ITA REGIONAL CHAMPIONSHIPS

MEN'S WOMEN'S
Eastern
SINGLES
Finals-Adam Marchetti (6) over Kunj Majmudar (3) by default
Semifinals-Kunj Majmudar (1) defeated Aaron Marchetti, 4-6,6-2,6-4; Adam Marchetti (4) defeated Kyle Kliegerman, 7-6(3),6-4
Quarterfinals-Aaron Marchetti/Virginia Tech (1) defeated Niles Oggesen/Virginia Tech, 6-3,6-2; Kunj Majmudar/Harvard (3) defeated Erik Scharf/St. Johns, 6-3,7-6(4); Kyle Kliegerman/Princeton defeated John Doran/Harvard (8), 6-3,2-6,7-6(4); Adam Marchetti/Virginia Tech (6) defeated Jon Beardsley/Yale, 6-1,7-5
DOUBLES
Finals-Scott Clark/Mike Passarella (8) defeated Eric Meditz/Marc Dorfman (7), 7-5,6-3
Semifinals-Scott Clark/Mike Passarella (8) defeated Ahn Ahn Liu/Patrick Sweeney, 6-4,6-4; Eric Meditz/Marc Dorfman (7) defeated Kyle Klierman/Kevin Woo, 7-6(5),2-6,6-2
Quarterfinals-Scott Clark/Mike Passarella-Harvard (8) defeated Aaron Marchetti/Adam Marchetti-Virginia Tech, 5-7,7-5,7-5; Ahn Ahn Liu/Patrick Sweeney-Princeton defeated Phil Cheung/Chris Wolfe-Browne, 6-1,6-2; Kyle Kliegerman/Kevin Woo-Princeton (6) defeated Erik Schard/Jaideep Shetty-St. Johns, 6-3,3-6,6-3; Eric Meditz/Marc Dorfman-Penn State (7) defeated Pero Pivicevic/Krishane Pillay-Temple, 6-3,6-7(4),6-3
Southwest
SINGLES
Finals-Tara Reid defeated Sarah Borwell, 7-6,6-4
Semifinals-Sarah Borwell defeated Anna Monhartova, 6-4,6-2; Tara Reid defeated Elle Lewis, 6-2,6-2
Quarterfinals-Sarah Borwell/Houston defeated Ana Mores/LSU, 7-6,6-2; Anna Monhartova/Tulane defeated Lucie Dvorakova/TCU, 6-4,7-6; Tara Reid/Arkansas defeated Katjakovac/Baylor, 6-4,6-4; Elle Lewis/Rice defeated Janet Walker/Texas, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Faucher/Forney defeated Gates/Masongsong, 6-1,7-6
Semifinals-Faucher/Forney defeated Garcia/Ostling, 6-2,7-5; Gates/Masongsong defeated Ho/Reid, 4-6,7-5,6-3
Quarterfinals-Faucher/Forney-Texas defeated Borwell/Seliovnina-Houston, 3-6,6-1,6-2; Garcia/Ostling-Arkansas over Berendt/Walker-Texas by default; Gates/Masongsong-Texas over Dingwall/Nedorostova-Texas A&M by default; Ho/Reid-Arkansas defeated Marikova/Solcova-Houston, 5-7,6-3,6-4
South Atlantic
SINGLES
Finals-Ramsey Smith (5-8) defeated Myles Clouston, 7-6,6-2
Semifinals-Ramsey Smith-Duke (5-8) defeated Myles Clouston-Wake Forest, 7-6,6-2; Brian Vahaly-Virginia defeated Doug Root-Duke, 3-6,6-1,6-1
DOUBLES
Finals-Jourdan/Legat (4) defeated Root/Wile (2), 6-7,6-3,6-4
Semifinals-Jourdan/Legat (4) defeated Smith/Pedroso (5-8), 7-5,4-6,6-3; Root/Wile (2) over Alesson/Gamboa by default
