NAIA CHAMPIONSHIPS
May 13-17 at the Peachtree City Tennis Center in Peachtree City, Georgia

FINALS
Brenau 5, Auburn Montgomery 2
Tonya Grib (B) defeated Diana Gherghi (AM), 6-1,6-0
Anca Iamandi (AM) defeated Katrina Mehaere (B), 6-2,6-1
Bilijana Dimovska (B) vs. Carolina Gago (AM), 3-6,2-3 Did Not Finish
Irina Yarikova (B) vs. Electra Henry (AM), 7-6(3), Did not Finish
Carla Bruno (AM) defeated Katrina Franjic (B), 6-0,6-4
Shan Liew (B) defeated Julia Ikonnikova (AM), 6-3,6-3
Tonya Grib/Katrina Miheare (B) defeated Carolina Gago/Anca Iamandi (AM), 8-3
Bihjana Dimovska/Shan Liew (B) defeated Diana Gherghi/Electra Henry (AM), 8-3
Irina Yarikova/Katrina Franjic (B) defeated Carla Bruno/Julia Ikonnikova (AM), 8-5

SEMIFINALS
Auburn Montgomery 6, Oklahoma City 1
Diana Gherghi (AM) defeated Anne Laure Leguennec (OC), 6-2,6-1
Anca Iamondi (AM) vs. Marisue Jacutin (OC), 7-5,4-1 Did Not Finish
Carolina Gago (AM) defeated. Katrien Scott (OC), 6-3,6-1
Electra Henry (AM) vs. Cecilia Akesson (OC), 6-2, Did Not Finish
Carla Bruno (AM) defeated Sandra Nilsson (OC), 6-1,6-1
Julia Ikonnikova (AM) defeated Mariana Duarte (OC), 6-4,6-1
Carolina Gago/Anca Iamandi (AM) defeated Anne Laure Leguennec/Marisue Jacutin (OC), 8-3
Diana Gherghi/Electra Henry (AM) defeated Cecilia Akeeson/Sandra Nilsson (OC), 8-4
Katrien Scott/Mariana Duerte (OC) defeated Carla Bruno/Julia Ikonnikova (AM), 8-2
Brenau 6, Flagler 1
Tonya Grib (B) vs. Jitka Schonfeldova (F), 6-4,1-4 Did Not Finish
Katarina Mehaere (B) vs. Vicki Bucalic (F), 3-6,4-5 Did Not Finish
Bihjana Dimovska (B) defeated Carolyn Kozlowski, (F) 6-1,6-1
Irina Yarikova (B) defeated Olivia Schlapfer (F), 6-1,7-5
Alicia Graham (F) defeated Katarina Franjic (B), 6-2,6-0
Shan Liew (B) defeated Delyse Pretorius (F), 6-1,6-3
Tonya Grib/Katrina Miheare (B) defeated Jitka Schonfeldova/Delyse Pretorius (F), 8-6
Bihjana Dimovska/Shan Liew (B) defeated Alicia Graham/Vicki Bucalic (F), 9-8 (5)
Irina Yarikova/Katrina Franjic (B) defeated Carolyn Kozlowsi/Olivia Schlapfer (F), 8-6

