2004 NJCAA DIVISION III CHAMPIONSHIPS
Women's Team - May 1-6 at the Brazos Valley Sports Foundation in College Station, Texas


FINAL TEAM STANDINGS
1. Rock Valley College...27
2. College of DuPage...23
3. Ridgewater College...20
4. Broome Community College...12.5
5. Mercer County Community College...11.5
6. Kingsborough Community College...10
7. SUNY-Orange...7
8. Nassau Community College...5
9. Riverland Community College...3
T10. Oxford College...2
T10. Brookdale Community College...2
12. Harford College...1.5


Flight 1
SINGLES
Finals
Claudia Arteaga (1) defeated Dominika Bajuk (2), 4-6,6-4,6-2
Semifinals
Dominika Bajuk (2) defeated Caitlin Jurgensen, 6-0,6-2
Claudia Arteaga (1) defeated Karyl Schenck (3), 6-3,6-4
Quarterfinals
Claudia Arteaga/Nassau (1) defeated Rachal Kollar/Broome, 6-4,6-1
Karyl Schenck/Rock Valley (3) defeated Krista Rambow/Ridgewater, 6-1,6-0
Caitlin Jurgensen/Riverland defeated Landry Shelley/Mercer County, 2-6,6-3,6-2
Dominika Bajuk/Kingsborough (2) defeated Elizabeth Lippincott/Oxford, 6-3,6-0
DOUBLES
Finals
Natasa Rapo/Karyl Schenck (1) defeated Dominika Bajuk/Elena Dadanina (2), 6-1,6-2
Semifinals
Natasa Rapo/Karyl Schenck (1) defeated Jessica Kollar/Rachal Kollar, 6-3,4-6,7-5
Dominika Bajuk/Elena Dadanina (2) defeated Kristine Hagedorn/Krista Rambow, 6-3,6-2
Quarterfinals (First Round)
Natasa Rapo/Karyl Schenck-Rock Valley (1) defeated Carolyn Eck/Kate Zmuda-DuPage
Jessica Kollar/Rachal Kollar-Broome defeated Maureen Haggerty/Landry Shelley, 6-3,6-3
Kristine Hagedorn/Krista Rambow-Ridgewater defeated Amy Jayne/Lisa Richie-SUNY Orange, 6-1,6-2
Dominika Bajuk/Elena Dadanina (2) over Steph Bowe/Caitlin Jurgensen-Riverland by default

Flight 2
SINGLES
Finals
Kristine Hagedorn defeated Natasa Rapo (2)
Semifinals
Natasa Rapo (2) defeated Jessica Kollar, 6-7,6-3,7-5
Kristine Hagedorn defeated Silvina Wills, 6-2,6-1
Quarterfinals
Kristine Hagedorn/Ridgewater defeated Carolyn Eck/DuPage (1), 6-2,3-6,6-4
Silvina Wills/Mercer County defeated Emily Mack/SUNY Orange, 6-4,6-1
Jessica Kollar/Broome over Steph Bowe/Riverland by default
Natasa Rapo/Rock Valley (2) defeated Elena Dadanina/Kingsborough, 1-6,6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Christine Casimiro/Jessica Kreplin (1) defeated Jessica Kearney/Emily Mack (2), 4-6,6-2,6-4
Semifinals
Christine Casimiro/Jessica Kreplin (1) defeated Lindsey Jacobsen/Keeley Murphy, 6-3,6-3
Jessica Kearney/Emily Mack (2) defeated Sherry Lin/Silvina Wills, 6-2,4-6,6-4
Quarterfinals (First Round)
Christine Casimiro/Jessica Kreplin-DuPage (1) received a bye
Lindsey Jacobsen/Keeley Murphy-Rock Valley defeated Kristina Berry/Colleen Ondrako-Broome, 6-1,7-6
Sherry Lin/Silvina Wills-Mercer County defeated SHannon Clark/Maharlika Ramos, 6-3,6-1
Jessica Kearney/Emily Mack-SUNY Orange (2) defeated Abby Martins/Lisa Meyer-Ridgewater, 6-1,2-6,6-1

