2004 NCAA DIVISION III CHAMPIONSHIPS
Women's Team Regionals - May 1-2 at Campus Sites

Team Drawsheet

First & Second Round Results


Second Round
Emory 7, Rhodes 0
Mary Ellen Gordon (E) defeated Stephanie Gong (R), 6-1,6-2
Jolyn Taylor (E) defeated Laura Hoffmeister (R), 6-2,6-0
Carina Alberelli (E) defeated Colleen Forsyth (R), 6-3,7-5
Richelle Marasigan (E) defeated Hennessy Howell (R), 6-4,6-3
Gordon/Taylor (E) defeated Hoffmeister/Howell (R), 8-4
Alberelli/Moscato (E) defeated Forsyth/Gong (R), 8-4
Chan/Marasigan (E) defeated Dewitt/Sweeney (R), 8-3
Washington & Lee 7, Swarthmore 2
Lindsay Hagerman (W&L) defeated Anjani Reddy (S), 6-1,6-3
Kristen McClung (W&L) defeated Caroline Celano (S), 4-6,6-0,7-6(5)
Elizabeth Law (W&L) defeated Sonya Reynolds (S), 1-6,6-4,6-3
Ginny Wortham (W&L) vs. Kristina Pao (S), 6-4,6-4
Lisa Mabry (W&L) vs. Elli Suzuki (S), 6-2,7-5
Marissa Matthews (S) defeated Katie Kingsbury (W&L), 6-3,6-1
Hagerman/Wortham (W&L) defeated Reddy/Reynolds (S), 8-4
Farris/McClung (W&L) defeated Waverly Lutz/Sara Sargent (S), 9-8(5)
Pao/Suzuki (S) defeated Law/Mabry (W&L), 8-4
Gustavus Adolphus 8, St. Catherine 1
Tara Houlihan (GA) defeated Amy Willhite (SC), 6-1,6-1
Lauren Hom (GA) defeated Deidre Lindstrom (SC), 6-2,6-3
Briggs Rolfsrud (SC) defeated Lyndsey Palen (GA), 1-6,6-2,6-0
Marla Menne (GA) defeated Linsey Miller (SC), 6-4,6-4
Jaime Gaard (GA) defeated Shelly Bebler (SC), 6-1,6-1
Kara Smiley (GA) defeated Jessica Jones (SC), 6-0,6-2
Tara Houlihan/Lyndsey Palen (GA) defeated Amy Willhite/Linsey Miller (SC), 8-4
Lauren Hom/Kara Smiley (GA) defeated Deidre Lindstrom/Shelly Bebler (SC), 8-4
Marla Menne/Jaime Gaard (GA) defeated Briggs Rolfsrud/Jessica Jones (SC), 8-2
Denison 7, Washington (MO) 2
Lauren Gerlach (D) defeated Kacie Cook (WA), 4-6,6-4,6-1
Laura Greenberg (WA) defeated Amelia Crace (D), 6-3,7-5
Meridith Sulser (D) defeated Lauren Zwick (WA), 6-3,1-6,6-3
Lauren Parsons (D) defeated Erin Fleming (WA), 6-2,6-4
Erica Greenberg (WA) defeated Katie Lavoie (D), 6-4,6-2
Erin Coughlin (D) defeated Sara Kabakoff (WA), 6-2,7-5
Lauren Gerlach/Erin Coughlin (D) defeated Rathi Mani/Lauren Zwick (WA), 8-5
Amelia Crace/Lauren Parsons (D) defeated Kacie Cook/Laura Greenberg (WA), 8-4
Meridith Sulser/Allison Lesnett (D) defeated Erica Greenberg/Becky Rovner (WA), 8-4
Amherst 6, Middlebury 0
Jackie Ross (M) defeated Tristan Hedrick (A), 6-4,6-3
Kristen Raverta (A) defeated Amy Roche (M), 6-4,6-2
Sandy Spring (M) defeated Rachel Holt (A), 6-3,6-3
Hadley Miller (A) defeated Claire Smyser (M), 3-6,6-3,7-5
Lauren Ready (M) defeated Wallis Molchen (A), 5-7,7-5, retired
Katie Hudson (A) defeated Kristin Baker (M), 6-2,6-4
Holt/Hedrick (A) defeated Ross/Spring (M), 8-5
Raverta/Molchen (A) defeated Jena Siegel/Roche, 8-5
Miller/Erin Murphy (A) defeated Smyser/Baker, 8-1
Williams 7, Tufts 2
Steph Hall (W) defeated Jennifer Lejb (T), 7-6(2),6-4
Julie Mallory (WA) defeated Jennifer Luten (T), 7-6(4),0-6,1-0(6)
Becky Bram (T) defeated Alex Maclennan (W), 6-3,2-6,1-0(5)
Kate Troy (W) defeated Barclay Gang (T), 6-1,6-1
Lisa Miller (T) defeated Caroline Wasserman (W), 6-2,6-4
Brittany Binet (WA) defeated Kylyn Deary (T), 6-0,6-3
Hall/Troy (W) defeated Lejb/Luten (T), 8-5
Mallory/Maclennan (W) defeated Gang/Neda Pisheva (T), 8-0
Wasserman/Binet (W) defeated Bram/Miller (T), 8-2
Claremont-Mudd-Scripps 3, Redlands 6
Jeannine Liang (CMS) defeated Tatiana Steinberg (R), 7-5,2-1 retired/injured
Erin Hiranaga (R) defeated Jessica Nagasako (CMS), 6-3,4-6,10-3
Molly Shih (R) defeated Allison Laygo (CMS), 6-4,6-2
Lauren Matsushita (R) defeated Michelle Rothzeid (CMS), 6-3,6-1
Lisa Atkins (CMS) defeated Jenna Umeno (R), 6-1,6-2
Andrea Dunlop (R) defeated Kristen Handley (CMS), 6-0,6-2
Hiranaga/Umeno (R) defeated Liang/Rothzeid (CMS), 8-2
Dunlop/Steinberg (R) defeated Atkins/Laygo (CMS), 8-6
Nagasako/Hauff (CMS) defeated Shih/Matsushita (R), 8-2