QUARTERFINALS
Brenau 5, Florida Gulf Coast 0
Irina Yarikova (B) defeated Amy Orlando (FGC), 6-1,6-3
Shan Liew (B) defeated Courtney Dwyer (FGC), 6-0,6-0
Tonya Grib/Katrina Mihaere (B) defeated Maria Nieto/Eveline Folkerts (FGC), 8-2
Bihjana Dimovska/Shan Liew (B) defeated Carolina Pongratz/Isabela Ciesinska (FGC), 8-0
Irina Yarikova/Katrina Franjic (B) defeated Amy Orlando/Courtney Dwyer (FGC), 8-0
Flagler 6, Northwood 0
Jitka Schonfeldova (F) vs. Jana Topinkova (N), 6-1,5-4 Did Not Finish
Vicki Bucalic (F) vs. Melanie Roy (N), 6-2,4-1 Did Not Finish
Carolyn Kozlowski (F) defeated Annie Deschamps (N), 6-0,6-0
Olivia Schlapfer (F) vs. Antonieta Vivenzio (N), 6-5 Did Not Finish
Alicia Graham (F) defeated Julie Harrouff (N), 6-1,6-1
Delyse Pretorius (F) defeated Kelley Gibson (N), 6-0,6-1
Jitka Schonfeldova/Delyse Pretorius (F) defeated Melanie Roy/Annie Deschamps (N), 8-3
Alicia Graham/Vicki Bucalic (F) defeated Jana Topinkova/Julie Harrouff (N), 8-3
Carolyn Kozlowski/Olivia Schlapfer (F) defeated Antonieta Vivenzio/Kelley Gibson (N), 8-1
Oklahoma City 7, Point Loma Nazarene 1
Anne Laure Leguennec (OC) vs. Anna Sieczka (PLN), 6-3,2-2 Did Not Finish
Marisue Jacutin (OC) defeated Gina Alvarado (PLN), 6-1,6-2
Katrien Scott (OC) defeated Holli Hargrave (PLN), 6-1,6-1
Cecilia Akesson (OC) defeated Gina Nardiello (PLN), 6-0,6-0
Sandra Nilsson (OC) defeated Tanya Leontieff (PLN), 6-0,6-0
Mariana Duarte (OC) defeated Anita Sieczka (PLN), 6-1,6-0
Anna Sciecza/Anita Siecza (PLN) defeated Anne Laure Leguennec/Marisue Jacutin (OC), 8-6
Cecilia Akesson/Sandra Nilsson (OC) defeated Gina Alvarado/Gina Nardiello (PLN), 9-8(3)
Katrien Scott/Mariana Duarte (OC) defeated Holli Hargrave/Anne Mikkelson (PLN), 9-7
Auburn Montgomery 5, Shorter 0
Diana Gherghi (AM) defeated Barbara Soares (S), 6-1,6-1
Anca Iamandi (AM) vs. Cornie Roussel (S), 6-2,5-0 Did Not Finish
Carolina Gago (AM) defeated Michaela Larsson (S), 6-0,6-0
Electra Henry (AM) vs. Edyta Urban (S), 6-2,2-0 Did Not Finish
Carla Bruno (AM) vs. Julie Schiefelbain (S), 6-1,4-0 Did Not Finish
Julia Ikonnikova (AM) vs. Pernilla Jacobsson (S), 5-4 Did Not Finish
Carolina Gago/Anca Iamandi (AM) defeated Julie Schiefelbain/Barbara Soares (S), 9-7
Diana Gherghi/Electra Henry (AM) defeated Michaela Larsson/Edyta Urban (S), 8-0
Carla Bruno/Julia Ikonnikova (AM) defeated Pernilla Jacobsson/Cornie Roussel (S), 8-3

