ST. LOUIS JUNIOR TENNIS CHAMPIONSHIPS
St. Louis, Missouri - July 13-18, 1998

Boys' 18
SINGLES
Finals-Eric Pittman defeated P.J. Schofield (4), 6-2,3-6,6-2
Semifinals-P.J. Schofield (4) defeated Ross Greenstein (1), 2-6,7-5,7-6(5); Eric Pittman defeated Chris Martin (3), 7-6,7-6
Quarterfinals-Ross Greenstein/Minnetonka, MN (1) defeated Hayden Hodges/Dallas, TX, 6-1,6-0; P.J. Schofield/Lawrence, KS (4) defeated Chaz Chappell/Murfreesboro, TN, 6-2,7-5; Chris Martin/Key Biscayne, FL (3) defeated Tyne Brownlow/Memphis, TN, 6-7(1),7-6(4); Eric Pittman/Cincinnati, OH defeated Todd Stecko/Lake Forest, IL, 6-1,6-2
Third Place Playoff-Chris Martin (3) defeated Ross Greenstein (1), 6-3,6-1
Consolation Finals-Joel Reckeway defeated Mark Gorski, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals-Ross Greenstein/Steve Solberg defeated Mario Contardi/Eric Pittman, 3-6,7-6,7-5
Semifinals-Mario Contardi/Eric Pittman defeated Ben Crandell/Jon Navarro, 6-4,6-1; Ross Greenstein/Steve Solberg defeated Tyne Brownlow/Chaz Chappell, 6-4,6-4
Quarterfinals-Mario Contardi/Eric Pittman defeated Joel Reckeway/P.J. Schofield, 6-3,6-4; Ben Crandell/Jon Novarro defeated Sloan Rush/Avery Ticer, 4-6,6-3,6-4; Ross Greenstein/Steve Solberg defeated Owen Fileti/Mark Gorski, 6-4,6-2; Tyne Brownlow/Chaz Chappell, 6-4,6-2
Third Place Playoff-Ben Crandell/Jon Navarro over Tyne Browlow/Chaz Chappel by default

Girls' 18
SINGLES
Finals-Melissa Iqbal (1) defeated Kristina Stastny, 6-3,6-4
Semifinals-Melissa Iqubal (1) defeated Aleke Tsoubanos (4), 6-4,6-2; Kristina Stastny defeated Erin Rosenberg, 6-4,7-5
Quarterfinals-Melissa Iqbal/St. Louis, MO over Cassie Drake/Overland Park, KS, score unavailable; Alek Tsoubanos/Chesterfield, MO (4) defeated Susana Burke/St. Louis, MO, 6-2,6-1; Kristina Stastny/Chesterfield, MO defeated Annie Goodrich/St. Louis, MO (3), 6-2,6-0; Erin Rosenberg/Joplin, MO defeated Laila Shetty/Peopria, IL (2), 6-2,5-7,6-4
Third Place Playoff-Aleke Tsoubanos (4) defeated Erin Rosenberg, 6-4,6-1
Consolation Finals-Annie Goodrich defeated Cassie Drake, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals-Melissa Iqbal/Kristina Stastny defeated Susana Burke/Annie Goodrich, 6-2,6-2
Semifinals-Susana Burke/Annie Goodrich defeated Cassie Drake/Erin Rosenberg, 1-6,6-2,6-4; Melissa Iqbal/Kristina Stastny defeated Jennifer Meyer/Jessica Prause, 6-3,6-2
Quarterfinals-Cassie Drake/Erin Rosenberg defeated Laura Gravino/Amy Tranckino, 7-4,3-6,6-1; Susana Burke/Annie Goodrich defeated Nicole Derovin/Molly Winget, 6-1,6-3; Melissa Iqbal/Kristina Stastny, 6-2,6-3; Jennifer Meyer/Jessica Prause defeated Alise Cogger/Maggie Sinak, 6-1,6-1,
Third Place Playoff-Jennifer Meyer/Jessica Prause defeated Cassie Drake/Erin Rosenberg, 6-3,6-2

Boys' 16
SINGLES
Finals-Andrew Murray defeated David Murray, 6-3,6-4
Semifinals-Andrew Murray defeated Mike Rubinelli, 6-2,6-1; Daniel Murray defeated Avery Ticer (3), 6-3,6-4
Quarterfinals-Andrew Murray/St. Louis, MO defeated Shannon-Patrick Buck/Spokane, WA (1), 2-6,6-3,6-4; Mike Rubinelli/St. Louis, MO defeated Shumako, 6-7,6-2,6-3; Avery Ticer/Amarillo, TX (3) defeated Ryan Osgood/Leawood, KS, 6-2,6-1; Daniel Murray/St. Louis, MO defeated Brad Rhodes/Mooresville, IN (2), 6-2,4-6,6-4
Third Place Playoff-Avery Ticer (3) defeated Mike Rubinelli, 6-1,6-2
Consolation Finals-Drew Sipka defeated Lance Vodika, 6-1,7-6
DOUBLES
Finals-Brad Rhodes/Aaron Shumacker defeated Tommy Garrison/Ryan Osgood, 6-2,4-6,7-5
Semifinals-Tommy Garrison/Ryan Osgood defeated Stefan Parker/Paxton Schofield, 6-0,6-2; Brad Rhodes/Aaron Shumaker defeated Drew Sipka/Dustin Sipka, 6-7,7-6,6-1
Quarterfinals-Tommy Garrison/Ryan Osgood defeated Radek Guzik/Rob WIlloughby, 6-1,6-7,6-1; Stefan Parker/Paxton Schofield defeated Michael Connolly/John Henderson, 6-2,6-0; Drew Sipka/Dustin Sipka over Shannon Buck/sami Hawasli, default/injured; Brad Rhodes/Aaron Shumaker defeated Mike Rubinelli/Lance Vodicka, 7-5,4-6,7-6
Third Place Playoff-Stefan Parker/Paxton Shofield defeated Drew Sipka/Dustin Sipka, 6-3,6-4


Return to:

Contact us:
E-Mail: info@collegeandjuniortennis.com