2005 NCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Regionals-May 5-7 at Campus Sites -- Round of 16 to Finals-May 11-14
in Orlando, Florida

Team Drawsheet

First & Second Round Team Regionals


Finals
Armstrong Atlantic State 5, BYU-Hawaii 3
Jing Jing Liu (BYU-H) defeated Luisa Cowper (AA), 6-1,6-0
Adrienn Hegedus (BYU-H) defeated Dziyana Nazaruk (AA), 6-2,6-0
Johanna Dahlback (AA) defeated Tetyana Bula (BYU-H), 6-3,6-1
Manuela Emmrich (AA) defeated Petra Teller (BYU-H), 6-4,6-0
Gurianna Korinihona (BYU-H) vs. Caroline Grage (AA), 6-2,3-6,2-1 Did Not Finish
Laura Peaty (AA) defeated Trisha Piercy (BYU-H), 6-2,6-3
Jing Jing Liu/Adrienn Hegedus (BYU-H) defeated Luisa Cowper/Laura Peaty (AA), 8-5
Manuela Emmrich/Caroline Grage (AA) defeated Tetyana Bula/Petra Teller (BYU-H), 8-3
Dziyana Nazaruk/Johanna Dahlback (AA) defeated Gurianna Korinihona/Crystal Schwenke (BYU-H), 8-5

Semifinals
BYU-Hawaii 5, Barry 0
Jing Jing Liu (BYU-H) defeated Ildiko Csordas (B), 6-2,6-0
Adrienn Hegedus (BYU-H) vs. Greta Trotman (B), 6-2,3-1 Did Not Finish
Tetyana Bula, BYU-Hawai vs. Ana Maria Zuleta (B), 6-4,2-0 Did Not Finish
Petra Teller (BYU-H) defeated Helen Wisniewski (B), 6-0,6-2
Gurianna Korinihona (BYU-H) vs. Kristin Danielson (B), 6-3,4-1 Did Not Finish
Trisha Piercy (BYU-H) vs. Carole Steinhauser (B), 6-3,3-1 Did Not Finish
Jing Jing Liu/Adrienn Hegedus (BYU-H) defeated Ildiko Csordas/Ana Maria Zuleta (B), 8-3
Tetyana Bula/Petra Teller (BYU-H) defeated Greta Trotman/Kristin Danielson (B), 8-5
Gurianna Korinihona/Crystal Schwenke (BYU-H) defeated Helen Wisniewski/Carole Steinhauser (B), 8-2

Armstrong Atlantic State 5, Valdosta State 0
Luisa Cowper (AA) vs. Eva Petschnig (VS), 6-4,3-0 Did Not Finish
Dziyana Nazaruk (AA) defeated Anne Corten (VS), 6-3,6-1
Johanna Dahlbach (AA) vs. Annika Biro (VS), 6-1,1-2 Did Not Finish
Marina Galey (VS) vs. Manuela Emmrich (AA), 6-4,1-4 Did Not Finish
Caroline Grage (AA) vs. Iris Staub (VS), 6-2,3-1 Did Not Finish
Laura Peaty (AA) defeated Clair McKinnon (VS), 6-1,6-3
Cowper/Peaty (AA) defeated Biro/Petschnig (VS), 8-5
Emmrich/Grage (AA) defeated Corten/Galey (VS), 8-3
Dahlback/Nazaruk (AA) defeated McKinnon/Staud (VS), 8-2

