NCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Regionals-May 7-9 at Campus Sites -- Round of 16 to Finals-May 11-16
in Orlando, Florida

Team Drawsheet

FIRST ROUND RESULTS

CLICK HERE FOR SECOND ROUND RESULTS


Barry 5, Tusculum 2
Greta Trotman (B) defeated Danae Valderrama (T), 6-2,6-1
Maria Lopez (B) defeated Claudia Bolivar (T), 6-2,6-2
Carole Steinhauser (B) defeated Jobria McCracken (T), 6-3,6-1
Gabriela Mora (T) defeated Marie Rojas (B), 6-0,6-1
Lesley Murray/Maria Nevarez (T) defeated Maria Lopez/Natascha Loebnitz (B), 8-5
Greta Trotman/Carole Steinhauser (B) defeated Gabriela Mora/Claudia Bolivar (T), 8-0
Arabella Martin/Marie Rojas (B) defeated Jobria McCracken/Danae Valderrama (T), 8-5
Lynn received a bye

North Florida 5, Kennesaw State 1
Liliana Hung (NF) defeated Jessica Fischetti (KS), 6-2,6-1
Melody Le Goff (NF) defeated Kamilla Rodriguez (KS), 6-2,6-3
Melanie Eng (NF) defeated Elizabeth Puch (KS), 6-2,6-0
Laura Puch/Carolyn Ward (KS) defeated Liliana Hung/Julie Stopelli (NF), 8-6
Camilla Sagae/Melody Le Goff (NF) defeated Loraine Rosmuller/Kamilla Rodriguez (KS), 8-5
Zhenya Barysheva/Melanie Eng (NF) defeated Jessica Fischetti/Elizabeth Puch (KS), 8-3
Columbus State 5, Barton 0
Suzanne Visagie (CS) defeated Barb Oakes (B), 6-0,6-0
Jessica Spencer (CS) defeated Leigh Best (B), 6-0,6-0
Diana Gherghi/Raluca Moldovan (CS) defeated Jane Lewis/Melissa Faulk (B), 8-2
Suzanne Visagie/Marianne Berry (CS) defeated Allison Cobb/Leigh Best (B), 8-1
Jessica Spencer/Vita Feldmane (CS) defeated Heather Lewis/Barb Oakes (B), 8-4
Indiana (PA) 5, Bryant 2
Jackie Kulp (IUP) defeated Alex Spence (BC), 6-2,6-4
Jessica Brockway (IUP) defeated Annette Jervasi (BC), 6-3,6-1
Allana Santanello (BC) defeated Aurora Ellerbach (IUP), 6-1,6-0
Razia Hassan (IUP) defeated Sasha Garabedian (BC), 6-3,6-1
Yvonne Niederbracht/Jackie Kulp (IUP) defeated Alex Spence/Allana Santanello (BC), 8-1
Sacha Solomon/Annette Jervasi (BC) defeated Jessica Brockway/Razia Hassan (IUP), 8-4
Carla Goodman/Fatima Hassan (IUP) defeated Sasha Garabedian/Ariana Rinaudo (BC), 8-4
Bloomsburg 5, Queens 0
Emily Murphy (B) defeated Andrea Condur (Q), 6-0,6-2
Lauren Colfer (B) defeated Theresa Schubert (Q), 6-0,6-1
Iida Hokkanen/Emily Murphy (B) defeated Karen Chang/Tina Shmulevich (Q), 8-2
Julianne Bramante/Lindsey Wyckoff (B) defeated Erin Maragoudakis/Corrina Popescu (Q), 8-1
Brande Hansteen/Lauren Colfer (B) defeated Andrea Condur/Kathryn Baldwin (Q), 8-2
Northwood 5, Lewis 1
Kristina Bogdanovic (N) defeated Tracy Reece (L), 6-0,6-1
Aurelie Deridzard (N) defeated Liz Mendoza (L), 6-0,6-0
Jenny Johannson (N) defeated Daphne Hill (L), 6-0,6-0
Yuliya Kuznets/Tracy Reece (L) defeated Aurelie Deridzard/Jenny Johannson (N), 8-5
Kristina Bogdanovic/Sue Rossano (N) defeated Alane Lezatte/Liz Mendoza (L), 8-1
Fatima Arshad/Kate Deupree (N) defeated Daphne Hill/Jenny Jones (L), 8-5
Northern Kentucky 5, Grand Valley State 0
Elizabeth Brunsman (NK) defeated Marie Cameron (GV), 6-0,6-1
Jessica Smith (NK) defeated Zanobia Syed (GV), 6-1,6-0
Elizabeth Brunsman/Becky Dister (NK) defeated Marie Cameron/Laura Sukup (GV), 9-7
