NJCAA DIVISION III CHAMPIONSHIPS
Men's Team - May 13-17 at Collin County Community College in Plano, Texas

2002 FINAL TEAM STANDINGS
1. Rock Valley College 36
T2. Brookdale Community College 31
T2. College of DuPage 31
4. Onondaga Community College 17
5. SUNY-Delhi 15.5
6. Nassau Community College 14
T7. Harford Community College 11
T7. Mitchell College 11
T7. Fashion Institute of Technology 11
10. Community College of Rhode Island 5
11. Monroe Community College 4
12. Riverland Community College 3.5
13. Montgomery College 2

Flight 1
SINGLES
Finals-Michael Otto defeated Tyler Nowicki (1), 6-2,6-2
Semifinals-Tyler Nowicki (1) defeated Danny Beeman (3), 6-0,6-2; Michael Otto defeated Ron Lampa (2), 6-3,6-2
Quarterfinals-Tyler Nowicki (1) defeated Matt Farrell, 6-2,6-1; Danny Beeman (3) Yoav Achiam, 5-7,7-6,6-0; Michael Otto defeated Phllip Valenti, 6-0,6-2; Ron Lampa (2) defeated Emir Cordic, 6-0,6-2
First Round-Tyler Nowicki/Harford (1) received a bye; Matt Farrell/SUNY Delhi defeated Paul Jacobson/Riverland Community College, 6-4,6-2; Danny Beeman/Rock Valley College (3) received a bye; Paul Koresko/Onondaga defeated Yoav Achiam/Montgomery, 5-7,6-4,6-4; Michael Otto/Fashion Institute of Technology defeated Gulshan Arora/Community College of Rhode Island, 7-6,6-3; Phillip Valenti/Monroe Community College defeated Jake McDougal/Mitchell College, 6-3,3-6,6-2; Emir Cordic/DuPage defeated Evan Greenberg/Nassau Community College, 6-4,5-7,7-6; Ron Lampa received a bye
Consolation Finals-Paul Koresko defeated Jake McDougal, 6-1,7-6
DOUBLES
Finals-Lampa/Lampa (3) defeated Giradin/Stranig (1), 0-6,7-5,7-6
Semifinals-Girardin/Stranig (1) defeated Otto/Rankyan, 6-4,7-5; Lampa/Lampa (3) defeated Arora/Nimneh, 6-2,6-2
Quarterfinals-Giradin/Stranig (1) defeated Lotfi/Wyckoff, 6-1,6-1; Otto/Rakyan defeated Choukairi/Valenti, 7-6,6-2; Lampa/Lampa defeated Koresko/Nicandri, 7-5,6-1; Arora/Nimneh defeated Anthony/Nowicki (2), 6-3,6-2
First Round-Jason Giradin/Andrej Stranig-Rock Valley College (1) received a bye; Chase Lotfi/Curtis Wyckoff-DuPage defeated Brian Elwer/Paul Jacobsen-Riverland, 6-2,6-4; Armin Choukairi/Phillip Valenti-Monroe Community College received a bye; Michael Otto/Anuj Rakyan-Fashion Institute of Technology defeated Jake McDouglal/Gabriel Torres-Mitchell College, 6-4,6-2; Paul Koresko/Craig Nicandri-Onondaga defeated Evan Greenberg/Jamal Nassir-Nassau Community College, 6-4,6-2; Abel Lampa/Ron Lampa-Brookdale Community College (3) received a bye; Guishan Arora/Donald Nimneh-Community College of Rhode Island received a bye; Ben Anthony/Tyler Nowicki-Harford Community College (2) received a bye
Consolation Finals-McDougall/Torres defeated Anthony/Nowicki (2), 7-5,6-1