Quarterfinals
BYU-Hawaii 5, Columbus State 1
Diana Gherghi (CS) vs. Jing Jing Liu (BYU-H), 6-4,1-2 Did Not Finish
Adrienn Hegedus (BYU-H) defeated Zuzana Valekova (CS), 6-1,6-0
Suzanne Visagie (CS) vs. Tetyana Bula (BYU-H), 5-7,1-0 Did Not Finish
Petra Teller (BYU-H) defeated Agata Polcyn (CS), 6-3,6-1
Raluca Moldavan (CS) defeated Gurianna Korinihona (BYU-H), 6-0,6-3
Marianne Berry (CS) vs. Trisha Piercy (BYU-H), 6-3,1-3 Did Not Finish
Jing Jing Liu/Adrienn Hegedus (BYU-H) defeated Diana Gherghi/Zuzana Valekova (CS), 8-6
Tetyana Bula/Petra Teller (BYU-H) defeated Agata Polcyn/Raluca Moldavan (CS), 8-3
Suzanne Visagie/Marianne Berry (CS) defeated Gurianna Korinihona/Crystal Schwenke (BYU-H), 9-7

Barry 5, West Florida 2
Ildiko Csordas (B) defeated Nicole Plikat (WF), 3-6,6-4,6-2
Greta Trotman (B) defeated Paola Arevalo (WF), 6-2,6-0
Ana Maria Zuleta (B) vs. Eva Papastratides (WF), 4-6,6-4,1-2 Did Not Finish
Helen Wisniewski (B) vs. Pilar Cortes (WF), 3-6,7-5,4-5 Did Not Finish
Kristin Danielson (B) defeated Diana Olave (WF), 3-6,6-0,6-0
Carole Steinhauser (B) defeated Giulianna Oblitas (WF), 7-6,7-6
Nicole Plikat/Eva Papastratides (WF) defeated Ildiko Csordas/Ana Maria Zuleta (B), 8-6
Kristin Danielson/Greta Trotman (B) defeated Paola Arevalo/Pilar Cortes (WF), 8-4
Diana Olave/Giulianna Oblitas (WF) 8 defeated Helen Wisniewski/Carole Steinhauser (B), 8-1

Armstrong Atlantic 5, UC-San Diego 0
Luisa Cowper (AA) defeated Marsha Malinow (UC-SD), 6-0,6-0
Dziyana Nazaruk (AA) defeated Jasmin Dao (UC-SD), 6-3,6-0
Johanna Dahlback (AA) vs. Marissa Hilker (UC-SD), 6-3,1-0 Did Not Finish
Manuela Emmrich (AA) vs. Tara Siddiqui (UC-SD), 6-0,2-1
Caroline Grage (AA) defeated Katie McKee (UC-SD), 6-0,6-0
Laura Peaty (AA) vs. Leigh Roberts (UC-SD), 6-0,4-1
Luisa Cowper/Laura Peaty (AA) defeated Marsha Malinow/Tara Siddiqui (UC-SD), 8-6
Manuela Emmrich/Caroline Grage (AA) defeated Kristin Bronowicki/Katie McKee (UC-SD), 8-2
Dziyana Nazaruk/Johanna Dahlback (AA) defeated Jasmin Dao/Marissa Hilker (UC-SD), 8-0

Valdosta State 5, Lynn 3
Eva Petschnig (VS) defeated Masha Bayser (L), 6-4,6-3
Anne Corten (VS) defeated Victoria Weltz (L), 6-3,6-0
Annika Biro (VS) defeated Andrea Kostricova (L), 3-6,6-3,6-2
Dina Bajramovic (L) vs. Marina Galey (VS), 6-7,7-5,2-1 Did Not Finish
Dragan Ilic (L) defeated Iris Staub (VS), 6-0,6-1
Marie Maussion (L) defeated Clair McKinnon (VS), 6-3,6-2
Eva Petschnig/Annika Biro (VS) defeated Masha Bayser/Andrea Kostricova (L), 8-1
Dragan Ilic/Victoria Weltz (L) defeated Anne Corten/Marina Galey (VS), 8-3
Iris Staub/Clair McKinnon (VS) defeated Marie Maussion/Dina Bajramovic (L), 9-7