SECOND ROUND
Brenau 9, Webber International 0
Tonya Grib (B) defeated Kathryn Shevlyn (WI), 6-0,6-0
Katrina Mihaere (B) defeated Maria Pergamalis (WI), 6-0,6-0
Bihjana Dimovska (B) defeated Christina Hiltscher (WI), 6-0,6-0
Irina Yarikova (B) defeated Rashmee Kumari (WI), 6-0,6-1
Katrina Franjic (B) defeated Stephanie Jungman (WI), 6-0,6-0
Shan Liew (B) defeated Sandruve Wolf (WI), 6-0,6-1
Tonya Grib/Katrina Mihaere (B) defeated Kathryn Shelvyn/Rashmee Kumari (WI), 8-1
Bihjana Dimovska/Shan Liew (B) defeated Christina Hiltsher/Stephanie Jungman (WI), 8-2
Irina Yarikova/Katrina Franvic (B) defeated Maria Pergamalis/Johanna de Verteuil (WI), 8-0
Florida Gulf Coast 5, Georgia Southwestern State 4
Sandie Charmeteau (GS) defeated Maria Nieto (FGC), 6-3,6-1
Carolina Pongratz (FGC) defeated Elena Korbout (GS), 6-0,6-2
Eveline Folkerts (FGC) defeated Louise Greig (GS), 6-0,7-5
Amy Orlando (FGC) defeated Kristin Ingram (GS), 7-6(2),6-4
Izabela Ciesinska (FGC) defeated Kimberly Guthas (GS), 6-4,6-1
Shelley Dominy (GS) defeated Courtney Dwyer (FGC), 6-1,6-0
Sandie Charmeteau/Louise Greig (GS) defeated Maria Nieto/Eveline Folkerts (FGC), 8-6
Carolina Pongratz/Izabela Ciesinska (FGC) defeated Kristin Ingram/Elena Korbout (GS), 8-4
Kimberly Guthas/Shelley Dominy (GS) defeated Amy Orlando/Courtney Dwyer (FGC), 8-5
Northwood 5, Pikeville 2
Suheil Lizana (P) defeated Jana Topinkova (N), 6-2,6-3
Antonieta Vivenzio (N) defeated Diana Bovea (PU), 6-3,6-4
Julie Harrouff (N) defeated Catalina Acosta (P), 6-4,6-4
Kelley Gibson (N) defeated Marie Hargis (P), 6-2,6-2
Shueil Lizana/Margarita Bovea (P) defeated Melanie Roy/Annie Deschamps (N), 8-6
Jana Topinkova/Julie Harouff (N) defeated Marcella Velez/Catalina Acosta (P), 8-2
Antonieta Vivenzio/Kelley Gibson (N) defeated Stephanie Kinney/Diana Bovea (P), 8-3
Flagler 6, Azusa Pacific 0
Jitka Schonfeldova (F) defeated Eva Dvorakova (AP), 6-0,6-1
Carolyn Kolzowski (F) defeated Mayu Sato (AP), 6-0,6-1
Alicia Graham (F) defeated Brianne Hahn (AP), 6-0,6-0
Jitka Schonfeldova/Delyse Pretorius (F) defeated Jennifer Hansen/Brianne Hahn (AP), 8-2
Alicia Graham/Vicki Bucalic (F) defeated Eva Dvorakova/Patty Guinto (AP), 8-2
Carolyn Kozlowski/Olivia Schlapfer (F) defeated Mayu Sato/Minthy Nguyen (AP), 8-3
Oklahoma City 6, Lewis-Clark State 0
Cecilia Akesson (OC) defeated Jennifer Wright (LCS), 6-0,6-0
Sandra Nilsson (OC) defeated Jinnie Shrestha (LCS), 6-0,6-0
Mariana Duarte (OC) defeated Daniela Poeschl (LCS), 6-0,6-1
Anne Laure Leguennec/Marisue Jacutin (OC) defeated Pei Yuin Keng/Alibika Kalsarieva (LCS), 8-6
Cecilia Akesson/Sandra Nilsson (OC) defeated Sanet Nel/Jinnie Shrestha (LCS), 8-4
Katrien Scott/Mariana Duarte (OC) defeated Jennifer Wright/Daniela Poeschl (LCS), 8-1
Point Loma Nazarene 8, Indiana Wesleyan 1
Anna Sieczka (PLN) defeated Julie Beekman (IW), 6-2, retired
Gina Alvarado (PLN) defeated Sarah Dukeman (IW), 6-3,6-0
Holli Hargrave (PLN) defeated Adriane Shapiro (IW), 6-2,6-0
Gina Nardiello (PLN) defeated Jessica Yoder (IW), 6-1,6-0
Tanya Leontieff (PLN) defeated Diana Hedgebeth (IW), 6-4,6-2
Anne Mikkelson (PLN) defeated Laura Becksvoort (IW), 6-1,6-1 Julie Beekman/Sarah Dukeman (IW) defeated Anna Sieczka/Anita Sieczka (PLN), 9-7
Gina Alvarado/Gina Nardiello (PLN) defeated Adriane Shapiro/Diana Hedgebeth (IW), 8-2
Holli Hargrave/Anne Mikkelson (PLN) defeated Alaina Townsend/Tasha Walters (IW), 8-0
Shorter 6, Embry-Riddle 2
Barbara Soares (S) defeated Natalie Kozyara (ER), 6-2,6-1
Sylvia Vojtisek (ER) defeated Cornie Roussel (S), 6-1,6-4
Michaela Larsson (S) defeated Angela Melito (ER), 6-4,6-1
Jaime Cristello (ER) defeated Edyta Urban (S), 6-2,6-2
Pernilla Jacobsson (S) defeated Katie Stears (ER), 6-0,6-0
Barbara Soares/Julie Schiefelbain (S) defeated Natalie Kozyara/Jaime Cristello (ER), 8-5
Michaela Larsson/Edyta Urban (S) defeated Angela Melito/Liza Francis (ER), 9-8(4)
Pernilla Jacobsson/Cornie Roussel (S) defeated Sylvia Vojtisek/Katie Stears (ER), 8-4
Auburn Montgomery 5, Palm Beach Atlantic 0
Electra Henry (AM) defeated Elisha Mabe (PBA), 6-0,6-0
Carla Brund (AM) defeated Jemma Spohnholtz (PBA), 6-0,6-2
Carolina Gago/Anca Iamandi (AM) defeated Manare Akkar/Gabriela Marcato (PBA), 8-2
Diana Gherghi/Electra Henry (AM) defeated Meghan Wedepohl/Elisha Mabe (PBA), 8-1
Carla Brund/Julia Ikonnikova (AM) defeated Jemma Spohnholtz/April Colby (PBA), 8-0

