OMNI HOTELS
NCAA DIVISION III RANKINGS

2003 Final
Men's Regional Singles


Northeast
1. Evan Tindell, MIT
2. Vitaliy Pereverzev, MIT
3. Colin Joyner, Bowdoin
4. William Boe-Wiegard, Bates
5. Justin Ingoglia, Middlebury
6. Nathan Edmunds, Middlebury
7. Macafee Burke, Bowdoin
8. Marc Hill, CNJ
9. Dan Murray, Williams
10. Avanash Reddy, Rochester
11. Richard Lawrence, Trinity
12. Russell Cloder, Skidmore
13. Rifat Perahya, Tufts
14. Andrew Kolesnikov, MIT
15. John Haywood, Williams
16. David Ruttenberg, Tufts
17. Alex Wong, Wesleyan
18. Peter Pine, Hobart
19. Brian Waldron, Middlebury
20. Nick MacLean, Bowdoin
21. Jeff Kivitz, Williams
22. Mike Thompson, NYU
23. Johnny Hart, Trinity
24. Matt Urbanett, Salve Regina
25. Scott Korjlan, Coast Guard

Atlantic South
1. Peter Taylor Washington
2. Mark Odgers, Emory
3. Connor Smith, Mary Washington
4. Tyson Ramsay, Emory
5. Jason Abraham, Univ of the South
6. Andy Campbell, Rhodes
7. Paul McClure, Washington & Lee
8. Nick Peel, Salisbury
9. Vellu Antilla, Averett
10. Sebastian Stanescu, Piedmont
11. Mikko Hermans, Averett
12. Kevin Loden, Mary Washington
13. Drew Brooks, Mississippi
14. Adam Hunter, Methodist
15. Frank Visciano, Swarthmore
16. Brad Jaffe, Emory
17. Scott Mayberry, Salisbury
18. Austin Kim, Washington & Lee
19. Lou Blanchette, Washington
20. Eddy Blanton, Rhodes
21. Valentin Sigartu, Piedmont
22. Kevin Alford, Johns Hopkins
23. Paul Bristow, Mary Washington
24. Asfand Farouk, Washington
25. Alex Jacobs, Emory

Central
1. Kevin Whipple, GAC
2. Eric Butorac, GAC
3. Nick Barnes, Coe
4. Neil Kenner, Washington U
5. Marshall Kuresan, DePauw
6. Brian Alvo, Washington U
7. Ben Crandall, Principia
8. Casey Claggett, Wittenberg
9. Nick Frank, Coe
10. Mike Herrick, Kenyon
11. Nilesh Saldanha, Wooster
12. Dane Schmidgall, Carthage
13. Aaron Schacterle, Wheaton
14. Michael Malvitz, Kalamazoo
15. Dan Mann, Hope
16. Jamie Frankel, Oberlin
17. Mike Solum, St. Johns
18. Nadar Khreish, UW-LaCrosse
19. Joe Freeman, Kenyon
20. Brian Meilton, ONU
21. Borko Tesic, Kenyon
22. Max Schlather, Washington Univ
23. Mike Walz, IWU
24. Jared Goerlitz, Ripon
25. Phil Williams, Coe

West
1. Amir Marandy, Cal Lutheran
2. Brian Casey, UC-Santa Cruz
3. Ivan Yeh, Claremont-M-S
4. David Frankel, Pomona-Pitzer
5. Brian Murphy, Redlands
6. John Cham-a-Koon, Claremont-M-S
7. J.R. Hall, Pomona-Pitzer
8. Kevin Casey, UC-Santa Cruz
9. Rob Condiotty, Redlands
10. Ryan Scott, Trinity (TX)
11. Mitch Aston, Hardin Simmons
12. Arif Hasan, California Lutheran
13. Zach Meyers, Claremont-M-S
14. Stephon Parker, Trinity (TX)
15. Adam Rubenstein, Trinity (TX)
16. Reid Wiggins, Pacific Lutheran
17. JD Pritchard, Hendrix
18. Trevor Gamble, Whitman
19. Alex Martin, Linfield
20. Jordan Taillon, Trinity (TX)
21. Shane Templeman, UCSC
22. Marco Bravo, Redlands
23. Sean Fifield, Trinity (TX)
24. Samir Vora, Pomona-Pitzer
25. Quoc Ly, CLU
 

Back To NCAA Division III Final Ranking List




College Tennis Camps For Teens




CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE






Central Ohio Grand Prix Tennis











Tennis Job Line International Tennis Employment Service





Go Tennis
It's Tennis On The Net






Return to:
College And Junior
Tennis Homepage