Renae Wright/Lindsay England (NK) defeated Nikki Fairchild/Alison Koopsen (GV), 9-8(3)
Kari Goodrich/Jessica Smith (NK) defeated Kim VanSprange/Natalie Pallett (GV), 8-4
Delta State 5, Lincoln Memorial 1
Wendy Owen (DS) defeated Lisa-Marie Lewallen (LM), 6-0,6-0
Mindy Salas (DS) defeated Erika Jonsson (LM), 6-1,6-0
Alison Carter (LM) defeated Lucy Johnson (DS), 2-6,1-0 retired
Owen/Dean (DS) defeated Sokolova/Jonsson (LM), 8-2
Salas/van der Merwe (DS) defeated Olvier/Sertschnigg, 8-4
Johnson/Uchida (DS) defeated Lewallen/Carter (LM), 8-6
West Florida 5, Clark Atlanta 0
Diana Olave (WF) defeated Kamulah Smith (CA), 6-0,6-0
Plikat/Papastratides (WF) defeated Brown/Green (CA), 8-4
Cortes/Krawietz (WF) defeated Smith/Williams (CA), 8-1
Olave/Oblitas (WF) by default
UC-San Diego 6, Grand Canyon 0
Julie Westerman (UCSD) vs. Nikita Bhardwaj (GC), 6-5 Did Not Finish
Jasmin Dao (UCSD) vs. Sarah Mitchell (GC), 6-3,2-1 Did Not Finish
Tara Siddiqui (UCSD) defeated Shawna Young (GC), 6-2,6-0
Leigh Roberts (UCSD) vs. Gretta Erickson (GC), 6-0,5-0 Did Not Finish
Marissa Hilker (UCSD) defeated Denia Combs (GC), 6-2,6-1
UCSD wins by default
Westerman/Dao(UCSD) defeated Young/Erickson (GC), 8-0
Siddiqui/Roberts (UCSD) defeated Bhardwaj/Mitchell (GC), 8-5
UCSD wins by default.
Only Round in this region
Hawaii-Hilo 6, Sonoma State 0
Dorothee Beauvier (HH) vs. Brianna Bailey (SS), 5-2 Did Not Finish
Mai Fujii (HH) vs. Nicole Warm (SS), 6-1,1-1 Did Not Finish
Michiko Tanaka (HH) defeated Kelly Murphy (SS), 6-0,6-0
Estelle Vicquenault (HH) vs. Gina Dunch (SS), 6-2,1-1 Did Not Finish
Krystal Hangai (HH) defeated Katie Murphy (SS), 6-0,6-3
Tiana Lum-Tucker (HH) defeated Kim Coulson (SS), 6-0,6-0
Tanaka/Fujii (HH) defeated Bailey/Warm (SS), 8-1
Hangai/Vicquenault (HH) defeated Dunch/Kelly Murphy (SS), 8-4
Beauvir/Lum-Tucker (HH) defeated Katie Murphy/Coulson (SS), 8-1
Nebraska-Omaha 5, St. Cloud State 0
Linsday Henjum (NO) defeated Sara Eull (SCSU), 6-3,7-5
Maggie Russell (NO) defeated Courtney Hover (SCSU), 6-2,6-3
Pam Le/Maggie Russell (NO) defeated Berit Merrill/Nicole Lechner (SCSU), 8-1
Lindsay Henjum/Sarah Huls (NO) defeated Sara Eull/Courtney Hover (SCSU), 8-1
Mikaila Splading/Abby Wilson (NO) defeated Alyssa Lauritsen/Jodi Pease (SCSU), 8-6
Washburn 5, Minnesota-Duluth 0
Erin Underwood (W) defeated Amber Fischer (MD), 6-2,6-2
Julie Huyberechts (W) defeated Jenny Whalen (MD), 6-0,6-1
Erin Underwood/Lindsay Sullivan (W) defeated Amber Fischer/Kara Skildum (MD), 8-4
Caitlin Day/Kris Castillo (W) defeated Jenny Whalen/Rachel Stutleberg (MD), 8-4
Holly Munro/Julie Huyberechts (W) defeated Beth Standke/Stacy Schulz (MD), 8-2
Incarnate Word 5, St. Edwards 3
Alycia Palacios (SE) defeated Britteny Holliday (IW), 0-6,6-3,6-0
Kristina Jones (IW) defeated Liz Mauer (SE), 7-5,6-3
Cosette Reyes (IW) defeated Vanessa Kelley (SE), 2-6,6-2,6-3
Sam Mangum (IW) defeated Sophia Adamson (SE), 6-1,6-3
Allison Paris (SE) defeated Andrea Prieto (IW), 6-2,6-4
Britteny Holliday and Cosette Reyes (IW) defeated Alycia Palacios/Allyson Paris (SE), 8-6
Robbie Vittitow/Kristina Jones (IW) defeated Bruna Oliveira/Liz Mauer (SE), 8-6
Sophia Adamson/Vanessa Kelley (SE) defeated Sam Mangum/Andrea Prieto (IW), 8-5
