2008 CARMEL VALLEY ATHLETIC CLUB
JUNIOR CHAMPIONSHIPS

Carmel, California - August 29-September 1, 2008

Boys' 18
SINGLES
Finals

Matthew Spindler defeated Daniel Hoffman (1), 3-6,7-6,6-2
Third Place Playoff
Warren Hardie (3) defeated Brian Fang (above), 6-1,6-2
Semifinals
Daniel Hoffman (1) defeated Brian Fang, 6-4,6-3
Matthew Spindler defeated Warren Hardie (3), 6-1,6-2
Consolation Finals
Freddy Quintos defeated Conor Berg, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Hoffman/Talmadge (1) defeated Berg/De Chatellus (2), 1-0 retired/injured
Semifinals
Hoffman/Talmadge (1) defeated Eriksson/Sherbakov, 6-3,2-6,1-0(12)
Berg/De Chatellus (2) defeated Mark/Muchynski (3), 1-0 retired/ill

Girls' 18
SINGLES
Finals

Monica Turewicz (above) defeated Lynda Xepoleas, 6-0,7-6
Third Place Playoff
Kelly Chui (4) defeated Kelly Lamble (5), 6-7,6-1,7-5
Semifinals
Monica Turewicz defeated Kelly Chui (4), 7-6,6-1
Lynda Xepoleas defeated Kelly Lamble (5), 6-0,6-2
Consolation Finals
Giuliana Olmos defeated Layla Sanders, 6-4,2-1 retired/ill
DOUBLES
Finals
Taylor/Webb defeated Fuchs/Sanders (1), 1-0
Semifinals
Fuchs/Sanders (1) defeated Decquir/Flanigan, 6-2,6-0
Taylor/Webb defeated Cadet/Le (4), 6-2,2-6,1-0(7)

Boys' 16
SINGLES
Finals

Dennis Mkrtchian (1) defeated Christopher Kipouras (5), 7-6,6-0
Third Place Playoff
Anthony Tsodikov (7) defeated Shaun Chaudhuri (3), 1-0 retired/injured
Semifinals
Dennis Mkrtchian (1) defeated Shaun Chaudhuri (3), 2-6,6-4,4-0 retired/injured
Christopher Kipouras (5) defeated Anthony Tsodikov (7), 6-3,6-0
Consolation Finals
Michael Elortegui defeated Connor Farren, 6-7,7-6,6-3
DOUBLES
Finals
Baylon/Hernandez defeated Farren/Tsodikov (4), 7-6,6-3
Semifinals
Farren/Tsodikov (4) defeated Elortegui/Mkrtchian (1), 6-4,1-6,1-0(8)
Baylon/Hernandez defeated Chaudhuri/Levesque (2), 6-2,2-6,1-0(5)

Girls' 16
SINGLES
Finals
Katya Vasilyev (1) defeated Jamie Pawid (2), 6-4,6-4
Third Place Playoff
Janet Liu (4) over Ashley Dai (3), walkover/injured
Semifinals
Katya Vasilyev (1) defeated Ashley Dai (3), 3-2 retired/injured
Jamie Pawid (2) defeated Janet Liu (4), 6-4,7-5
Consolation Finals
Srinidhi Raghavan defeated Kaelyn Facey, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Liu/Marti defeated Etin/Yam, 6-3,6-2
Semifinals
Liu/Marti defeated Kong/Li, 6-2,7-5
Etin/Yam defeated Facey/Facey, 6-4,1-6,1-0(7)

Boys' 14
SINGLES
Finals

Nikko Madregallejo (5) defeated M. Mackenzie McDonald (2) (above), 6-4,6-3
Third Place Playoff
Lovedeep Singh defeated Brandon Sutter (3), 6-2,6-2
Semifinals
Nikko Madregallejo (5) defeated Lovedeep Singh, 4-6,6-0,6-3
M. Mackenzie McDonald (2) defeated Brandon Sutter (3), 6-1,6-1
Consolation Finals
Jonathan Poon defeated Gannon Daynes, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals
Madregallejo/McDonald (1) defeated Daynes/Poon (4), 6-4,6-4
Semifinals
Madregallejo/McDonald (1) defeated Sutter/Tenbroeck (3), 6-2,6-1
Daynes/Poon (4) defeated Kravtchenko/Pham, 5-7,7-5,1-0(8)

Girls' 14
SINGLES
Finals

Sarah Gealer (1) (above) defeated Kennedy Davis (5), 2-6,6-2,6-2
Third Place Playoff
Mariska Chamdani (3) defeated Elle Taylor (6), 6-4,6-1
Semifinals
Sarah Gealer (1) defeated Elle Taylor (6), 7-5,6-4
Kennedy Davis (5) defeated Mariska Chamdani (3), 4-6,7-5,6-3
Consolation Finals
Isabella Mozdzierz-Monico defeated Kaiulani Boyer (2), 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Chamdani/Doyle (4) defeated Gealer/Taylor (1), 4-6,6-2,1-0(7)
Semifinals
Gealer/Taylor (1) defeated Davis/Jump (3), 6-3,6-3
Chamdani/Doyle (4) defeated Boyer/Katz (2), 6-1,6-7,1-0(6)

Boys' 12
SINGLES
Finals
Cameron Klinger (1) defeated Kenneth Tao (8), 6-1,7-6
Third Place Playoff
Logan Staggs (4) defeated Daniel Gealer (6), 6-2,4-6,1-0(9)
Semifinals
Cameron Klinger (1) defeated Logan Staggs (4), 6-4,6-4
Kenneth Tao (8) defeated Daniel Gealer (6), 6-1,6-0
Consolation Finals

Spencer Furman (above) defeated Sean Alves, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Klinger/Nishimura (1) defeated Furman/Garnett (2), 6-3,5-7,1-0(4)
Semifinals
Klinger/Nishimura (1) defeated Pham/Staggs (3), 7-5,2-6,1-0(2)
Furman/Garnett (2) defeated Alves/Gealer (4), 6-0,7-6

Girls' 12
SINGLES
Finals
Isabella Heidenreich (1) defeated Kareena Manji (2), 6-3,6-3
Third Place Playoff
Jessie Lee defeated Emma Critser (6), 6-4,6-4
Semifinals
Isabella Heidenreich (1) defeated Emma Critser (6), 6-1,6-1
Kareena Manji (2) defeated Jessie Lee, 6-2,6-3
Consolation Finals
Hadley Berg defeated Karina Vyrlan, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Berg/Heidenreich (1) defeated Hazell/Manji (2), 7-5,6-2
Semifinals
Berg/Heidenreich (1) defeated Critser/Spievack (3), 6-0,6-2
Hazell/Manji (2) defeated Lin/Vyrlan, 7-6,6-1

 

2007 CARMEL VALLEY CHAMPIONSHIPS

2006 CARMEL VALLEY CHAMPIONSHIPS

Check the new TripAdvisor for great deals on hotels







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors










Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

College Tennis featured in
American Doubles...






Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

Sibling Pairs featured in
American Doubles...






Coaching Your Tennis Champion
see review












See the Latest
at NIKE



























click here for the tabc site






Return to:
College And Junior Tennis