WESTERN OPEN CHAMPIONSHIPS

Boys' 18 - Ball State University - Muncie, Indiana - July 26-August 1, 1998
SINGLES
Finals-Jamie Gresh defeated Zachary Held (6), 6-3,6-1
Semifinals-Zachary Held (6) defeated Aleksey Bubis (7), 4-6,7-6(2),7-6(1); Jamie Gresh defeated Eric Pittman (4), 6-3,2-6,7-5
Quarterfinals-Zachary Held/Indianapolis, IN defeated Bryan Acken/Naples, FL (1), 6-1,6-4; Aleksey Bubis/Palm Harbor, FL (9) defeated Matthew Emery/Lexington, KY (9), 6-1,6-1; Eric Pittman/Cincinati, OH (4) defeated Jimmy McGuire/columbus, OH, 6-1,6-1; Jamie Gresh/Barrington, RI defeated Kevin Gill/Indianapolis, IN (9), 6-2,6-2
Consolation Finals-Joshua Tarkoff defeated Colin Atkinson, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals-Jimmy McGuire/Jonathan Perlman (6) defeated Colin Atkinson/Michael Lahaie (2), 6-4,6-2
Semifinals-Jimmy McGuire/Jonathan Perlman (6) defeated Brandon Gill/Kevin Gill, 7-5,6-4; Colin Atkinson/Michael Lahaie (2) defeated Owen Fileti/Bradley Jaffey, 7-5,6-4
Quarterfinals-Brandon Gill/Kevin Gill defeated Jimmy Rogers/Christopher Varga (7), 6-4,-2; Jimmy McGuire/Jonathan Perlman (6) defeated Mike Herrick/Matt Wooster, 6-4,6-2; Owen Fileti/Bradley Jaffe defeated Michael Lopez/Nicolas Lopez (3), 6-2,6-7(3),6-3; Colin Atkinson/Michael Lahaie (2) defeated Chris Brandi/Kyle DeSanetis (8), 6-1,6-2

Girls' 18 - Indianapolis, Indiana - July 26-August 1, 1998
SINGLES
Finals-Cecily Dubusker (2) defeated Jennifer Hodgman (6), 6-1,6-1
Semifinals-Jennifer Hodgman (6) defeated Karrie Tyioran (7), 6-1,6-0; Cecily Dubusker (2) defeated Lindsay Wiliams (14), 6-7(5),6-2,6-0
Quarterfinals-Jennifer Hodgman (6) defeated Irina Strenibitsky, 6-1,6-1; Karrie Tyioran (7) defeated Erika Proko, 6-2,6-3; Lindsay Williams (14) defeated Alana Hoffman (3), 6-2,6-1; Cecily Dubusker (2) defeated Lisa Henidon, 6-2,6-2
Third Place Playoff-Lindsay Williams (14) defeated Karrie Tyioran (7), 6-3,6-2
Consolation Finals-Irina Strembitsky defeated Blaire McMeans, 6-0,6-2
DOUBLES
Finals-Cecily Dubusker/Irina Sirembitsky defeated Stacy Kokx/Lindsay Williams (2), 6-2,6-1
Semifinals-Cecily Dubusker/Irina Sirembtsky defeated Candace Garcia/Alana Hoffman (1), 6-2,6-1; Stacy Kokx/Lindsay Williams (2) defeated Jessica Bowman/Blaire McMeans (4), 7-6(2),6-0
Quarterfinals-Candace Garcia/Alana Hoffman (1) defeated Erica Heshelman/Karrie Tyioran (6), 6-4,6-4; Cecily Dubusker/Irina Sirembitsky defeated Ashley Carlson/Olga Gvozdenovic, 6-2,6-7(7),6-3; Jessica Bowman/Blaire McMeans (4) over Natalie Bednar/Connie Chiang, retired/injured; Stacy Kokx/Lindsay Williams (2) defeated Trinell Russel/Carissa Sonvnerlad (7), 6-1,6-0

