NCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Men's Team - May 10-13 at West Florida

Team Draw

FINALS
Rollins 5, Hawaii Pacific 0
Matt Porter (R) defeated Mikael Maatta (HP), 6-2,6-4
Jan Tribler (HP) vs. Mark Thompson (R), Did Not Finish
Wojtek Bratek (HP) vs. Goran Sterijovski (R), Did not finish
Brandon Smith (R) defeated Gerard Dericks (HP), 6-1,6-3
Stefan Pampulov (HP) vs. Andrew Groslimond (R), Did Not Finish
Mark Johnson (HP) vs. Rip Rice (R), Did Not Finish
Matt Porter/Goran Sterijovski (R) defeated Jan Tribler/Wojtek Bratek (HP), 8-6
Mark Thompson/Drew Sipka (R) defeated Mikael Maatta/Stefan Pampulov (HP), 9-7
Andrew Groslimond/Brandon Smith (R) defeated Gerard Dericks/Miguel Diez (HP), 8-4

THIRD PLACE PLAYOFF
Drury 5, BYU-Hawaii 4
Jalai chafai (D) defeated Peter Madarassy (BYU), 7-6(4),6-7(5),6-3
Hung Soon Park (BYU) defeated Mehdi Belbacha (D), 7-6(5),7-5
Roshan Rasekhi (BYU) defeated hicham Fathi (D), 6-3,6-4
Javier Llanes (D) defeated Andrew Makarevich (BYU), 7-5,6-2
Daouda Ndiaye (BYU) defeated Jaka Gorisek (D), 6-2,7-5
Younes Limam (D) defeated Logan Woolley (BYU), 4-6,6-4,7-5
Mehdi Belbacha/Jalal Chafai (D) defeated Peter Madarassy/Hung Soon Park (BYU), 8-4
Jaka Gorisek?younes Limam (D) defeated Andrew Makrevich/Roshan Rasekhi (BYU), 8-5
Daouda Ndiaye/Logan Woolley (BYU) defeated Hicham Fathi/Javier Llanes (D), 8-1

SEMIFINALS
Hawaii Pacific 5, Drury 4
Mikael Maata (HP) defeated Jalal Chafai (D), 6-4,3-6,6-0
Jan Tribler (HP) defeated Mehdi Belbacha (D), 6-7(5),6-2,6-2
Wojtek Bratek (HP) defeated Hicham Fathi (D), 6-4,6-2
Javier Llanes (D) defeated Gerard Dericks (HP), 6-2,6-0
Stefan Pampulov (HP) defeated Jaka Gorisek (D), 2-6,6-4,6-3
Younes Liman (D) defeated Mark Johnson (HP), 6-2,6-1
Mehdi Belbacha/Jalal Chafai (D) defeated Wojtek Bratek/Jan Tribler (HP), 9-8(1)
Mikael Maata/Stefan Pampulov (HP) defeated Jaka Gorisek/Younes Liman (D), 8-4
Hicham Fathi/Javier Llanes (D) defeated Gerard Dericks/Miguel Diez, 8-3
Rollins 5, BYU-Hawaii 4
Peter Madarassy (BYU) defeated Matt Porter (R), 6-3,7-5
Mark Thompson (R) defeated Hung Soon Park (BYU), 7-5,6-4
Goran Sterijovski (R) defeated Andrew Makarevich (BYU), 6-3,6-1
Eddie Merc (BYU) defeated Brandon Smith (R), 6-4,6-3
Daouda Ndiaye (BYU) defeated Andrew Groslimond (R), 6-0,6-3
Rip Rice (R) defeated Logan Woolley (BYU), 6-4,6-0
Peter Madarassy/Hung Soon Park (BYU) defeated Matt Porter/Goran Sterijovski (R), 8-5
Drew Sipka/Mark Thompson (R) defeated Andrew Makarevich/Roshan Rasekhi (BYU), 8-5
Andrew Groslimond/Brandon Smith (R) defeated Daouda Ndiaye/Logan Woolley (BYU), 8-6