Flight 3
Finals
Jessica Kreplin (1) defeated Maureen Haggerty, 7-5,6-4
Semifinals
Maureen Haggerty defeated Keeley Murphy (2), 6-4,6-4
Jeissca Kreplin (1) defeated Amy Jayne, 6-2,6-1
Quarterfinals (First Round)
Jessica Kreplin/DuPage (1) received a bye
Amy Jayne/SUNY Orange defeated Eva Quist/Ridgewater, 6-2,2-6,6-4
Maureen Haggerty/Mercer County defeated Danielle Mauro/Broome, 6-1,6-0
Keeley Murphy/Rock Valley (2) received a bye
DOUBLES
Finals
Jenny Lindh/Danielle Rosario defeated Marissa Cullen/Alli Tran, 6-3,6-2
Semifinals
Jenny Lindh/Danielle Rosario defeated Eva Quist/Anna Skaalerud (1), 6-4,1-6,7-6
Marissa Cullen/Alli Tran defeated Desiree Noel/Janice Wilcox (2), 6-0,6-2
Quarterfinals (First Round)
Eva Quist/Anna Skaalerud-Ridgewater (1) received a bye
Jenny Lindh/Danielle Rosario-DuPage defeated Erin Drobny/Danielle Mauro-Broome, 6-1,6-4
Marissa Cullen/Alli Tran-Rock Valley defeated Alyssa Butterfield/Carrie Pfeffer, 6-0,6-1
Desiree Noel/Janice Wilcox (2) received a bye

Flight 4
SINGLES
Finals
Jenny Lindh (2) defeated Abby Martins (1), 6-0,6-1
Semifinals
Jenny Lindh (2) defeated Marissa Cullen, 6-2,6-3
Abby Martins (1) defeated Sherry Lin, 6-0,6-1
Quarterfinals (First Round)
Abby Martins/Ridgewater (1) received a bye
Sherry Lin/Mercer County defeated Alyssa Butterfield/SUNY Orange, 6-2,6-0
Marissa Cullen/Rock Valley defeated Erin Drobny/Broome, 6-4,3-6,6-0
Jenny Lindh/DuPage (2) defeated Allison Kupina/Harford, 6-0,6-1

Flight 5
SINGLES
Finals
Colleen Ondrako defeated Lindsey Jacobson (2), 7-5,6-3
Semifinals
Lindsey Jacobseon (2) defeated Anna Skaalerud, 6-1,6-1
Colleen Ondrako defeated Maharlika Ramos, 6-3,6-0
Quarterfinals (First Round)
Maharlika Ramos (1) Harford
Colleen Ondrako/Broome defeated Christine Casimiro/DuPage, 6-3,6-4
Anna Skaalerud/Ridgewater defeated Jessica Kearney/SUNY Orange, 6-1,6-2
Lindsey Jacobson/Rock Valley (2) defeated Janice Wilcox/Mercer County, 6-0,7-5

Flight 6
SINGLES
Finals
Alli Tran (2) defeated Lisa Meyer, 6-4,6-4
Semifinals
Alli Tran (2) defeated Kristina Berry, 6-2,6-0
Lisa Meyer defeated Desiree Noel (1), 6-3,6-2
Quarterfinals (First Round)
Desiree Noel/Mercer County (1) received a bye

Lisa Meyer/Ridgewater defeated Danielle Rosario/DuPage, 6-2,6-2
Kristina Berry/Broome defeated Carrie Pfeffer/SUNY Orange, 6-0,6-1
Aili Tran/Rock Valley (2) received a bye

 

Back To 2004 NJCAA Championship List















Central Ohio Grand Prix Tennis













On Court, Off Court













Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing






Return to:
College And Junior
Tennis Homepage