First Round
Rhodes 7, Sewanee 2
Stephanie Gong (R) defeated Lauren Willett (S), 6-2,6-0
Laura Hoffmeister (R) defeated Laura Fanjoy (S), 7-5,2-6,6-1
Colleen Forsyth (R) defeated Molly Willett (S), 6-4,6-3
Hennessy Howell (R) defeated Katye Rhett (S), 6-4,6-2
Amy Martin (S) defeated Krista DeWitt, 6-3,5-7,6-4
Sunya Sweeney (R) defeated Ashley Logsdon (S), 3-6,7-5,6-4
Hoffmeister/Howell(Rhodes) defeated M. Willett/Fanjoy (S), 8-3
Gong/Forsyth (R)) defeated L. Willett/Rhett (S), 9-8(7-2)
Martin Logsdon (S) defeated Dewitt/Sweeney (R), 8-5
Washington & Lee 7, Mary Washington 0
Lindsay Hagerman (W&L) defeated Ashley Tucker (MW), 6-1,6-1
Kristen McClung (W&L) defeated Kim Colwell (MW), 6-1,6-0
Elizabeth Law (W&L) defeated Gayle Smith (MW), 6-0,6-0
Katie Kingsbury (W&L) defeated Emily Brimer (MW), 6-0,6-1
Hagerman/Wortham (W&L) defeated Colwell/Tucker (MW), 8-3
Farris/McClung (W&L) defeated Schneider/Smith (MW), 8-5
Law/Mabry (W&L) defeated Brimer/McMahon (MW), 8-3
Swarthmore 7, Salisbury 1
Anjani Reddy (S) defeated Sam Coldren (SA), 7-5,6-1
Caroline Celano (S) defeated Cassie Meyer (SA), 6-1,6-2
Sonya Reynolds (S) defeated Erika Mitry (SA), 6-0,6-1
Kristina Pao (S) defeated Jenny Rosler (SA), 6-1,6-2
Elli Suzuki (S) defeated Sammie Smiles (SA), 6-2,6-0
Reddy/Reynolds (S) defeated Coldren/Mitry (SA), 8-3
Meyer/Rosler (SA) defeated Waverly Lutz/Sara Sargent (S), 8-5
Pao/Suzuki (S) defeated Lowe/Smiles (SA), 8-1
St. Catherine 5, Luther 4
Miriam Skrade (L) defeated Amy Willhite (SC), 6-1,6-2
Deidre Lindstrom (SC) defeated Kirsten Madsen (L), 4-6,6-4,6-3
Briggs Rolfsrud (SC) defeated Lindsay Hagen (L), 6-4,6-3
Linsey Miller (SC) defeated Jacie Haroldson (L), 1-6,6-2,6-2
Annalise Conaway (L) defeated Shelly Bebler (SC), 6-0,6-2
Tasha Allemang (L) defeated Jessica Bebler (SC), 6-4,4-6,6-3
Miriam Skrade/Lindsay Hagen (L) defeated Amy Willhite/Linsey Miller (SC), 9-7
Deidre Lindstrom/Shelly Bebler (SC) defeated Kirsten Madsen/Tara Huinker (L), 9-7
Briggs Rolfsrud/Jessica Jones (SC) defeated Jacie Haroldson/Tasha Allemang (L), 9-8(4)
Denison 9, Carthage 0
Lauren Gerlach (D) defeated Kelly Mikkila (C), 6-2,6-3
Amelia Crace (D) defeated Sara Cahoon (C), 6-2,6-1
Meridith Sulser (D) defeated Elizca Buys (C), 7-5,7-6(3)
Lauren Parsons (D) defeated Kristine Meulendyke (C), 6-0,6-1
Katie Lavoie (D) defeated Natalie Widaman (C), 7-6,6-2
Erin Coughlin (D) defeated Alyssa Bozinovski (C), 6-0,6-2
Erin Coughlin/Lauren Gerlach (D) defeated Kelly Mikkila/Sara Cahoon (C), 8-5
Lauren Parsons/Amelia Crace (D) defeated Elizca Buys/Kristine Meulendyke (C), 8-1
Allison Lesnett/Meridith Sulser (D) defeated Natalie Widaman/Alyssa Bozinovski (C), 8-0
Washington (MO) 8, Albion 1
Kacie Cook (WA) defeated Karen Dumas (A), 6-2,6-0
Laura Greenberg (WA) defeated Katie Tornga (A), 6-2,6-1
Lauren Zwick (WA) defeated Betsy Netherton (A), 6-2,7-6(6)
Erin Fleming (WA) defeated Emily Dumas (A), 6-2,6-2
Erica Greenberg (WA) defeated Emily Stocker (A), 6-1,6-0
