2003 NJCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Women's Team - May 4-9 at the Brazos Valley Sports Foundation in College Station, Texas

FINAL TEAM STANDINGS
Temple College.......................................53
Wallace State Community College......................39
Barton County Community College......................30
Johnson County Community College.....................28
Mesa Community College...............................28
Cowley County Community College....................27.5
Meridian Community College.........................23.5
Collin County Community College....................21.5
Scottsdale Community College.......................21.5
Pima Community College.............................19.5
Georgia Perimeter College............................18
Copiah-Lincoln Community College...................17.5
Central Alabama Community College....................13
Central Florida Community College....................13
Kalamazoo Valley Community College...................13
Rend Lake College....................................11
Lewis & Clark Community College.......................9
Hinds Community College.............................8.5
Elgin Community College...............................6
Young Harris College..................................6
Sauk Valley Community College.........................5
Seminole State College................................3

Due to the quantity of the draws in NJCAA and the size of the events in Division II, we will begin coverage with the quarterfinals.

Flight 1
SINGLES
Finals
Tetyana Bula (4) defeated Maria Claudia Herrera (2), 6-1,6-1
Semifinals
Tetyana Bula (4) defeated Ryoko Yomoda (1), 6-2,6-0
Maria Claudia Herrera (2) defeated Fernada Sala (3), 3-6,6-3,6-2
Quarterfinals
Ryoko Yomoda/Georgia Perimeter (1) defeated Sarah Reimer/Mesa (5), 6-1,6-0
Tetyana Bula/Barton (5) defeated Michaela Shejbalova/Central Florida, 6-0,6-0
Fernanda Sala/Walace State (3) defeated Lindsey Phillips/Copiah-Lincoln, 6-1,6-0
Maria Claudia Herrera/Temple (2) defeated Melisa Cansado/Lewis & Clark (6), 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Yevgeniya Barysheva/Maria Claudia Herrera (1) defeated Tetyana Bula/Kayci Davidson (3), 6-3,7-5
Semifinals
Yevgeniya Barysheva/Maria Claudia Herrera (1) defeated Asheena Bowman/Ryoko Yomoda (4), 6-3,6-3
Tetyana Bula/Kayci Davidson (3) defeated Amy Meeker/Fernanda Sala (2), 6-2,6-3
Quarterfinals
Yevgeniya Barysheva/Maria Claudia Herrera-Temple (1) defeated Suzanne Fry/Jill Hocker (6), 6-1,6-0
Asheena Bowman/Ryoko Yomoda (4) defeated Lindsay Hardy/Sarah Reimer-Mesa, 6-2,6-1
Tetyana Bula/Kacyi Davidson (3) defeated Megan Chivas/Charlotte Heidelberg-Meridian, 6-2,6-1
Amy Meeker/Fernanda Sala (2) defeated Kim Beynon/Erica Ramirez (5), 7-6,3-6,7-5

Flight 2
SINGLES
Finals
Yevgeniya Barysheva (1) defeated Suzanne Fry (2), 6-0,6-0
Semifinals
Yevgeniya Barysheva (1) defeated Amy Meeker (3), 6-0,6-1
Suzanne Fry (2) defeated Lauren Oakleaf (4), 6-4,6-2
Quarterfinals
Yevgeniya Barysheva/Temple (1) defeated Kimberly McBride-Copiah-Lincoln, 6-0,6-0
Amy Meeker/Wallace State (3) defeated Quinlan Hatch/Mesa (5), 3-6,6-2,6-4
Lauren Oakleaf/Johnson County (4) defeated Megan Chivas/Meridian (6), 6-1,6-2
Suzanne Fry/Cowley College (2) defeated Cyndi Nagy/Scottsdale, 6-0,6-0
DOUBLES
Finals
Taylor Ivie/Amanda Wood (1) defeated Alana McCormick/Alexis Moss (2), 6-1,6-3
Semifinals
Taylor Ivie/Amanda Wood (1) defeated Sarah Hill/Brandi Wadley (3), 3-6,6-2,6-0
Alana McCormick/Alexis Moss (2) defeated Abra Amwake/Cyndi Nagy, 6-3,6-2
Quarterfinals
Taylor Ivie/Amanda Wood-Temple (1) defeated Staci Kitch/Becky Koochel-Barton, 6-0,6-1
Sarah Hill/Brandi Wadley-Johnson County (3) defeated Paula Belenchia/Mayumi McDowell-Georgia Perimeter (5), 6-3,6-2
Abra Amwake/Cyndi Nagy-Seminole defeated Betsy Musso/Andrea Spontak-Pima (4), 1-6,6-3,7-6(5)
Alana McCormack/Alexis Moss-Wallace State (2) defeated Quinlan Hatch/Kathryn Prince-Mesa (5), 6-3,4-6,6-3