Quarterfinals-Smith/Pedroso (5-8) defeated Bracone/Thomas, 6-1,6-1; Jourdan/Legat (4) defeated Vahaley/Winter, 6-2,3-6,6-1; Akesson/Gamboa defeated Jackson/Desai, 6-4,6-4; Root/Wile (2) defeated Cheatwood/Grass, 6-2,6-2
Northwest
SINGLES
Finals-Anita Kurimay defeated Karoline Borgersen (8), 6-4,6-2
Semifinals-Karoline Borgersen (8) defeated Kristina Kraszewski (4), 6-3,7-6(9); Anita Kurimay (13) defeated Marissa Irvin, 6-4,6-7(6),6-4
Quarterfinals-Karoline Borgersen/Cal (8) defeated Gabriela Lastra/Stanford, 6-4,6-1; Kristina Krasweski/Washington (4) defeated Amy Jensen-Cal (9), 6-4,6-2; Anita Kurimay/Cal (13) defeated Keiko Tokuda/Stanford, 6-2,7-6(0); Marissa Irvin/Stanford (2) defeated Jennifer Heiser/Stanford (11), 6-2,7-6(2)
DOUBLES
Finals-Amanda Augustus/Amy Jensen (1) defeated Anita Kurimay/Claire Curran (2), 6-1,6-1
Semifinals-Amanda Augustus/Amy Jensen (1) defeated Kristina Kraszewski/Ilona Kordonskaya (3), 8-2; Anita Kurimay/Claire Curran (2) defeated Francesca La'O/Erika Mayes, 8-1
Quarterfinals-Amanda Augustus/Amy Jensen-Cal (1) defeated Jennifer Heiser/Keiko Tokuda-Stanford, 8-2; Kristina Kraszewski/ilona Kordonskaya-Washington (3) defeated Karoline Borgersen/Jenny Lee-Cal (5), 8-2; Francesca La'O/Ericka Mayes-Cal defeated Peggy Wu/Zuzana Stunova-Washington (6), 8-3; Anita Kurimay/Claire Curran-Cal (2) defeated Jennifer Svanfeldt/Zeta Wagner-Washington, 8-0
Southern
SINGLES
Finals-Peter Handoyo defeated Jeff Morrison, 7-6(1),6-4
Semifinals-Jeff Morrison defeated Mark Parsons, 4-6,7-6(4),6-2; Peter Handoyo defeated Martin Woisetschlaeger, 6-4,6-4
Quarterfinals-Mark Parsons/UT defeated Conrad Hurter/MSU, 7-6(8),6-2; Jefrf Morrison/UF defeated Chad Carlson/UGA, 6-3,6-3; Martin Woisetschlaeger/UAB defeated Adam Seri/UGA, 7-6(3),6-4; Peter Handoyo/TU defeated Marco Baron/MSU, 1-6,7-5,6-1
DOUBLES
Finals-Ariel Rivero/Francisco Rodriguez defeated Nick Brochu/Karl Lindberg, 6-4,6-2
Semifinals-Rivero/Rodriguez defeated Healey/Hurter, 9-7; Brochu/Lindberg defeated Lang/Parott, 8-3
Quarterfinals-Healey/Hurter-MSU defeated McInerney/Reynolds-USA, 8-4; Rivero/Rodriguez-UA defeated Carlson/Corrales-UGA, 9-8(5); Lang/Parrott-UGA defeated Hur/O'Neal-UF, 8-4; Brochu/Lindberg-GA St defeated Baron/Nicolas-MSU, 8-5
Midwest
SINGLES
Finals-Ana Fernandez (9-16) defeated Danielle Lund (9-16), 7-6,6-4
Semifinals-Ana Fernandez (9-16) defeated Simone Kung, 6-3,6-3; Danielle Lund (9-16) defeated Becky Varnum, 7-5,5-7,7-5
Quarterfinals-Ana Fernandez/Marquette (9-16) defeated Nora Sauska/Minnesota (9-16), 3-6,6-4,6-0; Simone Kung/Illinois defeated Barbara Urbanska/Wisconsin (3), 6-3,6-2; Danielle Lund/Michigan (9-16), 0-6,6-3,6-3; Becky Varnum/Notre Dame defeated Jean Kansuthi/East Michigan, 6-1,6-7,6-1