Sara Kabakoff (WA) defeated Caitlin Campbell (A), 6-0,6-2
Rathi Mani/Lauren Zwick (WA) defeated Karen Dumas/Emily Dumas (A), 8-1
Laura Greenberg/Kacie Cook (WA) defeated Emily Stocker/Katie Tornga (A), 9-7
Betsy Netherton/Amy Esh (A) defeated Erica Greenberg/Becky Rovner (WA), 8-2
Middlebury 7, Bowdoin 2
Jackie Ross (M) defeated Paulette Hricko (B), 7-6(5),4-6,6-0
Amy Roche (M) defeated Alexis Bawden (B), 6-3,6-2
Sandy Spring (M) defeated Kara Perriello (B), 4-6,6-1,7-5
Claire Smyser (M) defeated Kelsey Hughes (B), 6-2,6-2
Lauren Ready (M) defeated Julia Shaver (B), 7-5,2-6,6-3
Ross/Spring (M) defeated Bawden/Kikic (B), 8-2
Jena Siegel/Roche (M) defeated Perriello/Hughes (B), 8-2
Hricko/Shaver (B) defeated Baker/Smyser (M), 8-6
Tufts 8, Vassar 1
Debbie Sharnak (V) defeated Jennifer Lejb (T), 3-6,5-2 retired
Jennifer Luten (T) defeated Kelly Graham (V), 6-2,6-4
Becky Bram (T) defeated Katy Robinette (V), 6-3,6-1
Barclay Gang (T) defeated Jessica Shofler (V), 6-0,7-5
Lisa Miller (T) defeated Anna Will (V), 6-2,6-2
Kylyn Deary (T) defeated Amber Gaskins (V), 6-3,6-1
Lejb/Luten (T) defeated Sharnak/Shofler (V), 8-6
Gang/Neda Pisheva (T) defeated Robinette/Graham (V), 8-4
Bram/Miller (T) defeated Will/Robin Chu (V), 8-3
Williams 8, College of New Jersey 1
Steph Hall (W) defeated Kristen Klepacki (CNJ), 6-2,6-1
Kristen Turturiello (CNJ) defeated Julie Mallory (WA), 6-4,4-6,1-0(9)
Alex Maclennan (W) defeated Jackie Gavornik (CNJ), 6-0,6-0
Kate Troy (W) defeated Ayumi Yamazaki (CNJ), 6-0,6-1
Caroline Wasserman (WA) defeated Karen Shih (CNJ), 6-2,6-0
Brittany Binet (WA) defeated Caitlen Reich (CNJ), 6-0,6-0
Hall/Troy (W) defeated Klepacki/Gavornik (CNJ), 8-2
Mallory/Maclennan (W) defeated Turturiello/Przylbkowski (CNJ), 8-2
Wasserman/Binet (W) defeated Yamazaki/Shih (CNJ), 8-1
Trinity (TX) 5, Hardin-Simmons 2
Hayley Dittus (T) defeated Nancy Chandler (HS), 6-3,3-6,6-3
Jackie Mendillo (T) defeated Stephanie Haynes (HS), 6-4,6-1
Christy Austin (T) defeated Bobbye Thompson (HS), 6-1,6-4
Libby Benoist (T) defeated Sarah Bartlett (HS), 1-6,6-2,6-3
Watkins/Chandler (HS) defeated McGowan/Dittus (T), 8-2
Thompson/Swindle (HS) defeated Suarez/Austin (T), 8-5
Mendillo/Leigh Pankonien (T) defeated Haynes/Bartlett (HS), 8-4
Redlands 5, Pomona-Pitzer 4
Tatiana Steinberg vs. Kelli Howard (R), 6-4,6-2
Erin Hiranaga vs. Betsy Mork (R), 6-7 (2), 6-4,6-4
Molly Shih (R) vs. Whitney Henderson (PP), 6-0,6-0
Lauren Matsushita vs. Molly Berman (R), 6-1,7-5
Jenna Umeno vs. Vicky Chen (R), 6-4,6-3
Andrea Dunlop vs. Brittany Biebl (R), 6-0,6-2
Hiranaga/Umeno (R) vs. Howard/Henderson (PP), 8-5
Shih/Matsushita (R) vs. Lauren Calton/Berman (PP), 8-5

 

Back To 2004 NCAA III Championship Directory



















Central Ohio Grand Prix Tennis





On Court, Off Court











Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing


















Check Out TennisFax.com
































Return to:
College And Junior
Tennis Homepage