Flight 2
SINGLES
Finals-Jason Girardin (1) defeated Abel Lampa (2), 6-4,6-2
Semifinals-Jason Girardin (1) defeated Anuj Rakyan (3), 6-1,6-3; Abel Lampa (2) defeated Erik Moreno, 6-3,6-2
Quarterfinals-Jason Girardin (1) defeated Chase Lotfi, 6-3,6-4; Anuj Rakyan (3) defeated Amin Choukairi, 6-1,6-3; Erik Moreno defeated Ben Anthony, 6-1,6-3; Abel Lampa (2) defeated Craig Nicandri, 6-2,6-2
First Round-Jason Girardin/Rock Valley College (1) received a bye; Chase Lotfi/DuPage defeated Brian Elwer/Riverland Community College, 6-1,6-1; Amin Choukairi/Monroe Community College defeated Donald Nimneh/Community College of Rhode Island, 3-6,7-6,6-3; Erik Moreno/Nassau Community College defeated Jerome Rubio-Festa/Mitchell College, 4-6,6-1,7-6; Ben Anthony/Harford Community College received a bye; Craig Nicandri/Onondaga received a bye; Abel Lampa/Brookdale Community College (2) received a bye
Consolation Finals-Donald Dimneh defeated Craig Nicandri, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Gaynor/Mira (1) defeated Brennan/Harary (2), 6-3,6-3
Semifinals-Gaynor/Mira (1) defeated Beeman/Pulkrabek, 2-6,7-5,7-5; Brennan/Harary (2) defeated Criado/Moreno, 6-4,6-3
Quarterfinals-Gaynor/Mira (1) defeated Mjoen/Stuvenel, 6-0,6-1; Beeman/Pulkrabek defeated Jason Sheldon/Jarah Turner, 6-4,6-2; Criado/Moreno defeated Phelan/Rubio-Festa, 6-2,6-1; Brennan/Harary (2) defeated Andrews/Myers, 6-1,6-4
First Round-Chris Gaynor/Gian Mira-DuPage (1) received a bye; Ed Mjoen/Andy Stuvenel-Riverland Community College defeated Michael Chan/Lance Ditzenberger-Harford Community College, 6-1,6-4; Danny Beeman/Adam Pulkrabek-Rock Valley College received a bye;Jason Sheldon/Jarah Turner-Onondaga received a bye; Patrick Phelan/Jerome Rubio-Festa-Mitchell College received a bye; Pablo Criado/Erik Moreno-Nassau Community College received a bye; Mark Andrews/Adam Myers-SUNY Delhi received a bye; Jim Brennan/Leon Harary-Brookdale Community College (2) received a bye
Consolation Finals-Sheldon/Turner defeated Andrews/Myers, 7-5,6-3

Flight 3
SINGLES
Finals-Gian Mira (1) defeated Mark Andrews (2), 6-3,6-3
Semifinals-Gian Mira (1) defeated Gabriel Torres, 7-5,6-1; Mark Andrews (2) defeated Andrej Stranig (3), 6-4,0-6,7-5
Quarterfinals-Gian Mira (1) defeated Ryan Krone, 6-3,6-2; Gabriel Torres defeated Reggie Russell, 6-0,6-0; Andrej Stranig (3) defeated Ed Mjoen, 6-4,6-0; Mark Andrews (2) defeated Pablo Criado, 6-3,4-6,6-3
First Round-Gian Mira/DuPage (1) received a bye; Ryan Krone/Brookdale Community College received a bye; Reggie Russell/Harford Community College received a bye; Gabriel Torres/Mitchell College received a bye; Ed Mjoen/Riverland Community College received a bye; Andrej Stranig/Rock Valley College (3) received a bye; Pablo Criado/Nassau Community College defeated Jarah Turner/Onondaga, 6-1,7-6; Mark Andrews/SUNY Delhi (2) received a bye
Consolation Finals-Ryan Krone defeated Jarah Turner, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Cassata/Palmer (2) defeated Krone/Saka, 7-5,7-5
Semifinals-Krone/Saka defeated Jaworski/Quan (1), 6-3,7-5; Cassata/Palmer (2) defeated Kovacec/Memlek, 6-0,6-3
Quarterfinals-Jaworski/Quan (1) defeated McKean/Saskowicz, 6-2,6-0; Krone/Saka defeated Guarini/Snow, 7-6,7-5; Kovacec/Mehlek defeated Parkhurst/Stenson, 6-2,7-6; Cassata/Palmer (2) defeated Russell/Sigwart, 6-1,6-0
First Round-Bill Jaworski/Brian Quan (1) received a bye; Andy McKean/Bryan Saskowicz-SUNY Delhi received a bye; Ryan Krone/Abe Saka received a bye; Ken Guarini/John Snow-Nassau Community College received a bye; Jordan Kovacev/Patrick Mehlek-Onondaga defeated Todd Christopherson/Curt Peterson-Riverland Community College, 6-1,6-0; Alexandra Parkhurst/Tristan Stenson-Mitchell College received a bye; Reggie Russell/Brian Sigwart-Harford Community College received a bye; Mike Cassata/Matt Palmer (2) received a bye
Consolation Finals-Russell/Sigwart defeated McKean/Saskowicz, 6-4,6-2