FIRST ROUND
Webber International 6, Bethany 0
Maria Pergamalis (WI) defeated Traci Baker (B), 6-2,6-3
Christina Hiltscher (WI) defeated Laura Goebel (B), 6-1,6-1
Rashmee Kumari (WI) vs. Carmen Carlson (B) - 6-1, Did Not Finish
Stephanie Jungman (WI) vs. Cassie Mixon (B), 3-3 Did Not Finish
Sandrine Wolf (WI) defeated Amy Melzer (B), 6-0,6-0
Kathryn Shevlyn/Rashmee Kumari (WI) defeated Shawna Stephens/Traci Baker (B), 8-4
Christina Hiltscher/Stephanie Jungman (WI) defeated Carmen Carlson/Cassie Maxon (B), 8-6
Maria Pergamalis/Johanna de Vertsvil (WI) defeated Amy Melzer/Laura Goebel (B), 8-3
Georgia Southwestern State 7, Cedarville 0
Sandie Charmeteau (GS) defeated Kristi Shuck (C), 6-1,6-0
Elena Korbout (GS) vs. Amy Gregory (C), 6-7(9),6-2, 5-2 Did Not Finish
Louise Greig (GS) defeated Carrie Hartman (C), 6-2,6-3
Kristin Ingram (GS) defeated Jen Roman (C), 6-1,6-3
Kimberly Guthas (GS) defeated Sarah Rogers (C), 6-2,6-2
Shelley Dominy (GS) vs. Diana Locke (C), 6-1,3-3 Did Not Finish
Sandie Charmeteau/Louise Greig (GS) defeated Kristi Shuck/Amy Gregory (C), 8-3
Kristin Ingram/Elena Korbout (GS) defeated Carrie Hartman/Jen Roman (C), 8-2
Kimberly Guthas/Shelley Dominy (GS) defeated Sarah Rogers/Diana Locke (C), 8-6
Northwood 5, Westmont 3
Kendyll Whiting (W) defeated Jana Topinkova (N), 6-4,6-2
Melanie Roy (N) defeated Jen Goebel (W), 6-1,6-1
Antonieta Vivenzio (N) defeated Paige Johnson (W), 2-6,6-2,6-2
Lynn Quitoriano (W) defeated Julie Harrouff (N), 6-2,6-0
Christine Blews (W) defeated Kelley Gibson (N), 6-1,6-2
Melanie Roy/Annie Deschamps (N) defeated Kendyll Whiting/Juri Otsuka (W), 8-6
Jana Topinkova/Julie Harrouff (N) defeated Paige Johnson/Lynn Quitoriano (W), 8-4
Antonieta Vivenzio/Kelley Gibson (N) defeated Jen Goebel/Christine Blews (W), 8-2
Azusa Pacific 5, University of Sciences in Philadelphia 0
Jennifer Hansen (AP) defeated Demetra Tsapepas (USP), 6-0,6-0
Minthy Nguyen (AP) over Christina Tighe (USP) by default
Jennifer Hansen/Brianne Hahn (AP) defeated Stephanie Congdon/Jigna Patel (USP), 8-1
Eva Dvorakova/Patty Guinto (AP) defeated Demetra Tsapepas/Lynda Ly (USP), 8-0
Mayu Sato/Minthy Nguyen (AP) over Amy Wojcik/Christina Tighe (USP) by default
Lewis-Clark State 7, Virginia Intermont 2
Aibika Kalsarieva (LC) defeated Kago Phatshwane (VI), 6-1,6-2
Pei Yuin Keng (LC) defeated Marcelina Gogol (VI), 6-2,6-0
Sanet Nel (LC) defeated Vita Feldmane (VI), 6-1,6-3
Esther Mbugua (VI) defeated Jennifer Wright (LC), 7-6(2),6-2