Flight 3
SINGLES
Finals
Amanda Wood (1) defeated Alana McCormack (2), 6-3,7-5
Semifinals
Amanda Wood (1) defeated Jackie Gilmore (3), 6-2,6-0
Alana McCormack (2) defeated Sarah Hill (4), 6-2,6-1
Quarterfinals
Amanda Wood/Temple (1) defeated Amanda Carden/Meridian, 6-0,6-2
Jackie Gilmore/Cowley College (3) defeated Staci Kitch/Barton County (6), 6-0,6-4
Sarah Hill/Johnson County (4) defeated Billie Blocker/Collin County (5), 6-1,6-2
Alana McCormack/Wallace State (2) defeated Kathryn Prince/Mesa, 6-7(2),6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Jackie Gilmore/Kelle Stinson (6) defeated Elyse Jacques/Jamie Munger (1), 7-5,6-4
Semifinals
Elyse Jacques/Jamie Munger (1) defeated Brittnie Blocker/Lisa Donahue, 6-1,6-2
Jackie Gilmore/Kelle Stinson (6) defeated Alicia Sims/Claire Steadman (2), 6-3,4-6,6-3
Quarterfinals
Elyse Jacques/Jamie Munger-Temple (1) defeated Andrea Marcum/Leslie Hanson-Rend Lake, 6-0,6-0
Brittnie Blocker/Lisa Donahue-Collin County defeated Kimberly McBride/Kathy Phillips-Copiah-Lincoln (5), 6-1,6-4
Jackie Gilmore/Kelle Stinson-Cowley (6) defeated Ashley Kopecky/Laura Thiessen-Johnson County (3), 7-5,2-6,6-3
Alicia Sims/Claire Steadman-Wallace State (2) defeated Melissa Kimbriel/Bree Roberts-Meridian, 6-0,6-1

Flight 4
SINGLES
Finals
Taylor Ivie (1) defeated Claire Steadman (3), 6-3,6-4
Semifinals
Taylor Ivie (1) defeated Betsy Musso (4), 7-5,6-3
Claire Steadman (3) defeated Brandi Wadley (2), 6-2,6-0
Quarterfinals
Taylor Ivie/Temple (1) defeated Bree Roberts/Meridian, 6-1,6-1
Betsy Musso/Pima (4) defeated Stephanie Wegner/Sauk Valley, 6-2,6-0
Claire Steadman/Wallace State (3) defeated Jenna Hayes/Barton (5), 6-1,6-0
Brandi Wadley/Johnson County (2) defeated Ashley Matthews/Copiah-Lincoln, 6-1,5-7,6-1

Flight 5
SINGLES
Finals
Elyse Jacques (1) defeated Lindsay Hardy (2), 2-6,6-3,6-2
Semifinals
Elyse Jacques (1) defeated Whitney Patterson, 6-2,6-2
Lindsay Hardy (2) defeated Laura Thiessen (4), 6-1,6-1
Quarterfinals
Elyse Jacques/Temple (1) defeated Abra Amwake/Seminole (6), 6-3,6-1
Whitney Patterson/Central Alabama defeated Alicia Sims/Wallace State (3), 7-6,6-7,7-6
Laura Thiessen/Johnson County (4) defeated Pam Carney/Barton County, 6-1,6-1
Lindsay Hardy/Mesa (2) defeated Jillian Foster/Meridian, 6-2,6-4

Flight 6
SINGLES
Finals
Jamie Munger (1) defeated Alexis Moss (2), 6-1,6-1
Semifinals
Jamie Munger (1) defeated Chandler Roe (4), 6-1,1-6,6-1
Alexis Moss (2) defeated Becky Koochel, 6-3,6-2
Quarterfinals
Jamie Munger/Temple (1) defeated Tabitha Willingham/Central Alabama, 6-1,6-1
Chandler Roe/Mesa (4) defeated Samantha Hatfield/Kalamazoo Valley, 6-4,6-1
Becky Koochel/Barton defeated Lisa Donahue/Collin County (3), 6-4,6-4
Alexis Moss/Wallace State (2) defeated Jocie Carpenter/Scottsdale (5), 6-4,6-3

 

Back To 2003 NJCAA Championship List






Own the Zone<






Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors










CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE










Mr. Rebates




Country Inns & Suites




Want To Play
College Tennis?

Check Out the
Monthly Guides to College Planning





Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage