
West-Lindsey Nelson, Southern California

ITA/Arthur Ashe Sportsmanship Award
East-Ashley Kroh, Marhsall
Southeast-Aniela Mojzis, North Carolina
South-Mihaela Moldovan, Florida State
Midwest-Cynthya Goulet, Illinois
Central-Suzanna Maksovik, Denver
Southwest-Blair DiSesa, Rice
Northwest-Alice Barnes, Stanford
West-Anna Bentzer, California-Irvine

ITA Cissy Leary Sportsmanship Award
East-Lille Nzudie, Marshall
Southeast-Kendall Cline, North Carolina
South-Natalie McElveen, Alabama
Midwest-Cristelle Grier, Northwestern
Central-Kendra Standemo, Colorado
Southwest-Katie Ruckert, Texas-Austin
Northwest-Davina Mendiburu, Oregon
West-Indra Erichsen, San Diego State

 
Return to 2005 ITA Award Directory
 

2004 NCAA DIVISION I AWARDS

2003 NCAA DIVISION I AWARDS

2002 NCAA DIVISION I AWARDS

2001 NCAA DIVISION I AWARDS

2000 NCAA DIVISION I AWARDS

1999 NCAA DIVISION I AWARDS

1998 NCAA DIVISION I AWARDS


Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print















Venus & Serena




TENNIS BOOKSTORE
































Central Ohio Grand Prix Tennis









Return to:
College And Junior
Tennis Homepage