(VI) defeated Jinnie Shrestha (LC), 6-4,6-3
Daniela Poeschl (LC) defeated Erin Hall (VI), 7-5,7-5
Pei Yuin Keng/Sanet Nel (LC) defeated Kago Phatshwane/Marcelina Gogol (VI), 8-2
Albika Kalsarieva/Jinnie Shrestha (LC) defeatedVita Feldmane/Felicia Ruiz (VI), 8-6
Jennifer Wright/Daniela Poeschl (LC) defeated Esther Mbugua/Erin Hall (VI), 8-6
Indiana Wesleyan 6, Lee 3
Julie Beekman (IW) defeated Grace Barrett (L), 6-2,6-1
Sarah Dukeman (IW) defeated Brooke Gentry (L), 7-5,6-2
Shawn Douglas (L) defeated Adriane Shapiro (IW), 6-2,6-2
Stephanie North (L) defeated Jessica Yoder (IW), 6-3,6-0
Diana Hedgebeth (IW) defeated Shauna Green (L), 6-1,6-1
Laura Becksvoort (IW) defeated Allison LeCroy (L), 4-6,6-4,5-0 default
Julie Beekman/Sarah Dukeman (IW) defeated Brooke Gentry/Stephanie North (L), 8-0
Adriane Shapiro/Diana Hedgebeth (IW) defeated Shawn Douglas/Shauna Green (L), 8-2
Rachelle Thomas/Rachel Barksdale (L) defeated Alaina Townsend/Tasha Walters (IW), 9-7
Embry-Riddle 8, William Jewell 1
Natalie Kozyara (ER) defeated Melissa Martin (WJ), 3-6,6-4,6-4
Sylvia Vojtisek (ER) defeated Ashley Roussel (WJ), 6-3,6-4
Angela Melito (ER) defeated Laura Curry (WJ), 6-4,3-6,6-4
Jaime Cristelli (ER) defeated Tatiana Lange (WJ), 6-0,6-1
Liz Francis (ER) defeated Ashley Walker (ER), 6-1,6-1
Bobbi Stiegler (WJ) defeated Ashley Geiger (ER), 6-4,6-3
Natalie Kozyara/Jaime Cristelli (ER) defeated Melissa Martin/Ashely Roussel (WJ), 8-5
Angela Melito/Liza Francis (ER) defeated Laura Curry/Bobbi Stiegler (WJ), 8-3
Sylvia Vojtisek/Ashley Geiger (ER) defeated Ashley Walker/Tatiana Lange (WJ), 8-4
Palm Beach Atlantic 8, St. Scholastica 1
Manare Akkar (PBA) defeated Lisa Peterlin (SS), 6-2,6-3
Gabriela Marcato (PBA) defeated Kim Hagedorn (SS), 6-1,6-1
Meghan Wedepohl (PBA) defeated Erika Dierker (SS), 6-2,6-0
Elisha Mabe (PBA) defeated Amber Erickson (SS), 6-2,6-1
Katie Torrel (SS) defeated Jemma Spohnholtz (PBA), 6-3,6-3
April Colby (PBA) defeated Erin Simonson (SS), 6-1,6-2
Manare Akkar/Gabriela Marcato (PBA) defeated Lisa Peterlin/Katie Torrel (SS), 8-1
Meghan Wedepohl/Elisha Mabe (PBA) defeated Amber Erickson/Katie Torrel (SS), 8-5
Jemma Spohnholtz/April Colby (PBA) defeated Jenna Wood/Erin Simonson (SS), 8-2

Back To NAIA Championship List

[NCAA I]   -   [NCAA II]   -   [NCAA III]   -   [NJCAA]   -   [California Community]


In Association with Amazon.com
TENNIS BOOKSTORE

Return to:
College And Junior Tennis


Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors