BUSH FLORIDA OPEN
Fort Myers, Florida - July 2-8, 2000

Boys' 18
SINGLES
Finals-Jesse Witten (2) defeated Nicolas Beuque (1), 6-2,6-2
Semifinals-Nicolas Beuque (1) defeated Luis Haddock (5), 6-2,6-1; Jesse Witten (2) defeated Stefan Tell (15), 6-1,4-6,7-5
Quarterfinals-Nicolas Beuque/France (1) defeated Jason Hazley/Bradenton, FL, 7-6(4),6-3; Luis Haddock/Caguas, PR (5) defeated David Goldman/Miami, FL (1)0, 5-7,6-2,6-4; Stefan Tell/Fort Lauderdale, FL (15) defeated Alastair Jenkin/Boca Raton, FL (6), 2-6,6-4,6-2; Jesse Witten/Naples, FL (2) defeated Chris Wettengel/Bentonville, AR (8), 6-1,6-3
DOUBLES
Finals-Evan Austin/Jesse Witten (1) defeated Luis Haddock/Oleg Novinkov (2), 6-2,6-2
Semifinals-Evan Austin/Jesse Witten (1) defeated Aaron Badart/Jonathan O'Steen, 6-1,6-0; Luis Haddock/Oleg Novinkov (2) defeated Kristofer Goddard/Evan Zeder, 6-3,7-6(3)
Quarterfinals-Evan Austin/Jesse Witten (1) defeated Vincent Perna/Stefan Tell (6), 7-6(4),6-4; Aaron Badart/Jonathan O'Steen over Josh Cohen/Sukhwa Young, default/injured; Kristofer Goddard/Evan Zeder defeated Jeremy Mitchell/Stephen Spencer, 7-6(6),7-5; Luis Haddock/Oleg Novinkov (2) defeated Jason Hazley/Jason Mallaiah (7), 6-2,7-5

Girls' 18
SINGLES
Finals-Courtney Bergman (2) defeated Kristen Schlukebir (1), 6-3,6-2
Semifinals-Kristen Schlukebir (10 defeated Jennifer Smith (4), 6-1,6-3; Courtney Bergman (2) defeated Natalie Mikolich (6)_, 7-6(3),5-7,6-1
Quarterfinals-Kristen Schlukebir/Kalamazoo, MI (1) defeated Allison Baker/Raleigh, NC (5), 6-3,6-4; Jennifer Smith/Carlotte, NC (4) defeated Story Tweedie-Yates/Redmond, WA (9), 6-2,5-7,6-2; Natalie Mikolich/Boca Raton, FL (6) defeated Sabita Maharaj/Gainesville, FL (11), 6-3,6-3; Courtney Bergman/Boca Raton, FL (2) defeated Lyndsay Shosho/East Amherst, NY, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals-Allison Baker/Whitney Deason (4) defeated Brookley Crews/Rachel Storey, 6-3,6-3
Semifinals-Allison Baker/Whitney Deason (4) defeated Whitney Benik/Jennifer Smith (1), 6-1,0-6,7-5; Brookley Crews/Rachel Storey defeated Courtney Bergman/Roberta Spencer (2), 2-6,6-3,6-3
Quarterfinals-Whitney Benik/Jennifer Smith (10 defeated Mei Ly/Sabita Maharaj (6), 6-3,6-3; Allison Baker/Whitney Deason (4) defeated Tiffanie Kalvoda/Michele Murman, 6-3,6-1; Brookley Crews/Rachel Storey defeated Stephanie Berg/Jamea Jackson, 6-3,7-5; Courtney Bergman/Roberta Spencer (2) defeated Jackie Bohannon/Jessica Irey (8), 6-1,6-3

Boys' 16
SINGLES
Finals-Sukhwa Young (2) defeated Shannon Buck (1), 6-4,5-7,6-0
Semifinals-Shannon Buck (1) defeated John Nallon (10), 6-2,6-1; Sukhwa Young (2) defeated Val Banada (3), 2-6,7-6(4),6-3
Quarterfinals-Shannon Buck/Dover, DE (1) defeated Andre Iriarte/Rockville, MD (8), 6-4,6-1; John Nallon/Garland, TX (1) defeated Brett McKeon/Boca Raton, FL, 6-3,7-5; Val Banada/Miami Beach, FL (3) defeated Scott Robbin/Providence, RI, 6-4,6-2; Sukwa Young/Wesley Chapel, FL (2) defeated Stephen Bass/Bronxivlle, NY (15), 6-3,6-1
DOUBLES
Finals-Alex Hume/Andre Iriarte (1) defeated Ricardo Gonzalez/Gustavo Sanchez (2), 2-6,7-6(5),6-3
Semifinals-Alex Hume/Andre Iriarte (1) over Hart Ku/Matthew Schor (4) by default; Ricardo Gonzalez/Gustavo Sanchez (2) defeated Jason Pinsky/Nick Rinks (8), 6-4,6-2
Quarterfinals-Alex Hume/Andre Iriarte (1) defeated Scott Green/Ryan Keckley, 6-2,6-4; Hart Ku/Matthew Schor (4) over William Boe-Wiegaard/David Sheng by default; Jason Pinsky/Nick Rinks (8) defeated Joseph Atas/Stephen Bass (3), 0-6,6-3,6-2; Ricardo Gonzalez/Gustavo Sanchez (2) defeated Billy Mulligan/Alex Ortega, 6-4,6-0

Girls' 16
Finals-Theresa Logar (1) defeated Kristina Stastny (2), 7-5,6-4
Semifinals-Theresa Logar (1) defeated Audrey Banada (3), 6-3,6-3; Kristina Stastny (2) defeated Kimberly Singer (12), 6-0,6-1
Quarterfinals-Theresa Logar/Rochester Hills, MI (1) defeated Milena Kacar/Coral Springs, FL, 6-1,6-4; Audrey Banada/Miami Beach, FL (3) defeated Jamie Peisel/Savannah, GA (5), 6-0,6-0; Kimberly Singer/Newport Beach, CA (12) defeated Michelle Mitchell/East Amherst, NY, 6-4,6-2; Kristina Stastny/St. Louis, MO defeated Alana Van Dervort/Rockville, MD, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals-Ashley Coward/Jamie Peisel (3) defeated Audrey Banada/Joelle Schwenk (1), 6-4,7-6(3)
Semifinals-Audrey Banada/Joelle Schwenk (1) over Ashley Cowart/Jamie Peisel (3) by default; Kristen Ortman/Kristina Stastny (2) defeated Laura Ahmes/Kelly Nelson (5), 6-1,7-5
Quarterfianls-Audrey Banada/Joelle Schwenk (1) defeated Paige Evans/Jamie Peisel (3) defeated Chloe Lipp/Juliette Mauroleon (6), 6-2,6-3; Alison Hashmall?Lyndsay Shosho (9) defeated Lauren Bruch/Alexandra MacLennan (4), 6-4,6-3; Kristen Ortman/Kristina Stastny defeated Laura Ahmes/Kelly Nelson (5), 6-4,6-3

1999 BUSH FLORIDA OPEN

1998 BUSH FLORIDA OPEN



Return to:
College And Junior Tennis

BIG TEN TENNIS