NCAA DIVISION I CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
Colonial Athletic League


Men - Richmond, Virginia - April 17-20
FINALS
Virginia Commonwealth 4, William & Mary 0
Marton Ott (VCU) defeated Jeff Kader (W&M), 6-1,6-4
Francesc Lleal (VCU) defeated Stephen Ward (W&M), 6-3,6-1
Mats Norin (VCU) defeated Zack Malmgren (W&M), 6-3,6-0
Norin/Ott (VCU) defeated Fish/Russell, 8-5
Casquero/Lleal (VCU) defeated Kader/Malmgren, 9-8(4)
SEMIFINALS
Virginia Commonwealth 4, UNC Wilmington 0
Marton Ott (VCU) defeated Mauricio Cabrini (UNCW), 6-1,6-0
Daniel Casquero (VCU) defeated Josh Franceschina (UNCW), 6-0,6-0
Francesc Lleal (VCU) defeated Scott Curry (UNCW), 6-2,6-0
Nieto/Marquardt (VCU) defeated Cabrini/Zysset (UNCW), 8-3
Lleal/Casquero (VCU) defeated Bailey/Franceschina (UNCW), 8-4
William & Mary 4, Old Dominion 1
Sean Kelleher (WM) defeated Zoltan Csanadi (ODU), 6-4,6-3
Geoff Russell (WM) defeated Calin Milos (ODU), 6-0,6-7(8),6-3
Niklas Oskarsson (ODU) defeated Stephen Ward (WM), 7-5,6-2
Zack Malmgren (WM) defeated Adriano Mello (ODU), 6-2,6-4
Kelleher/Ward (WM) defeated Csanadi/Mello (ODU), 9-8(2)
van der Merwe/Patrik Binkowski (ODU) defeated Russell/Fish (WM), 8-6
Kader/Malmgren (WM) defeated Mohammed/Milos (ODU), 8-4

QUARTERFINALS
William & Mary 4, Delaware 0
Jeff Kader (WM) defeated Sanjay Khindri (UD), 6-0,6-2
Alex Fish (WM) defeated Robert Wirth (UD), 6-3,6-0
Stephen Ward (WM) defeated Dustin Lewis (UD), 6-3,6-0
Zack Malmgren (WM) defeated Adam Liebman (UD), 6-1,6-3
VCU 4, Drexel 0
Pedro Nieto (VCU) defeated Alek Tunjic (DU), 6-2,6-0
Daniel Casquero (VCU) defeated Walid El Jebbari (DU), 6-0,6-0
Francesc Lleal (VCU) defeated Scott Nagao (DU), 6-0,6-2
Mats Norin (VCU) defeated John Dinan (DU), 6-0,6-1
UNC Wilmington 4, James Madison 1
Danilo Mendes (UNCW) defeated Mike Hendricksen (JMU), 6-1,6-3
John Janssen (JMU) defeated Josh Franceschina (UNCW), 6-2,6-3
Lee Bailey (UNCW) defeated Bryan Knehr (JMU), 6-2,6-3
Scott Curry (UNCW) defeated Colin Malcolm (JMU), 6-3,6-2
Thierry Zysset (UNCW) defeated Clint Morse (JMU), 6-3,6-1
Old Dominion 4, Hofstra 0
Danilo Mendes (UNCW) defeated Mike Hendricksen (JMU), 6-1,6-3
John Janssen (JMU) defeated Josh Franceschina (UNCW), 6-2,6-3
Lee Bailey (UNCW) defeated Bryan Knehr (JMU), 6-2,6-3
Scott Curry (UNCW) defeated Colin Malcolm (JMU), 6-3,6-2
Thierry Zysset (UNCW) defeated Clint Morse (JMU), 6-3,6-1

Women - Richmond, Virginia - April 17-20
FINALS
Virginia Commonwealth 4, William & Mary 3
Barbora Zahnova (VCU) defeated Candice Fuchs (W&M), 1-6,6-4,6-1
Marina Escobar-Martinez (VCU) defeated Megan Muth (W&M), 4-6,7-5,6-2
Beatriz Cabrera (VCU) defeated Kate Boomershine (W&M), 6-1,6-3
Silvia Urickova (VCU) defeated Amy Wei (W&M), 1-6,7-5,6-2
Nina Kamp (W&M) defeated Ana Franco-Lopez (VCU), 6-4,6-4
Lena Sherbakov (W&M) defeated Cristina Gago (VCU), 6-4,6-4
Boomershine/Fuchs (W&M) defeated Urickova/Zahnova (VCU), 8-5
Kamp/Kari Olsen (W&M) defeated Gago/Franco-Lopez (VCU), 9-7
SEMIFINALS
William & Mary 5, James Madison 0
Amy Wei (WM) defeated Spencer Brown (JMU), 6-1,6-2
Nina Kamp (WM) defeated Kristen Veith (JMU), 6-1,6-0
Lena Sherbakov (WM) defeated Rebecca Vanderelst (JMU), 6-1,6-0
Kari Olsen (WM) defeated Shell Grover (JMU), 6-1,6-3
Candice Fuchs/Kate Boomershine (WM) defeated Veith/Vanderelst, 8-1
Muth/Wei (WM) defeated Brown/Zesinger (JMU), 8-2
Virginia Commonwealth 4, #3 Old Dominion 0
Beatriz Cabrera (VCU) defeated Julia Sotiriu (ODU), 6-1,6-0
Silvia Urickova (VCU) defeated Corallie Herrmann (ODU), 6-0,6-1
Cristina Gago (VCU) wins by default
Escobar-Martinez/Cabrera (VCU) defeated Sotiriu/Herrmann (ODU), 8-3
Gago/Franco-Lopez (VCU) wins by default

QUARTERFINALS
Virginia Commonwealth 4, Towson 0
Marina Escobar-Martinez (VCU) defeated Lindsay Brown (TU), 6-0,6-1
Silvia Urickova (VCU) defeated Katie Long (TU), 6-1,6-0
Ana Franco-Lopez (VCU) defeated Jill Spiritus (TU), 6-0,6-0
Christina Arribas (VCU) defeated Stacey Pignatelli (TU), 6-0,6-0
William & Mary 4, George Mason 0
Amy Wei (WM) defeated Katie Sloper (GMU), 6-0,6-0
Nina Kamp (WM) defeated Kelly Melichar (GMU), 6-0,6-0
Kari Olsen (WM) defeated Katie Moore (GMU), 6-0,6-0
Lingda Yang (WM) defeated Caroline Kanaski (GMU), 6-0,6-0
James Madison 4, UNC Wilmington 0
Spencer Brown (JMU) defeated Cheri Elkin (UNCW), 7-6(4),7-5
Kristen Veith (JMU) defeated Sallie Kiser (UNCW), 6-3,6-4
Shell Grover (JMU) defeated Lauren Filliettaz (UNCW), 3-6,6-3,6-3
Kristin Nordstrom (JMU) defeated Cary Wyeth (UNCW), 6-4,6-1
Old Dominion 4, Delaware 1
Nataly Cahana (ODU) defeated Jessica Wilkes (UD), 6-0,6-0
Julia Sotiriu (ODU) defeated Jen Lamberton (UD), 6-1,6-1
Verena Munzinger (ODU) defeated Stefanie Riddle (UD), 6-0,6-0
Julia Shapiro (UD) wins by default

Rookie of the Year-Megan Muth, Willam & Mary
Coach of the Year-Brian Kalbas, William & Mary

 
Return To 2003 Conference Championships Directory




College Tennis Camps For Teens




CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE






Central Ohio Grand Prix Tennis











The Mental Athlete

See A Review





Return to:
College And Junior
Tennis Homepage