Boys' 16 - Ball State University - Muncie, Indiana - July 26-August 1, 1998
SINGLES
Finals-Conner Murnighan (2) defeated Dustin West (7), 6-4,6-3
Semifinals-Dustin West (7) defeated Sean Moran (9), 6-0,7-5; Conner Murnigham (2) defeated Ryan Recht (9), 6-3,4-6,6-2
Quarterfinals-Sean Moran/Wadsworth, IL defeated Reed Hagman/Short Hills, NJ (9), 6-3,6-1; Dustin West/Lynchburg, VA (7) defeated Benjamin Kirksey/Canton, OH (9), 6-4,6-4; Ryan Recht/Fort Wayne, IN (9) defeted Brad Rhodes/Mooresville, IN, 6-1,7-6(4); Conner Murnighan/Chicago, IL (2)defeated Johnny Lu/Louisville, KY (5), 1-6,7-5,6-2
Consolation Finals-Chris Brandi defeated Matthew Cabana, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals-Colin Malcolm/Dustin West (8) defeated Joel Carney/Matthew McClure (1), 6-2,6-2
Semifinals-Joel Carney/Matthew McClure (1) defeated Reed Hagman/Craig Rubin (7), 6-0,6-4; Colin Malcom/Dustin West (8) defeated Ward Bortz/Derek Schneider (6), 6-1,6-0
Quarterfinals-Joel Carney/Matthew McClure (1) defeated Justin Ewert/Matt Sabo, 4-6,6-1,6-1; Reed Hagman/Craig Rubin (7) defeated Thomas Kwong/Kim Williams, 7-6(4),1-6,6-3; Colin Malcom/Dustin West (8) defeated Brad Rhodes/Aaron Shumaker (3), 6-1,3-6,6-4; Ward Bortz/Derek Schneider (6) defeated Andrew Arons/Ian Bliss (2), 6-2,6-2

Girls' 16 - Monroe, Michigan July 26-31, 1998
SINGLES
Finals-Theresa Logar (2) defeated Arden Fredeking (1), 6-4,6-1
Semifinals-Arden Fredeking (1) defeated Lauren Bruch (7), 6-1,6-4; Theresa Logar (2) defeated Allison DeGrow (10), 6-0,6-1
Quarterfinals-Arden Fredeking/Huntington, WV (1) defeated Ashely Abramson/West Bloomfield, MI (5), 6-0,6-1; Lauren Bruch/Lake Forest, IL (7) defeated Jenny Watkins/Huntington, WV, 6-3,6-1; Allison DeGrow/Ft Huron, MI (10) defeated Aimee Downey/Middletown, OH (14), 6-0,2-6,6-3; Theresa Logar/Rochester Hills, MI (2) defeated Rachel Aviv/Birmingham, MI, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals-Ashley Martin/Karlyn Martin (2) defeated Megan Skalsky/Kariu Thompson (3), 6-1,6-4
Semifinals-Megan Skalsky/Kari Thompson (3) defeated Diana Fodor/Natalie Tirapelli (1), 7-5,6-2; Ashley Martin/Karlyn Martin (2) defeated Allison DeGrow/Lisa Sayed, 6-3,6-3
Quarterfinals-Diana Fodor/Natalie Tirapelli (1) defeated Maelynn Bernosky/Pennie Spirtos, 6-2,6-2; Megan Skalsky/Kari Thompson (3) defeated Annie Gantz/Kara Sullivan, 6-2,6-2; Allison DeGrow/Lisa Sayed defeated Aimee Downey/Hayden Morel (4), 6-2,6-3; Ashley Martin/Karyln Martin (2) defeated Elizabeth Snell/Lisa Spinney, 6-3,6-3

