2008 NCAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
Women's Team-May 8-10 at Campus Sites - Round of 16 to Finals-May 14-17
Hosted by Harris County Sports Authority and Rice University

Team Drawsheet

First & Second Round Team Regionals


Finals

Armstrong Atlantic State (2) 5, Lynn (3) 2
Iuliia Stupak (AAS) defeated Victoria Weltz (L), 6-0,6-1
Johanna Dahlback (AAS) vs. Alexandra Schunk (L), 6-5 Did Not Finish
Alida Muller-Wehlau (AAS) defeated Katerina Jiskrova (L), 6-2,6-1
Gabriella Kovacs (AAS) vs. Alisson Siaci (L), 6-4,5-1 Did Not Finish
Magdalena Ekert (L) defeated Martina Beckmann (AAS), 6-3,6-3
Eleonora Ionozzi (L) defeated Alisa Kagukina (AA), 6-3,6-1
Gabriella Kovacs/Iuliia Stupak (AAS) defeated Victoria Weltz/Alexandra Schunk (L), 9-8(6)
Martina Beckmann/Alida Muller-Wehlau (AAS) defeated Magdalena Ekert/Katerina Jiskrova (L), 8-6
Johanna Dahlback/Alisa Kagukina (AAS) defeated Alisson Siaci/Eleonora Ionozzi (L), 8-1

Semifinals
Lynn (3) 5, Valdosta State (4) 2
Dominique Rothlaende (VS) defeated Victoria Weltz (L), 6-4,6-3
Alexandra Schunk (L) vs. Raphaelle Durante (VS), 3-6,6-6 Did Not Finish
Natali Gumbrecht (VS) defeated Katerina Jiskrova (L), 6-2,6-1
Alisson Siaci (L) vs. Tina Trautmann (VS), 4-6,5-5 Did Not Finish
Magdalena Ekert (L) defeated Hollie Bees (VS), 6-0,6-2
Eleonora Ianozzi (L) defeated Karine Redon (VS), 6-3,7-5
Weltz/Schunk (L) defeated Rothlaende/Trautmann (VS), 9-7
Ekert/Jiskrova (L) defeated Durante/Redon (VS), 8-5
Siaci/Ianozzi (L) defeated Gumbrecht/Bees (VS), 8-4

Armstrong Atlantic State (2) 5, BYU-Hawaii (1) 1
Iuliia Stupak (AAS) vs. Elwe Hewhnfie (BYUH), 7-6(8), Did Not Finish
Johanna Dahlback (AAS) vs. Maggie Kun Deng (BYUH), 2-6,5-5 Did Not Finish
Alida Muller-Wehlau (AAS) vs. Ramona Husaru (BYUH), 6-1,4-2 Did Not Finish
Gabriella Kovacs (AAS) defeated Becky Chengjie (BYUH), 6-1,6-4
Martina Beckmann (AAS) defeated JennySeulki (BYUH), 6-4,6-1
Alisa Kagukina (AAS) defeated Koko Ayako (BYUH), 6-1,6-2
Kovacs/Stupak (AAS) defeated Li/Deng (BYUH), 8-5
Beckmann/Muller-Wehlau (AAS) defeated Husaru/Lu (BYUH), 8-6
Chin/Ikeda (BYUH) defeated Dahlback/Kagukina (AAS), 8-2

Quarterfinals
Valdosta State (4) 5, Hawaii Pacific 0
Hollie Bees (VS) defeated Tinka Mihova (HP), 7-5,6-3
Karine Redon (VS) defeated Lauren Shin (HP), 6-0,6-0
Dominiq Rothlaender/Tina Trautmann (VS) defeated Ingrid Cseh/Lauren Shin (HP), 8-1
Raphaelle Durante/Karine Redon (VS) defeated Anastasia Ageychik/Nina Mihova (HP), 8-2
Natali Gumbrecht/Hollie Bees (VS) defeated Tinka Mihova/Elena Hudzikova (HP), 8-1

Lynn (3) 5, Francis Marion 0
Victoria Weltz (L) vs. Tereza Sykorova (FM), 6-3,1-1 Did Not Finish
Alexandra Schunk (L) vs. Sarka Vitkova (FM), 6-1,4-1 Did Not Finish
Katerina Jiskrova (L) vs. Jenny Ludwig (FM), 4-6, Did Not Finish
Alisson Siaci (L) defeated Klara Vitkova (FM), 6-0,6-0
Magdalena Ekert (L) defeated Valeska Ibscher (FM), 6-2,6-1
Eleonora Ionozzi (L) vs. Magda Jezovicova (FM), 6-1,4-1 Did Not Finish
Weltz/ Schunk (L) defeated Sarka Vitkova/Jenny Ludwig (FM), 8-1
Ekert/ Jiskrova (L) defeated Vitkova/ Ibscher (FM), 8-1
Siaci/ Ionozzi (L) defeated Sykorova/ Jezovicova (FM), 8-6

BYU-Hawaii (1) 5, West Florida 1
Suzana Cavalcante (WF) defeated Hewenfei Li (BYUH), 6-2,6-0
Maggie Deng (BYUH) defeated Paola Arevalo (WF), 6-4,6-2
Ramona Husaru (BYUH) vs. Renata Mattos (WF), Did Not Finish
Becky Lu (BYUH) vs. Taylor Brewster (WF), Did Not Finish
Jenny Chin (BYUH) defeated Lorena Rebolledo (WF), 6-1,6-1
Ayako Ikedo (BYUH) vs. Tatiana Rodrigues (WF), Did Not Finish
Deng/Li (BYUH) defeated Arevalo/Cavalcante (WF), 8-6
Husaru/Lu (BYUH) defeated Brewster/Rebolledo (WF), 8-3
Chin/Ikeda (BYUH) defeated Mattos/Rodrigues (WF), 8-3

Armstrong Atlantic State (2) 5, Barry 1
Ildiko Csordas (B) vs. Iuliia Stupak (AAS), 4-6,3-5 Did Not Finish
Caroline Stevens (B) vs. Johanna Dahlback (AAS), 2-6,3-2 Did Not Finish
Alida Muller-Wehlau (AAS) defeated Angie Werschel (B), 6-0,6-3
Gabriella Kovacs (AAS) defeated Helen Wisniewski (B), 6-1,6-1
Martina Beckmann (AAS) defeated Berit Peterson (B), 6-1,7-5
Olivia Lilien (B) vs. Sofia Haggstrom (AAS), 6-3,0-2 Did Not Finish
Stupak/Kovacs (AAS) defeated Csordas/Stevens (B), 8-4
Muller-Wehlau/Beckmann (AAS) defeated Werschel/Wisniewski (B), 8-2
Lilien/Peterson (B) defeated Alisa Kagukina/Haggstrom (AAS), 8-4

Round of 16
(in draw order)
Hawaii Pacific 5, Northwood 3
Darina Berkova (N) defeated Ingrid Cseh (HP), 6-0,6-1
Nina Mihova (HP) vs. Ashley Neumann (N), 7-6(4),1-0 Did Not Finish
Anastasia Ageychik (HP) defeated Julia Goncalves (N), 6-1,6-0
Elena Hudzikova (HP) defeated Maelys Scerri (N), 6-1,6-3
Tinka Mihova (HP) defeated Nicole Kromer (N), 6-1,6-3
Lauren Shin (HP) defeated Raphaela Perisic (N), 1-6,6-2,6-0
Ashely Neumann/Julia Goncalves (N) defeated Ingrid Cseh/Lauren Shin (HP), 8-4
Darina Berkova/Raphaela Perisic (N) defeated Anastasia Ageychik/Nina Mihova (HP), 8-6
Tinka Mihova/Elena Hudzikova (HP) defeated Nicole Kromer/Maelys Scerri (N), 8-4