Northeastern State 5, Tarleton State 1
Holly McKee (NS) defeated Alicia Cummings (TS), 6-4,6-2
Kelli Sturm (NS) defeated Kristina Sproat (TS), 6-1,6-3
Jennie Howard (NS) defeated Crystal Blazek (TS), 6-3,6-3
Holly McKee/Berit Itschert (NS) defeated Lauren Barzilla/Rosa Diaz-Guzman (TS), 9-8(8)
Simona Stoica/Kelli Sturm (NS) defeated Kristina Sproat/Crystal Blazek (TS), 8-5
Alicia Cummings/Kimberly Vaughan (TS) defeated Jennie Howard/Michelle Bartlett (NS), 8-1
Georgia College & State 5, Clayton State 1
Luiza Biktyakova (GC&S) defeated Jackeline Nieto (C), 6-4,6-0
Chenelle Kruger (GC&S) defeated Elizabeth Syrova (C), 7-5,6-1
Jessica McKnight (GC&S) defeated Michell Zulu (C), 6-1,6-1
Biktyakova/Kruger (GC&S) defeated Collantes/Nieto (C), 8-5
Koulechova/Petkova (C) defeated Shchupak/Davidsson (GC&S), 8-6
McKnight/Porsz (GC&S) defeated Syrova/Zulu (C), 8-1
Armstrong Atlantic State 5, Augusta State 0
Manuela Emmrich (AAS) defeated Ashley Abrams (Aug), 6-0,6-1
Laura Peaty (AAS) defeated Patricia Lozano (Aug), 6-,6-1
Golopencza/Peaty (AAS) defeated Rovira/Skafar (Aug), 8-1
Cowper/Nazaruk (AAS) defeated Abrams/Zevallos (Aug), 8-1
Grage/Emmrich (AAS) defeated Lozano/Zurita (Aug)
Rollins 6, Presbyterian 1
Vanessa Caddick (R) defeated Catherine Bankhead (P), 6-2,6-0
Lindsey Soffes (R) vs. Lauren Brown (P), 6-2,2-1 Did Not Finish
Tasi Purcell (R) defeated Elise Netzler (P), 6-0,6-0
Tricia Gehret (R) vs. Taylor Lynch (P), 6-2,5-3 Did Not Finish
Jill Oppenheim (R) defeated Amanda Floyd (P), 6-2,6-2
Lisa Moyer (P) defeated Suzie Aurelio (R), 6-4,6-2
Caddick/Gehret (R) defeated Bankhead/Lynch (P), 8-4
Soffes/Oppenheim (R) defeated Brown/Netzler (P), 8-6
Purcell/Aurelio (R) defeated Floyd/Moyer (P), 8-4
Florida Southern 5, Eckerd 1
Linda Mrkic (FS) defeated Rachel Sanchez (E), 6-0,6-1
Lidia Grandarias (FS) vs. Amanda McClure (E), 6-4,4-3 Did Not Finish
Lara Alcobendas (FS) vs. Tiffanie Kalvoda (E), 6-4, 4-3 Did Not Finish
Barbara Oria (FS) defeated Magdalena Correa (E), 6-0,6-3
Laura Salatino (FS) defeated Chelsea Harrison (E), 6-3,6-4
Correa/McClure (E) defeated Grandarias/Salatino (FS), 8-6
Mrkic/Alcobendas (FS) defeated Sanchez/Kalvoda (E), 8-6
Cox/Megan Fincham (FS) defeated Harrison/Ramcharan (E), 8-4
Michigan Tech 5, Mercyhurst 4
Aijana Otunchieva (MT) defeated Alison Hughes (M), 6-4,5-7,6-2
Monika Malinska (MT) defeated Natalie Paperella (M), 6-3,6-0
Shalini Chandrahasa (MT) defeated Lindsay Zimm (M), 6-2,6-4
Kari O'Dell (MT) defeated Jamie Sutyak (M), 4-6,7-6,6-3
Tori Trombetta (M) defeated Erica Holmsten (MT), 6-4,6-1
Joanna Olmstead (M) defeated Lindsey Moritz (MT), 6-1,6-2
Otunchieva/Chandrahasa (MT) defeated Hughes/Zimm (M) , 8-2
Paperella/Olmstead (M) defeated Malinska/O'Dell (MT), 8-5
Trombetta/Sutyak (M) defeated Holmsten/Moritz (MT), 8-2
Ferris State 5, Shepherd 0
Molly Basha (FS) defeated Katie Benisek (S), 6-0,6-0
Laura Schaefer (FS) defeated Ashley Portrey (S), 6-0,6-0
Jilkova/Schaefer (FS) defeated Daniel/Portrey (S), 8-1
Muchow/Nicole Berger (FS) defeated Benisek/Burch (S), 8-2
Basha/Halbert (FS) defeated Kastle/Clarke (S), 8-0
Millersville 5, St. Anselm 0

Steph Eckhart (M) vs. Allison Pinsince (SA), 6-1,5-2 Did Not Finish
Lauren Koloski (SA) vs. Kate Opilo (M), 6-2,1-3 Did Not Finish
Kristi-Lynne Miller (M) defeated Kara Kouri (SA), 6-0,6-2
Allison Brewer (M) vs. Courtney Foster (SA), 6-0,4-1 Did Not Finish
Morgan Burdette (M) defeated Chelsea Allan (SA), 6-0,6-0
Christy Lilli (M) vs. Moraghan McKenna (SA), 6-3,0-1 Did Not Finish
Steph Eckhart/Kate Opilo (M) defeated Allison Pinsince/Courtney Foster (SA), 8-0
Kristi-Lynne Miller/Allison Brewer (M) defeated Lauren Koloski/Chelsea Allan (SA), 8-1
Morgan Burdette/Christy Lilli (M) defeated Kara Kouri/Jeannette Nicolett (SA), 8-1
Slippery Rock 5, Kutztown 2
Kerstin Kloeffer (K) vs. Jessica Bungo (SR), 7-6(5),5-5 Did Not Finish
Ashley Michaux (SR) defeated Priya Pachkawde (K), 6-3,4-6,6-2
Jharna Nansi (K) defeated Ashley Greene (SR), 6-4,6-2
Kelly Anderson (SR) defeated Katie Rohrbach (K), 6-3,6-2
Justine Miller (SR) defeated Mindi Bell (K), 5-7,6-3,6-1
Kristen Bodalski (K) vs. Erika McKenna (SR), 6-4,2-3 Did Not Finish
Jessica Bungo/Ashley Michaux (SR) defeated Kerstin Kloeffer/Jharna Nansi (K), 8-2
Katie Rohrbach/Priya Pachkawde (K) defeated Kelly Anderson/Ashley Greene (SR), 8-3
Justine Miller/Erika McKenna (SR) defeated Mindi Bell/Kristen Bodalski (K), 8-4
Hawaii Pacific 5, Cal State-Los Angeles 1
Davilyn Godinet (HP) vs. Charise Godoy (CS-LA), 6-4,3-3 Did Not Finish
Hana Krivonozkova (HP) defeated Phoebe Bachofer (CS-LA), 6-0,6-2
Silvana Stans (CS-LA) vs. Isidora Ljuri (HP), 6-4,1-2 Did Not Finish
Loni Matsunaga (HP) defeated Ronalyn Miller (CS-LA), 6-0,6-2
Shakti Stream (HP) vs. Maggie Bollinger (CS-LA), 6-3,5-2 Did Not Finish
Doriniso Holdarova (HP) defeated Jessica Scruggs (CS-LA), 6-0,6-1
Godinet/Matsunaga (HP) defeated Godoy/Miller (CS-LA), 8-2
Krivonozkova/Stream (HP) defeated Bollinger/Scruggs (CS-LA), 9-7
Bachofer/Stans (CS-LA) defeated Holdarova/Ljuri (HP), 8-6
BYU-Hawaii 5, Cal Poly Pomona
Adrienn Hegedus (BYUH) vs. Dehlia Feliz (CPP), 6-0,2-0 Did Not Finish
Jing Jing Liu (BYUH) vs. Katrina Holmberg (CPP), 6-1,4-0 Did Not Finish
Anna Lewis (BYUH) vs. Renee Paquillo (CPP), 6-0,2-0 Did Not Finish
Judy Weng (BYUH) defeated Nanor DeKermenjian (CPP), 6-0,6-0
Amy Sun (BYUH) vs. Jennie Burggraf (CPP), 6-1,3-0 Did Not Finish
Gurianna Korinihona (BYUH) defeated Erica Lin (CPP), 6-1,6-0
Hegedus/Liu (BYUH) defeated Feliz/Holmberg (CPP), 8-0
Weng/Sun (BYUH) defeated Paquillo/Burggraf (CPP), 8-0
Lewis/Korinihona (BYUH) defeated DeKermenjian/Lin (CPP), 8-2
Valdosta State 5, North Alabama 0
Eva Petschnig (VS) defeated Fernanda Sala (NA), 6-0,6-2
Annika Biro (VS) defeated Amy Meeker (NA), 6-3,6-0
Eva Petschnig/Annika Biro (VS) defeated Jennifer Miller/Amy Meeker (NA), 8-3
Marina Galey/Iris Staub (VS) defeated Fernanda Sala/Ginger Rose (NA), 8-2