DOUBLES
Finals-Fernandez/Penalvo (1) defeated Dascoli/Harris (2), 6-0,6-3
Semifinals-Fernandez/Penalvo (1) defeated Nathan/Urbanska (4), 6-2,6-1; Dascoli/Harris (2) defeated Dasso/Hall, 6-4,6-3
Quarterfinals-Fernandez/Penalvo-Marquette (1) defeated Green/Scaringe-Notre Dame, 6-2,6-1; Nathan/Urbanska-Wisconsin (4) defeated Vaughan/Zalinski-Notre Dame, 6-2,6-1; Dasso/Hall-Notre Dame (3) defeated Duhme/Kansuth-East Michigan (5-8), 6-4,6-0; Dascoli/Harris-Ohio State (2) defeated Hrdinova/Simonsen-Minnesota, 6-4,6-2
Southern California
SINGLES
Finals-Kelly Gullett (8) defeated Gustavo Marcaccio (1), 7-6(2), ret.
Semifinals-Gustavio Marcaccio (1) defeated Zach Fleishman (6), 3-6,7-6(3),7-6(9); Kelly Gullett (8) defeated Andrew Park (5), 6-3,7-6(9)
DOUBLES
Finals-Kelly Gullett/John Hui (2) defeated Ed Carter/Jeff Williams (1), 7-6(2),6-2
Semifinals-Ed Carter/Jeff Williams (1) defeated Chris Chung/Chris Ma, 3-6,6-3,6-4; Kelly Gullett/John Hui (2) defeated Roman Kukai/Ryan Moore, 6-4,6-2
Quarterfinals-Ed Carter/Jeff Williams-ASU (1) defeated Marcin Kosakowski/Simon Shen-UCSB, 6-1,4-6,6-1; Chris Chung/Chris Ma-UCI defeated German Maldonado/Rudy Rodriguez-USD (3), 6-4,4-6,7-5; Romen Kukal/Ryan Moore-USC defeated Sebastien Graeff/Anthony Ross-Pepperdine, 6-3,6-7(0),6-2; Kelly Gullett/John Hui-Pepperdine (2) defeated Jong Min Lee/Xavier Luscan-UCLA, 7-5,6-2
Southeastern
SINGLES
Finals-Mariel Verban (2) defeated Karen Goldstein (6), 6-0,3-6,6-2
Semifinals-Mariel Verban (2) defeated Massoumeh Emami (3), 7-5,7-6(4); Karen Goldstein (4) defeated Christy Sigurski, 6-2,2-6,6-1
Quarterfinals-Karen Goldstein/Duke (6) defeated Megan Miller/Duke (1), 2-6,7-6(6),6-4; Mariel Verban-Wake Forest (2) defeated Celine Regnier-USC (8), 4-6,6-2,6-1; Massoumeh Emami-UK (3) defeated Janet Bergman-Wake Forest, 7-5,7-6(4); Christy Sigurski-UK defeated Kristin Sanderson-Duke (4), 7-6(3),6-3
DOUBLES
Finals-Sell/Miller (3) defeated Sigursky/Skeen, 6-3,6-3
Semifinals-Sell/Miller-Duke (3) defeated Parks/Wiski-UT, 6-2,6-2; Skeen/Sigurski-UK (4) defeated Regnier/Eichelberger-USC (2), 7-6,2-6,6-3
Mid-American
SINGLES
Winner-Luis Uribe/Kansas
DOUBLES
Winner-Luis Uribe/Ed Dus-Kansas
Central
Colorado over Utah, 5-1
No doubles or individual play
Southwestern
SINGLES
Winner-Shuon Madden/Texas A&M
DOUBLES
Winner-Shuon Madden/Dumitru Caradima-Texas A&M
 
Western
SINGLES
Winner-Alex Waske/San Diego State
DOUBLES
Winner-Ben Coates/Phil Rodrigue-Utah
 
