ITA/WINGPSAN.COM
NCAA DIVISION II REGIONAL RANKINGS

June 1, 2001 - Final
Women's Singles

EAST
1. Ana Skafar, LMC
2. Deniz Emre, LMC
3. Lesley Murray, Tusculum
4. Lauren Witmer, Millersville
5. Brandi Nottingham, Queens (NC)
6. Rachel Key, PC
7. Ana Carias, Newberry
8. Erin Bartsch, Bloomsburg
9. Tara Elkin, West Liberty
10. Ella Reilly, Slippery Rock
11. Gina Ayala, Catawba
12. Katy Judah, Wingate
13. Kelly Kulp, Shippenburg
14. Beth Fulton, Bloomsburg
15. Heather Miller, Millersville
16. Nona Wagh, Pfeiffer
17. Sunny Armstrong, PC
18. Liza-Mari Olivier, Mars Hill
19. Allison Abell, Wingate
20. Katie Cabana, Carson-Newman
SOUTH
1. Anzela Zguna, Rollins
2. Zsofia Golopencza, AASU
3. Monika Mastalirova, Lynn
4. Victoria Courmes, Barry
5. Julia Roudkovskaya, GCSU
6. Julia Hartner, North Florida
7. Michaela Kratochvilova, AASU
8. Andrea Petrisor, West Florida
9. Anna Maria Atamaniuk, Francis Marion
10. Lilia Biktyakova, GCSU
11. Tania Kovatchka, West Florida
12. Jeanne Van der Merwe, Delta State
13. Alexandra Costa Corral, Florida Southern
14. Marie Barbier, Lynn
15. Barbara Van der Gugten, Ouachita Baptist
16. Maria Lopez, Barry
17. Carla Prieto, Rollins
18. Marketa Langerova, Lynn
19. Elena Torres, North Alabama
20. Aparna Sreenivasan, Valdosta St
21. claudia Schiffczyk, North Florida
22. Brenda Magnetti, Ouachita Baptist
23. Karin Jensen, Valdosta St
24. Gabriele Masiliunaite, Kennesaw St
25. Jackeline Nieto, CCSU
26. Bojana Miladinovic, Barry
27. Vanessa Caddick, Rollins
28. Sabine Krawietz, West Florida
29. Claire Hall, Florida Southern
30. Nathalia Collantes, CCSU
MIDWEST
1. Maite Vila, NSU
2. Layla Turner, ENM
3. Daniella Ivana, USCU
4. Lisa Naugebauer, NU
5. Jennifer Garvey, FSU
6. Evelina Akkers, NE
7. Sarah Taweel, Abilene Christian
8. Marissa Moment, Washburn
9. Rosa Tapia, NWMSU
10. Leah Ticer, ACU
11. Dar'ya Cernova, Lincoln
12. Marlina Enchova, UCO
13. Barb Jilkova, FSU
14. Jan Ikeda, Northern Colorado
15. Ana Vara Vora, Cameron
16. Vesselina Jeliazkova, NMU
17. Brooke Gray, Midwestern St
18. Eva Mineva, NU
19. Becky Clanton, Grand Valley
20. Kristin Koopman, NMU
21. Katarina Djuric, NSU
22. Stato, UNC
23. Aisha Butt, Washburn
24. Maria Carlsson, Cameron
25. Sheryl Posch, Missouri Southern
26. Lacey Johnson, ACU
27. Anastasia Schevchenko, Lincoln
28. Julie Posch, Missouri Southern
29. Olesya Pasamanova, TS
30. Lina Benechevroun, Drury
WEST
1. Petra Gaspar, BYU-Hawaii
2. Tagifano So'onalole, BYU-Hawaii
3. Tomoko Sukegawa, BYU-Hawaii
4. Krisztina Tamas, CSU-Bakersfield
5. Tamara Encina, CSU-Los Angeles
6. Lisa Bloome, Hawaii-Pacific
7. Jill Howard, UC Davis
8. Ashley O'Neil, UC San Diego
9. Kellie Taguchi, BYU-Hawaii
10. Fleurette Miranti, Hawaii-Pacific
11. Amy Sun, BYU-Hawaii
12. Loni Matsunaga, Hawaii-Pacific
13. Nathalia Jung, Hawaii-Hilo
14. Emesse Habi, CSU-Bakersfield
15. Christina Klokinis, Grand Canyon
16. Christine Liwanpo, Grand Canyon
17. Marie Pung, CSU-Bakersfield
18. Britni Webb, UC Davis
19. Lyndsey Tadlock, UC San Diego
20. Michelle Jovez, Sonoma St
21. Shawna Barasch, UC Davis
22. Melissa Liao, UC San Diego
23. Kristina Jansen, UC San Diego
24. Robyn Jaeger, Grand Canyon
25. Tina Cseuz, UC Davis

Back To NCAA Division II Final Ranking List


As Seen On TV

Get Your Free
College And Junior Tennis Email!

Return to:
College And Junior Tennis


Shop here!