Natalia Drabova/Claudia Hesse (VS) defeated Allison Wells/Flavia Rey de Castro (NA), 8-0
Ouachita Baptist 5, Central Arkansas 0
Inga Ziemina (OB) defeated Brandi McAtee (UCA), 6-0,6-0
Sabrina Benitez (OB) defeated Kirby Crone (UCA), 6-1,6-0
Helena Besovic/Brenda Magnetti (OB) defeated Maja Kovacev/Toral Parekh (UCA), 8-4
Inga Ziemina/Sabrina Benitez (OB) defeated Kirby Crone/Brandi McAtee (UCA), 8-0
Casey Danner/Jenny Kelley (OB) defeated Lindsey Butts/Mary Foster (UCA), 8-2
Midwestern State 5 (D) 2
Lina Benchekroun (D) defeated Michelle Watson (MS), 7-5,6-0
Lacey Wuthrich (MS) defeated Megan Fraser (D), 6-4,6-1
Michelle Beukes (MS) defeated Camille Ducourt (D), 6-2,6-2
Anna King (D) defeated Jennifer Hays (MS), 6-3,6-2
Frida Arlegard/Jennifer Hays (MS) defeated Zineb Ibnmajdoub/Camille Ducourt (D), 8-4
Muller/Lacey Wuthrich (MS) defeated Megan Fraser/Nina Jagasia (D), 8-6
Michelle Beukes/Michelle Watson (MS) defeated Anna King/Lina Benchekroun (D), 8-3
Abilene Christian 5 (R) 0
Summer Beesley (AC) defeated Jenna Lee (R), 6-1,6-2
Ashley Hawk (AC) defeated Stephanie Werthmuller, 6-1,6-2
Colleen Reynolds-Rachel Taylor (AC) defeated Jenna Lee/Laura Miller (R), 8-3
Summer Beesley/Joy Israel (AC) defeated Carmen Briscoe/Heather Renier (R), 8-2
Holly Lindloff/Lana Pavlin (AC) defeated Stephanie Werthmuller/Katie Anderson (R), 8-4
Metro State 5, North Dakota 3
Rebecca Meares (MS) defeated Jenny Cartwright (ND), 6-2,6-3
Jessica Meares (MS) defeated Jenni Mihulka (ND), 6-4,6-3
Erica Fredstrom (ND) defeated Mercedes Pollmeier (MS), 6-4,6-2
Natalie Ilott (MS) defeated Erin Sullivan (ND), 4-6,6-2,7-5
Taya Bachman (MS) defeated Hana Bloomberg (ND), 6-0,6-1
Jenny Cartwright/Jenni Mihulka (ND) defeated Jessica Meares/Rebecca Meares (MS), 8-2
Erica Fredstrom/Erin Sullivan (ND) defeated Mercedes Pollmeier/Natalie Ilott (MS), 8-1
Taya Bachman/Annette Chevarria (MS) defeated Hana Bloomberg/Annie Dufrense (ND), 9-8
Northwest Missouri State 5, Missouri Southern State 1
Rosa Tapia (NWMS) defeated Sheryl Posch (MSS), 6-2,6-3
Gena Lindsey (NWMS) defeated Lacey McMunn (MSS), 6-1,3-6,6-3
Kim McMunn (MSS) defeated Raven Herner (NWMS), 6-0,6-0
Rosa Tapia/Gena Lindsey (NWMS) defeated Sheryl Posch/Lacey McMunn (MSS), 8-2
Sara Lipira/Raven Herner (NWMS) defeated Kim McMunn/Barb Gombosi (MSS), 8-6
Jan Pendrak/Danielle Cartier (NWMS) defeated Kristen Meschede/Amy Stredney (MSS), 9-8

 

Back To 2004 NCAA II Championship Directory

























Central Ohio Grand Prix Tennis







On Court, Off Court














Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing























Check Out TennisFax.com







College Planning
Made Easy...
Check Out The College Guide & Directory

at College Tennis Connect
For Less Than $30 A Year!




































Return to:
College And Junior
Tennis Homepage