QUARTERFINALS
Drury 5, Lander 3
Jalai Chafai (D) defeated Tobias Huning (L), 2-6,6-2,6-2
Evgeni Mikheev (L) defeated Mehdi Belbacha (D), 6-4,6-4
Hucham Fathi (D) defeated H.B. Nordstrom (L), 6-4,3-1 retired
Javier Llanes (D) defeated Erik Friberg (L), 6-7(5),7-6(3),6-2
Jaka Gorrsek (D) vs. Marcel Priess (L), Did Not Finish
Yournes Liman (D) defeated Patrick Sahrbier (L), 6-4,6-1
Tobias Huning/Erik Friberg (L) defeated Jalai Chafai/Mehdi Belbacha, 9-7
Jaka Gorrsek/Younnes Liman (D) defeated H.B. Nordstrom/Emil Olsson (L), 8-3
Evgeni Mikheev/Patrick Suhrbrer (L) defeated Huchan Fathi/Jevier Llanes (D), 8-4
Hawaii Pacific 5, Ouachita Baptist 0
Daniel Vejman (OB) defeated Mikael Maata (HP), 6-4,4-6,7-5
Jan Tribler (HP) defeated Gilles Lagardere (OB), 6-2,6-2
Wojtek Bratek (HP) defeated Raul Bermudez (OB), 6-1,6-1
Johan Eriksson (OB) defeated Gerard Dericks (HP), 6-3,6-0
Stefan Pampulov (HP) defeated Andre Edwall (OB), 6-4,7-6(5)
Mark Johnson (HP) vs. Tjeero Star (OB), Did Not Finish
Rollins 5, Valdosta State 0
Matt Porter (R) defeated Nicolai Sablowski (VS), 6-3,7-5
Mark Thompson (R) defeated David Olave (VS), 6-4,6-0
Marco Borges (VS) defeated Goran Sterijovski (R), 7-6(5),6-?
Brandon Smith (R) defeated Andreas Von Michalis (VS), 4-6,6-2,6-4
Michael Fischer (VS) defeated Andrew Groslimond (R), 6-2,6-5
Rasmus Larsen (VS) defeated Rip Rice (R), 7-5,6-0
Marco Borges/Dave Olave (VS) defeated Matt Porter/Goran Skrijovski (R), 8-4
Mark Thompson/Drew Sipka (R) defeated Nicolai Sablowski/Rasmus Larsen (VS), 8-4
Andrew Groslimond/Brandon Smith (R) defeated Michael Fischer/Andreas Von Michaelis (VS), 8-6
BYU-Hawaii 5, Eckerd 0
Marton Balla (E) defeated Peter Madarassy (BYU), 6-2,2-2 retired
Hun Soon Parks (BYU) defeated Richard Macey (E), 6-3,6-7(7),7-6(6)
Andrew McKrevich (BYU) defeated Glen Allsop (E), 7-6(4),7-5
Sheka Singh (E) defeated Eddie Merc (BYU), 6-4,6-4
Daoudo Ndiaye (BYU) defeated Jens Garberding (E), 2-6,6-3,6-4
Sebastian Libertino (E) defeated Logan Wooley (BYU), 6-4,6-1
Peter Madarassy/Hun Soon Parks (BYU) defeated Glen Allsop/Richard Macey (E), 8-6
Jens Garberding/Shika Singh (E) defeated Roshan Rosheki/Andrew Makrevich (BYU), 8-2
Daoude Ndiaye/Logan Wooley (BYU) defeated Marton Balla/Sebastian Libertino (E), 8-3

Back To NCAA II Championship List

[NCAA I]   -   [NCAA III]   -   [NAIA]   -   [NJCAA]   -   [California Community]


Free Shipping!

Return to:
College And Junior Tennis

Google