Northern California
SINGLES
Winner-K.J. Hippensteel/Stanford
DOUBLES
Winner-K.J. Hippensteel/Ryan Wolters-Stanford
Eastern
SINGLES
Finals-Carolijn van Rossum (7) defeated Saranga Sanakkara (5), 6-3,6-7(4),6-3
Semifinals-Saranga Sanakkara (5) defeated Cynthia Tow (4), 2-6,6-2,6-2; Carolijn van Rossum (7) defeated Teri Ann Toro (13), 6-3,6-2
Quarterfinals-Saranga Sanakkara/Brown (5) defeated Meg Griffin/Maryland (1), 6-2,6-1; Cynthia Tow/Boston (4) defeated Delphine Troch-William & Mary (6), 7-5,6-3; Tari Ann Toro-William & Mary (13) defeated Lorraine Bittles-Maryland (8), 6-1,6-2; Carolijn van Rossum/William & Mary (7) defeated Amy O'Donnell-UVA, 6-3,0-6,6-3
DOUBLES
Finals-Dalphine Troch/Carolijn van Rossum defeated Martina Nedelkova/Myla Teterina, 3-6,6-1,6-4
Semifinals-Nedekova/Teterina defeated Traggaris/Toro (4), 6-4,7-6(9); Troch/van Rossum defeated Farr/Patterson (3), 6-4,5-7,6-3
Quarterfinals-Nedelkova/Teterina defeated Hawley/Cascarilla, 8-6; Traggaris/Toro (4) defeated Puppo/Dalton (6), 8-3; Farr/Patterson (3) defeated O'Donnell/Weaver, 8-4; Troch/van Rossum defeated Pozzi/Pardi, 9-7
Midwestern
SINGLES
Finals-Tom Chicoine/Minnesota (2) defeated Oliver Freelove/Illinois (3), 6-7(6),7-6(3),6-3
DOUBLES
Finals-Francisco Trinidad/Ken Kigongo-Michigan State (12) defeated Martin Beglsson/Doug Bohaboy-Northwestern (9), 6-3,3-6,6-3

Southern
SINGLES
Finals-Baili Camino over Stephanie Nickitas by default
Semifinals-Stephanie Nickitas defeated Stephanie Hazlett, 6-4,6-4; Baili Camino defeated Marissa Catlin, 2-6,6-4,6-1
Quarterfinals-Stephanie Hazlett/Florida defeated Agnes Muzamel/Mississippi, 6-3,4-6,6-3; Stephanie Nickitas/Florida defeated Vanessa Castellano/Georgia, 6-4,5-7,6-1; Marissa Catlin/Georgia defeated Whitney Laiho/Florida, 6-4,1-6,6-1; Baili Camino/Florida defeated Celeste Frey/Mississippi, 6-4,6-2
DOUBLES
Finals-Jessica Lehnoff/Stephanie Nickitas defeated Martina Ondrejkova/Iva Puflerova, 8-3
Semifinals-Jessica Lehnoff/Stephanie Nickitas defeated Courtenay Chapman/Agnes Muzamel, 8-0; Martina Ondrejkova/Iva Puflerova defeated Mariana Eberle/Celeste Frey, 8-4
Quarterfinals-Jessica Lehnoff/Stephanie Nickitas-Florida defeated Ivona Mihailova/Irena Mihailova-Mississippi, 8-0; Courtenay Chapman/Agnes Muzamel-Mississippi defeated Toyre/Gobey-So Alabama, 8-3; Martina Ondrejkova/Iva Puflerova-So Alabama defeated Stephanie Hazlett/Whitney Laiho-Florida, 8-3; Mariana Eberle/Celeste Frey-Mississippi defeated Blazkova/Jakubekova-So Alabama, 8-3

Return to:

Contact Us:
info@collegeandjuniortennis.com