2006 NJCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Men's Team - May 14-19 at Collin County Community College in Plano, Texas

FINAL TEAM STANDINGS
1. Laredo Community College.....48
2. Tyler Junior College.....46
3. Collin County Community College.....35
3. Abraham Baldwin Agricultural College.....35
5. Temple College.....28
6. Vincennes University.....23
7. Barton County Community College.....20.5
8. Johnson County Community College.....20
T9. Seward County Community College.....19.5
T9. Glendale.....19.5
11. Mesa Community College.....19
12. Scottsdale Community College.....18.5
13. Itawamba Community College.....17
14. Lake Land College.....16
15. Central Alabama Community College.....15.5
16. Faulkner State Community College.....12
17. Sinclair Community College.....11.5
18. Meridian Community College.....7
19. Oakton Community College.....6
T20. University of Arkansas-Fort Smith.....5
T20. Moraine Valley Community College.....5
T20. Jones County Community College.....5
23. Elgin Community College.....3.5
24. Lewis & Clark Community College.....1
25. Spartanburg Methodist.....0

Flight 1
SINGLES
Finals
Damion Johnson (6) defeated Alejandro Gonzales (4), 6-4,3-6,6-4
Semifinals
Alejandro Gonzales (4) defated Tobias Virdhage (1), 2-6,7-5,6-3
Damion Johnson (6) defeated Amrit Narasimhan (3), 7-5,6-3
Quarterfinals
Tobias Virdhage/Collin (1) defeated Greg Peck/Mesa, 6-2,6-1
Alejandro Gonazlez/Laredo (4) defeated Marius Tangen/Vincennes, 6-1,6-2
Amrit Narasimhan/Tyler defeated Matt Johnson/Itawamba, 6-2,6-3
Damion Johnson/Temple (6) defeated Justin Pickham/Abraham Baldwin (2), 3-6,6-3,6-4
Consolation Finals
Haris Hadzihalilovic defeated Wojcech Batorski, 4-6,6-4,11-9
DOUBLES
Finals
Henry Estrella/Daniel Pazos (1) defeate Justin Pickham/Nikola Prpic (2), 6-3,7-6(3)
Semifinals
Henry Estrella/Daniel Pazos (1) defeated Nahom Serekeberhan/Jorge Vasquez (3), 7-5,7-5
Justin Pickham/Nikola Prpic (2) defeated Vitor Lage/Andres Perez (4), 6-3,6-2
Quarterfinals
Henry Estrella/Daniel Pazos-Laredo (1) defeated Renato Costa/Marius Tangen-Vincennes (5), 6-1,6-3
Nahom Serekeberhan/Jorge Vasquez-Tyler (3) defeated Diego Mayorga/Quinton Peterson-Paul, 6-1,6-1
Vitor Lage/Andres Perez-Barton (4) defeated Damion Johnson/Derek Newman-Temple, 7-6,6-4
Justin Pickham/Nikola Prpic-Abraham Baldwin (2) defeated Chris Horton/Saman Samil-Collin (6), 6-3,6-2
Consolation Finals
Greg Peck/Bryce Silva defeated Ross DeChant/Justin Miller, 6-3,7-6(3)

Flight 2
SINGLES
Finals
Henry Estrella (1) defeated Benni Fischer (3), 6-2,6-2
Semifinals
Henry Estrella (1) defeated Renato Costa (4), 6-1,6-1
Benni Fischer (3) defeated Nikola Prpic (2), 6-4,6-4
Quarterfinals
Henry Estrella/Laredo (1) defeated Vitor Lage/Barton (6), 6-2,7-5
Renato Costa/Vincennes (5) defeated Scott McNamara/Meridian, 6-2,2-6,6-0
Benni Fischer/Tyler (3) defeated Jeff Moghina/Glendale, 6-1,6-7,6-1
Nikola Prpic/Abraham Baldwin (2) defeated Ignacio Murgier/Collin (5), 6-3,6-1 Consolation Finals
Greg Friedman defeated Mickey Renfroe, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Benni Fischer/Amrit Narasimhan (1) defeated Michael Castillo/Alejandro Gonzales (2), 6-4,2-0 retired
Semifinals
Benni Fischer/Amrit Narasimhan (1) defeated Agustin Criado/Tobias Virdhage (3), 6-2,7-5
Michael Castillo/Alejandro Gonzalez (2) over Justin Flynn/Jayraj Jadeja (4), default/injured
Quarterfinals
Benni Fischer/Amrit Narasimhan-Tyler (1) defeated Mark Hanna/David Jackson-Vincennes (5), 6-2,6-0
Agustin Criado/Tobias Virdhage-Collin (3) defeated Tyler Harbin/Ricky Weghorst-Faulkner State (3), 6-1,6-0
Justin Flynn/Jayraj Jadeja-Abraham Baldwin (4) defeated Scott Austin/Adam Cohen-Mesa (4), 6-2,6-1br> Michael Castillo/Alejandro Gonzalez-Laredo (2) defeated Olivier Fabre/Chris Paish-Barton (6), 6-3,6-2
Consolation Finals
Haris Hadzihalilovic/Luke Hansen defeated Jeremiah Driscoll/Andy Hultz, 6-4,6-2

