NJCAA DIVISION III CHAMPIONSHIPS
Men's Team - May 15 at Tyler Junior College in Texas

National Champions: Nassau Community College
Runners Up: Rock Valley College
Third Place: Brookdale Community College

Flight 1
SINGLES
Finals-Jefferson Dargout (2) defeated Mack Baker, 6-2,6-2
Semifinals-Mack Baker defeated Zak Ulwelling, 7-6(5),6-1; Jefferson Dargout (2) defeated Josh Gesner, 5-7,6-4,6-1
Quarterfinals-Mack Baker defeated Ryan Finlayson (1), 7-6,6-2; Zak Ulwelling defeated Frank Daniel, 6-2,6-0; Josh Gesner defeated Wojtek Lukasik, 6-4,6-1; Jefferson Dargout (2) defeated Chase Loftfi, 6-2,6-0
First Round-Ryan Finlayson/Harford (1) received a bye; Mack Baker/Nassau defeated Chris Bucchanico/Brookdale, 6-2,7-6(5); Frank Daniel/Mitchell received a bye; Zak Ulwelling/Riverland received a bye; Josh Gesner/Rock Valley received a bye; Wojtek Lukasik/Onondaga received a bye; Chase Lotfi/College of DuPage defeated Matt Farrell/SUNY Dehli, 4-6,6-1,6-2; Jefferson Dargout/Monroe (2) received a bye
DOUBLES
Finals-Josh Gesner/Justin Timm (1) defeated Chris Buccanico/Ronald Lampa, 7-5,6-2
Semifinals-Josh Gesner/Justin Timm (1) defeated Ryan Finlayson/Robby Guanzon, 6-4,6-3; Chris Bucchanico/Ronald Lampa defeated Mack Baker/Mike Podsiadlo, 6-3,6-1
Quarterfinals-Josh Gesner/Justin Timm (1) defeated Frank Daniel/Gabriel Torres, 6-0,6-1; Ryan Finlayson/Robby Guanzon, 1-6,6-2,7-6(5); Chris Bucchanico/Ronald Lampa defeated Chase Lotfi/Gian Mira, 6-4,6-3; Mack Baker/Mike Podsiadlo defeated Jake Greenman/Zak Ulwelling (2), 7-6(1),6-4
First Round-Josh Gesner/Justin Timm-Rock Valley (1) received a bye; Frank Daniel/Gabriel Torres-Mitchell received a bye; Ryan Finlayson/Robby Guanzon-Harford received a bye; Paul Koresko/Wojtek Lukasik-Onondaga received a bye; Chase Lotfi/Gian Mira-College of DuPage received a bye; Chris Bucchanico/Ronald Lampa-Brookdale received a bye; Mack Baker/Mike Podsiadlo-Nasau defeated Matt Farrell/Keith Kelley-SUNY-Dehli, 6-0,6-0; Jake Greenman/Zak Ulwelling-Riverland (2) received a bye

Flight 2
SINGLES
Finals-Ronald Lampa (2) defeated Mike Posiadlo, 7-5,6-0
Semifinals-Mike Posiadlo defeated Robby Guanzon (1), 6-2,6-2; Ronald Lampa (2) defeated Jason Girardin, 7-5,6-1
Quarterfinals-Robby Guanzon (1) defeated Gian Mira, 6-3,6-4; Mike Posiadlo defeated Paul Koresko, 7-6(3),6-0; Jason Girardin defeated Rob Sajdak, 6-1,6-1; Ronald Lampa (2) defeated Jake McDougal, 5-7,6-0,6-1
First Round-Robby Guanzon/Harford (1) received a bye; Gian Mira/College of DuPage defeated Jake Greenman/Riverland, 6-3,6-1; Mike Podsiadlo/Nassau received a bye; Paul Koresko/Onondaga received a bye; Jason Girardin/Rock Valley received a bye; Rob Sajdak/SUNY-Dehli received a bye; Jake McDougaa/Mitchell received a bye; Ronald Lampa/Brookdale (2) received a bye
DOUBLES
Finals-Jason Giardin/Andrej Stranig (2) defeated Jake McDougal/Jerome Rubio-Festa, 6-4,7-5
Semifinals-Jake McDougal/Jerome Rubio-Festa defeated Chris Gaynor/Brian Quan (1), 6-4,7-5; Jason Giardin/Andrej Stranig (2) defeated Derek Krone/Beau Richards, 6-2,6-2
Quarterfinals-Chris Gaynor/Brian Quan (1) defeated Dave Handeland/Scott Lenoch, 6-2,6-1; Jake McDougal/Jerome Rubio-Festa defeated Parker Bourne/Rob Sajdak, 7-6(1),4-6,6-3; Derek Krone/Beau Richards defeated James Dell Italia/Kevin Hecker, 6-2,6-4; Jason Girardin/Andrej Stranig (2) defeated Adam Kelso/Josh Zoltek, 6-0,6-2
First Round-Chris Gaynor/Brian Quan-College of DuPage (1) received a bye; Dave Handeland/Scott Lenoch-Riverland defeated Curtis Jones/Jason Sheldon-Onondaga, 6-2,2-6,7-6(8); Jake McDougal/Jerome Rubio-Festa-Mitchell received a bye; Parker Bourne/Rob Sajdak-SUNY-Dehli received a bye; James Dell Italia/Kevin Hecker-Nassau received a bye; Derek Krone/Beau Richards-Brookdale received a bye; Adam Kelso/Josh Zoltek-Harford received a bye; Jason Girardin/Andrej Stranig-Rock Valley (2) received a bye

