2006 CARMEL VALLEY ATHLETIC CLUB
WINTER JUNIOR CHAMPIONSHIPS

Carmel, California - October 21-23, 2006

Boys' 18
SINGLES
Finals
Thai Tu defeated Steven Schechtman (3), 6-3,6-0
Third Place Playoff
Jason Smith defeated Andrew Kells, 6-3,6-1
Semifinals
Steven Schechtman (3) defeated Andrew Kells, 6-4,6-2
Thai Tu defeated Jason Smith, 3-6,7-5,6-1
Quarterfinals
Andrew Kells/Tiburon, CA defeated Russell Brockett/Austin, TX (7), 6-4,6-2
Steven Schechtman/Highland Park, IL (3) defeated Isamu Tachibana/Austin, TX, 6-3,6-2
Jason Smith/Davis, CA defeated Nicholas Lopez/Orinda, CA, 6-3,6-0
Thai Tu/Alameda, CA defeated Robby Diamond/Woodland Hills, CA, 6-1,6-4
DOUBLES
Finals
Andrew Kells/Thai Tu defeated Matt Hansen/Steven Schechtman (2), 8-1
Semifinals
Andrew Kells/Thai Tu defeated Jake Behrens/Jordan Bridge, 8-3
Matt Hansen/Steven Schechtman (2) defeated Erik Blumenkranz/Nicholas Lopez, 8-4
Quarterfinals
Jake Behrens/Jordan Bridge defeated Conor Feeney/Eric Ramos (1), 9-7
Andrew Kells/Thai Tu defeated Nicholas Ballou/David Humphreys, 8-2
Erik Blumenkranz/Nicholas Lopez defeated Jason Lin/Davis Mangham, 8-3
Matt Hansen/Steven Schechtman (2) defeated Ethan Dunbar/A.J. Nelson, 8-1

Girls' 18
SINGLES
Finals
Leyla Entekhabi (1) -- pictured right -- defeated Lyndsay Kinstler (2), 6-2,7-6
Third Place Playoff
Aeriel Ellis defeated Jennifer Yen (3), 6-4,6-4 Semifinals
Leyla Entekhabi (1) defeated Aeriel Ellis, 6-4,7-5
Lyndsay Kinstler (2) defeated Brooke Bartlett, 6-1,6-1
Quarterfinals
Leyla Entekhabi/Agoura, CA (1) defeated Zoe De Bruycker/Saratooga, CA, 6-1,6-4
Aeriel Ellis/Hayward, CA defeated Emilee Malvehy/Auburn, CA (5), 6-2,6-0
Jennifer Yen/Freemont, CA (3) defeated Natasha Makarova/San Diego, CA (8), 1-6,6-4,6-2
Lyndsay Kinstler/Laguna Beach, CA (2) defeated Brooke Bartlett/Fountain Valley, CA, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Sierra Ellison/Roxanne Ellison (1) defeated Sidney Brady/Ellie Faulkner, 8-0
Semifinals
Sierra Ellison/Roxanne Ellison (1) defeated Tayler Davis/Alexandra Welliver, 8-6
Sidney Brady/Ellie Faulkner defeated Ashley Butler/Irina Morozova, 8-5
Quarterfinals (first round)
Sierra Ellison/Roxanne Ellison (1) over Cassie Bergeson/Natalie Varnay, withdrew/injured
Tayler Davis/Alexandra Welliver defeated Katharine Dicconson/Bobbie Englert, 8-0
Sidney Brady/Ellie Faulkner over Jennifer Chui/Vidya Dabir, withdrew/ill
Ashley Butler/Irina Morozova over Stephany Chang/Aeriel Ellis (2), withdrew/ill

Boys' 16
SINGLES
Finals
Eugene Muchynski defeated Sky Lovill (2), 4-6,6-2,6-4
Third Place Playoff
John Lamble (5) defeated Jamin Ball, 6-0,6-2
Semifinals
Eugene Muchynski defeated Jamin Ball, 6-2,6-0
Sky Lovill (2) defeated John Lamble (5), 6-2,6-0
Quarterfinals
Jamin Ball/Palo Alto, CA defeated Zhongming Chen/Oakland, CA (7), 7-6,6-1
Eugene Muchynski/San Jose, CA defeated Erik Blumenkranz/Portola Valley, CA, 6-4,6-3
John Lamble/Saratoga, CA (5) defeated Matthew Spindler/Sacramento, CA (3), 7-6,6-0
Sky Lovill/Fairfax, CA (2) defeated Billy McCall/Woodside, CA, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Jamin Ball/John Lamble defeated Chris Eriksson/Adam Luba, 8-3
Semifinals
Chris Eriksson/Adam Luba defeated Conor Berg/Ben Guthrie, 8-5
Jamin Ball/John Lamble defeated Chris Ho/Sky Lovill (2), 8-1
Quarterfinals (first round)
Conor Berg/Ben Guthrie (1) defeated Chris Mark/Eugene Muchynski, 8-6
Chris Eriksson/Adam Luba defeated Tyler Bridges/Evan Song, 8-2
Jamin Ball/John Lamble defeated Michael Elortegui/Nathan Frank, 8-2
Chris Ho/Sky Lovill (2) defeated Daniel Holz/Spencer Talmadge, 9-8