Valdosta State 5, Slippery Rock 0
Dominique Rthlaender (VS) vs. Kayla Blackburn (SR), 6-1,5-1 Did Not Finish
Raphaelle Durante (VS) vs. Laura Handy (SR), 6-4, Did Not Finish
Natali Gumbrecht (VS) vs. Samantha Blackburn (SR), 6-1,3-0 Did Not Finish
Tina Trautmann (VS) defeated Jessica Hilborn (SR), 6-0,6-0
Hollie Bees (VS) vs. Chelsea Gibson (SR), 6-1,3-0 Did Not Finish
Karine Redon (VS) defeated Lara Rizzi (SR), 6-0,6-0
Dominique Rthlaender/Tina Trautmann (VS) defeated Kayla Blackburn/Laura Handy (SR), 8-0
Raphaelle Durante/Karine Redon (VS) defeated Samantha Blackburn/Jessica Hilborn (SR), 8-1
Hollie Bees/Natali Gumbrecht (VS) defeated Chelsea Gibson/Lara Rizzi (SR), 8-0

Lynn 5, Southwest Baptist 0
Victoria Weltz (L) vs. Jolee Cook (SWBW), 6-1,5-0 Did Not Finish
Alexandra Schunk (L) vs. Chelsey Janzen (SWBW), 6-1,4-1 Did Not Finish
Katerina Jiskrova (L) vs. Iveta Wolfgramm (SWBW), 5-5 Did Not Finish
Alisson Siaci (L) vs. Johanna Olsson (SWBW), 6-3,1-1 Did Not Finish
Magdalena Ekert (L) defeated Jenna Hendrickson (SWBW), 6-1,6-0
Eleonora Iannozzi (L) defeated Trish Moceo (SWBW), 6-0,6-1
Alexandra Schunk/Victoria Weltz (L) defeated Jolee Cook/Chelsey Janzen (SWBW), 8-4
Magdalena Ekert/Katerina Jiskrova (L) defeated Iveta Wolfgramm/Johanna Olsson (SWBW), 8-2
Eleonora Iannozzi/Alisson Siaci (L) defeated Trish Moceo/Stephanie Aug (SWBW), 8-1

Francis Marion 5, Abilene Christian 4
Tereza Sykorova (FM) defeated Irene Squillaci (AC), 6-2,6-7(3),7-5
Sarka Vitkova (FM) defeated ina Rafolo (AC), 2-6,6-3,6-2
Jenny Ludwig (FM) defeated Meagan Brown (AC), 6-1,6-3
Jaclyn Walker (AC) defeated Klara Vitkova (FM), 6-4,1-6,7-5
Valeska Ibscher (FM) defeated Dina Pavlin (AC), 7-5,6-2
Sarah Drummond (AC) defeated Magda Jezovicova (FM), 2-6,6-2,6-0
Aina Rafolo/Irene Squillaci (AC) defeated Sarka Vitkova/Jenny Ludwig (FM), 8-5
Klara Vitkova/Valeska Ibscher (FM) defeated Jaclyn Walker/Dina Pavlin (AC), 8-1
Meagan Brown/Sarah Drummond (AC) defeated Tereza Sykorova/Magda Jezovicova (FM), 8-5

BYU-Hawaii 5, Drury 0
Elwen Hewenfei Li (BYU-H) defeated Laure Piqueman (D), 6-1,6-0
Maggie Kun Deng (BYU-H) vs. Mouna Sabri (D), 6-1,3-1 Did Not Finish
Ramona Husaru (BYU-H) vs. Khrystsina Tryboi (D), 6-2,2-1 Did Not Finish
Becky Chengjie Lu (BYU-H) vs. Thu Ha Mai (D), 6-0,5-3 Did Not Finish
Jenny Seulki Chin (BYU-H) defeated Eva Hankova (D), 6-0,6-0
Koko Ayako Ikeda (BYU-H) defeated Lindsey Castrodale (D), 6-2,2-1 Did Not Finish
Elwen Li/Maggie Deng (BYU-H) defeated Mouna Sabri/Khrystsina Tryboi (D), 8-0
Ramona Husaru/Becky Chengjie Lu (BYU-H) defeated Eva Hankova/Laura Piquemal (D), 8-3
Jenny Seulki Chin /Koko Ayako Ikeda (BYU-H) defeated Lindsey Castrodale/Thu Ha Mai (D), 8-1

West Florida 5, California (PA) 1
Helena VanEysendeyk (C) vs. Suzana Cavalcante (WF), 3-6,6-4, Did Not Finish
Paola Arevalo (WF) defeated Inga Chilingaryan (C), 7-5,6-2
Renata Mattos (WF) defeated Olga Alekseeva (C), 6-3,6-0
Taylor Brewster (WF) defeated Marina Quintana (C), 6-1,6-1
Nina Kowalski (C) vs. Lorena Reboledo (WF), 5-7,3-2 Did Not Finish
Galina Vishnikina (C) vs. Tatian Rodrigues (WF), 6-7(2),4-3 Did Not Finish
Helena VanEysendeyk/Inga Chilingaryan (C) defeated #2 Paola Arevalo/Suzana Cavalcante (WF), 9-7
Lorena Reboledo/Taylor Brewster (WF) defeated Olga Alekseeva/Galina Vishnikina (C), 8-4
Tatian Rodrigues/Renata Mattos (WF) defeated Nina Kowalski/Marina Quintana (C), 8-2

Barry 5, Northwest Missouri State 0
Kristina Vucenov (NMS)vs. Ildiko Csordas (B), 1-6,1-1 Did Not Finish
Veronica Castilla (NMS) vs. Caroline Stevens (B), 2-6,1-1 Did Not Finish
Jordan Lipira (NMS) vs. Angie Werschel (B), 3-6,1-1 Did Not Finish
Helen Wisniewski (B) defeated Lina Gomez (NMS), 6-0,6-1
Carolina Amaral (NMS) vs. Berit Peterson (B), 2-6,0-4 Did Not Finish
Olivia Lilien (B) defeated Lisa Pendrak (NMS), 6-1,6-1
Ildiko Csordas/Caroline Stevens,(B) defeated Amaral,Carolina/Pendrak,Lisa (NMS), 8-3
Angie Werschel/Helen Wisniewski,(B) defeated Lipira,Jordan/Castilla,Veronica (NMS), 8-3
Olivia Lilien/Berit Peterson,(B) defeated Vucenov,Kristina/Gomez,Lina (NMS), 8-4

Armstrong Atlantic vs. Incarnate Word
Johanna Dahlback (AAS) vs. Chandra Capozzi (IW), Did Not Finish
Alida Muller-Wehlau (AAS) defeated Alba Passanisi (IW), 6-1,6-1
Gabriella Kovacs (AAS) defeated Nadia Pope (IW), 6-1,6-1
Martina Beckmann (AAS) vs. Gretchen Trautman (IW), Did Not Finish
Sofia Haggstrom (AAS) vs. Sarah Carswell (IW), Did Not Finish
Alisa Kagukina (AAS) vs. Erica Engberg (IW), Did Not Finish
Iuliia Stupak/Gabriella Kovacs (AAS) defeated Chandra Capozzi/Sarah Carswell (IW), 8-3
Martina Beckmann/Alida Muller-Wehlau (AAS) defeated Erica Engberg/Gretchen Trautman (IW), 8-3
Sofia Haggstrom/Alisa Kagukina (AAS) defeated Alba Passanisi/Nadia Pope (IW), 8-1

 

Back To NCAA II Championship Directory






















If You Want To Play College Tennis
CollegeTennisConnect
Join Now for
only $29 a year













TENNIS WEEK













Check Out
LAUREL SPRINGS














Coaching Your Tennis Champion
see review












CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE













COLLEGE SECTION
on Tennis.com






















Return to:
College And Junior Tennis