Flight 3
SINGLES
Finals
Gwen Corches (2) defeated Nahom Serekeberhan (1), 6-3,4-6,6-4
Semifinals
Nahom Serekeberhan (1) defeated Saman Samii (6), 2-6,6-1,6-1
Gwen Corches (2) defeated David Jackson (4), 6-2,7-5
Quarterfinals
Nahom Serekberhan/Tyler (1) defeated Rodrigo Balderrama/Glendale, 6-0,6-1
Saman Samii/Collin (6) defeated Justin Flynn/Abraham Baldwin (3), 4-6,6-1,6-2
David Jackson/Vincenees (4) defeated Ruben Mora/Seward (5), 7-6,6-4
Gwen Corches/Laredo (2) defeated Derek Newman/Temple (5), 6-0,6-2 Consolation Finals
Greg Friedman defeated Mickey Renfroe, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Isaac Anders/Justin Wimpee (2) defeated Jose Pablo Arizpe/Gwen Corches (1), 5-2 retired
Semifinals
Jose Pablo Arizpe/Gwen Corches (1) defeated Matt Belenchia/Lico Mejia (4), 6-4,6-1
Isaac Anders/Justin Wimpee (2) defeated Isaac Anders/Justin Wimpee (2), 6-3,6-7,6-1
Quarterfinals
Jose Pablo Arizpe/Gwen Corches-Laredo (1) defeated Jason Melton/Chad Snider-Temple (6), 7-5,6-1
Matt Belenchia/Lico Mejia-Abraham Baldwin (4) defeated Ali Borani/Matt Whitney-Scottsdale (5), 6-1,6-2
Maxim Frekeoutsan/Igancio Murgier-Collin (3) defeated Kyle Cumberland/Tyler Shelly-Johnson County (5), 6-1,6-4
Isaac Anders/Justin Wimpee-Tyler (2) defeated Chad Burnett/Jordan Burnett-Vincennes, 6-1,6-1
Consolation Finals
Chuck Busby/Matt Whiteside defeated Joseph Marshall/Kelly Querrey, 6-4,6-2

Flight 4
SINGLES
Finals
Jorge Vasquez (2) defeated Agustin Criado (3), 6-3,4-6,6-4
Semifinals
Agustin Criado (3) defeated Daniel Pazos (1), 5-7,6-4,6-4
Jorge Vasquez (2) defeated Derek Danziger (4), 5-7,6-1,6-4
Quarterfinals
Daniel Pazos/Laredo (1) defeated Rogerio Yamamoto/Seward, 6-0,6-1
Agustin Criado/Collin (3) defeated Mark Hanna/Vincennes (5), 5-7,6-2,6-2
Derek Danziger/Abraham Baldwin (4) defeated Jason Melton/Temple, 6-3,6-2
Jorge Vasquez/Tyler (2) defeated Chris Paish/Barton (6), 6-1,6-0
Consolation Finals
Brian Lockwood defeated Mike Basham, 6-1,6-1

Flight 5
SINGLES
Finals
Jose Pablo Arizpe (1) defeated Connor Smith (3), 6-0,6-0
Semifinals
Jose Pablo Arizpe (1) defeated Chris Horton (4), 6-0,6-1
Connor Smith (3) defeated Jayraj Jadeja (2), 2-6,6-4,6-0
Quarterfinals
Jose Pablo Arizpe/Laredo (1) defeated Chad Snider/Temple, 6-1,6-2
Chris Horton/Collin (4) defeated Thaddeus Hausey/Lakeland, 6-1,6-3
Connor Smith/Tyler (3) defeated Morgan Holladay/Central Alabama (6), 6-1,6-2
Jayraj Jadeja/Abraham Baldwin (2) defeated Bruno Falcoa/Seward, 6-1,6-0 Consolation Finals
Kelly Querry defeated Garrett Rebel, 6-4,6-2

Flight 6
SINGLES
Finals
Michael Castillo (2) defeated Hugo Vidal (1), 6-2,6-3
Semifinals
Hugo Vidal (1) defeated Maxim Frekeoutsan (3), 6-0,6-3
Michael Castillo (2) defeated Matt Belenchia (4), 6-2,6-3
Quarterfinals
Hugo Vidal/Tyler (1) defeated Matt Whitney/Scottsdale, 6-0,6-2
Maxim Frekeoutsan/Collin (3) defeated Adam Hambleton/Seward (5), 6-7,6-1,6-1
Matt Belenchia/Abraham Baldwin (4) defeated Brady Lambourne/Faulkner State, 6-0,6-0
Michael Castillo/Laredo (2) defeated Travis Hamdan/Temple (6), 6-2,6-2
Consolation Finals
Derek Klipstein defeated Rodrigo Segura, 6-3,2-6,10-5

 

Back To 2006 NJCAA Championship List
















The Latest News at Tennis Week





































Google




Return to:
College And Junior
Tennis Homepage