Flight 4
SINGLES
Finals-Chris Gaynor (2) defeated Mike Cassata (1), 3-6,6-2,6-4
Semifinals-Mike Cassata (1) defeated Jamal Nassir, 6-1,6-0; Chris Gaynor (2) defeated Leon Harary, 6-2,6-4
Quarterfinals-Mike Cassata (1) defeated Adam Myers, 6-3,6-3; Jamal Nassir defeated Andy Stuvenel, 6-1,6-0; Leon Harary defeated Jason Sheldon, 6-4,6-1; Chris Gaynor/DuPage (2) defeated Patrick Phelan/Mitchell College, 6-1,6-4
First Round-Mike Cassata/Rock Valley College (1) received a bye; Adam Myers/SUNY Delhi defeated Michael Chan/Harford Community College, 6-0,6-0; Andy Stuvenel/Riverland College received a bye; Jamal Nassir/Nassau Community College received a bye; Jason Sheldon/Onondaga received a bye; Leon Harary/Brookdale Community College received a bye; Patrick Phelan/Mitchell College received a bye; Chris Gaynor/DuPage (2) received a bye
Consolation Finals-Jason Sheldon defeated Andy Stuvenel, 6-1,6-0

Flight 5
SINGLES
Finals-Matt Palmer (1) defeated Jim Brennan (2), 7-6,6-1
Semifinals-Matt Palmer (1) defeated Andy McKean, 7-5,6-3; Jim Brennan (2) defeated Ken Guarini, 6-1,6-3
Quarterfinals-Matt Palmer (1) defeated Lance Ditzenberg, 6-0,6-0; Andy McKean defeated Todd Christopher, 6-1,6-0; Ken Guarini defeated Dave Isleib, 6-4,6-2; Jim Brennan (2) defeated Brian Quan, 6-0,6-1
First Round-Matt Palmer/Rock Valley College (1) received a bye; Lance Ditzenberger/Harford Community College received a bye; Todd Christopherson/Riverland Community College received a bye; Andy McKean/SUNY Delhi received a bye; Ken Guarini/Nassau Community College defeated Jordan Kovacev/Onondaga, 7-5,7-5; Dave Isleib/Mitchell College received a bye; Brian Quan/Dupage received a bye; Jim Brennan/Brookdale Community College (2) received a bye
Consolation Finals-Brian Quan defeated Lance Ditzenberger, 6-0,6-0

Flight 6
SINGLES
Finals-Bill Javorski (1) defeated Chet Murr (2), 5-7,6-2,6-1
Semifinals-Bill Jaworski (1) defeated Patrick Mehlek, 6-1,6-1; Chet Murr (2) defeated Pablo Lara, 6-0,6-3
Quarterfinals-Bill Jaworski (1) defeated Abe Saka, 6-0,7-5; Patrick Mehlek defeated Curt Peterson, 6-0,6-2; Pablo Lara defeated Bryan Saskowicz, 6-0,7-6; Chet Murr (2) defeated John Snow, 6-2,6-0
First Round-Bill Jaworski/DuPage (1) received a bye; Abe Salka/Brookdale Community College defeated Brian Sigwart/Harford Community College, 6-4,6-2; Curt Peterson/Riverland Community College received a bye; Patrick Mehlek/Onondaga received a bye; Pablo Lara/Mitchell College received a bye; Bryan Saskowicz/SUNY Delhi received a bye; John Snow/Nassau Community College received a bye; Chet Murr/Rock Valley College (2) received a bye
Consolation Finals-Brian Sigwart defeated Bryan Saskowicz, 6-3,6-2

Back To NJCAA Championship List

[NCAA I]   -   [NCAA II]   -   [NCAA III]   -   [NAIA]   -   [California Community]



Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors

Return to:
College And Junior Tennis

Google