Round of 16
BYU-Hawaii 6, Millersville 0
Jing Jing Liu (BYU-H) vs. Steph Eckhart (M), 6-2,4-0
Adrienn Hegedus (BYU-H) defeated Katie Opilo (M), 6-0,6-0
Morgan Burdette (M) vs. Tetyana Bula (BYU-H), 2-3 Did Not Finish
Petra Teller (BYU-H) defeated Christy Lilli (M), 6-0,6-0
Gurianna Korinihona (BYU-H) defeated Caitlin Golden (M), 6-2,1-0 Did Not Finish
Trisha Piercy (BYU-H) vs. Annie Bauermaster (M), 6-0,5-1 Did Not Finish
Jing Jing Liu/Adrienn Hegedus (BYU-H) defeated Steph Eckhart/Katie Opilo (M), 8-0
Tetyana Bula/Petra Teller (BYU-H) defeated Morgan Burdette/Christy Lilli (M), 8-0
Gurianna Korinihona/Crystal Schwenke (BYU-H) defeated Caitlin Golden/Annie Bauermaster (M), 8-0

Columbus State 5, Northwest Missouri State 0
Suzanne Visagie (CS) defeated Carolina Amaral (NW MS), 6-1,6-2
Marianne Berry (CS) defeated Danielle Cartier (NW MS), 6-0,6-1
Diana Gherghi/Zuzana Valekova (CS) defeated Gena Lindsay/Erica Ramirez (NW MS), 8-0
Agata Polcyn/Raluca Moldavan (CS) defeated Carolina Amaral/Danielle Cartier (NW MS), 8-2
Suzanne Visagie/Marianne Berry (CS) defeated Amanda Hardie/Raven Herner (NW MS), 8-3

Barry 5, Midwestern State 0
Frida Arlegard (MS) defeated Ildiko Csordas (B), 6-2,6-1
Cilia Muller (MS) vs. Greta Trotman (B), 5-2
Brenna Jackson (MS) Ana Maria Zuleta (B), 4-5 Did Not Finish
Lacey Wuthrich (MS) Helen Wisniewski (B), 2-5 Did Not Finish
Michelle Beukes (MS) vs. Kristin Danielson (B), 2-5 Did Not Finish
Carole Steinhauser (B) defeated Michelle Watson (MS), 6-1,6-1
Ildiko Csordas/Ana Maria Zuleta (B) defeated Brenna Jackson/Lacey Wuthrich (MS), 8-3
Greta Trotman/Kristin Danielson (B) defeated Cilia Muller/Michelle Watson (MS), 8-5
Helen Wisniewski/Carole Steinhauser (B) defeated Michelle Beukes/Frida Arlegard (MS), 8-3

UC-San Diego 5, Kutztown 0
Marsha Malinow (UC-SD) vs. Kerstin Kloeffer (K), 4-5 Did Not Finish
Jasmin Dao (UC-SD) vs. Amy Withers (K), 5-4 Did Not Finish
Marissa Hilker (UC-SD) vs. Priya Pachkawde (K), 5-4 Did Not Finish
Tara Siddiqui (UC-SD) vs. Lauren Losoncy (K), 6-0,5-0 Did Not Finish
Katie McKee (UC-SD) defeated Kristen Bodalski (K), 6-0, 6-0
Leigh Roberts (UC-SD) defeated Vanessa Walsh (K), 6-0,6-1
Marsha Malinow/Tara Siddiqui (UC-SD) defeated Kerstin Kloeffer/Priya Pachkawde (K), 8-0
Kristin Bronowicki/Katie McKee (UC-SD) defeated Amy Withers/Jharna Nansi (K), 9-7
Jasmin Dao/Marissa Hilker (UC-SD) defeated Bianca Blatz/Lauren Losoncy (K) 8-1

