NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
BIG SOUTH


Men - Elon University - April 17-19
FINALS
High Point 4, Winthrop 0
Philip Whalley (HP) defeated Clayton Almeida, 6-4,2-6,6-3
Chris Archer (HP) defeated Adam Narczewski, 6-2,7-6
Robert Lindhe (HP) defeated Gustavo Zanette, 6-3,7-6
Dorfh/Archer (HP) defeated Almeida/Narczewski, 9-7(2)
Whalley/Tolman (HP) defeated Kwiecien/Kilduf, 8-4

SEMIFINALS
Winthrop 4, UNC-Asheville 0
Clayton Almeida (W) defeated Alan Amborse, 6-2,6-3
Michal Kwiecien (W) defeated Paul Ambrose, 6-2,7-6(3)
Gary Kilduff (W) defeated Josh Vandegrift, 6-1,6-1
Almeida/Narczewski (W) defeated Branks/Vandegrift, 8-4
Kwiecien/Kilduf (W) defeated A. Ambrose/Neal, 8-4
High Point 4, Elon 2
Pramote Malasitt (E) defeated Philip Whalley, 6-1,6-2
Nathan Lefevre (E) defeated Johan Dorfh, 6-0,6-4
Chris Archer (HP) defeated Thomas Rohof, 7-6,3-6,6-4
Mike Tolman (HP) defeated Mikael Houlst, 4-6,6-1,6-4
Thomas Sjoberg (HP) defeated Justin Roberson, 4-6,6-4,6-0
Dorfh/Archer (HP) defeated Malasitt/Dutton, 8-5
Whalley/Tolman (HP) defeated Lefevre/Houlst, 8-5

QUARTERFINALS
Winthrop 4, Charleston Southern 0
Gary Kilduff (W) defeated Nathan Forster, 7-5,6-1
Rodrigo Cezar (W) by default
Gustavo Zanette (W) by default
Almeida/Narczewski (W) defeated Falla/Villarroel, 8-6
Cezar/Zanette (W) by default
High Point 4, Coastal Carolina 1
Arnaud Caffin (CC) defeated Philip Whalley, 6-1,6-4
Johan Dorfh (HP) defeated Oscar Gomez, 6-0,6-3
Mike Tolman (HP) defeated Adam Adler, 6-1,6-2
Robert Lindhe (HP) defeated Mohammed El Bouzkouri, 6-2,6-3
Dorfh/Archer (HP) defeated Caffin/Gomez, 8-6
Whalley/Tolman (HP) defeated El Bouzkouri/Gautam Padmahaban, 8-4
Adler/Cloutier (CC) defeated Sjoberg/Lindhe, 8-2
Elon 4, Radford 0
Pramote Malasitt (E) defeated Brandon Johnson, 6-3,6-1
Mikael Houlst (E) defeated Arthur Vasarevic, 6-2,6-3
Justin Roberson (E) defeated Robel Mengisteab, 6-3,6-4
Malasitt/Dutton (E) defeated Johnson/Soeur, 8-3
Lefevre/Houlst (E) defeated Cavaco/Vasarevic, 8-2
UNC-Asheville 4, Liberty 1
Alan Ambrose (UNCA) defeated Braen Aneiros, 6-3,6-4
Paul Ambrose (UNCA) defeated Ricardo Shinozaki, 6-4,6-2
Adam Branks (UNCA) defeated Priit Pihl, 7-5,6-3
Kenan Bell (L) defeated Josh Vandegrift, 6-1,6-4
Aneiros/Bell (L) defeated Branks/Vandegrift, 8-3
A. Ambrose/Neal (UNCA) defeated Shinozaki/Pihl, 8-3
P. Ambrose/Mulhane (UNCA) defeated Moylan/Malagrino, 8-5

Women - Elon University - April 17-19
FINALS
Winthrop 4, Coastal Carolina 2
Medina Bajrambasic (CC) defeated Renata Barreto, 6-0,6-0
Marie Matrka (CC) defeated Paula Takahashi, 7-5,6-3
Ana Maria Simanca (W) defeated Stephanie Koot, 7-5,7-6
Renata Caceres (W) defeated Kamla Palmer, 6-0,6-2
Danielle Moita (W) defeated Rosemary Younger, 6-0,6-1
Andrade/Simanca (W) defeated Bajrambasic/Matrka, 8-5
Barreto/Caceres (W) defeated Palmer/Younger, 8-1