Flight 3
SINGLES
Finals-Justin Timm (1) defeated James Dell Italia, 6-0,6-2
Semifinals-Justin Timm (1) defeated Josh Zoltek, 6-2,6-3; James Dell Italia defeated Beau Richards (2), 7-5,2-6,7-6(2)
Quarterfinals-Justin Timm (1) defeated Curtis Jones, 6-2,6-0; Josh Zoltek defeated Parker Bourne, 7-5,6-2; James Dell Italia defeated Chris Gaynor, 3-6,6-1,6-1; Beau Richards (2) defeated Jerome Rubio-Festa, 6-1,6-3
First Round-Justin Timm/Rock Valley (1) received a bye; Curtis Jones/Onondaga defeated Scott Lenoch/Riverland, 6-2,6-4; Parker Bourne/SUNY-Dehli received a bye; Josh Zoltek/Harford received a bye; Chris Gaynor/College of Dupage received a bye; James Dell Italia/Nassau received a bye; Jerome Rubio-Festa/Mitchell received a bye; Beau Richards/Brookdale (2) received a bye
DOUBLES
Finals-Lukasz Marcisz/Phil Vacek defeated Erik Moreno/Randy Vecchione, 6-4,6-4
Semifinals-Lukasz Marcisz/Phil Vacek defeated Dave Handeland/Ed Mjoen, 6-2,6-4; Erik Moreno/Randy Vecchione defeated Chet Murr/Matt Palmer, 6-4,6-4
Quarterfinals-Dave Handeland/Ed Mjoen defeated Steve Napolitano/Van Vo (1), 7-6(3),7-5; Lukasz Marcisz/Phil Vacek defeated Alexandra Parkhurst/Patrick Phelan, 6-2,6-1; Chet Murr/Matt Palmer defeated Jose Perez/Andrew Tennant, 2-6,6-3,6-4; Erik Moreno/Randy Vecchione defeated John Macchio/Gary Wood (2), 4-6,6-4,6-0
First Round-Steve Napolitano/Van Vo-College of DuPage (1) received a bye; Dave Handeland/Ed Mjoen-Riverland received a bye; Lukasz Marcisz/Phil Vacek-Harford received a bye; Alexandra Parkhurst/Patric Phelan-Mitchell received a bye; Chet Murr/Matt Palmer-Rock Valley received a bye; Jose Perez/Andrew Tennant-SUNY-Dehli received a bye; Erik Moreno/Randy Vecchione-Nassau defeated Craig Nicandri/Frank O'Neill-Onondaga, 6-1,6-0; John Macchio/Gary Wood-Brookdale (2) received a bye

Flight 4
SINGLES
Finals-John Macchio defeated Kevin Heker (1), 6-3,6-4
Semifinals-Kevin Heker (1) defeated Andrej Stronig, 7-5,4-6,6-1; John Macchio (2) defeated Gabriel Torres, 4-6,6-2,6-3
Quarterfinals-Kevin Heker (1) defeated Jason Sheldon, 6-0,6-0; Andrej Stranig defeated Keith Keeley, 6-1,6-1; Gabriel Torres defeated Adam Kelso, 6-3,6-1; John Macchio (2) defeated Ed Mjoen, 6-1,6-2
First Round-Kevin Hecker/Nassau (1) received a bye; Jason Sheldon/Onondaga received a bye; Andrej Stranig/Rock Valley received a bye; Keith Kelley/SUNY-Dehli received a bye; Gabriel Torres/Mitchell defeated Steve Napolitano/College of DuPage, 6-2,6-2; Adam Kelso/Harford received a bye; Ed Mjoen/Riverland received a bye; John Macchio/Brookdale (2) received a bye

Flight 5
SINGLES
Finals-Erik Moreno defeated Mike Cassata (2), 7-5,6-4
Semifinals-Erik Moreno defeated Brian Quan (1), 6-2,1-6,7-5; Mike Cassata (2) defeated Derek Krone, 7-6(5),5-7,6-4
Quarterfinals-Brian Quan (1) defeated Patrick Phelan, 6-1,6-3; Erik Moreno defeated Scott Reed, 6-0,6-0; Derek Krone defeated Lukasz Marcisz, 6-3,7-6(2); Mike Cassata (2) defeated Andrew Tennant, 6-2,6-2
First Round-Brian Quan/College of Dupage (1) received a bye; Patrick Phelan/Mitchell defeated Dave Handeland/Riverland, 6-1,6-2; Scott Reed/Onondaga received a bye; Erik Moreno/Nassau received a bye; Lukasz Marcisz/Harford received a bye; Derek Krone/Brookdale received a bye; Andrew Tennant/SUNY-Dehli received a bye; Mike Cassata/Rockville received a bye

Flight 6
SINGLES
Finals-Randy Vecchione defeated Van Vo (2), 6-2,6-4
Semifinals-Randy Vecchione defeated Matt Palmer, 6-2,6-1; Van Vo (2) defeated Gary Wood, 6-3,6-0
Quarterfinals-Matt Palmer defeated Phil Andrews (1), 6-1,6-3; Randy Vecchione deeated Craig Nicandri, 7-6(8),6-7(12),6-3; Gary Wood defeated Phil Vacek, 4-6,6-3,6-3; Van Vo (2) defeated Eric Grasdalen, 6-2,6-1
First Round-Phil Andrews/SUNY-Dehli (1) received a bye; Matt Palmer/Rock Valley received a bye; Craig Nicandri/Onondaga received a bye; Randy Vecchione/Nassau received a bye; Gary Wood/Brookdale defeated Joe Thienel/Mitchell, 6-4,6-0; Phil Vacek/Harford received a bye; Eric Grasdalen/Riverland received a bye; Van Vo/College of Dupage (2) received a bye

Back To NJCAA Championship List

[NCAA I]   -   [NCAA II]   -   [NCAA III]   -   [NAIA]   -   [California Community]


Free Shipping!

Return to:
College And Junior Tennis

Google