Boys' 14 - Janesville, Wisconsin - July 26-August 1, 1998
SINGLES
Finals-Zachary Smith defeated Luke tedaldi, 6-2,6-0
Semifinals-Zachary Smith defeated Ryan Keckley (1), 6-2,7-6(2); Luke Tedaldi defeated William Elliott, 6-0,6-0
Quarterfinals-Ryan Keckley/South Bend, IN (1) defeated Porus Jetli/Grange Village, OH (6), 6-4,6-2; Zachary Smith/Rochester, MN defeated Scott Green/North Canton, OH (4), 3-6,6-1,6-2; William Elliott/Carmel, IN (8) defeated Adam Munich/Ann Arbor, MI, 6-1,6-2; Luke Tudaldi/West Newton, MA defeated Ruben Gonzales/Terre Haute, IN (5), 6-1,6-3
Third Place Playoff-Ryan Keckley (1) defeated William Elliott (8), 6-3,6-4
Fifth Place Playoff-Ruben Gonzalez (5) defeated Scott green (4), 6-0,6-4
DOUBLES
Finals-Ruben Gonzales/William Elliott (2) defeated Alec Smyczek/Peter Amundson (7), 7-5,6-2
Semifinals-Alec Smyczek/Peter Amundson (7) defeated Andrew Brown/Stephen Degrow, 6-2,7-6 (3); Ruben Gonzales/William Elliott defeated Ryan Berger/Eric Hodgman, 6-4,6-0
Quarterfinals-Alec Smyczek/Peter Amundson (7) defeated Ryan Keckley/Scott Green, 6-7(4),7-5,6-4; Andrew Brown/Stephen Degrow defeated Porus Jetli/Dominic Ozanne, 6-4,7-6(3); Ryan Berger/Eric Hodgman defeated Danny Matz/Adam Monich (4), 6-7(4),6-4,6-4; Ruben Gonzales/William Elliott (2), 3-6,7-5,6-3
Third Place Playoff-Ryan Berger/Eric Hodgman defeated Andrew Brown/Stephen Degrow, 6-2,6-4

Girls' 14 - Springfield, Ohio - August 2-7, 1998
SINGLES
Finals-Anita Ivancevic (1) defeated Caitlin O'Keefe (7), 6-1,6-0
Semifinals-Anita ivancevic (1) defeated Brooke Beier (13), 6-2,6-1; Caitlin O'Keefe (7) defeated Lisa Pellafone, 6-3,7-5
Quarterfinals-Anita Ivansevic/Bensenville, IL (1) defeated Lara Maurer/Bay Village, OH (5), 6-2,6-3; Brooke Beier/St. Clair, MI (13) defeated Alex Nelson/Geneva, IL (13), 6-2,6-3; Lisa Pellafone/Rochester, MI defeated Erin Mazzoni/Livonia, MI (4), 7-5,6-4; Caitlin O'Keefe/Troy, MI (7) defeated Alexandra Hirsch/Atlanta, GA (2), 2-6,7-5,6-2
Consolation Finals-Alexandra Hirsch defeated Megan Tiegs, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals-Kristen Bowman/Laura Trimble (6) defeated Catlin O'Keefe/Lisa Pellafone (4), 6-2,6-1
Semifinals-Kristen Bowman/Laura Trimble (6) defeated Jessica Barner/Katie Owens (1), 6-4,6-4; Catlin O'Keefe/Lisa Pellafone (4) defeated Alexandra Nelson/Kathryn Nelson, 6-2,3-6,6-1
Quarterfinals-Jessica Barner/Katie Owens (1) defeated Elizabeth Spirk/Whitney Thomas, 6-3,6-3; Kristen Bowman/Laura Tribmle (6) defeated chelsea Lindstrom/Laura Maurer (3), 1-6,7-5,7-6(5); Caltin O'Keefe/Lisa Pellafond (4) defeated Leila Armin/Lisa Corbelli, 6-0,6-2; Annie Davies/Brabdi Mooney defeated Molly Heffinger/Lauren Knassel, 6-1,6-2


Return to:

Contact us:
E-Mail: info@collegeandjuniortennis.com