SEMIFINALS
Winthrop 4, Elon 0
Jenny Andrade (W) defeated Jennifer Fulmer, 6-2,6-0
Paula Takahashi (W) defeated Elizabeth Kernodle, 6-1,6-3
Ana Maria Simanca (W) defeated Melissa Holland, 6-1,6-1
Takahashi/Moita (W) defeated Kernodle/Holland, 8-3
Barreto/Caceres (W) defeated Rhoads/Martin, 8-0
Coastal Carolina 4, High Point 1
Medina Bajrambasic (CC) defeated Simona Foltyn, 6-1,6-1
Dana Goffin (CC) defeated Annika Meyerson, 2-6,6-0,7-5
Marie Matrka (CC) defeated Emma Nordin, 6-1,6-2
Patricia D'Arcy (HP) defeated Kamla Palmer, 6-1,6-1
Bajrambasic/Matrka (CC) defeated Foltyn/Nordin, 8-4
Goffin/Koot (CC) defeated Meyerson/D'Arcy, 8-5
Stridh/Rabanal (HP) defeated Palmer/Younger, 8-6

QUARTERFINALS
Winthrop 5, Liberty 0
Renata Barreto (W) defeated Ana Gonzales Dorado, 6-1,6-0
Ana Maria Simanca (W) defeated Maria Solc, 6-0,6-1
Renata Caceres (W) defeated Alison Cho, 6-0,6-0
Danielle Moita (W) defeated Brooke Garman, 6-1,6-0
Takahashi/Moita (W) defeated Garman/April Herrmann, 8-0
Barreto/Caceres (W) defeated C. Gonzales Dorado/C. Winner, 8-0
Coastal Carolina 5, Radford 0
Medina Bajrambasic (CC) defeated Jihana Najdi, 6-0,6-3
Dana Goffin (CC) defeated Christina Glas, 6-2,6-0
Marie Matrka (CC) defeated Carolina Downs, 6-2,6-0
Stephanie Koot (CC) defeated Ashley Stevenson, 6-4,6-1
Bajrambasic/Matrka (CC) defeated Najdi/Glas, 8-2
Goffin/Koot (CC) defeated Stevenson/Dickinson, 8-0
High Point 4, UNC-Asheville 1
Emma Nordin (HP) defeated Leocadie Collot, 6-3,6-1
Anna Stridh (HP) defeated Ashley Jones, 6-1,6-2
Patricia D’Arcy (HP) defeated Stacey Witkowski, 6-0,6-0
Jenny Rabanal (HP) defeated Emily Acker-Estes, 7-5,6-0
Foltyn/Nordin (HP) defeated Collot/Witkowski, 8-3
Lucki/Acker-Estes (UNCA) defeated Meyerson/D’Arcy, 8-6
Zaluzhna/Jones (UNCA) defeated Stridh/Rabanal, 8-3
Elon 4, Charleston Southern 3
Barbara Orlay (CS) defeated Kelly Fleck, 6-0,6-1
Nandita Chandraseker (CS) defeated Jennifer Fulmer, 6-2,6-3
Elizabeth Kernodle (E) defeated Sofia Said, 6-1,5-7,6-1
Netzeli Reyes (CS) defeated Melissa Holland, 7-6(6),6-4
Aubrey Rhoads (E) defeated Melisa Mathis, 6-2,6-3
Cassie Martin (E) defeated Kim Kennedy, 6-0,6-0
Fleck/Fulmer (E) defeated Orlay/Reyes, 8-2
Rhoads/Martin (E) defeated Said/Kennedy, 8-2

 
Return To 2003 Conference Championships Directory




College Tennis Camps For Teens




CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE






Central Ohio Grand Prix Tennis











The Mental Athlete

See A Review





Go Tennis
It's Tennis On The Net






Return to:
College And Junior
Tennis Homepage