West Florida 5, Northwood 3
Sue Rossano (N) defeated Nicole Plikat (WF), 6-4,6-2
Kristina Bogdanovic (N) defeated Paola Arevalo (WF), 6-0,1-6,6-4
Eva Papastratides (WF) vs. Aurelie Deridzard (N), 5-7,5-4 Did Not Finish
Pilar Cortes (WF) defeated Inga Hildesheim (N), 6-4,7-5
Diana Olave (WF) defeated Julia Goncalves (N), 6-2,6-4
Giulianna Oblitas (WF) defeated Cristina Olivera (N), 6-1,6-4
Aurelie Deridzard/Julia Goncalves (N) defeated Nicole Plikat/Eva Papastratides (WF), 8-6 Paola Arevalo/Pilar Cortes (WF) defeated Sue Rossano/Kristina Bogdanovic (N), 8-3
Diana Olave/Giulianna Oblitas (WF) defeated Inga Hildesheim/Cristina Olivera (N), 8-3

Armstrong Atlantic 5, Nebraska-Omaha 0
Luisa Cowper (AA) defeated Katie Schmidt (N), 6-0,6-0
Maggie Russell (N) vs. Dziyana Nazaruk (AA), 1-6,2-2 Did Not Finish
Johanna Dahlback (AA) defeated Lindsay Henjum (N), 6-0,4-0 Did Not Finish
Manuela Emmrich (AA) defeated Pam Le (N), 6-0,5-1 Did Not Finish
Caroline Grage (AA) defeated Sarah Huis (N), 6-0,6-0
Abby Wilson (N) defeated Laura Peaty (AA), 6-0,4-0 Did Not Finish
Luisa Cowper/Laura Peaty (AA) defeated Pam Le/Maggie Russell (N), 8-2
Manuela Emmrich/Caroline Grage defeated Abby Wilson/Katie Schmidt (N) (AA), 8-1
Johanna Dahlback/Dziyana Nazaruk defeated Sarah Huis/Lindsay Henjum (N) (AA), 8-0

Valdosta State 5, Ferris State 0
Eva Petschnig (VS) defeated Molly Basha (FS), 6-1,6-2
Anne Corten (VS) vs. Leila Salek (FS), 6-2,2-1 Did Not Finish
Marissa Muchow (FS) vs. Annika Biro (VS), 6-0,3-2 Did Not Finish
Marina Galey (VS) defeated Allison Halbert (FS), 6-0,5-2 Did Not Finish
Jenna O'Dell (FS) vs. Iris Staub (VS), 6-1,4-1 Did Not Finish
Clair McKinnon (VS) defeated Nicole Berger (FS), 6-1,6-1
Leila Salek/Marissa Muchow (FS) defeated Eva Petschnig/Annika Biro (VS), 8-2
Anne Corten/Marina Galey (VS) defeated Molly Basha/Nicole Berger (FS), 8-2
Iris Staub/Clair McKinnon (VS) defeated Allison Halbert/Jenna O'Dell (FS), 8-1

Lynn 5, Abilene Christian 0
Masha Bayser (L) vs. Summer Beesley (AC), 7-5 Did Not Finish
Lana Pavlin (AC) defeated Victoria Weltz (L), 6-1,6-2
Andrea Kostricova (L) vs. Rachel Taylor (AC), 7-5,0-1 Did Not Finish
Ashley Hawk-Caperton (AC) vs. Dina Bajramovic (L), 6-1,4-3 Did Not Finish
Holly Lindloff (AC) defeated Dragan Ilic (L), 6-0,6-1
Marie Maussion (L) vs. Meagan Brown (AC), 6-2,3-2 Did Not Finish
Masha Bayser/Andrea Kostricova (L) defeated Lana Pavlin/Holly Lindloff (AC), 8-5
Dragan Ilic/Victoria Weltz (L) defeated Rachel Taylor/Lauren Yarbrough (AC), 8-4
Marie Maussion/Dina Bajramovic (L) defeated Summer Beesley/Meagan Brown (AC), 9-8

 

Back To NCAA II Championship Directory

















Venus & Serena




TENNIS BOOKSTORE




































Central Ohio Grand Prix Tennis











On Court, Off Court











Courtside Tennis & Apparel For Racquets, Shoes, and Clothing











Return to:
College And Junior
Tennis Homepage