Girls' 16
SINGLES
Finals
Ellen Tsay (6) --- pictured right -- defeated Samantha Lam (5), 6-0,6-1
Third Place Playoff
Sophie Chang (1) defeated Marianna Milchutske (3), 4-6,6-3,6-0
Semifinals
Ellen Tsay (6) defeated Sophie Chang (1), 6-2,6-1
Samantha Lam (5) defeated Marianna Milchutske (3), 0-6,6-2,6-2
Quarterfinals
Sophie Chang/Cupertino, CA (1) defeated Lacey Smyth, 7-6,6-3
Ellen Tsay/Pleasonton, CA (6) defeated Elizabeth Begley/Houston, TX, 6-0,6-1
Marianna Milchutske/Holmdel, NJ (3) defeated Christiana Renfro/Fair Oaks, TX (8), 6-0,6-0
Samantha Lam/Mountain View, CA (5) defeated Fidan Manashirova/Elk Grove, CA (2), 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Sophie Chang/Samantha Lam (1) defeated Elizabeth Begley/Mara Schmidt, 8-2
Semifinals
Sophie Chang/Samantha Lam (1) defeated Taylor Holt/Elizabeth Stachtiaris, 8-2
Elizabeth Begley/Mara Schmidt defeated Zoe De Bruycker/Haley Hemm (2), 8-4
Quarterfinals
Sophie Chang/Samantha Lam (1) defeated Elena Cadet/Blair Reed, 8-0
Taylor Holt/Elizabeth Stachtiaris over Julie Labarthe/Jamie Solomon, withdrew/injured
Elizabeth Begley/Mara Schmidt defeated Marina Rubinshteyn/Chau Truong, 8-1
Zoe De Bruycker/Haley Hemm (2) defeated Courtney Chin/Kelly Chui, 8-3

Boys' 14
SINGLES
Finals
Hamish Weerasinghe (1) defeated Gregory Scott, 6-3,6-0
Third Place Playoff
Dennis Novikov (3) -- pictured right -- defeated Shaun Chaudhuri (2), 6-4,6-2
Semifinals
Hamish Weerasinghe (1) defeated Dennis Novikov (3), 6-1,6-7,7-5
Gregory Scott defeated Shaun Chaudhuri (2), 6-4,6-4
Quarterfinals
Hamish Weerasinghe/Edina, MN (1) defeated Ian Clark/Sunnyvale, CA, 7-6,6-3
Dennis Novikov/Santa Clara, CA (3) defeated Daniel McCall/San Francisco, CA (6), 7-5,7-6
Gregory Scott/Manhattan BEach, CA defeated Joe Davison/Woodside, CA, 6-2,6-3
Shaun Chaudhuri/Pleasonton, CA (2) defeated Anthony Tsodikov/San Francisco, CA (5), 0-6,6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Shaun Chaudhuri/Ian Clark (2) defeated Andrew Carlisle/Joe Davison, 8-5
Semifinals
Andrew Carlisle/Joe Davison defeated Eric Johnson/Calvin Mark (1), 8-2
Shaun Chaudhuri/Ian Clark (2) defeated Deepak Sabada/Roshan Sriram, 8-2
Quarterfinals
Eric Johnson/Calvin Mark (1) defeated Michael McGinnis/Matthew Roberts, 8-2
Andrew Carlisle/Joe Davison over Connor Farren/Nico Lunardi, walkover/injured
Deepak Sabada/Roshan Sriram defeated Justin Guay/Dennis Novikov (3), 8-3
Shaun Chaudhuri/Ian Clark (2) defeated Justin Chan/Skyler Davis, 8-4

Girls' 14
SINGLES
Finals
Haley Martin (1) defeated Elizabeth Ecker (2), 6-2,5-7,6-3
Third Place Playoff
Melissa Arthur (7) -- pictured right -- defeated Layla Sanders (4), 6-2,6-2
Semifinals
Haley Martin (1) defeated Layla Sanders (4), 6-4,6-3
Elizabeth Ecker (2) defeated Melissa Arthur (7), 6-2,6-1
Quarterfinals
Haley Martin/Tulsa, OK (1) defeated Jamie Pawid/Castro Valley< CA (6), 6-4,6-3
Layla Sanders/El Cerrito, CA (4) defeated Srinidhi Raghavan/Saratoga, CA (8), 6-4,6-4
Melissa Arthur/Pleasanton, CA (7) defeated Giuliana Olmos/Fremont, CA, 3-6,6-4,6-4
Elizabeth Ecker/Mequon, WI (2) defeated Lea Jansen/Granite Bay, CA (5), 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Jamie Pawid/Katya Vasilyev (1) defeated Giuliana Olmos/Kaley Schultz, 8-1
Semifinals
Jamie Pawid/Katya Vasilyev (1) defeated Julie Leong/Samantha Polayes, 8-4
Giuliana Olmos/Kaley Schultz defeated Kelsey Becker/Karolina Kecki, 8-5
Quarterfinals
Jamie Pawid/Katya Vasilyev (1) defeated Brooke Irish/Stacy Yam, 8-2
Julie Leong/Samantha Polayes defeated Katie Le/Catherine Nguyen, 9-7
Giuliana Olmos/Kaley Schultz defeated Malavika Padmanabhan/Arthi Padmanabhan, 8-5
Kelsey Becker/Karolina Kecki defeated Lea Jansen/Tory Parravi (2), 8-5

Boys' 12
SINGLES
Finals
Michael Guzman (1) defeated Brandon Sutter (7), 6-0,6-1
Third Place Playoff
Lovedeep Singh (2) defeated Andrew Ball (4), 2-6,6-4,7-5
Semifinals
Michael Guzman (1) defeated Andrew Ball (4), 2-6,6-2,6-2
Brandon Sutter (7) defeated Lovedeep Singh (2), 1-6,7-6,7-6
Quarterfinals
Michael Guzman/Napa, CA (1) defeated Alexander Wallace/Vancouver, WA (8), 6-4,7-5
Andrew Ball/Palo Alto, CA (4) defeated Maksym Tsetkov/Walnut Creek, CA (6), 6-3,3-6,6-1
Brandon Sutter/El Dorado Hills, CA (7) defeated Austin Woods/Auburn, CA, 6-3,6-4
Lovedeep Singh/Sacramento, CA (2) defeated Tad Humpal/Corpus Christi, TX (5), 7-5,6-4
DOUBLES
Finals
Nicholas Hu/Sean Talmadge defeated Andrew Ball/David Ball (2), 8-5
Semifinals
Nicholas Hu/Sean Talmadge defeated Brandon Sutter/James Tenbroeck, 8-3
Andrew Ball/David Ball (2) defeated Tad Humpal/Makysym Tsvetkov (3), 8-4
Quarterfinals
Nicholas Hu/Sean Talmadge defeated Kent Andreasen/Alexander Wallace (1), 8-2
Brandon Sutter/James Tenbroeck defeated Stuart Miller/Austin Wood, 8-4
Tad Humpal/Maksym Tsvetkov (3) defeated Brian Sun/Timothy Tan, 8-4
Andrew Ball/David Ball (2) defeated Ryan Chow/David Hsu, 8-1

Girls' 12
SINGLES
Finals
Brooke Irish (3) defeated Kassidy Jump (1), 6-1,6-1
Third Place Playoff
Isabella Mozdzierz-Monico defeated Kennedy Davis (2), 7-5,3-6,7-5
Semifinals
Kassidy Jump (1) defeated Isabella Mozdzierz-Monico, 6-4,6-4
Brooke Irish (3) defeated Kennedy Davis (2), 6-4,6-3
Quarterfinals
Kassidy Jump/Granite Bay, CA (1) defeated Wendi Kong/Cupertino, CA (6), 6-3,6-1
Isabella Mozdzierz-Monico/Sunnyvale, CA defeated Kamila Kecki/Sacramento, CA (7), 6-4,6-4
Brooke Irish/Pleasonton, CA (3) defeated Ruri Kobayakawa/Cupertino, CA (8), 6-2,6-0
Kennedy Davis/San Jose, CA (2) defeated Sabrina Drammis/Salt Lake City, UT, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Kennedy Davis/Kassidy Jump (1) defeated Hadley Berg/Ruri Kobayakawa (4), 8-1
Semifinals
Kennedy Davis/Kassidy Jump (1) defeated Wendi Kong/Tipper Truong (3), 8-2
Hadley Berg/Ruri Kobayakawa (4) defeated Coco Hsu/Miriam Lane, 9-7
Quarterfinals
Kennedy Davis/Kassidy Jump (1) defeated Alexandra Baer/Sabrina Drammis, 8-6
Wendi Kong/Tipper Truong (3) defeated Darya Ashim/Anna Romeka, 8-2
Hadley Berg/Ruri Kobayakawa (4) defeated Brigitte Desnoes/Aurora Garrison, 9-7
Coco Hsu/Miriam Lane defeated Keiko Kasho/Madison Snider (2), 9-8

 
Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print








What could you do with 4 years of college tennis?

Get the Degree AND the Competition







CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE
















Google







click here for the tabc site





























Check Out
TENNIS WEEK
















On Court Off Court















COURTSIDE TENNIS APPAREL







The Mental Athlete

See A Review















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage